Paní Piperová zasahuje (TV film)

Komedie / Krimi

Česko, 1999, 99 min

Role pavlačových drben, prahnoucích po získání jistého uznání a důstojnosti, či postarších ženštin zvládá Jiřina Bohdalová se záviděníhodnou výmluvností, ať již se v ní odráží laskavost srdce či naopak závistivost. Erbovní příležitost Bohdalové přineslo dvojí televizní zpracování proslulé Idiotky (1967 a 1977), která určila základní okruh výrazových prostředků, nasazení hlasu, mimiky i gestikulace. Bohdalová své uklízečce, ženě nabroušeného jazyka i pozorovacího talentu, poskytla uhrančivé množství kresebných plošek, rozehraných v rámci jediného výstupu. Je požitkem sledovat, jak přesně dokáže postihnout všechny vrstvy této mimořádně životné postavy a s jakou rozkoší tak činí. Podobné role Jiřině Bohdalové dokonale sedí a na jejím výkonu je to znát. A dalším důkazem velikosti této herečky je i její schopnost při vší té herecké exhibici neodsouvat spoluhráče do rolí pouhých přihrávačů. Václav Postránecký svého inspektora Baxtera nejprve modeloval do polohy stále zoufalejšího flegmatika, téměř prchajícího před Piperovou do zdánlivého bezpečí své kanceláře, aby posléze uznal přínos její pomoci. Paní Piperová zasahuje je zručně natočenou inteligentní komedií, v níž dobře napsané charaktery a vtipné dialogy dávají značný prostor hercům. I příběh sám je natolik poutavý, že snese podobu pouhé klasické studiové inscenace a divák se přitom necítí nijak ochuzen. Příklad té nejlepší televizní zábavy.(11.7.2010)

V detektivní komedii Jacka Popplewella je to přesně tak, jak říká šéf inspektor Harry Baxter: Jsou osoby, na které nelze zapomenout. Jasně mluvím o pitoreskní uklízečce Lily Piperové, kterou geniálně ztvárnila Jiřina Bohdalová a plně vynikla . Objeví zavražděné a hned je z ní “slečna Márplová“, která motá, plete se i pomáhá vyšetřování. Všichni si myslí, že je potrhlá, slečna Selbyová : Snad jedině ta Piperová, to je naše taková firemní rarita, slovo je u ní rychlejší než myšlenka.. Nedá mi to, abych necitoval, jak byla vyšetřována Harrym : Von pan Marshal dal Fredovi výpověď před týdnem. Ale jděte, a proč ? Tak že prej ne-nemá to správný chování na správce budov jo, no já se mu ale nedivím, protože von dost často Fred byl zabranej do tý svý zájmový činnosti takže … zapomínal topit A copak dělal tak důležitýho ? Ale, chlastal jako duha no von von je taková nešťastná nátura, von prostě neumí dělat dvě věci najednou, von buď pije anebo topí no … Bohdalka naprosto maximální !(6.2.2012)

Skvělý film, jakých u nás moc není a které má v malíčku snad jen jediný režisér u nás - Zdeněk Zelenka. I když převládají komediální prvky v čele s Jiřinou Bohdalovou a Michalem Dlouhým, nechybí tam ani to pověstné tajemno a překvapivé odhalení vraha... Příjemná byla i tźv. studiová, divadelní atmosféra. Jako by herci byli na divadelních prknech a vystačili si jen s jednou či dvěma místnostmi, přesto to nepůsobilo nudně. 80%(16.10.2010)

Vynikající komedie, kde krimi nehraje ani druhé housle, spíš poskytuje prostor k hravému herectví dvojice Bohdalová-Postránecký. Popplewellova britsky stylová předloha si se Zelenkovo citem pro herce a situační komiku padla do náručí v podobně graciézní tanec jako se mu to povedlo při neodolatelně ztřeštěném Brouku v hlavě. 80%(9.7.2016)

Dopis paní P. Vážená paní Piperová, s potěšením jsem měl možnost včera večer shlédnouti Váš dosud poslední kus Paní Piperová zasahuje. S velkým zalíbením jsem zaznamenal (soudě dle ohlasů kritických), že původní divadelní hra Jacka Popplewella dosáhla i u diváků televisních značného ohlasu. Vaše kreace, Vaše noblesa a methody vyšetřování byly vždy pro oko diváka lahodným zážitkem. Jak rád bych udělil této hře nejvyšší možné hodnocení, vždyť by si jej plně zasloužila! Leč nemohu tak učiniti. Vaše herecká představitelka, kterou s nejvyšší mírou diskrétnosti označím jako JB, užívá zcela nepatřičného projevu hlasového. Z mě neznámých důvodů stále do svého hlasu vkládá intonaci, kterou používala pro večerní pořady publika dětského, tak zvané Večerníčky. Postavy se jmenovaly Křemílek a Vochomůrka, domnívám se. Tento její způsob mluvy jeví se do příběhů detektivních naprosto nevhodným. Jaká škoda, avšak co naplat. Přeji Vám mnoho dalších úspěchů v nových kusech. S veškerou úctou Váš věrný divák D.(16.1.2012)