Filmový přepis stejnojmenné novely spisovatele Jana Otčenáška realizoval režisér Jiří Weiss v roce 1959. Jde o příběh krátké a tragické lásky dvou mladých lidí, kteří se setkali v těžkých dnech heydrichiády. Hanka, která byla pro svůj „neárijský původ“ odsouzena k živoření v terezínském ghettu, se vzepřela a utekla před transportem. Pavel se jí ujal a přes všechna výstražná hlášení, přes všechny trpké zkušenosti ze svého okolí a přes ustavičná varování své matky ji ukryl v malé komůrce na půdě domu. Denně ji navštěvoval, bratrsky se s ní dělil o příděly, učili se spolu a snili o tom, až bude po válce. Pomalu poznali, že se jejich přátelství změnilo v lásku. Ale sousedka Kubiasová, kolaborantka, Hanku vyslídila a prozradila… (Česká televize)

pepino

Skvěle zadaptovaná kniha. Až na pár drobností ( Ester je ve filmu Hanka, jinak se odehrávající první setkání hlavních protagonistů) se, podle mě, Weissovi podařilo knihu zfilmovat věrně, včetně veškeré atmosféry strachu a postupného psychologického nátlaku. ()

Týnidlo

Nic se tomuto filmu nedá vytknout. Za slzy jsem se nestyděla, protože finální scéna je... je tak silná... Jediné, co mne mrzí, je těch "pouhých" 85%. Já dávám 100%. ()

MaxForValue

Čo sa dá takémuto filmu vytknúť? Asi nič. Jednoducho to je treba vidieť. Film, ktorý naplno ukazuje nezmyselnosť celého toho zabíjania v období heydrichiády na príklade dvoch ľudí akoby zo "stratenej generácie", ktorí by za každých iných, priaznivejších okolností, mali nádej. Hlboké, citlivé nežné a smutne romantické a perfektne natočené. ()

SAINTS

Silny film o jednom naivnom a dobrom mladikovi ktory chce zachranit mlade židovske dievča v čase protektoriatu.Jeho snaha ostro kontrastuje s obyvadelmi bytoveho domu,ktory su zbabeli a tužba prežit vojnu je silnejšia než čokolvek ine. ()

ilclassico

Že byl Ivan Mistrík již na začátku své filmové kariéry Pan herec, nelze pochybovat. Stačí si prohlédnout jeho tři ranní majstrštyky: Romeo, Julie a tma (1959), Vyšší princip (1960) a Smrť sa volá Engelchen (1960). Porovnávat film s Vyšším principem, nebo s jinými filmy mi přijde nesmyslné. Lepších filmů až tak moc nemáme. Bez rozdílu žánrů za 4,5. ()

Gig

Tenhle bravůrní film má u mě tu smůlu, že jsem dříve viděl Vyšší princip. Oba dva filmy mají silný náboj jak emoční, tak lidský... ()

Slaboproud

Má to svoje mouchy, ale pořád je to československá špička. A film mi je mnohem sympatičtější něž Vyšší princip, který byl natočen ve stejné době, o stejné době a s podobnými herci. Ale sdělení Otčenáška, který se zapojil za války do odboje, vyznívá mnohem upřímněji než poselství o mravnosti od Drdy, který spokojeně pracoval v protektorátním tisku. ()

kobras5

Z historického pohledu se o toto období vůbec nezajímám a nebaví mě, každopádně tento film si jistojistě zaslouží pozornost a minimálně jednou shlédnout. Pokud na tento film někdo koukal namísto četby knížky, pak dávejte velký pozor na celkový obsah (poměrně dost se odlišuje). Co se filmu týče, je to skutečně až dojemný příběh lásky v období, které zrovna lásku mezi Židovkou a někým jiným nepřipouštělo. Zároveň je zde možnost pozorovat chování rodičů k jejich synovi. 75% (viděno na DVD česky). ()

bobin

Skvělé drama z doby okupace. Viděl jsem ho jako student a kromě Ivana Mistríka mě v paměti nejvíce utkvěla skvělá a půvabna Dana Smutná. Film je to ale pochmurný a depresivní. ()

Phex

Čeština "pražáka" Ivana Mistríka tak tahá za uši, že mi to brání dát filmu absolutní hodnocení. ()

Sentinel

Krásný příklad toho, že i dobře natočený film může působit prázdně a bez života při srovnání s vynikající knižní předlohou. Atmosféru a melancholii Otčenáškova díla se bohužel nepodařilo přenést na plátno takovým způsobem, aby film zanechal tak výraznou stopu jako kniha. Nejde ani tak o výběr možná až příliš starých herců do ústředních rolí (ono 18 a 25 let JE rozdíl..), jako spíš o jejich výkony, jež mě zkrátka nepřesvědčily. Přesto se nejedná o špatný film, jen ty emoce se někam vytratily. Radši berte knihu. ()

Verca024

Výborný film, krásně ukázal jak vypadala dřív ta doba. Četla jsem i knížku a obě zpracování se mi moc líbily.. :) ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová