O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

Prochy38

Typ pohádky, které nemůžu ani cítit. To je pro děti? Až je budu chtít vyděsit, pustím jim třeba Saw, ale tohle by mělo děti trochu ponaučit, trochu zavést někam, kde se nedostanou a podobně. Tohle bylo strašné! ()

Mo.

První a poslední počin Zdeňka Trošky, který si označení pohádka právem zaslouží. Jediný jeho film, u kterého má smysl řešit pojmy jako "herecký výkon" nebo "pohádkově znějící příběh". Michaela Kuklová je jako princezna roztomile dívčí, strašidla a čarodějnice jsou skutečnými strašidly a čarodějnicemi a ne jen směšnými živými loutkami a ten švec prťavec tam prostě sedne. Škoda, že se tu Blanarovičová projevila jako schopná hrát infantilně laděné... bytosti, protože tenhle film je možná to, co nastartovalo začátek konce její filmové kariéry (Princezna ze mlejna jí pak herecky pohřbila úplně - nutno dodat, že neprávem, připadá mi jako jedna z mála slušných českých hereček). ()

PetkaW.

Navzdory všeobecnému mínění - tahle pohádka nikdy nepatřila mezi mé oblíbené. Naopak, pravidelně přepínám kanál, když ji v televizi dávají. A to vlastně ani sama nevím proč. Zkrátka mi nikdy nepadla do noty a věčně křičící a fňukající Kuklová coby princezna mě vyloženě rozčilovala. ()

Hanes88

No jako docela dobrá pohádka, ale ....a to velké ALE....pro dospělého. Vím, že když jsem byl malý jsem se té pohádky vždycky bál. Pohádky by měly být většinou pro děti, což jak říkám určitě není. 55%. ()

Paldiny

Prekladať české názvy do slovenčiny je rovnaký nezmysel ako titulkovať česky znejúce reklamy v slovenských televíziách. O princeznej Jasněnke a lietajúcom šustrovi, Kriste pane, to už rovno môžeme používať názov Dievča na metle. To len na okraj jediná pripomienka k vôbec najlepšiemu filmu z Troškovej dielne. Rozprávka má skrátka všetko čím sa vyznačovali najsilnejší predchodcovia českých filmových pohádek. Máme tu zákerné čarodejnice ich nebezpečného poskoka, chudého ale odvážneho šuhaja oslobodzujúceho zakliatu princeznú, čierny humor a nejaké to poučenie odsudzujúce lenivosť. Ako pridaná hodnota sú slušné triky, miestami skvelá atmosféra (kráľovstvo Slnka) a dramatické akčné finále. Keď si to spočítam nevidím jediný dôvod prečo nezvýšiť hodnotenie na maximum. ()

.baris.

Koukám, že jsem tady ve výrazné menšině, ale pro mě je Jasněnka odporná a ponurá pohádka, která se mi nelíbila v dětství a která se mi nelíbí ani v dospělosti. Jediné pozitivum je Jan Potměšil, a právě jemu také patří jedna hvězdička... Takhle ne, prosím. ()

Sweeneyyy odpad!

Věřte nevěřte, já to vždy zapla od půlky a nikdy jsem neviděla konec. Pohádky dělím do jistých skupin, tato spadá do soudku "těch, ze kterých mě bolí hlava". ()

Jeržik

Hodně dobrá "pohádka", připomínající spíš bratry Grimmovi, než cokoli, co za socialismu v českých luzích a hájích vzniklo. Pro děti slušná depka, kráčející přes horor Ptáci, až k upalování čarodějnic zaživa... ()

spiritus

Tato pohádka mě nijak neučarovala. Nic víc než pouhý nadprůměr to není. Na můj vkus, to je příliš uloudané. Za zmínku stojí skvělá Helenka Růžičková. ()

sona123

Já tu pohádku nemám ráda. A moc nevím proč. Ale Troškovy věci se mi obecně nelíbí (jako člověk je nejspíš fajn, milý svéráz). Dodnes jsem nepochopila, čím to chytlo davy - Potměšil je mi nesympatický, Kuklová je jakási umělá, a ten příběh? Až tak originální není. Ale obecně se mi asi nelíbí to zpracování - ani film, ani pohádka, hybrid, kde mi chybí něco, co chytne - za srdce? ()

Oyer

Pro mne si tu Kuklová vysloužila titul: nejuječenější a nejhysteričtější ženský projev v českých filmech... ()

Movie Gourmet

Možná nejlepší Troškův pohádkový filmový počin. Michaela Kuklová jako vždy nic extra, ale v roli čarodějnic zato excelují jako vždy výborná Helena Růžičková a taktéž výborná Yvetta Blanarovičová. Švec Jíra v podání Stanislava Třísky patří k těm lepším pohádkovým hrdinům. Verdikt: 3* a 75 %. ()

Garch

Výborná pohádka, u které by, po shlédnutí dnes, málokdo uvěřil, že ji natočil režisér "Babovřestňáku IX" ()