Přizpůsobivý nosič reklam Ťopka přespává v odstaveném vagónu, který je ovšem jednoho dne připojen k vlaku, jímž odjíždí na inspekční cestu generální inspektor drah Jiří Kokrhel. A tak se Ťopka bez vlastního přičinění stává černým pasažérem, a když je objeven a pronásledován, způsobí neplánovanou zastávku na malém, bezvýznamném nádražíčku v Mokré nad Soupravou. Místní přednosta stanice Anatol Jelen si však právě odskočil na zkoušku pěveckého sboru, čehož využije Ťopka. Oblékne se do jeho uniformy a začne se před přísným pohledem inspektora vydávat za přednostu. Jeho svérázné improvizace inspektora vyvádějí z míry, ale naštěstí je tu přednostova půvabná manželka Julie, která Ťopku kryje, aby pomohla nepřítomnému manželovi. Kvůli jeho chování se ale dostává do velmi obtížných situací. Kokrhel se do ženy zakouká a oslněn jejím půvabem přehlíží nejen Ťopkovu absolutní neschopnost a divoké improvizace, ale dokonce se rozhodne vyhovět přednostově žádosti o přeložení blíž ku Praze. Jenže v nejméně vhodnou chvíli se objeví skutečný přednosta stanice... (TV Nova)

ZnalecH

Nezáleží na tom, v jaké části k filmu přijdete. Zrovna běží v televizi, tak si sednete a začnete koukat a vůbec vám nevadí, že nevíte o co jde a začnete se bavit. ()

Luxocculta

Skvělými vtipy a scénkami nabitá komedie s prvorepublikovými hvězdami v té nejlepší formě. I když vzhledem k období, ve kterém se točila, je to pravda jen částečně. Film s kouzelným Vlastou Burianem, ale i všemi ostatními, který se nikdy neokouká a který se mi vybaví jako první, když vzpomenu na dobu dětství a nedělní pohodu, kdy šly v televizi černobílé filmy. ()

Inozuka

Je to jízda, podobná jako severozápadní dráhou po USA. Pořád je na co se dívat a čím se bavit. Burian je geniální v tom, že jeho humor ztratil časem jen velmi málo a Přednosta stanice je zábavný stejně po téměř osmdesáti letech jako v době svého vzniku. Dialogy s Marvanem a Tréglem jsou nezapomenutelné. Jeden ze základních kamenů české komedie .... ()

neo93

Výborný Vlasta Burian v té nejlepší možné podobě. Úplně by si vystačil sám ve filmu, ale když se k němu přidá např. takový Jaroslav Marvan, o nějakou třeba jen malinkatou chvilku nudy, nemůže být řeč. Skvělé. ()

Likan7

Tak tohle ne. Budiž mi plus za to, že jsem to alespoň zkusil. Nevím jestli je to stářím filmu, slabší kvalitou nebo něčím jiným, ale mě osobně bavila jen scéna s lístkem na vlak. A humor Vlasty Buriana od teď na 100% nemám rád. ()

junxi91

I v těžké době Protektorátu Čechy a Morava se našel čas a místo pro natočení ulítlé komedie, kterou vedou dvojice Burian-Marvan. Vlasta Burian hraje vykutáleného, ukecaného a naprosto vcítění se neschopného podvodníčka, který nejprve způsobí Rozruch (haha) v restauraci, kde chce odejít bez placení, ale nakonec se vykecá a zaplatí to paní Pěnkavová, jejíž švihácký manžel a statkář si vyšel do restaurace s krásnou a mladou paní Jelenovou, manželkou přednosty stanice. Poté se pan Ťopka vydá vlakem do Mokré nad Soupravou, ale po cestě je přistižen generálním inspektorem Kokrhelem, kterému uteče oknem a na stanici si obleče ajznboňáckou uniformu a vydává se za přednostu stanice Jelena. Přitom o fungování železnice ví úplný prd a absolutně to nezvládá, dělá základní chyby, ale přesto to před pedantským úředníkem docela dobře uhájí. Já bych to poznal hned a začal bych mnohem důkladněji čmuchat. Ostatní postavy stály také za to, třeba takový Pivoda, hlupáček a chudáček, který chce za každou cenu oškubat v kartách bohatého Pěnkavu. Upřímně mi bylo líto té Pepičky, kterou to hovádko Ťopka vypeklo s lístkem, vlakem i zavazadly. Ale jinak celkem pěkná situační komedie, i když ten lehký pocit toho, že se to točilo za těžkých časů jsem z toho taky měl, když jsem si to srovnal třeba s uvolněnější atmosférou U pokladny stál. ()

Robbi

Ačkoliv se těch mašinek ve filmu objeví minimum, je to opravdu koncert na dráze. Marvan a Burian pochopitelně zahánějí všechny do kouta a jejich slovní bitvy snad mohou snést srovnání snad jen s písaři pánů Horníčka a Sováka. Pokud mohu, přispěju i já dvěma hláškami, které mi utkvěly v paměti: Marvan: "Vy jste tu přednosta?" Burian: "Samozřejmě!" Jde k telefonu: "Stáhněte šraňky a hned je zase vytáhněte!". A pak prodej lístků: "Vy jste mi prodal Brusel." Burian: "Počkejte, to není Brusel, ale brusle, tak to vám prodám ještě jeden, abyste mohla jezdit!" Geniální věc bez ohledu na dobu. ()

KirstenN

Zábavná a oddechová komedie, jak se patří. Film s nezapomenutelnými scénami a hláškami. Jeden z mých nejoblíbenějších českých filmů s úžasným Vlastou Burianem. ()

Zmeo

Skvělý film ze železničářského prostředí z doby Protektorátu. Výborný Vlasta Burian s Jaroslavem Marvanem. ()

JohnZ87

K tomuhle asi není třeba jakýkoli komentář, protože kvality tohoto filmu lze slovy jen těžko vystihnout, toto dílo mluví samo za sebe. Pánové Marvan a Burian patří ke zlatému pokladu české kinematografie. ()

donkocicak

Karel Čáslavský v knize o Burianových filmech píše něco v tom smyslu, že ve filmu Přednosta stanice se často Marvan s Burianem ocitají mimo text a plácají nesmysly... Když to je na tomhle snímku to nejpůvabnější. Možná to není filmařské veledílo. Ale je to bezpochyby jedno z nejlepších Burianových čísel, které se už dávno stala klasikou... ()

Kenneth

Bezdomovec Vlasta Burian, okolnostmi donucen se vydávat za přednostu, se krásně strefuje do generálního inspektora drah Marvana. Navíc se tam kolem motá záletník Šlégl, který "tuší soka". :-) K tomu snad není co dodávat. Snad bych se ještě zmínil o Burianovu sendviči - to se musí vidět. :-) ()