• Krátkometrážní
  • Hudební

Kick-Ass (2010)

„Seru na to, jdu pro bazuku.” Kick-Ass zábavne nestarne, keďže je dodnes po toľkých rokoch stále unikátom, aj v rámci kvality spracovania témy. Plno ikonických scén v sprievode frajerskeho soundtracku (virálna bitka) a struhujúco emočných boomov (oheň) či trefných hlášok bez akejkoľvek trápnosti avšak s hluchým stredom v deji, kvôli ktorému zdĺhavo film pôsobí navyše so zbytočnými odbočkami a zároveň s totálne wtf momentmi (macík). Preto znižujem o jednu, aj keď plnému rozumiem, 4 sú rozumnejšie.

Pravdivé lži (1994)

Zábavou (s potrebným nadhľadom) ok, ale prvá polovica ničím nezaujme ani nestrhne. Dej skutočne upúta až v momente kedy sa doň zapojí "milenec". Kvalitne odvedená práca remesla samozrejme ako má Cameron vo zvyku, aj keď to postráda možnosť vyvinúť na diváka nejaký zapamätateľný efekt to nestráca svoj imidž ani po troch dekádach a stále ide o výborný akčný bez prílišne iritujúcich nereálne konajúcich postáv (vyvažujú to trefné vtipy). Za mňa radšej ako Die Hard.

Echo (2024) (seriál)

Prvý seriál mcu, ktorý som musel pretáčať. Extreemna nuda, proti tomuto je aj She-Hulk skvost. Predikcie sa naplnili ešte horšie než sa očakávalo, Marvel už naozaj len skáče z kaluže do blata. Jedine keď sa tam nachvíľu objavil Daredevil to ako-tak zaujalo, čo len potvrdzuje, že robiť z nezaujímavých vedľajších postáv nasilu hlavné/dôležité a dávať im vlastné projekty nie je dobrý krok (oni reálne točia aj Agathu), možno keby krátky tv film. Feige sa načisto pomiatol alebo nad tým už nemá kontrolu

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007)

Mnohými miestami veľmi silná trápnosť, pritom som sa snažil nájsť aspoň nejaké pozitívum, kvôli ktorému sa to ako muzikál oplatí. Neoplatí absolútne a to len potrdzuje, že pre tento žáner nestačí mať veľké ambície a super budget na úkor citu. Potenciálom by to bola určite ďalšia fajn temná dráma z Burtonovej dielne, takto je to len zaujímavo obsadený bezduchý výplach s dobrými maskami/mejkapom/kostýmami, po ktorom ostane v pamäti iba Helenin výstrih a Džonyho frizúra.

Černobylské deníky (2012)

Napriek otrasným hercom, kamere (vo väčšine scén neni nič vidieť) a zo všetkých uhlov čistej amaterčine (aj scenár!), to má pri sledovaní v dobrom prostredí mierne hrozivú itcouldhappen atmosféru. Inak to nestojí ani o zakopnutie. Dej je predvídateľný tým aj iritujúci k tomu nudí a ničím nezaujme, jediné čo ho ako-tak drží je ako som vyššie spomenul vnucujúca myšlienka možnej realistickosti neďaleko našich hraníc, z ktorej kalkulovo veľmi ťaží.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Dlho som sa toho stránil s takpovediac nechcene vyvinutou averziou kvôli otravnej prechýrenénosti prvého dielu, nakoniec ma oba prekvapili. Onoho času som bol v kine na skoro každom mcu filme a tomuto sa doposiaľ vyhýbal snažiac sa čo najviac rozvinute poznať dej pre pochopenie odkazov/nadväzností bez nutnosti pozretia, keďže sa mi to nedarilo som to len ignoroval. Prvý ma ma nedostal vôbec, druhý ma milo uniesol. Gunn bol (pri vol. 3 sa znovu potvrdilo, že stále je) pre mcu z dnešného pohľadu vydarenou záchranou (podobne ako Snyder pre dceu) tým ako dokázal do kín pritiahnuť a ZAUJAŤ všemožné aj komiksovo nefanúšikovské publikum od najmenších detí až po ich rodičov. Na dvojke poriadne cítíť tvorcovskú odviazanosť a nešetrenie diváka vizuálne krásnou ultrazábavou vtipnou a epickou zároveň. Od piatej ma delí len neprívetivá dĺžka a dejovo či obsahovo totálne zbytočné rodinné väzby s postavou (ku.va planétou alebo kým) Ego, ktoré sa v komiksových predlohách nevyskytli a naopak z nich nevyužité naservírované obrovské množstvo potenciálov pre budúci vývoj (Ego stone) v ságe.

