Paní Piperová zasahuje (TV film)

Komedie / Krimi

Česko, 1999, 99 min

Skvělý film, jakých u nás moc není a které má v malíčku snad jen jediný režisér u nás - Zdeněk Zelenka. I když převládají komediální prvky v čele s Jiřinou Bohdalovou a Michalem Dlouhým, nechybí tam ani to pověstné tajemno a překvapivé odhalení vraha... Příjemná byla i tźv. studiová, divadelní atmosféra. Jako by herci byli na divadelních prknech a vystačili si jen s jednou či dvěma místnostmi, přesto to nepůsobilo nudně. 80%(16.10.2010)

Okrem vtipnej krimi je to predovšetkým pocta upratovačkám. Z "nedôveryhodnej osoby" (ako odznie z úst vyšetrovateľa) - sa vďaka poznaniu fyzicky hmatateľných súvislostí stane neprehliadnuteľný svedok a vďaka vrodenej, miestami otravne doternej, zvedavosti aj nápomocný vyšetrovateľ. To podstatné, čo upratovačky robia, totiž poriadok, tu zabezpečujú nielen doslovne ale aj prenesene: upratovačka pomôže spoločenskému poriadku pri odhaľovaní zločinu. Poznámka: Osobne ma upratovačky nikdy nesklamali, bez ohľadu na ako svoju prácu robili. Povedomie väčšiny považuje upratovačky za podľudí, pretože sú neschopné zarobiť si viac, vyštudovať a tak podobne. Už len náznak takéhoto zmýšľania usvedčuje konkrétneho človeka z hovnového kokotizmu. Pretože zmýšľanie takýchto nadradených zmrdov je riadené mozgom zloženým z výkalov a mamonárstva. Životné peripetie upratovačiek či predavačiek mi pripadajú oveľa životnejšie než obvyklé starosti ľudí pracujúcich na platovo a funkčne vyšších pozíciách. Okrem tohto vôbec nejde o hlúpe ženy. Naopak. Zároveň platí, že v inštitúciách existuje celá informačná sieť obslužného personálu, disponujúca odzbrojujúcou smršťou podpultových informácií(19.5.2014)

Poslouchat za dveřmi, to se musí umět. A paní Piperová je v tom hodně dobrá. Když je třeba i na strop vyleze, aby měla nejen dobrý sluch ale i ostrý obraz. Ale jinak celkově je na zabití. Z někoho takového by se musel každý zbláznit. Jiřina Bohdalová ve své roli dokonalé znalkyně místních poměrů a neúnavné zasahovačky do policejního vyšetřování zcela exceluje a ostatní hráče nechává hodně vzadu. Zelenka prostě ví, co umí.(21.3.2013)

Léty ověřená divadelní konverzačka Jacka Popplewella, přešitá přímo na tělo Jiřině Bohdalové jejím dvorním televizním režisérem Zdeňkem Zelenkou, který na zdánlivě komplikované detektivní zápletce s lookem staré Anglie vystavěl mrakodrap komických situací, v kterých se živelná legenda české komiky pohybuje jako ryba ve vodě.(20.1.2012)

Dopis paní P. Vážená paní Piperová, s potěšením jsem měl možnost včera večer shlédnouti Váš dosud poslední kus Paní Piperová zasahuje. S velkým zalíbením jsem zaznamenal (soudě dle ohlasů kritických), že původní divadelní hra Jacka Popplewella dosáhla i u diváků televisních značného ohlasu. Vaše kreace, Vaše noblesa a methody vyšetřování byly vždy pro oko diváka lahodným zážitkem. Jak rád bych udělil této hře nejvyšší možné hodnocení, vždyť by si jej plně zasloužila! Leč nemohu tak učiniti. Vaše herecká představitelka, kterou s nejvyšší mírou diskrétnosti označím jako JB, užívá zcela nepatřičného projevu hlasového. Z mě neznámých důvodů stále do svého hlasu vkládá intonaci, kterou používala pro večerní pořady publika dětského, tak zvané Večerníčky. Postavy se jmenovaly Křemílek a Vochomůrka, domnívám se. Tento její způsob mluvy jeví se do příběhů detektivních naprosto nevhodným. Jaká škoda, avšak co naplat. Přeji Vám mnoho dalších úspěchů v nových kusech. S veškerou úctou Váš věrný divák D.(16.1.2012)