Pojistka smrti

• USA Double Indemnity (více)

Marek1991

Ukecaný kriminalistický film, ale veľmi presvedčivý a rafinovaný, tie dialógy som tomu veril. Priam až nechápem kam sa za tie roky podeli takéto presvedčivé filmy o faloši, zákernosti, podvodoch, či pretvárke. Ono je to svojim spôsobom jednoduché, no dej funguje skvelo, navyše je to staršie dielo, nad ktorého niektorými obrazovými nedostatkami, najmä tými nočnými by sa dalo privrieť oko, ale myslím, že stále to bolo na špičkovej úrovni. Tento film o poisťovacom podvode si ma získal, aj keď možno o málinko tých monotónnych rečí tam mohlo byť menej, no to ho nijak výrazne neznižuje. ()

corpsy

A vraj, že nieje na mieste neveriť poisťovacím agentom. Dobre rozohraný herecký koncert všetkých zúčastnených, ktorých kočíruje geniálny Billy Wilder. Občas má síce ťažkú ruku, ale aj tak to zvláda s prehľadom. Ak chcete takúto atmosféru hľadať v dnešnej ponuke thrillerov, budete hľadať márne. Musíte sa ohliadnuť do hlbokej minulosti. ()

Padme_Anakin

Příběh protřelého pojišťováka, který už nějaký čas dumá nad tím, jak doběhnout svého zaměstnavatele a vytřískat z toho balík peněz, mě zaujal od první minuty. Setkání s vypočítavou mrchou mu v podstatě jen přihraje onu příležitost. A příležitost dělá zloděje, v tomto případě i vraha. Jenže pak se ukáže, že důvěra je velmi křehká věc. A potvrdí se, že kolega Keyes má čich žraloka a je fascinující lovec. Brilantně napsáno, bravurně zahráno, skvostně natočeno, 5*. ()

liquido26

Pěknej film to byl, ale zase tolik z toho odvařenej nejsem. Prostě lehce nadprůměrná detektivka o jednom pojišťovacím podvodu a vraždě. ()

curunir

,,KDEŽE MÁTE OBÝVAČKU?" ,,TAM, ALE ALKOHOL JE POD ZÁMKOM." ,,TO JE V PORIADKU. VŽDYCKY SI NOSÍM VLASTNÉ KĽÚČE." __ Je tu určitá podobnosť so Sunset Blvd., predovšetkým v štýle rozprávania a v postupnom odkrývaní temnej minulosti, to však vôbec nehrá rolu, navyše vzhľadom k roku výroby bol ten kto kopíroval práve Sunset Blvd. Inak si nespomínam kedy som naposledy videl film, ktorému by som nemal ani v najmenšom čo vytknúť. Poistka smrti je jednoducho dokonalý film, aby som nechválil všetko špeciálne vyzdvihujem skvelú Wilderovu prácu a miestami až na nervy ,,hrajúceho" Miklósa Rózsu. Škoda, že na ceny ostal opomenutý, večne bez zápalky, zato však s výbornými dedukčnými schopnosťami Edward G. Robinson, ktorého rolu považujem za najlepšiu v tomto filme. ()

F.man

Wilder ve své nejlepší formě. Jeho noirovky - to je prostě lahoda a já je můžu daleko více, než režisérovy přetažené komedie. Double Indemnity je navíc skvěle promáknutý příběh se vším všudy - se skvělým roztrhaným hrdinou MacMurrayem, oslnivou femme fatale v podání Barbary Stanwyck i s pátrajícím očkem Robinsonem. Pokud chcete vědět, co to znamená film noir, je Wilder a jeho Bouble Indemnity tím nejlepším možným přikladem. Yes, I killed him. I killed him for money - and a woman - and I didn't get the money and I didn't get the woman. Pretty, isn't it? ()

