Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Dado

Je zaujímavé, že podobné romantické komédie zo súčasnosti až na minimum výnimiek padajú s poriadnou dávkou žánrového klišé do vôd šedého priemeru. Pravdaže, väčšina z týchto snímkov natočených v posledných rokoch nemá ústrednú dvojicu obsadenú takými skvelým hercami, akými boli Gregory Peck a Audrey Hepburn a to spomínané klišé bolo pred šesťdesiatimi rokmi ešte neotrepaným a zaujímavým konceptom vhodným pre tvorbu potenciálne úspešného filmu. Asi to sú hlavné dôvody toho, akými oceneniami, hodnoteniami a obľúbenosťou sa môžu Prázdniny v Ríme pýšiť. A to aj napriek tomu, že zastupujú žáner, na ktorom si filmoví kritici veľmi často radi zgustnú v tom negatívnom zmysle slova. (80%) ()

Tyny

Oslnivá, elegantní a strašně zábavná romantická komedie. Peck a Hepburn tvořili skvělou dvojici a k tomu všemu okouzlující prostředí Říma, které celému filmu dodávalo neobyčejnou atmosféru. ()

Blacks

60 let stará romantická komedie - ani jedno ani druhé, co by mě nějak zvlášť lákalo ke shlédnutí. Opak je však pravdou, tahle stará vykopávka mě veli mile překvapila a hehí hodnocení 88% je zcela odpovídající. Milá, nevlezlá, lehká komedie s nějakou tou slzou na závěr :-) ()

pytlák

Filmová magie. Klasická romantická komedie, která se obejde bez přehnaně cukrkandlových scén a vystačí si se skvělými herci a Římem v pozadí. A jak už psal někdo pode mnou zamilovat se do Audrey Hepburn je ta nejjednodušší věc na světě. ()

terunka003

Hezké, příjemné, nenásilné, ladné a elegantní × nereálné. Nereálné - bohužel. Klasika s Audrey Hepburn a Gregory Peckem. Příběh mladé princezny odmítající být poslušnou, která si sama útěkem umožní alespoň jeden den prázdnin. Ze začátku filmu jsem čekala kulišárnu od novináře a jeho kolegy fotografa, ale děj se pozvolna ubíral k tomu, co jsem si přála již od prvních minut setkání obou hlavních hrdinů. Po dni plném dobrodružství se princezna vrací zpět k trůnu mnohem vyzrálejší a dospělejší.(možná jediná věc, která se mi trochu nelíbila) Tato klasika pobaví, pohladí a hlavně svět princezen baví každou z nás. A spolu s Gregorym - nu, takové prázdniny bych si také nechala líbit. ()

Teebo

Až příliš jednoduchý děj. Žánrově jsou Prázdniny v Římě více než cokoli jiného pohádka. Pokud s tím člověk nepočítá, bude se mu film v dnešní době špatně trávit. ()

danoo

Asi budem za nejakého kverulanta, ale o najlepšej romantickej komédii nemôže byť ani reči. Čo potom It Happen One Night (1934), Bringing Up Baby (1938), Annie Hall (1977), When Harry Met Sally (1989), Before Sunset (1994), Ghost (1990) či A Moment to Remember (2004)? ()

T-pack

Prázdniny v Římě začínají jako hodně rozpustilá komedie omotaná kolem jednoduché romantické zápletky. Dlouhou dobu se nese v tomhle duchu, aby nakonec přišla scéna setkání s tiskem a naprosto zdemolovala veškerý zbývající pochybnosti o tom, jestli tohle není jedna z nejlepších romantických komedií všech dob. V životě jsem neviděl dvě postavy po sobě mlčky koukat, pronést jen pár stroze informativních slov a přitom si toho říct tolik. Závěr dokonale odzbrojí a mně nezbývá, než se ptát: co se kurva stalo, že před šedesáti lety natočili takovejhle poklad romantiky, abychom dneska ve stejnym žánru dostávali samý debility z prášku? ()

Minimie

Audrey Hepburn dokáže rozzářit každý snímek. Ono je vlastně docela jedno, co se děje kolem ní, protože i kdyby celý film nestál za nic (což se ovšem rozhodně nestalo), kvůli Audrey si stejně zaslouží 5 hvězdiček. Když ono se na ní tak pěkně kouká... ()

noriaki

Ani první, ani nejslavnější, ale dost možná nejpohádkovější film Audrey Hepburn. Ta hraje v podstatě samu sebe, čili princeznu zbožňovanou všemi, příliš dokonalou než aby mohla žít obyčejný život. A přesto ho touží okusit, i kdyby to mělo být jen na jeden jediný den. Byla by chyba myslet si, že veškeré kouzlo téhle romantické komedie stojí jen křehké víle v hlavní roli. Gregory Peck jí zdatně sekundoval a William Wyler pro ně oba stvořil iluzi, která si nezadá s realitou. Až se mi skoro zdálo, že se v kině dívám na příběh, který se zrovna někde odehrává. Ovšem kdybych vyšel z onoho letního Říma padesátých let do deštivé Prahy padesátých let, tak by to bylo až příliš kruté vystřízlivění. ()

elanius

(85/2017) / Peknučká Audrey s Gregory Peckom s prehľadom potiahli tento milý letný filmík. Trošku mi vadili niektoré naťahované scény a pri trochu snahy mohol byť film o kúsok svižnejší. (8/10) ()

OHI

Krásná, opravdu krásná romantika se skvělou ústřední dvojicí. A kdo ke konci nezamáčkne slzu, ten má srdce z kamene! ()

Ewey

Zpočátku to bylo jen samé: ó jak je ta Audrey roztomilá a ten Gregory Peck fešný, a Řím je tak kouzelné město. Avšak ten konec, ten mě utvrdil v tom, že tohle není žádná nablblá romatická komedie. Myslím, že Prázdniny v Římě si právem zaslouží své místo mezi klenoty světové kinematografie. ()

dANo

Pekný film o Ríme (špeciálne pre tých, ktorí v ňom boli a poznajú aj tie miesta, kde sa to odohráva:) s krásnou a mladou Audrey Hepburnovou a sympatickým Gregory Peckom. Samotný príbeh je veľmi jednoduchý, dokonca miestami mi to prišlo až prehnane jednoduché (ale asi to malo pôsobiť tak rozprávkovo, keď už to bolo o princeznej:), ale našťastie to vylepšuje výborný záver, ktorý vôbec nie je taký sladký, ako by sa dalo očakávať. Práve naopak... ale nejdem viac prezrádzať, lebo tento film určite stojí za zhliadnutie. ()

Millanium

Příjemná romantická pohádka z Říma 50-tých let. Nicméně se podivuji trošku nadsazenému hodnocení CSFD. Film se totiž místy dost vleče a rozhodně bych ho zařadil spíše jen jako lehce nadprůměrnou romantickou komedii. 70% ()

IdentityS73

Pro mě je tento film jednou z prvotřídních a nejpovedenějších romantických komedií. Gregory Peck a Audrey Hepburn ve filmu hrají úžasnou dvojici, přesně takhle má romantická komedie vypadat. Režiséři z 21. století- nechte se poučit! ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)