O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

sud

Bez pochyby nejlepší pohádka Zdeňka Trošky. Tahle pohádka je skutečně pohádková a není to pohopouhý výcuc z několika pohádek ("Z pekla štěstí"), nebo výcuc z výcucu ("Z pekla štěstí II") a ani bláznivý pelmel ("Princezna ze mlejna II"). Filmu vévodí sympatické herecké obsazení v čele s Michaelou Kuklovou a Janem Potměšilem. Trochu drsnější pohádka, kterou bych doporučil spíše starším dětem. ()

Eddard

Jo, Jasněnka... Ta se ti povedla Troško, ono, jak se říká, každý má v sobě aspoň trošku talentu... Michaela Kuklová je hezká (nevím čím, ale trochu mi připomíná Penelope Cruz), Růžičková senzační (chudák, vyžírala si samé hnusné role). Přesto pro mě nemá místo mezi Popelkou, Šíleně smutnou princeznou či S čerty nejsou žerty. Teď mě tak napadá, ona u nás šla pohádka po revoluci vůbec celkově do háje... 60% ()

Jezinka.Jezinka

Vybavuju si, když tahle pohádka byla nová (už toho taky hodně pamatuju, ale to je spíš tou cvičenou pamětí než věkem, zatím), že se v nevím jakém časopise, který odebíral jeden rodinný známý, objevil článek v rubrice "nemusíte se mnou souhlasit", který Jasněnku totálně rozebral a udupal. Bylo to hodnocené jako násilné, křečovité a příliš brutální dílo, které by děti vůbec vidět neměly. Mně se to líbilo už tenkrát (přiznávám, že svou roli v tom sehrálo i to, že od dětství znám Sluneční paní a říkám jí teto). Drdovy pohádky jsou skvělé, však taky jejich vydání v mé knihovničce je pěkný salát, jak to bylo (a je) často čtené. A vůbec, může být film, kde se létá, špatný? ()

MM_Ramone

Nie som fanaticky zarytý anti-troškovec. Síce nepovažujem jeho režisérsku tvobu za skvôst českej filmárčiny, ale ani tvrdohlavo nehejtujem jeho filmy. Takže moje hodnotenie a komentár nie sú ovplyvnené predskudkami voči režisérovi Zděnkovi Troškovi, ktorý túto adaptáciu literárnej predlohy Jana Drdu, natočil v roku 1987. Rozprávka s dlhým názvom "O priceznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi" mi moc nesadla. Herecké obsadenie, filmové triky, scenár a ani samotný námet ma ničím neoslovil, nepobavil, nezaujal. Celé sa mi to vidí také akési jalové, ukričané, nedotiahnuté. Skrátka nepodarené. Nemôžem tomu dať viac ako dve hviezdičky. ** ()

Davies182

Velice povedená pohádka, které nechybí velká dávka až nervydrásajícího napětí, sympatičtí herci a vtipná zápletka. ()

darkrobyk

Opravdu krutá pohádka! V dobovém tisku se Z.Troška svěřil, že točí pohádku, která chce ukázat skutečné zlo. A to se mu podařilo. Ponižování Jasněnky čarodějnicemi v horrorových kulisách je hotová tortura a sežehnutí čarodějnického sídla i s jeho vládkyněmi působí velmi uvěřitelně. Zdánlivě marný boj krvácejícího J.Potměšila se zloduchem je jakousi třešinkou na dortu hrůzy. Přitom Troška ani tak nestraší, jako třeba J.Herz, ale spíše děsí...Kdysi dávno mě uchvátily palác Sluneční paní a letecké scény, dnes se spíše jen dívám a na ony první zážitky z filmu vzpomínám. ()

LiVentura

Zlá a krutá pohádka..... vlastně ani nevím, kdo mi tam vůbec byl sympatický....uřvaná princeznička, poblázněný janek Jíra, nebo brutálně ošklivé a nepohádkové čarodějnice.. ()

juta

Zdeněk Troška natočil "pohádku", která je opravdu hodně drsná. Mučení, mlácení, nadávání, nesnáze kladných postav, to není úplně to pravé pro prcky, ale dospělý divák si to užije a jako celek působí dobře. ()

paascha

Tuhle pohádku jsem miloval v její literární podobě od Drdy. Pak přišel Trošška a pomocí mých neoblíbenců sádelnice Růžičkový, tlamy černoBílý, Kukly a hošíka Potměchčila z ní udělal další televizní pitomost. Ale na druhou stranu, v kontextu jeho díla jde o nikátní a mimořádnou kvalitu, takže 3* dám. Sice nerad, ale dám ()

Jacinda

jak téhle pohádce může dát někod tak vysoké hodnocení?Jedinní dobří herci (a současně postavy) na téhle hrůze jsou Helena Růžičková a představitelka Sluneční královny (za to je ta jedna hvězda!). Druhá čarodějnice ztvárněná tuším Blanarovičovou je příšerná a (opět) uřvaná..je vidět že Blanarovičová neumí nic jiného než řvát, což už nám dokázala v Princezně ze Mlejna. Vrcholem je opět kráva Kuklová. Někoho tak neschopného, debilního a trapného jsem fakt jakživo neviděla. Myslela jsem si, že je příšerná jen ve Z pekla Štěstí 1 a 2, ale ona je hrozná všude. Nevím jestli jí to nakazoval scénář, ale fakt nechápu proč pořád jenom hekala, brečela a vzdychala (ve ztemnělém sklepě to pak vypadá, jako by si tu svíčku, která má ukázat Jindřichovi cestu, strkala mezi nohy...) a v zásadních scénách, jako je třeba útek před plameny, se prostě za hlasitého vzlyku svezla na zem a volala Jindřicha, místo aby prostě utekla. Je mi z ní na blití a Nechápu, proč ji Troška pořád tak prosazuje. On vůbec cpe do svých filmů stejné (a strašné) herce...svědčí to o jeho vkusu a pár dobrých herců to už prostě nezachrání. Navíc mi tohle nepřijde ani jako pohádka. Malé děti z toho musí mít spíš hrůzu, protože větší depresi jsem nezažila a několikrát se ukáže, že polovina postav jsou fetišisté, kteří s uspokojením inhalují propocené střevíčky Kuklice....Rozhodovala jsem se tedy mezi Odpadem a * a v přihlédnutí k 2 dobrým obsazením a jedné vysloveně směšné postavě chůvy (co to měla proboha na sobě?!) jsem se rozhodla k jedné hvězdě...Ale s odřenýma ušima Troško! ()

