Paní Piperová zasahuje (TV film)

Komedie / Krimi

Česko, 1999, 99 min

Okrem vtipnej krimi je to predovšetkým pocta upratovačkám. Z "nedôveryhodnej osoby" (ako odznie z úst vyšetrovateľa) - sa vďaka poznaniu fyzicky hmatateľných súvislostí stane neprehliadnuteľný svedok a vďaka vrodenej, miestami otravne doternej, zvedavosti aj nápomocný vyšetrovateľ. To podstatné, čo upratovačky robia, totiž poriadok, tu zabezpečujú nielen doslovne ale aj prenesene: upratovačka pomôže spoločenskému poriadku pri odhaľovaní zločinu. Poznámka: Osobne ma upratovačky nikdy nesklamali, bez ohľadu na ako svoju prácu robili. Povedomie väčšiny považuje upratovačky za podľudí, pretože sú neschopné zarobiť si viac, vyštudovať a tak podobne. Už len náznak takéhoto zmýšľania usvedčuje konkrétneho človeka z hovnového kokotizmu. Pretože zmýšľanie takýchto nadradených zmrdov je riadené mozgom zloženým z výkalov a mamonárstva. Životné peripetie upratovačiek či predavačiek mi pripadajú oveľa životnejšie než obvyklé starosti ľudí pracujúcich na platovo a funkčne vyšších pozíciách. Okrem tohto vôbec nejde o hlúpe ženy. Naopak. Zároveň platí, že v inštitúciách existuje celá informačná sieť obslužného personálu, disponujúca odzbrojujúcou smršťou podpultových informácií(19.5.2014)

Role pavlačových drben, prahnoucích po získání jistého uznání a důstojnosti, či postarších ženštin zvládá Jiřina Bohdalová se záviděníhodnou výmluvností, ať již se v ní odráží laskavost srdce či naopak závistivost. Erbovní příležitost Bohdalové přineslo dvojí televizní zpracování proslulé Idiotky (1967 a 1977), která určila základní okruh výrazových prostředků, nasazení hlasu, mimiky i gestikulace. Bohdalová své uklízečce, ženě nabroušeného jazyka i pozorovacího talentu, poskytla uhrančivé množství kresebných plošek, rozehraných v rámci jediného výstupu. Je požitkem sledovat, jak přesně dokáže postihnout všechny vrstvy této mimořádně životné postavy a s jakou rozkoší tak činí. Podobné role Jiřině Bohdalové dokonale sedí a na jejím výkonu je to znát. A dalším důkazem velikosti této herečky je i její schopnost při vší té herecké exhibici neodsouvat spoluhráče do rolí pouhých přihrávačů. Václav Postránecký svého inspektora Baxtera nejprve modeloval do polohy stále zoufalejšího flegmatika, téměř prchajícího před Piperovou do zdánlivého bezpečí své kanceláře, aby posléze uznal přínos její pomoci. Paní Piperová zasahuje je zručně natočenou inteligentní komedií, v níž dobře napsané charaktery a vtipné dialogy dávají značný prostor hercům. I příběh sám je natolik poutavý, že snese podobu pouhé klasické studiové inscenace a divák se přitom necítí nijak ochuzen. Příklad té nejlepší televizní zábavy.(11.7.2010)

Dopis paní P. Vážená paní Piperová, s potěšením jsem měl možnost včera večer shlédnouti Váš dosud poslední kus Paní Piperová zasahuje. S velkým zalíbením jsem zaznamenal (soudě dle ohlasů kritických), že původní divadelní hra Jacka Popplewella dosáhla i u diváků televisních značného ohlasu. Vaše kreace, Vaše noblesa a methody vyšetřování byly vždy pro oko diváka lahodným zážitkem. Jak rád bych udělil této hře nejvyšší možné hodnocení, vždyť by si jej plně zasloužila! Leč nemohu tak učiniti. Vaše herecká představitelka, kterou s nejvyšší mírou diskrétnosti označím jako JB, užívá zcela nepatřičného projevu hlasového. Z mě neznámých důvodů stále do svého hlasu vkládá intonaci, kterou používala pro večerní pořady publika dětského, tak zvané Večerníčky. Postavy se jmenovaly Křemílek a Vochomůrka, domnívám se. Tento její způsob mluvy jeví se do příběhů detektivních naprosto nevhodným. Jaká škoda, avšak co naplat. Přeji Vám mnoho dalších úspěchů v nových kusech. S veškerou úctou Váš věrný divák D.(16.1.2012)

Poslouchat za dveřmi, to se musí umět. A paní Piperová je v tom hodně dobrá. Když je třeba i na strop vyleze, aby měla nejen dobrý sluch ale i ostrý obraz. Ale jinak celkově je na zabití. Z někoho takového by se musel každý zbláznit. Jiřina Bohdalová ve své roli dokonalé znalkyně místních poměrů a neúnavné zasahovačky do policejního vyšetřování zcela exceluje a ostatní hráče nechává hodně vzadu. Zelenka prostě ví, co umí.(21.3.2013)

Vynikající detektivka, která stojí a padá na samotné Jiřině Bohdalové. Ostatní herci jsou tam spíše "do počtu." Film má dobrou zápletku a nepostrádá vtip. Sledovat Jiřinu Bohdalovou, coby agilní paní Piperovou, jak se s vehemencí a zvědavostí sobě vlastní plete do vyšetřování vraždy, to zkrátka nemá chybu.(12.7.2009)