Una111

Hlavní hrdinka mně byla tak, ale táák nesympatická, že bylo pro mne přímo utrpením dívat se na tenhle film. Jak mohl být někdo poblázněn její krásou? Nechápala jsem to a nechápu. Ne, Barbara Stanwyck skutečně není můj typ. Možná jsem proto nespravedlivá, ale její herecký projev mi připadá nemastný neslaný. Jo, to chlapci Fred MacMurray a Edward G. Robinson to bylo jiné kafe! Nejvíc mne oslovila poslední, závěrečná scéna! No a suma summarum: DOPORUČUJI! ()

seeker23

Jedinou drobnou vadou na kráse je příšerná paruka hlavní hrdinky, ale atmosféra vám zaleze pod kůži stejně jako ve filmu stále přítomná vůně zimolezu... ()

Cimr

Od začátku do konce perfektní biják, na kterém jsem mohl oči nechat. Těžko říci, v čem spočívá jeho kouzlo - vražda samotná je zinscenována jen jako v lehce nadprůměrném díle Columba, herci jsou sice výborní, ale nepředvádějí vyloženě excelentní výkony, hudební téma je působivé, ale neutkví a traduje se, že režisérovi bylo jedno, z jakého úhlu má kameraman scény snímat. Zafungovalo to ale všechno dohromady a to tak, že velice. Film je úžasně svižný, i přes závažné téma jaksi lehký, je potěšení sledovat každý záběr. Především se předvedl Raymond Chandler, protože dialogy jsou fantastické. Nevím co bych ještě dodal, prostě skvěle udělaná práce. Sežeňte si to! ()

MartinezZ

Kterak samolibý pitomec k úhoně přišel. Na tomhle filmu mi vadila ani ne tak zápletka, jako obě hlavní postavy a jejich motivy. On, sebejistý frajer, ona marnivá ženuška bohatého manžílka. Nesympatičtí mi svými rolemi byly oba. A tak teprve po neuvěřitelném chladnokrevném jednání pojišťováka začal být film koukatelné krimi. Pro diváka na filmu nebylo mysteriózního nic, S film-noir bych souhlasil asi jen díky tomu, že byl snímek černobílý. ~ Ve výsledku to sice nebylo zlé, ale zazdívala to Neffova "volovost". ()

RasputincZ

Nejlepší klasický noir, který jsem viděl. Spousta lidí tvrdí, že za nejklasičtější, nejzákladnějších a nejdůležitějších film noir hnutí je považován Maltézský sokol, ale Pojistka smrti je pro mě ještě o jeden level jinde. Nenapadá mě jediný malý detail, který bych filmu mohl vytknout k nesmrtelné dokonalosti. ()

Tayen

Asi si teď koleduju o pár facek od mnoha, mnoha uživatelů. Miluju Film-Noir. Bůh je mi svědkem, že Sunset Blvd. budu uctívat, dokud budu vědět, co je film, ale tohle ne. Opravdu ne. Stereotipní, naprosto předvídatelné a nezajímavé postavy. Vsadím se, že jestli existuje slovník zahrnující stereotypy - mrcha, dsrný poblouzněný pojišťovák (detektiv), ublížená nevlastní dcera, poctivý šéf, tak tam budou fotky z tohoto fimu. Nebavilo, nemohla jsem se dočkat titulků. Dobře, zajímavě narafičená vražda, ale to je všechno. Téma filmu je tak provařené, jako zapomenuté špagety ve vařící vodě. ()

Lamiczka

Mrchy ženský budou vždycky, i v noirových filmových dobách. Klasika žánru, oceněná několika nominacemi na Oscara. ()

GodComplex

Double Indemnity neni jen film, ktery naplno spada do Noir zanru. Double Indemnity je film, ktery Noir zanr definuje! Takhle krystalicky precizni zanrovka se nevidi kazdy den - tmavy cernobily vizual, spousta stinu, klobouky, temna atmosfera, napeti, komplexni zapletka, cigarety, blond femme fatale s prohnilym srdcem, styl nataceni a hlavne styl vypraveni, ktere je zaroven nejvetsim trumfem filmu. Dalsi terno byl presny vyber ustredniho hereckeho dua, ktere krome hereckeho talentu oplyva velmi silnou vzajemnou chemii. Extremne silny kousek. Zlata era hollywoodu v plne parade a dalsi film Billyho Wildera, kteremu palim 5*. Tomuhle dedovi se budu muset jeste podrobneji podivat na zoubek! "Suddenly it came over me that everything would go wrong. I couldn't hear my own footsteps. It was the walk of a dead man." 9/10 ()