Big Bear

Krásná pohádka. Ty Troška uměl a ještě trochu umí. Divák znalejší jeho pohádek zde najde skoro kompletní sestavu herců, kteří později hráli v Pricezně ze mlejna. A leckeré postavy i způsoby natáčení pak do Princezny i přenesl. Asi nejlepší paradoxně je rodinka čarodějnic a věřím, že se všichni při natáčení dost vyblbli. Slušné jsou i některé triky a závěrečné pyro efekty. Hrad Bouzov jsem samozřejmě poznal, ale zajímal by mne onen polorozpadlý zámek s věžičkou, kde oba chasníci plnili úkol a ze kterého hrdina posléze uletí se svými křídly. Tato pohádka zkrátka patří k sadě mých oblíbených a jsem si jist, že to není jen tou nostalgií a vzpomínkami na mládí, když ji člověk viděl poprvé... * * * * ()

salahadin

No, nějaký zázrak to zase není. Kuklová ke konci pořád fňuká a vříská tak, že jsem chtěl vypnout zvuk (sláva éře němého filmu!). Jíra alias lítací šustr se zase pořád chechtá. Takže od hlavních hrdinů se krom citoslovcí moc nedovíme. Chůva má uši jako Mickey Mouse. Král je prďola. Komoří - radši nekomentovat. Čejkovi drůbeží identita evidentně vyhovuje více než lidská. A Škopková s dcérou a zloduchem řimbuchem? Všichni na jedničku. Jak se mlátily kostmi do palice, to jsem fakt rozdýchával dlouho. Ale dávat lepší hodnocení jen proto, že v kontextu Troškovy hnojné tvorby je tohle ještě víceméně ucházející, není fér vůči pohádkám, kterým Jasněnka nedosahuje ani po floček střevíčku. ()

Adam Bernau

Dodnes si pamatuji, jak byl vánočkový národ šokován Troškovou pohádkovou prvotinou. Reflektoval to dokonce i Dikobraz ("Pohádka končí, diváci vylézají z úkrytů"). Tehdy Troška ale ještě nebyl totální Troška, duo kanálnických (opravdu strašných) čarodějnic bylo něčím šokantně novým (navíc byly zlé a s poměrně jednoznačně určitelným pohlavím), celkem pohádka měla svůj půvab, ačkoli lakované lodičky jako erbovní atribut hlavního hrdiny mi dost kazily dojem. Jak dalekosáhle se tady nerespektují zákonitosti žánru, mě upozornila teprve otázka tehdy ještě ne pětileté dcery: "Jak to, že si dávají pusu, když se ještě nevysvobodili?" ()

Vančura

Dlouho jsem ten film automaticky považoval za odpad, jako cokoli od Trošky (je ale dobré říct, že lidi jako já s ním dlouho neměli problém, a citovat Slunce seno u piva nijak nemohlo člověku ohrozit image - ten zlom přišel až v momentě, kdy Troška natočil Kameňák a všichni jsme se ho od té doby naučili nenávidět). Když jsem ho teď ale viděl znovu v telce, musel jsem objektivně uznat, že to má nepopiratelné filmařské kvality, a hodně se mi to líbilo. Mladá Kuklová byla velmi krásná, Potměšil byl snesitelný, a ten Drdův příběh je dramaticky velmi nosný (byť v dětství mi to nahánělo dost hrůzu). Příšerná Blanarovičová je ovšem krajně nesnesitelná už zde, 7 let před Princeznou ze mlejna, kde to dosáhlo gigantických rozměrů, a vadí mi tam taky ten přeexponovaný obraz v mnoha scénách, na které se kvůli tomu nedá dívat. Vlastně je to zvláštní film, protože je na něm vidět, jaký talent Troška měl, a současně se zde už naznačuje, jaké sračky bude v budoucnu točit. Ale prostě objektivně viděno podle mě není fér ten film šmahem zatracovat, jako jsem to sám dělal. ()

mzss1

Tak je to celkem slušná pohádka, ale ničím vyjímečná není. Pohádkové prvky a scény jsou velmi dobré, ale příběh nic extra. Tohle prostě slátanina menší, která se nepochybně chtěla přiživit na úspěch starší a lepších pohádek jakou jsou třeba Princ a večernice nebo Tři ořížky pro popelku. Přesto to dokáže zaujmout, ale plnohodnotná pohádka to není. Herecké onsazení je dobré, hudba průměrná. Takže mé celkové hodnocení je 60% = *** ()

kingik

Tahle pohádka mě nikdy moc nenadchla, nějak mně neseděl Troškův zvolený styl a silně jsem postrádal u této pohádky kouzlo a silné momenty. Vesměs se jedná o průměrný počin, který nabízí kvalitní herecké výkony a slušnou řádku nápadů, ale výsledek na mě působí chladně. 50% ()

Webb

Nejlepší Troškova pohádka. Bohužel se tímto filmem naprosto vyčerpal. Na jeho ostatní díla se raději nedívejte. ()