• Krátkometrážní

Stranger Things - Season 1 (2016) (série)

Když si pozorně prohlédnete mé hodnocení jednotlivých epizod, ve kterém dominuje především pětihvězdičkový verdikt, tak si asi řekněte, co to sakra blbnu? proč tu hvězdu ubírám? Ono je to z jednoduchého důvodu: seriál jsem viděl již před dvěma lety (tedy, první dvě epizody), a nezískalo si mě to. A nyní jsem tomu opět dal šanci... a moc se toho nezměnilo. Můj pohled je pořád takový nemastný neslaný... to ale pořád nevysvětluje těch pět hvězd u většiny epizod. Já z toho mám zkrátka jenom pocit, že to je jakoby taková velká snůška nejrůznějších klišé, které dohromady dávají hodinovou epizodu. Jenom ty klišé nějak zapadají do sebe a dějové linky skvěle tvoří, ale pocitově mi to přijde úplně rozdělené. Plus však je, že ty klišé dokáží vybudovat nevídaným způsobem a úderně. Stejně úderně jako celkové provedení seriálu. A udeřilo to silně! 8/10

Monty Pythonův smysl života (1983)

Moji příbuzní vzali scénku s přístrojem, který dělá bing! tak vážně, že se zeptali před operací, zda se tento nástroj na sále kvůli bezpečnosti nachází. Po převyprávění jsem je nechápal. A tak jsem se podíval na tento majstrštyk pánů tvůrců a mistrovsky jsem se pobavil. Zejména pak u scénky Sexuální výchova, kterou považuji hned se zvolenou popravou za nejlepší z celého filmu. Pecka!

Thelma a Louise (1991)

Quentin Tarantino jednou řekl, že dokonalé filmy můžete poznat tak, že sice Vám nemusí přímo padnout do vkusu, ale nenaleznete na nich nic, coby Vám přímo vadilo nebo by bylo uděláno špatně. A takhle to já mám s tímhle filmem. Ono je to totiž vlastně skvěle natočený, jenom to úplně není můj šálek kávy. Ale jinak dokonalému filmu přeci náleží 5*, no ne? (P.S. většina mužských postav (zejména policistů a vyšetřovaných) jsou nejvíc macho)

Pam a Tommy (2022) (seriál)

Tenhle seriál mi odpověděl na jednu moji extrémně důležitou otázku, a to na tu, zda je to ono něco co zpívá pro Mötley Crue muž nebo žena. Po zijštění, že tento organismus má však na tváři husté strniště potmavlých vousů, došel jsem k závěru, že to asi bude dle všeho muž (v devadesátkách bylo asi rozhodování ohledně tohohle asi mnohem jednudušší).  -   Lidi, tohle bylo ďábelský! Někdo sice může diskutovat, že tento seriál je jen natahovaná (osmidílná) zbytečnost, která by asi ani nemusela být nijak zhmotněná (dostatek informací o této kazetě jsem měl již z filmu Borat (těmi informacemi bylo to, že něco jako nahrávka sexu těchto dvou existuje)), však já jsem viděl neuvěřitelně hravou, nápaditou a uvědomělou, ke všemu zábavnou podívanou, která mě chytla a do samého konce nepustila (takže jsem seriál stihnul překvapivě rychle zhlédnout, za pouhé tři dny). Ať už jde o pouhopouhé zakroužkování kamery žlutou barvou, nebo po nevídaný rozhovor s penisem (z něhož ta originalita jen sálá a já se jí nemůžu nabažit, protože to sice může působit extrémně obskurně, ale díky skvělému provedení je tato scéna nezapomenutelný kinematografický zážitek), tak tu prostě cítíte tu hravost a ten zápal pro věc, díky čemuž si ten seriál zkrátka ode mě těch pět hvězd vysloužil. Do toho všeho tu máme chytlavý tón devadesátých let, který miluji už jen díky těm technologiím, tomu šoku, hudbě (to býval rockenroll, ne jako dnes) i celkovému designu. Tím mám na mysli ať už tu architekturu, tak dopravní prostředky, apod. Ale především, a to hlavně, pornografie devadesátých let. Protože jak vidno, toto téma mám ve filmech ozvlášť rád. Protože tam opět tvůrci mohou upustit dávku fantazie (té zvrácené) a následný výtvor je radost sledovat. Celkově téma nahoty je ve filmu samozřejmě dost, ale opět je provedeno na normální filmový vkus jinak. Jaksi se opět posouvá dopředu. Protože jak jsem říkal, scénami s penisem se nešetří (i když zrovna ta již zmiňovaná tam je jen jednou). A ten Sebastian Stan si ty scény musel nehorázně užívat. I když, jak se tak zdá, on si to užíval celé. Čímž chci zdůraznit hlavní herecké trio: Seth Rogen coby Rand, Lily James coby Pamela Anderson a konečně ďábel, Sebastian Stan coby Tommy Lee, jehož text v úvodní epizodě sice kvůli neustálému opakování slov jako ,,hustý. kurva hustý'' nemusí působit nějak vyjímečně, ale po následném rozjezdu je to totální ďábel, srovnatelný (či možná i lepší než) s DiCapriem ve Vlkovi z Wall Street. Protože, panebože, on se proměnil v někoho úplně jinýho a já na tý obrazovce viděl úplnýho magora! A to jsem mu tak žral, že on samotný by si zasloužil 11/10, protože i kdyby tam byl sám, na kvalitě o neubere. To všechno ostatní okolo je totiž už jenom strašně skvělej bonus, kterej si ani fanoušci nezaslouží. Teda, Lily James si zmínit samozřejmě zaslouží taky, protože prostě WOW, vdechuje tomu ten příjemný vánek, kteý tomu dává jakýsi lidský duch (mám na mysli duch někoho, co není takovýhle nezávislí rocker a má nějaké problémy). A Seth Rogen je skvělej, jen občas moc na můj vkus valí oči. A ještě k těm postavám zmíním, že se na nich maskéři teda neuvěřitelně vyblbli, až mi občas nedocházelo, že se nejedná o skutečnou Pamelu s pravým Tommym. Tenhle seriál za mě tedy rotzhodně nemá chybu, a na hodnocení plnýma deseti uberu jen proto, že od půlky to už jen přestával být takový šok, jako půlka první. protože ono je to jinak skutečně perfektní nahláškovaná záležitost. Abych to shrnul, chcete-li vidět neuvěřitelně zábavnou psychárnu, Pam a Tommy aneb když se všechno posere je přesně pro Vás! 9,5/10    ,,Jenom celej svět ví, jak mám velký péro. a gratulujou mi za to!'' ,,Co to hrotíš, při turné u sóla Shout at the devil jsi ho měl venku celou dobu!'' ,,Ale to je něco jinýho, to bylo moje rozhodnutí!'' ,,Kámo, jsou i horší věci než mít velký péro.''

