Devatenáctiletý posluchač konzervatoře Zdeněk se po bezstarostných prázdninách znovu setkává s dívkou Evou. Eva je jednou z jeho náhodných známostí a čeká dítě. Zdeněk sice pochopí, že není otcem dítěte, je však přesvědčen, že „každý musí někoho mít“. Navíc k jeho vlastnostem patří houževnatost a vůle nepoddávat se těžkostem. A tak se – na rozdíl od Evy – z bezstarostného studenta stane zodpovědným rodičem... Scénář napsal Milan Ležák podle stejnojmenné prózy Zdeňka Rosenbauma. Režisér Karel Smyczek zůstal při realizaci věrný svému stylu: téměř sociologicky zaznamenává jednání postav a zároveň poetizuje všední věci. Na začátku dominuje idylická prázdninová nálada, kontrast k ní pak tvoří počátky soužití studentského páru, Zdeňkovo rozhodování a první měsíce péče o narozené dítě. Důležitou součástí filmu je hudba, jejímž autorem je Emil Viklický. (Česká televize)

zigy

Skvělý Viklický (hudba) a především Javorský, který v každé scéně válcuje svým výkonem ostatní. Příběh ze života, o tom, jak je snadné si jej zavařit. ()

sarianna

Skvělý, v celku nenápadný, film, ve kterém exceluje Vladimír Javorský, vycházející talent. Za zmínku stojí i Yvetta Kornová, herečka s opravdu velkým nadáním, které bohužel promarnila. Mám pocit, že v tomto filmu je tak mrazivě přesvědčivá, protože tak trochu vychází ze sebe. Konec filmu je pak naprosto geniální ()

ABC1

Od tohoto filmu miluju Vladimíra Javorského i Karla Smyczka...Vzpomněla jsem si na jeho začátky při sledování Bohémy, kde je také skvělý...!!! ()

Cesty timem

Petr Čepek neměl moc prostoru, ale naplnil ho jakoby měl hlavní roli... Viklického jazzová hudba se k příběhu velmi hodila. Vždyť jazz je jako život, nikdy nevíš co přijde! ()

KalimeroI

Nedá se svítit, musím přidat. Dnes jsem po letech zhlédl a tahle česká variace v oblasti péče o dítě s Kramer vs. Kramerová (tedy bez souzení) mi prostě sedí. Miluji tu muziku, miluji skvělého Čepka a i ten Javorský se vyhrál. Jen debil nemění názory. Dnes jsem se skvěle bavil, přemýšlel, domýšlel, vzpomínal - a to je úloha filmu - tento to bezezbytku splnil. Plných pět. ()

710.cz

Skvělí  Vladimír Javorský, Suchánek, Langmajer, Vetchý, Čepek, Kornová... Objeví se i Schorm v roli chápavého profesora. V osmdesátých letech vzniklo pár fakt skvělých filmů a tenhle k nim rozhodně patří. I toho otravného moralizování a socialistického vychovávání je tam poskrovnu... ()