Česká satirická veselohra, jejíž děj se odehrává někdy kolem roku 1900. Obyvatele městečka Pětice vzruší záhadná zásilka, která má být doručena nejlepšímu člověku v obci. Na titul nejlepšího člověka si samozřejmě dělají nároky všichni členové městské rady. Nakonec se ukáže, že šlo o chytře promyšlený žert, který měl odhalit skutečný charakter „lepších lidí" města. (Filmový přehled)

winstonik

Nakoniec vás dostanú, mohol si povedať Vlasta Burian pri nakrúcaní tohto flmu. Na rozdiel od V+W však Burian nebol aktívny blbec, iba komik, ktorého zlomili. ()

Stejšn

Mně se to moc nelíbilo. Hlavně na konci jsem čekal nějaké pořádné rozuzlení a ono se moc nekonalo. Ne, V. Burian měl výborné a dobré filmy, tenhle je ale jenom průměrný. ()

Dinsberg

Na Buriana rozhodně slabý odvárek. Většina jeho komického temperamentu bohužel zmizela za zdmi věznice. Čeho se ale chopil excelentně, to byla satira na elitářství. Paradoxně se figura poštmistra Plíška mohla otočit proti režimu, který tak trochu propagovala. Pokud si divák udrží nadhled, pochopí, že příběh, ač je komicky, je až neuvěřitelně pravdivý. A ruku na srdce, kdo z nás by čas od času neobjednal celou flotilu hasičských vozů. ()

subic

Už postarší Vlasta Burian jako poštmistr Čeněk Plíšek, už nedělá tolik těch svých obličejových grimas, jinak jde o velmi zábavný film a hlavně o recept, jak naložit s radními, kteří se na svých místech drží už roky zuby nehty, u nás nevyjímaje, i když my máme starostku. 70% ()

ramnogh

Myslím si že tento nadčasový film byl nepochopený a proto má celkově slabší hodnocení. Hlavní postavou totiž není pouze Vlasta Burian jako tomu je ve všech jeho filmech, ale téměř každá postava, která se ve filmu vyskytne. Kdokoliv kdo zažil vesnické prostředí a zná typické figurky takových oblastí tak si je okamžitě spojí s postavami ve filmů, čímž se mu poskytne skvělý zážitek. Skvělé osazení neznámých herců, kteří vytvořili naprosto přirozenou a dokonalou podobu tohoto prostředí! ()

Nathaniell

Oukej, uznávám, že je Vlasta Burian můj nejoblíbenější herec vůbec. On je pro mě číslo jedna a přes to vlak nejede. Ovšem stejně jako u mé nejoblíbenější kapely není asi ani u nejoblíbenějšího herce možné, aby se mi líbil ve všem. Tedy... Jeho role byla dobrá (dobrý je za tři.) Nebo lépe řečeno, jeho role je důvod, proč dávám 3* a ne jednu ze soucitu. Celý film je nijaký, rozbředlý, nezáživný, a jediné co stojí za zmínku, je právě Burian. Každopádně jak dobře víme, vynikající role jest spoluprací herce, scénáristy a režiséra. Potom když jeden maká a dva se flákají, dopadne to přesně takhle. podprůměrný film jež se díky nadprůměrnému herci zařadil do průměru. Na druhou stranu: Bravo, pane Burian. :-) ()

ostravak30

Ti co dílo odsuzují jako rádoby komunistickou propagandu tehdejších vlastností živnostníků apod. by si měli uvědomit, že povídku napsal Václav Štech, který se komunismu vůbec nedožil. A dále režiséři Václav Wasserman (autor takových komedií jako Přednosta stanice, U pokladny stál... aj.) a Ivo Novák (Kam slunce nechodí, Fešák Hubert atd.) dílo pojali nadmíru tak, jak sami dříve nebo později natáčeli. I scénárista František Vlček st. má za sebou kvalitní práci - Nebe a dudy, Právě začínáme, Pytlákova schovanka aneb šlechtetný milionář, Šíleně smutná princezna. Jistě, komunisté to určitě brali pozitivně a oni zase měli úlitbu bohům, to nepochybně. To ale není důvod k obvinění, že natáčeli nějakou komunistickou satiru. Politická satira to ale je a že se shoduje s rudými názory je věc druhá. Podle mě je ale univerzálně použitelná v jakékoli době a trochu rozumný člověk ji může převést i do dneška. Politici vždy toužili výhradně po moci. Před volbami slibují a slibují, po volbách skutek utek - vidíme to i u současné vlády. Politikům jde často o peníze a majetek, ale hlavně, aby u toho dobře vypadali před veřejností. To není nic výjimečného ani objevného. Vlasta Burian měl smůlu, že si musel zahrát ve Slepici a kostelník, což byla jeho omluvenka pro další práci. Naštěstí je tento film a hned následující (Byl jednou jeden král...) připomínkou jeho slavné éry, kdy pracoval na komediích, ve kterých mohl uplatnit talent. A přestože o něco starší, byli na něm vidět známé prvky jeho projevu. Byla to jedna z posledních možností. Film je, jak už jsem zmínil, hlavně satira. Bohužel trochu více satiry a méně komedie, ale trefná, to bezpochyby. ()

Pitryx

Trošku slabší film co se týče pana Buriana. Ta role mu neseděla a bylo to znát. Myšlenka však dobrá stejně jako nápad. Děj svižný a zasmát se dá i když tu pan Burian nemá prostor. I proto ponechávám hodnocení z března 2009. ()

ric

Nemusí Burian pokaždé dráždit vaše bránice až prasknutí, stačí jenom tak lehce, ale zato TREFNĚ! ()

fooggyy7

Zdá se vám, že film je pro pamětníky? Omyl - současnost je správně. Stav naši pětikoalice je stejný, ne-li horší. Zahlídl jsem tam všechny naše ministry a dokonce i stosedmičku a jeho ženu. A vy opozitéři, nejásejte, Babiš nebyl lepší a budoucí vláda bude podobná ()

antragus

Místy se to trochu vleklo, nicméně ta zabedněnost maloměšťáctva není jen otázkou přelomu minulých století, řekl bych. Ta je evidentně věčná. ()

J.J.1972

@gouryella: je mi smutno, ked vidim, ze tento film bol pred viac ako polstorocim natoceny o sucasnej situacii na slovensku... :( plny suhlas s igiB ()