Faunův labyrint (2006)

Ona je to prostě krása. Guillermo del Toro je jeden z mých nejoblíbenějších režisérů, a tady to skvěle dokazuje. Jeho filmy jsou, jak jsem říkal, prostě krásné. Takovéto brutální pohádky mi jdou skvěle do vkusu, protože když je něco takto krásného, tak prostě neodolám. Velice hlubokomyslný film s úžasným řemeslem (ty Oscary to jen mohou potvrdit). Ta kamera, hudba, kostýmy, makeup, výprava, herci, námět... to všechno pod taktovkou tohoto mistra. Zkrátka a dobře neuvěřitelně milé mistrovské dílo (i když hvězdu strhávám, jelikož to je ze začátku tak nějak nepříjemně strojené v dialozích, které až moc tlačí na pilu).

500 dní se Summer (2009)

Romantické komedie opravdu nejsou můj styl, ale když už se k nějaké ojediněle dostanu, tak se mi vě většině případů zaryje do srdce. Toto je ten případ. Krásně pojatý příběh pln překvapení a zvratů ve vyprávění, ze kterého to nadšení do snímku přímo září, mě uhranulo a nepustilo, až jsem si na konci přál, aby měl film o 30 minut víc. Jo, asi by se dalo hádat, že ten film lehce vykrádá Amélii z Montmartru, ale to mi nevadilo a skvěle mi to sedlo do vkusu (protože Amélie též patří mezi mé velice oblíbené filmy). Překvapivě dělaný filmařský kousek,ze kterého ta radost zkrátka i díky skvělému Josephu Gordonovi-Levittovi a Zooey Deschanelový jen září. A Chloe Grace Moretz s Clarkem Greggem coby největší překvápka skvěle fungují. Úžasný film

Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora (2022) (seriál)

