A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

majlaan odpad!

Nejdřív je to hloupé a nudné, ale potom.... Potom je to ještě hloupější a nudnější. Naprosto nesourodý paskvil o uplným ničem, který vás unudí k smrti, no neberte to. Fakt děs! ()

andy60

První polovina se mi celkem líbila, ale v momentě, kdy se náš malý hrdina ocitne v lese a začne hledat modrou vílu, můj zájem poněkud opadl. A konec? Škoda mluvit. To zakončení mně připadalo nekonečné a značně mně zkazilo dojem z celého filmu. ()

Richard768

Zaujímavý fenomén: človek sa dokáže príliš ľahko citovo naviazať na neživú vec, stačí mu k tomu zdanlivá podobnosť so živým tvorom. Napríklad plyšový medvedík, bábika, ... Ak dokonca takýto predmet rozpráva alebo prejavuje pokročilejšie znaky skutočného ľudského správania, človek má sklon považovať ho za živý. Pritom je dôležité si uvedomiť, že takýto citový vzťah je neprirodzený, lebo na druhej strane nikto nie je. ()

honza.g

Kvalitní řemeslo nezaručí kvalitní film. Film dělá hlavně příběh a ten tu drhne. Nejen děj, ale dokonce i dialogy jsou předvídatelné. Působí to jako slepenec zajímavých nápadů a až filosofických námětů (to není u sci-fi zas tak vzácné): už prvotní nápad pořídit si náhradní !bytost! místo syna, který pravděpodobně umře, je poměrně šílený - i velmi podprůměrný psycholog či psychiatr by musel být proti tomu. Strach obyčejných lidí z existence androidů vede k násilí a k vypjatým projevům nadřazenosti, tak silně připomínajícím rasismus ("já jsem lepší protože jsem se narodil, zatímco ty jsi jen stroj"). Lidská mysl nezvládá představu, že by emoce mohly vzniknout v umělém mozku - to je hezky předvedeno, a ... dál nic. Další "postavy" jsou tak zjevně uzpůsobeny k tomu, aby se děj trochu posunul, že je to křečovité: jak gigolo tak plyšový medvídek produkují moudra, která jsou tak lidská, že zastíní jakoukoli lidskou postavu. A závěrečný posun do vzdálené budoucnosti, kdy je lidstvo zapomenuto. vše je rozpadlé, to dodává chabému příběhu jakoby vesmírnou velikost a nadčasovost. A do toho se hlavní hrdina se uchová ve stejném technickém stavu, se stejnou utkvělou myšlenkou, která se nakonec naplní a to vše jakoby ve snu - ano, vizuální stránka filmu je v podstatě dokonalá ve všech fázích. Hudba perfektní, herecké výkony solidní. Viděl jsem to 2x, protože první shlédnutí  zanechalo tak matný dojem, až jsem prakticky zapomněl, že jsem to už viděl. ()

Radeck

Vypadá to že jsem asi hodně přecitlivělý člověk protože u tohodle filmu a nejvíce jak film ke konci směřuje tak jsem uronil hodně slz a pročistil si oči. Nádherný a hodně opomíjený film Pana režiséra Spielberga se srdcem na dlani. Ps Kdo by z nás nechtěl být aspon na pár minut či hodin s někým koho nejvíce a hluboce milujete a splnil by vám na den váš největší sen, prostě úžasné dokonalé dílko vše do puntíku jak hudbou, herci, triky i skvělým českým dabingem. ()

Marcel25

Možné vyzradenie deja ..... Zaujímavý film ktorý sa dotýka viacerých tém. Zo začiatku je intímnym nadhľadom do tragédie jednej rodiny a je rozprávaný z pohľadu mami a otca, následne sa dostávame do dobrodružného filmu, ktorý sa snaží rozprávať viac monumentálne a ukázať, čo všetko dokáže po technickej stránke, aby sa na záver znova vrátil tam, kde začal, teda intímnou snáď až poetickou sci-fi s náboženskými kontextami ktorá má dojala. Spielberg brilantné vedie postavy a až na miestami nedopovedané scény, pomalší stred filmu a určitú skratkovitost, nemám čo vytknúť. ()