Miluj mě, prosím (2004)

Môj absolútne najsilnejší filmový zážitok v danom žánri prehlbovaný väčšmi každým ďalším videním vždy sprevádzajúcim ťažobnými pocitmi na duši. Wicker Park je nádherná smutná chladná a zároveň trochu temná romantická dráma, ktorá sa na nič nepotrebuje hrať lákavosťou alebo akýmkoľvek otravným klišé (koniec sám o sebe nie je šťastný zo všetkých uhlov). Film, ku ktorému mám veľmi silné puto ani nevedno prečo, napriek jeho ťažko stráviteľnému deju a z neho priam sálajúcich vysoko nákazlivých emócii, ktoré dokážu vyvolať všelijakú náladu alebo zanechať jemné poznačenie či uvedomenie samého seba. Všetci herci hrajú skvelo s výnimkou Rose Byrne, tá je extrémne presvedčivá už pohľadu na mimiku a pohľadne zatieňuje každého vedľa nej presne ako to jej postave vyhovuje. Takto sa HRÁ TVÁROU! Diane Kruger ani nemusí hrať, stačí, že iba je a pritom nepriamo pózuje a stále máte pocit akoby z obrazovky zvodne milo prehovárala svojimi krásnymi očami. Lillard dobré humorné oživenie tiesnivého prostredia aj keď v niektorých momentoch pôsobiaci ako rušivý element v rámci vstrebávania tvrdého emočného vypätia. Jessica Paré hraním nič extra s tými dokopy piatimi minútami nič nepokazila len záver mierne nedostala na úroveň akú by si zaslúžil. Svojou záplatkou, bravúrnym scenárom - čím väčšie rozuzlenie, tým väčšie zauzlenie - je toto dielo nielen umelecké, ale hlavne originálne a nezopakovateľnou atmosférou či údernosťou aj unikátne. Dokonalosť, ∞/10   | „Niekedy si o ľuďoch vytvoríš určitú predstavu, a keď ich potom spoznáš nezostavá ti nič, len všetkého ľutovať.” / „Láska ťa donúti robiť šialené veci. Veci, ktoré by ti nikdy pred tým snáď ani nenapadli. Aj tak ich robíš, nemôžeš inak.”

Vřískot (1996)

Za mňa najprijateľnejší novodobý slasher a výborná ukážka kvalitnej zábavy bez nadprirodzena, mimozemských tvorov, mutantov alebo číreho zla. Wes bol majster, jediný z tej doby ku ktorého dielam sa vraciam vždy rád zo zážitkového strachu a nie z atmosferickej hrôzy. Scream je v každom ohľade nad vecou svojou pohľadnou štylizáciou cool postáv a prostredia a lebo vopred určil nové klišé pre budúce žánrové napodobeniny. Jediné mi vadilo, že v niektorých momentoch (Cox panika) bolo nelogického správania postáv pre potreby scenáru naozaj priveľa aj na túto teoreticky paródiu. Väčšina narážok či výsmechov klasického predpokladu v hororovom deji bolo úderných a stále skvelo fungujú, len mi to občas kazil kompletne naspamäť napozeraný tisíckrát videný prvý Scary Movie, kvôli ktorému ma chytalo do smiechu aj to čo určite nemalo. A shoutout Fred the janitor :D

Blízká setkání třetího druhu (1977)

Sto rokov som tu mal plný, že skúsim sa o tom znovu presvedčiť. Nepresvedčil. Scéna keď bezdôvodne malého pustí matka z náruče pri napadnutí domu ufom s rukami retardovane vystierajúcimi okolo seba len aby mohol kľudne ujsť cez dvere (alebo kde sa vlastne trepal) a potom sa ho veľmi nechcene akože snažiť vtiahnuť za nohy späť a i tak ho pokojne pustiť mi dala akoby päsťou tvrdú ranu cez hubu na zobudenie zo zlej domnienky dokonalého filmu až som hneď musel o jednu ubrať. Druhé mi teda totálne pokazilo obraz diela inteligentne dôležitého pre svoj žáner, ktoré ma pri prvom pravdepodobne unieslo svojou pohľadnejšou druhou polovicou. Inak nejde o nič výnimočné, kvôli čomu by sa to aj v dnešnej dobe oplatilo vidieť ako Jaws. Napriek problémovému scenáru (to neni len môj dojem, ale fakt - pozri zaujímavosti) je to kvalitná filmarčina.

Marťan (2015)

Scifi v nádhernom prostredí, prostredníctvom ktorého Ridley znovu dokazuje, že nepatrí do odpisu a potvrdzuje svoje stále popredne inšpiratívne zaslúžené miesto v žánri po pár menších prešlapoch v historickom. Jeff Daniels sa tam nehodil, ten zostane asi už navždy zafixovaný ako blbší, inak zvyšok každý bez výnimky na svojom mieste dobre obsadený a hlavná úloha pravdepodobne aj životná. Dej nepredvídateľný a prakticky bez klišé, aj keď mu ku koncu dochádzala para, ale že by ma to dostalo aspoň natoľko ako podceňovaný Prometheus povedať predsa len nemôžem.

Časové pásmo bylo změněno