Guillerma del Tora se vší pravdou obdivuji. Jeho filmy/knihy (celkově náměty) prokazují velikou vzdělanost a přehled tohoto nadaného umělce, kterého osobně označuji za tvůrce psychologických hororů, jelikož ta síla strachu v jeho počinech pramení z toho důkladného promyšlení jednotlivých postav, jejich motivací, jejich minulosti/přítomnosti/budoucnosti. A tak tam vždy pomaličku odkrývá každou jednotlivou jejich stránku, až se nakonec z nich vyklube ten strašidelný duch, který k velkolepému filmovému/knižnímu zážitku bohatě stačí (samozřejmě existují s těmi postavami a jejich temnými myslemi vyjímky, kupř. Tvář vody). A tak jsem se samozřejmě těšil, až jeho seriál vyjde. Antologie o osmi dílech, to všechno pod palcem mistra! Panebože, jak já se těšil. A pak jsem zjistil, že dělá pouhopouhého tvůrce a režie a scénářů se chopili jiní, pro mě téměř neznámí. Ale mé nadšení neopadávalo. A tak jsem se na to vrhnul. A musím říct, že takové zklamání to zas není. Tedy, rozhodně jsem byl nadšen po zjištění, že předlohu pro první a poslední díl napsal Guillermo sám... ale konečný výsledek lehce zklamal. Antologie/takové to případy skvěle dokazují, že ať může být cokoliv sebevíce geniální, konečné slovo režiséra je zkrátka konečné slovo (tedy, já to předlohu nečetl, ale jsem jaksi zaslepen tím autorem, takže takhle počítám, že to bude perfektní). Ale abych tu nemluvil jen o tomto skvělém a průkopovém tvůrci. Ten seriál měl veliký potenciál, kterého se se vší vervou chytil a většina štábu nad tím dozajista ztratila hromady času, během kterého se ale vše pokusili udělat téměř dokonalé. A to se jim samozřejmě pod taktovkou del Tora povedlo. Úžasná výprava, fantastické kostýmy, úžasné housle... zkrátka a dobře skvělé filmové řemeslo. Největší problémy však cítím ze samotných příběhů. Ano, jedná se o povídky a rozehrání několika všemožných zajímavých linek v takovém podání zkrátka nedokáží, ale jakto, že kupříkladu v této epizodě se to skvěle povedlo, namísto čehož zde takřka vůbec. A jakto, že dokáží stvořit takovouto naprosto geniální psychologickou konverzačku s velkolepým vyvrcholením, namísto čehož v epizodě Mimo (která jde tedy úplně mimo mě) se jenom plácají kolem nějakých prázdných motivací a horor si chtějí jen kompenzovat velkou sekyrou (upozornění: velká sekyra rozhodně horor sama od sebe neudělá). Pardon, ale takové nedostatky a protiklady tam jsou občas až moc, a při sledování to dost bolí. Dejme si za příklad Love, Death & Robots, kde, ano, občas se najde něco, co jde taky úplně mimo, ale většina věcí se drží jednoho a toho samého tématu. A taky se u LDR nejdená o prvoplánový horor, a funguje i tak mnohem líp než některé epizody tohoto seriálu, kde až moc tlačí na pilu a na strašidelné elementy. Achjo, fakt mi je docela líto, že to skončilo takhle. Mohlo to být mnohem lepší, ale tohle je jen promarněný potenciál něčeho velkolepého, se jménem velkolepého tvůrce. 6,5-7/10  více ZDE

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Tady je otázkou, jak to říct... na jednu stranu naprosto opulentní a téměř dokonalé filmové dílko co se technické strany týče, ale na stranu druhou to jde totálně mimo mě už z toho důvodu, že mi to jaksi kazí ten velkolepý trojitý filmový zážitek v podání původní trilogie, která mě chytla a nepustila.Ale zde... tady jde o to, že jsem do toho šel už s tím, že to bude něco špatného/zbytečného, co si neužiji a zkrátka to bude jen pro prachy dělané pokračování a mrvení úžasného světa. Za to, že toto se nestalo, rozhodně přidávám jednu hvězdu. Protože tvůrci si vskutku dali záležet, aby to nebyla laciná podívaná (titul nejdražšího seriálu mluví za vše), s krásnou kamerou (když to tedy situace dovolí), pompézní výpravou, uvěřitelným makeupem a poctivými kostýmy. A na seriál (ke všemu od Amazonu) povedenými efekty. Na stranu druhou mi tu strašně vadí to, že to jde jakousi dospělejší cestou... tím mám na ymsli celkový rating, který povoluje do seriálu (obzvlášť v této extrémně zaostřené době) dávat kupříkladu useklé hlavy nabodlé na kůl, či v LOTR nezvyklé lekačky (i na skřety nezvyklé). Do toho všeho mi tu chybí ty krásné scény, které z trilogie dělali tu velkolepou 11ti hodinovou podívanou, které byli sic natahované, tak ve své podstatě krásné. Tadyto natahované je, ale zcela zbytečným způsobem, ze kterého ten příjemný pocit jaksi nevyzařuje. A do toho všeho tam mají takový strašně kýčovitý humor, který z toho má tvořit něco lidštějšího, ale jen to víc tlačí na pilu. A takovýchto nedostatků to má mnoho. Třeba ta strašná hromada vedlejších linek, které mohou být pěkné, ale v té strašné hromadě postav se vůbec nejde zorientovat. Mám tím na mysli sic vskutku pěknou a nejlépe napsanou linku trpaslíků (která je vskutku kouzelná), která je ale bohužel jen do počtu. A to bych mohl jmenovat do nekonečna. Což je škoda. Jinak to je ale velice příjemně natočený poctivý počin, díky jehož vizualizaci jsem uvažoval i nad čtyřmi hvězdami... konečný výsledek tří je ale spíš přesnější. 6,5/10  více ZDE  P.S. elfy coby znázornění krásy si takto vskutku nepředstavuji

