O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

Anderton

Princezná Jasnenka by vyhrala nad Princeznou z mlejna K.O. štýlom. Létající švec by ani nemusel mať z pekla šťastie, aby premohol príšerného draka z rovnomennej "rozprávky". Túto príjemnú rozprávku z dôb, keď ešte Zdenek Troška neužíval drogy, ktoré ešte nikto neidentifikoval, sme mali možnosť vidieť v kine Istropolis ako 8 ročné deti počas uhoľných prázdnin. Spoločne s Vinnetuom. Pekné spomienky. ()

Kothy

No jo, tenkrát ještě Troška uměl točit pohádky... Hlavně Růžičková je jako čarodějnice hodně dobrá. :D ()

AllShallFall

Jeden z dobrých snímků Zdeňka Trošky. Pohádka určitě patří mezi ty výborné. Každopádně a bezesporu je Helena Růžičková a Yvetta Blanarovičová největší srandou celého příběhu. ()

swamp

Pohádka ještě z dob, kdy Troška točil hezké pohádky. Nejlepší je zde pak duo Růžičková / Blanarovičová. :) ()

PetrPan

Prakticky neuvěřitelné na téhle skvělé pohádce jsou 3 věci, natočil to Troška, hraje v tom Kuklová a přesto to není (censored), Jasněnka je až na ty typicky Troškovy čarodějnice velice příjemná pohádka s výbornými exteriéry a skvělým Honzou Potměšilem v hlavní roli ()

Lenny.M

Moje nejoblíbenější česká pohádka, u které sem už jako malá sedávala s otevřenou pusou a hleděla na Míšu Kuklovou :D ()

klerik

Ani som nevedel, že ide o Troškovinu. Práve som chcel spievať ódy na to, ako dobre je Jasnenka natočená... Pravdou je, že k záveru trochu vadí, že kráska v problémoch stále len jačí a volá hlavného hrdinu, ale preto ako poctivo je rozprávka natočená, dávam štyri. České moderné rozprávky väčšinu odzívam aj vďaka všetkým renesančným volánikom, pančuchám, čriveiciam a vyčačkaným kaštielom. Jasnenka pôsobí omnoho stredovekejšie, drsnejšie - ako slovenské rozprávky (SOĽ NAD ZLATO, PÁVIE PIERKO) - poriadny hrad, poriadna atmosféra... ()

Crocuta

Svého času vyšla na tuto pohádku zdrcující kritika v Dikobrazu, vyčítající "Jasněnce" údajnou děsivost a záměrné strašení a psychické týrání dětského diváka. Co si budem povídat - na takovou "Pannu a netvora" nebo "Deváté srdce" nemá, co se děsivosti a ponurosti týče, tenhle film ani náhodou, ale jinak jde o pěkný originální příběh, čnící vysoko nad Troškovu současnou tvorbu a ostatně i nad soudobou pohádkovou produkci. Kdepak je dnes Dikobrazu konec? "Jasněnka" vyhrála na celé čáře... ()

triatlet

Švec prťavec se ve spojení s princeznou Jasněnkou stává v Troškově pojetí nezapomenutelnou pohádkovou postavou. ()

heyda

No podle obecného hodnocení je tahle pohádka nejlepší od Trošky. S tím teda rozhodně nesouhlasím. Princezna ze mlejna je ještě o třídu výš. Každopádně mírně nadprůměrná je, takže 4 hvězdičky. ()

Šandík

Rozhodně a suverénně nejlepší Troškův film. Základem úspěchu tu je ovšem dobře vybudovaný příběh z pera Karla Steigerwalda. Troškovým hlavním přínosem pak až manýristická opulentnost, která ve své době působila značně neokoukaně a pravděpodobně i dokázala mnoho zúčastněných poctivě "chytit za srdce", neboť to stále ještě byla doba levných, "nemastných a neslaných" filmových pohádek, jaké se točily po podstatnou část sedmdesátých a osmdesátých let. Samotná režie je ovšem i zde místy poněkud ledabylá a celý děj v mnoha ohledech neuvěřitelně natahovaný a šroubovaný, doslova na nejvyšší možnou mez a pohybující se na samé haně kýče (také projev zmíněného manýrismu, ovšem tentokrát vysloveně negativní). Celkový dojem: 70% ()

Stanislaus

Jasněnka patří rozhodně mezi povedenější Troškovy pohádky (vedle první Princezny ze mlejna) a navzdory svému žánru je chvílemi dokonce i povedeně temná - viz scény ze sídla čarodějnice, při nichž jako by se Troška inspiroval hororem Ptáci (kdo viděl, pochopí). Rovněž oceňuji krásnou výpravu - pohádkový Bouzov je sázka na jistotu a zaujal mě i palác Sluneční paní. Celkový dojem mi však rušily "troškovské" charaktery - především ukvičená Černava a do jisté míry i otravně pasivní a ufňukaná Jasněnka. ()

sharky

hezká pohádka, jenom ten pokus kopírovat wericha s burianem byl zbytečný. a taky nechápu proč kuklovou dabuje silva sequensová. že by pokus kopírovat tři oříšky pro popelku, kde je předabován trávníček?:) ()

Jinny

To bylo tehdy, když ještě Troška měl sebeúctu a nepouštěl se do Z pekla štěstí 2, Princezny ze mlejna 2... a natočil docela příjemnou pohádku s krásnou kamerou. ()

Ivoshek

Hezká a nekýčovitá pohádka. Je docela vtipné, žev tom hraje Růžičková, Kuklová, Podhůrský, režíroval to Troška, a přitom to je fakt dobré. Život je plný paradoxů, což? Kdo by to do nich řekl... ()

honajz

Vím, že je to určitá pohádková klasika a že tady Honza Potměšil ještě mohl chodit, takže je to jeden z mála snímků, kde můžeme ocenit jeho herectví, ale prostě mi přijde na jednu stranu zbytečné, že se Blanarovičová pořád jen pitvoří, na druhou je tam docela hodně temných motivů až hororových. A někdy se postavy prostě chovají poněkud pitomoučce, aby se holt stalo to, co scenárista potřebuje. Ale jinak jo, docela dobře se na to kouká, slušná kamera, dobré lokace. Ale jinak na podobné létací téma raději animovaný O Honzíkovi a Barušce. ()