A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

Crackonosc

Tenhle snímek se mi dlouho vyhýbal (nebo já jemu?) a nakonec jsem dostal docela něco jiného, než jsem čekal. A.I. rozhodně není lehko stravitelný film a pokud ho člověk tak nějak nepochopí (ne že by byl složitej dějem), tak neni těžký ho zdrbat. U mě ale onu tématickou a stylovou rozervanost a nijak zdrcující vypávěcí tempo bez problému zastínily brilantní herecké výkony, hudba, proměnlivá ale vždy skvělá atmosféra (někdy jsem byl dojatý, někdy napjatý, občas jsem se i zasmál...), povedený -nejen ten úplný- závěr a jeden naprosto boží méďa :) - 80% ()

Piggsy

Poprvé jsem viděl takový typ filmu - v první polovině naprosto skvělý, ale v té druhé se promění v hromadu stupidních sraček.. ()

Jorge-Z

Nádherná záležitost o citech a lásce, ve sci-fi filmu od Spielberga. Nejde se nad celou tou cestou Davida a Teddyho za maminkou nedojmout. Konec je opravdu tak emotivní, že musí dostat každého, a koho snad ne, ten asi nemá city. Výjimečný snímek. ()

Milodar

Dost silná káva. Stvořeno pro maminky a jejich robůtky. A medvídky. (nebojte, vše co by vám nemuselo být pohádkově jasné, dopoví vypravěč). Spielbergovy filmy mají velký potenciál, ale jsou rozmělněny shovívavostí k nenáročnému divákovi amerického typu. Překousnu, když se 1x za film přihodí něco extrémně nepravděpodobného. Ale když se to přihodí 15x, má šedá kůrka mozková kolabuje. Tak například ryby, které unáší tělo potápějícího mechachlapce. Copak takhle se chovají ryby? A nebo že by to byly mecharyby? ()

Teabag

Bez vší ironie moc hezká pohádka. Jen by mohla být o půl hodiny kratší a vyvarovat se "psích motorkářů" apod. ()

Honzeek95

Vynikající vize budoucnosti, triky, masky, efekty, kostýmy, modely.. To by šlo. Ale opět se mi vůbec nelíbil námět. Udělat dvou a půl hodinový film o "lásce robota" k člověku, který ho naprogramoval k tomu, aby ho miloval, to je tak trošku postavené na hlavu. Pokud má toto dílo nějaký skrytý význam, tak jsem ho tedy neodhalil... ()

Fryštok

O žádné intelektuální labůžo se nejedná, což mě trochu zklamalo, ale tak od Špílburgra bych ani nečekal nic nějak důmyslného, když většinou svých filmů cílí na všechny věkové kategorie, aby vydělal co nejvíce prachů že, hah. 1. část filmu, kde je David doma, je naprosto nedomyšleně splácaná. Je zvláštní jak je David doma jen obyčejný robot bez jakékoliv sympatie, ale jakmile se dostane ven, tak se naráz chová jako člověk, aby si k němu divák udělal kladný vztah. K určitým knihám je filmová vizualizace náročnější než by se mohlo zdát - věci jako „vypravěč“ nebo nápis „o deset let později“ jen potvrzují knižní defekty, které tento film má. Je zajímavé se na tento film koukat dnes, kdy existuje hra Detroit: Become Human, která si dost okatě z tohoto filmu vzala solidní inspiraci (A.K.A naprosté kopírování scén). Celkově se nejedná o špatný film, jen by to chtělo přepracovat scénář, aby film dával aspoň o něco větší smysl a taky ideálně vyměnit celé „pohádkové pojetí“ a vytvořit více realistickou atmosféru, ale toho už bych chtěl asi moc. ()

cityman

Tohle je opravdu vyjímečný film, mnoha lidem to tak nepřijde a raději by na režisérské stoličce viděli Kubrika, ale natočit to Kubrick tak mě na to nikdo nedostane. Vám tleskám pane Spielberg! ()

Skalda

E.T. se vrátil - škoda, že pozdě protože Kubrick je mrtvej - moc bych to chtěl vidět od něj. Osobně doufám, že Osment (všem nadšencům se omlouvám) brzo vyroste a dopadne jako Culkin ... ()

willis

Spielberg se nevyhnul oblíbenému sentimentálnímu závěru, který sráží film o stupínek níž. Jinak výtvarně a řemeslně je samozřejmě bez chyby. ()

Alf

velké překvapení, naštěstí Spielberg netočí filmy podle toho, jak by mu filmová intelektuální smetánka v Česku ráda diktovala.. ()

lukasd

Dojemný příběh z budoucnosti. Haley Joel Osment potvrdil, že jeho výkon v šestém smyslu nebyl náhoda a že z něj roste opravdu skvělý herec. ()

LuckyStar

Nesmírně inteligentní film. S citlivou režií. Hereckými výkony. Dialogy. Hudbou. A s nesmírně povznášející koncem, který je ale tak naprosto zbytečně zcestně kritizován, až to bolí. Z celého filmu na mě pokaždé dýchá taková papirová chuť něčeho nehmatatelného (v příběhovém smyslu), která po celý film nepřebije nic. Společně s Teddym (v českém znění má nepřekonatelnej, sentimentální dabing) u mě A.I. zaujímá přední místo v poličce sci-fi. Těhle filmů by se mělo točit víc. Mnohem víc. S žádnou neurvalou režií, s žádným na jednu čepici odvyprávěným příběhem, s žádným nezapamatovatelným koncem, který se nedá zabásnit. Ale možná právě proto, že jich je tak málo, je jejich cena tak vysoko. Díky za ně. Díky za tenhle. ()

mota

Zajímavý nápad podaný naprosto nepřesvědčivě. Dramatická stránka holý průměr. Fiktivní pak zcela nevěrohodná (vodotěsný robot se ucpe špenátem). Spielberg nám opět ukázal, že je v poslední době nejvíc přeceňovaný režisér. ()

dehlie

ja som z tohto sci-fi vždy nadšený a po ďalšom odsledovaní som ešte viac. vždy v ňom nájdem niečo nové. má krásne kúzlo vrátane záverečného rozprávkového konca. fascinujúci zážitok. pre mňa jeden z naj spielbergových filmov. ()

M.I.K.E.

Nechápu proč vůbec někdo srovnává jak by A.I. natočil Kubrick. On a Spielberg jsou pro mě naprosto odlišní režiséři. Kubrick by z A.I. udělal rozvláklou nudící fylosofickou sci-fi. Zato Steven natočil krásnou (myšleno opticky) vizi budoucnosti s úchvatnými efekty. Ve které na konci filmu pochopíte, jak člověk je geniální a jedinečný tvor, který nebude nikdy nikým nahrazen. ()

AlchENEMY

Další působivý film, na který se můžu dívat pořád dokola a vždycky mě chytne. Už jen to, že v sobě skrývá otázku lidského pohrdání ostatními lidmi, natož stroji a to, nakolik může být člověk násilný a nenávistný. Člověk se u tohoto filmu opravdu vcítí do hlavního hrdiny - malého, ale charizmatického Haley Osmenta, a prožívá s ním celé nešťastné putování za Modrou vílou a pociťuje nenávist k lidem, kteří jím pohrdají. A navíc můžu říct, že ten dojemný šťastně-nešťastný konec pokaždé obrečím:) ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)