Will_

I po více než dvaceti letech má film co nabídnout – skvělé herecké výkony, emoce, i samotnou myšlenku, která je nadčasová. Místy je film až příliš zdlouhavý, ale často je pomalé tempo to, co umožňuje divákovi nad samotným dějem přemýšlet. ()

jirikzaboj

Magnificence. To je to slovo, které vystihuje tenhle film. Signifikance a pojetí lidského bytí ve smyslu poukázání na jeho dokonalost, vlastní řízení se úsudkem a schopnosti učit se a dojít k logickému závěru. Reflexe spojení evoluce a  umělé inteligence, která přináší melancholickou a depresivní náladu z budoucnosti a nemusí jít ani o tu vzdálenou, ale o tu dystopickou, která už není tak daleko. Všechny tyhle specifikace vystihují geniální spojení mysli Kubricka a Spielberga. Faktem je ovšem, že Stanley položil základy pro tu filosofickou stránku filmu a vytvořil základní designy. Spielberg s poctou dílo dokončil a vdechl mu poetičnost, pohádkové vyprávění a opojnost scén, které mají držet snímek pohromadě. První akt je naprosto geniální a nemám k němu absolutně žádnou výtku. Ta (ne) přirozená lidská láska mezi matkou a synem, to je tak PURE a vyvrcholení celého aktu je naprosto devastující. Problém nastává u druhého, tedy prostředního aktu, který moc podle mého neví, čím chce vlastně být. Mixuje a pohlcuje žánry do sebe, ztrácí mírně nasazenou podmanivost a sekvence roboshow je vyloženě dramaturgicky nekonzistentní. Zlom přichází ve finálním aktu, který nabízí vizuální království podmořského, či ledového Manhattanu a opět se najede na filosofický přesah a emotivní strunu, která diváka donutí přemýšlet o snech, smyslu bytí a ukončení vlastní entity. K tomu perfektně sedí Paralela Davidovo přání a její fenomenální zakončení. Mimochodem, kdyby se rozdávaly dětské Oscary, tak Haley Osment by měl vyhrát úplně jako první a to především za performance v tomhle snímku, kterou hodnotím možná jako nejlepší filmovou dětskou performance ever, a to superlativy nepřeháním. ()

Lukango

Film, u kterého jsem místy Spielberga nepoznával. Celý děj se dá rozdělit do tří částí. 1. část je život s robotem, která je podle mě ta nejlepší a má velkou hloubku, zahrává si s psychologickým thrillerem a je velmi povedená. 2. část je mad-maxovská punková jízda, kde jsem právě Spielberga nenacházel. A 3. část bych popsal jako hledání pravdy. Při sledování filmu jsem si myslel, že se film bude točit kolem rodiny a Davida, a možná je to škoda, že se tak nestalo. Právě ta první část filmu dává tajemno, nedůvěru v Davida a strach, že se z něj stane druhej Chucky - to by ale nebyl Spielberg, aby nám z toho neudělal něco víc. Druhá část pojednává o ,,vyhnanství“ Davida a zjišťujeme, že on je subjekt, podle kterého se bude film točit. Právě ta druhá část si ve mně nevytvořila moc dobré místo. Vytvoří se nám tu krátká odbočka o Sex robotovy, aby se začlenil do příběhu a začne zběsilá jízda ve stylu neonového Mad Maxe, a ta se do filmu s těmito barvami a drastičností dle mého názoru moc nehodí. Následně přichází poslední část, ve které se David dovídá pravdu o sobě, nalézá svůj sen a film ve zkratce končí. Film má hloubku, kterou bohužel místy přehlušuje neon-Mad Max a film tak ztrácí na účinnosti. Dále bych rád zmínil svět, ve kterém se David nachází. Je to svět, kde se David může bez jakýchkoliv problémů pohybovat, aniž by ho něco zastavilo a vypadá to, že ochranné orgány tu jsou příležitostní. Toť vše k příběhu, který považuju za celkem dobrý. Teď už se přesuneme k viditelným plusům. Herecké výkony, především k Haleymu Joelovi Osmentovi (David), který i jako dítě předvádí skvělí uvěřitelný výkon. Ostatní velcí herci jsou díky jeho výkonu upozaděny. Ke scénáři bych ještě doplnil dobré dialogy a především skvělé prokreslení hlavního hrdiny. Z technických prvků bych zmínil dobrou hudbu a kameru. A co se týče efektů, tak musím říct, že tohle byl velký konkurent Pána prstenů, který za efekty oscara získal. Tím chci říct, že na rok 2001 to jsou úžasné cgi. Celkově se jedná o povedený sci-fi snímek, který by potřeboval určitě ubrat na šílené akční části, která atmosféru i přesah filmu dosti narušuje. Známka: 6,5/10 ()

HankaL

Toto je jeden z najúžasnejších, najfascinujúcejších, najkrajších, najzaujímavejších, najklasickejších, kultových, nadčasových sci-fi filmov. Je o skutočnej emocionálnej inteligencii ako meranie inteligencie robota, namiesto a na rozdiel od človeka. Pri robotoch vždy testujeme ako emocionálni a vedomí sú namiesto toho ako sú intelektovo inteligentní. Tento film to vynikajúco a výborne ukazuje. Mimozemšťania vytvoria tiež niečo neuveriteľné a neopísateľné v tom najlepšom slova zmysle pre AI robota Davida, ktorý má vedomie. Film analyzuje otázku vynálezca umelej inteligencie a počítačovej vedy - Alana Turinga, ktorý sa raz opýtal - Môžu stroje myslieť? ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)