A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

fannah

Kubrick byl perfektní režisér. Spielberg se mu nevyrovná ani kdyby natočil deset E.T. a sto Jurských parků nebo podobných filmů. ()

baribal

Pocitové velmi silný film, obsahové už ne do takové míry, ale dojem, který Umělá inteligence zanechá se z hlavy jen tak dostat nedá. Hlavně za to může přitažlivé ústřední trio Osment - Law - Teddy, ve kterých si každý dokáže najít něco sobě blízkého. Vynikající sonda na zamyšlení co z nás jednou může být, přesně film pro Stevena. ()

Adasin

První polovina filmu byla hodně dobrá a já napnutě čekala, co bude dál, ale jen co Davida vysadili v lese, přestalo to být tak zajímavé a konec se mi zrovna nezamlouval. 7/10 ()

zdepapepa

Velmi sympatická sci-fárna s duší. Co se týče HJO, vždy jsem měl tento film radši než všude proklamovaný 6. smysl. Nikdy jsem se však nedokázal rozhodnout, kdy by mi nejvíce vyhovovalo, kdy by film měl skončit - rozhodně s koncem posazeným daleko do budoucnosti problém nemám. ()

havLord

Vím, že spekulace typu "Kdyby to byl býval točil..." jsou scestné, ale nemůžu se ubránit dojmu, že Kubrick by toto téma pojal méně popcornově, zato s vážnější tváří. ()

javak810i

Podle mě z části promarněná šance a pro někoho možná i zklamání. Budoucnost, respektive některé její části (nepočítám-li roboty a věci kolem nich), je až překvapivě nepropracovaná, místy bych si troufl tvrdit odfláknutá. Co se týče příběhu, tak ten patří k těm lepším stránkám filmu. Sice jsem si asi až do poloviny myslel, že se to celé zvrtne v drama se "zlobivým" robotem, ale nakonec mi ten pohádkový, trochu smutný konec ani nevadil. Další, rozhodně pozitivní stránkou, je technické zpracování - s ohledem na rok vzniku není, co vytknout. Herecké výkony na tom už tak dobře nejsou. Kromě H. J. Osmenta, který je mi ale bohužel straně nesympatický, se herci moc nesnažili. Snad až na Juda Lawa, který roztomile přehrával a je škoda, že ve filmu nebyl delší dobu. Když už jsme u toho, tak stopáž se mi zdá zbytečně přehnaná. Film jsem shlédl asi po 4 částech a první polovinu jsem se vyloženě nudil. Ale i tak dávám slabé 4* za konec, zajímavý nápad a skvělé technické zpracování. ()

kobejn

By mě zajímalo, co by na A.I. řekl Kubrick. A taky co na ní říká Terry Gilliam. Spielberg bude prostě navždy klukem, dítětem, sice zázračnym, ale pořád jen dítětem. Podobně jako Woody Allen i Spielberg si stojí sám v cestě, aby se stal géniem. Spielberg bude navždy tím malým klukem, který se dojímá nad E.T., který chce domů, prostě chce zůstat navždy zakletý a chycený v dětství, child forever! ()

Jillen

Spielberg a žánr sci-fi to mi prostě nesedí. Film má skvělý nápad, vizuální spracování a hudbu, ale jinak nic moc. Rozhodně bych se nedivil kdyby to mělo mnohem horší hodnocení. Akorát musím ještě ocenit povedený a dojemný konec. Dávám 75% ()

Džejkop

Film, který si určitě zaslouží pozornost. Moc nevím jak se k němu vyjádřit, každopádně se ale nebojím napsat, že je velice zvláštní co do atmosféry, děje tak i do vizuálního provedení. Komplikovanost děje si vyžádala druhou projekci a nutno podotknout, že na podruhé mám ještě lepší dojem. ()

Sandiego

Jeden z nejdojemnějších snímků, které jsem měl čest vidět, ale to neznamená, že jde o kdovíjak dobrý snímek. Udržet trochu fantazii na uzdě by v tomto případě neškodilo, ale první polovina ve stylu rodiného dramatu je hodně povedená. ()

Pirkaf

Hrozná béčkovina, což by samo o sobě nevadilo, ale tahle si hraje na něco, co při vší snaze není. Zbývá jenom strašně natahovaná nuda. ()

golfoxovox1

Zajímavý námět a vynikající H. J. Osment v roli oddaného robota Davida s propracovaným hudebním doprovodem. Film nenásilně ukazuje na krásu i úskalí lásky ke člověku. ()

PKD

Hrozný film. Děsný doják. Nedá se na něj (v mém případě) víckrát dívat.Viděno 2x v životě. A to jsem ještě dobrej. Přesto nemohu s klidným svědomím dát méně jak 4 *. Když jsem se pokoušel někomu popsat děj,tak při dojití k závěrečné třetině a k větám-je poslední,znal živé lidi,začal jsem mít vždy a spolehlivě nějak záhadně,zamlžené oči,ke kterým se připojil stažený krk. Musím končit,už to zase na mě jde. Nenávidím tě Spielbergu:-) Je to nádherný film,ale na posledních zhruba 20 min.se nedá dívat. Pokud není člověk psychická,bezcitná stvůra. P.s.nejlepší (i díky dabingu,který ovšem všeobecně jinak nesnáším),postavou je pro mě cyberméďa,Teddy. Ten je supr. Jeho vstupy jsou opravdovým diváckým potěšením. Taky si z celého filmu pamatuji nejvíce jeho a sochu té pohádkové víly v zábavním parku pod vodou a pak o moooooc let později,pod ledem:) A hodně by mě zajímalo,jak by vypadala ta původní verze od Kubricka? Byla by též tak dojemná? Dost pochybuji. Mám silný dojem,že by byla o dost lepší. Pro mě. ()

Vojcl

Z tohohle filmu jsem velmi rozpačitý.. Určitě se jedná o velmi pozoruhodné dílo. Malý H.J. Osment podává na svůj věk velice vyzrálý výkon, avšak bohužel musím říct, že chvílemi jsem se v kině nudil, některé body scénáře mi přišly trochu nedomyšlené a především závěr příběhu je hodně nedotažený. Umělá inteligence rozhodně není špatným filmem, ale také není určena pro každého diváka. Moc by mě zajímalo jak by si s danou látkou pohrál mistr Stanley Kubrick, který měl být původním režisérem. V jeho podání by zřejmě byl příběh drsnější a větší prostor by dostala psychologie hlavních postav. Nad tím ovšem nyní můžeme jen spekulovat.. Spielberg odvedl dobrou práci, ale něco tomu prostě chybí, něco co nedokážu pojmenovat a kvůli čemu mohu těžko tenhle snímek ohodnotit. ()

Lum3n

Geniální. Je mi jasný, že A.I. se nebude zdaleka líbit každému, ale pro mě je to možná vůbec nejoriginálnější sci-fi, jaký jsem viděl. Spielberg je opravdu mistr, velkou pochvalu si zaslouží také Haley Joel Osment, který po Šestém smyslu předvádí další obdivuhodný výkon, nesmím zapomenout ani na Lawa. Poslední třetina filmu a zváště pak závěr byli opravdu magický a dojemný. ()

Freemind

No ty vole, to zas bylo ... Nevím, jestli mám litovat, že se té látky nechopil Kubrick, nebo být rád, že si nezprasil filmografii takovou kryplárnou. Spíš se přikláním k první možnosti, protože velká část těch prepubertálních blbin nese jasný Spielbergův rukopis - jakmile na obrazovku vjedou neonoví lovci na motorkách s gumovými psy už ten film prostě nelze brát vážně. Celá pasáž s lovem robotů a představením pro rednecky vypadá tuctově a jednorozměrně jako béčkový horror z hlubin osmdesátých let, je hrůza jak nízko může klesnout režisér považovaný za vizionáře a klasika. Upřímně - je to jeden z nejhorších, nejhloupějších a nejhůř natočených sci-fi rodinných filmů, jaké jsem kdy viděl. Styď se, Stevene. ()

Wolodja

Tento film stoji a pada s vykonem toho hocha, ktery zahral maleho androida Davida. A tento hoch, Haley Joel Osment se jmenuje, se zhostil sveho ukolu tak, ze se nebojim ho nazvat jednim z nejvetsich zazitku na filmovem platne. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)