Casino (1995)

Tak aby jste byli v obraze. Ten film má sečteno podtrženo zaokrouhleno tři hodiny. A můj ovladač měl jaksi rozbito tlačítko STOP. A musím říct, že celé tři hodiny sledovat bez zastavení film je vcelku úmorné (ke všemu doma, v kině se to vždy dá). Ale teď k filmu! Tak tedy, musím říct, že tato Scorsesovka mě vskutku bavila. Všechno to hezky šlapalo a je zkrátka vidět, že Scorsese je pán mistr. Už ten úvodní 70minutový prolog pánů mistrů De Nira a Pesciho, který si své role neuvěřitelně užívají a do filmu dávají jak je zvykem vše. Především chci ale vyzvednout Joea Pesciho, který jak je zvykem tu roli prostě vzal se vším všudy a toho vymahače mu jde každou sekundu jeho času na plátně prostě věřit... i přes jeho výšku. Ale postava Sharon Stone... panebože, jakou chuť já měl jí prostě zabít! Tak neuvěřitelně otravná postava... ach, jak já ji chtěl umlčet. A za to všechno může skvělá představitelka, která si tu nominaci rozhodně zasloužila. Technicky je to jak je u Scorseseho zvykem vychytné do poslední mušky, ať už jde o kameru, střih, výpravu, či skvělý výběr a střih soundtracku. Jenom tam na můj vkus a očekávání bylo po výstřelu málo krve. Protože už v roce 1976 dokázal udělat efekt rozprsklé krve skvěle... ale tady není vůbec. Ale to nevadí. Martin Scorsese si zkrátka a dobře místo mezi mými top režiséry rozhodně zaslouží! Neuvěřitelně promakaný a zábavný film!

Il Boemo (2022)

Vskutku mě u českých filmů z jakékoliv (české) doby fascinuje, jak zcela v klidu pracují s ratingem 12+ u věcí do takového kategorie zcela nevhodných. A to všechno proto, že Češi jsou vskutku otrlý národ. Jen se zamyslete, jak to asi bude vypadat v takových USA? Okamžitých 15+, né-li o stupnici výše rovnou na 18+. A to všechno kvůli tomu všemu explicitnímu obsahu, jako jsou sexuální scény (ve kterých vskutku skvělý Karel Roden exceluje) či upadlý nos, či nějaká věštba z nočníku. V takových chvílích celé kino zatajovalo dech a bylo jaksi zaraženo do sedaček. A mě to samozřejmě bavilo... Tož je vskutku vyjímečný český film, už jen proto, že tam mluví skoro 99% času italsky/německy. Už proto, že seznam produkčních společností na začátku filmu trvá představit dvě minuty. Svoji přednominaci (či jak se tomu říká) si vskutku zaslouží (a dost možná by mohl vyhrát). Vojtěch Dyk hraje opravdu dobře, stejně jako zbytek osazení... nejvíce mě ovšem zarazil výkon skvělé Barbari Ronchi, který byl vskutku zarážející a okamžitě vryt do paměti (a tu facku jsem jí tak přál). Tady jediná škoda na tom filmu (která je asi zároveň záměrná, ale občas trochu otravuje) je to, že práce se clonou je občas taková trhaná a nesouvislá (mám na mysli kupříkladu úžasné scény z opery, kdy kamera dělá detail na obličej, však se stále všichni hýbou a je to takový lehce nepřehledný). Jinak se jedná o téměř dokonalý film, u kterého jsem po půl hodině zjistil, že už to vlastně sleduju hodinu a půl. Opravdu to je velice povedené filmové řemeslo, které se z českých parametrů úplně vymyká (a v porovnáním s Janem Žižkou je toto lepší a dokonce tam nějaké peníze vidět jsou, což se legendě nejdražšímu filmu bohužel nepovedlo). A postava krále je z celého filmu asi nejlépe obsazena. 8/10