Sandiego

Naprostá lahůdka žánru, v rafinovanosti, zhýralosti a důrazu na vztahy mezi postavami má jen málo noir konkurentů, Hollywood 40. let je plný překvapení, i díky pomalému úpadku tuhého cenzurního systému... ()

Pierre

Před zhlédnutím jsem si říkal, že to je sice starý jak Metuzálem, ale Billy Wilder přece neuvěřitelně uměl. A to se mi opět potvrdilo. Už od začátku mají černobilé tmavé osobitě nasnímané záběry své kouzlo a postupně se rozvíjející napívaný děj mě tak nějak bavil po celou dobu. Dokonce bych i souhlasil, že od druhé poloviny, kdy se mu hlavnímu hrdinovi na následky jeho činu začaly hromadit problémy, střety zájmů, dilemata apod., byl ještě zajímavější. Kdyby se mi chtělo, mohl bych být i trochu drzý a poznamenat, že to na oplátku přece jen občas zaskřípalo a některé věci mi přišly malilinko neuvěřirelně (opravdu by geniální nekompromistí vyšetřovatel pojišťovny Darcy pana Neffa neodhalil?), ale může jít jen o mé podivné subjektivní postehy či naprostou licenci žánru. Snad jen zmíním, že z dnešního pohledu již Barbara Stanwyck pro mě jako jako osudová žena nebyla přesvědčivá. Vlastně bych na ni nic hezkého asi nenašel, ale ta poloha potvory ji šla, tak dobrý. Retrospektivní vyprávění mi taky zpočátku přišlo už trochu pasé, ale nakonec měly ty monology hlavního hrdiny přece jen svoje kouzlo. Jinak si film zajistě již za dlouhá léta své existence již právem získal kultovní status, je zařazen v různých žebříčcích, funguje určitě jak na náročného cinefilního diváka, tak (jak se stalo u mě) jako malé napínavé divadélko, pro ty, co chtějí hlavně napínavý, zajímavý a dobrý příběh ve stylovém noirovém oldschoolovém podání. Což jsem dostal, snímek mě pohltil a byl jsem spokojen. ()

erased

Jeden z nejoblíbenějších noirů se mi sice líbil, ale nezamiloval jsem si ho tak, jak jsem doufal. Ať už bych zmínil jakoukoli jednotlivost, nešla by ohodnotit jinak než na výbornou, celku přesto pořád něco málo chybí. I tak ale musím zmínit několik vrcholů. Ať už je to bezchybná hudba, Barbara Stanwyck, E. G. Robinson nebo naprosto dokonalá, voice-overem a deštěm podkreslená část "I knew I had hold of a redhot poker and the time to drop it was before it burned my hand off", ze všech mi padala čelist. Možná kdyby si celý film udržel kvalitu této části a zkrátil několik zbytečných tahanic, dočkal bych se konečně toho vysněného dokonalého noiru. Takhle bohužel musím hledat jinde. ()

kaylin

Přesně takhle si představuji noirový film - snad až na tu lehčí notu, která je na začátku. Od začátku víte, že se něco podělalo, jen se potřebujete dostat k tomu jak. Nevinný začátek, více méně nevinný, se rychle mění po setkání s femme fatale, která je v podání Barbary Stanwyck - hlavně díky jejímu hlasu - naprosto skvělá. Postava detektiva se zdá zbytečná, ale ona tu není proto, aby vyšetřovala, ona je tu proto, aby tomu celému dala tu pomyslnou korunu. Skvělý film. ()

YURAyura

6/10 Vynikajici? Tak to urcite ne! Hlavni postavy nejsou nijak sympaticke a ani moc dobre nehraji - zkratka odvadeji standard - femme fatale je opradu dost nehezka az se tomu pojistovacimu agentovi musim divit, proc to vyjma penez vubec podnikal. Taky zkusob retrovypraveni a zaznamenavani vypovedi na valecky mi prisel opravdu otravny. Jestli chcete opravdu dobry noir tak Big Sleep a jestli poradne manzelske drama, tak Postman Always Rings Twice... ()