Paní Piperová zasahuje (TV film)

Komedie / Krimi

Česko, 1999, 99 min

Léty ověřená divadelní konverzačka Jacka Popplewella, přešitá přímo na tělo Jiřině Bohdalové jejím dvorním televizním režisérem Zdeňkem Zelenkou, který na zdánlivě komplikované detektivní zápletce s lookem staré Anglie vystavěl mrakodrap komických situací, v kterých se živelná legenda české komiky pohybuje jako ryba ve vodě.(20.1.2012)

Jedna z rolí, která byla Jiřině Bohdalové ušita na tělo. Výtečná komedie s kriminální zápletkou o neuvěřitelně vtíravé uklízečce, která "pomáhá" policejnímu komisaři s vyšetřováním vraždy. Úžasné Jiřině Bohdalové - uklízečce Piperové - neméně bravurně sekunduje Václav Postránecký coby komisař Baxter.(27.1.2012)

Dopis paní P. Vážená paní Piperová, s potěšením jsem měl možnost včera večer shlédnouti Váš dosud poslední kus Paní Piperová zasahuje. S velkým zalíbením jsem zaznamenal (soudě dle ohlasů kritických), že původní divadelní hra Jacka Popplewella dosáhla i u diváků televisních značného ohlasu. Vaše kreace, Vaše noblesa a methody vyšetřování byly vždy pro oko diváka lahodným zážitkem. Jak rád bych udělil této hře nejvyšší možné hodnocení, vždyť by si jej plně zasloužila! Leč nemohu tak učiniti. Vaše herecká představitelka, kterou s nejvyšší mírou diskrétnosti označím jako JB, užívá zcela nepatřičného projevu hlasového. Z mě neznámých důvodů stále do svého hlasu vkládá intonaci, kterou používala pro večerní pořady publika dětského, tak zvané Večerníčky. Postavy se jmenovaly Křemílek a Vochomůrka, domnívám se. Tento její způsob mluvy jeví se do příběhů detektivních naprosto nevhodným. Jaká škoda, avšak co naplat. Přeji Vám mnoho dalších úspěchů v nových kusech. S veškerou úctou Váš věrný divák D.(16.1.2012)

Role pavlačových drben, prahnoucích po získání jistého uznání a důstojnosti, či postarších ženštin zvládá Jiřina Bohdalová se záviděníhodnou výmluvností, ať již se v ní odráží laskavost srdce či naopak závistivost. Erbovní příležitost Bohdalové přineslo dvojí televizní zpracování proslulé Idiotky (1967 a 1977), která určila základní okruh výrazových prostředků, nasazení hlasu, mimiky i gestikulace. Bohdalová své uklízečce, ženě nabroušeného jazyka i pozorovacího talentu, poskytla uhrančivé množství kresebných plošek, rozehraných v rámci jediného výstupu. Je požitkem sledovat, jak přesně dokáže postihnout všechny vrstvy této mimořádně životné postavy a s jakou rozkoší tak činí. Podobné role Jiřině Bohdalové dokonale sedí a na jejím výkonu je to znát. A dalším důkazem velikosti této herečky je i její schopnost při vší té herecké exhibici neodsouvat spoluhráče do rolí pouhých přihrávačů. Václav Postránecký svého inspektora Baxtera nejprve modeloval do polohy stále zoufalejšího flegmatika, téměř prchajícího před Piperovou do zdánlivého bezpečí své kanceláře, aby posléze uznal přínos její pomoci. Paní Piperová zasahuje je zručně natočenou inteligentní komedií, v níž dobře napsané charaktery a vtipné dialogy dávají značný prostor hercům. I příběh sám je natolik poutavý, že snese podobu pouhé klasické studiové inscenace a divák se přitom necítí nijak ochuzen. Příklad té nejlepší televizní zábavy.(11.7.2010)

Vynikající detektivka, která stojí a padá na samotné Jiřině Bohdalové. Ostatní herci jsou tam spíše "do počtu." Film má dobrou zápletku a nepostrádá vtip. Sledovat Jiřinu Bohdalovou, coby agilní paní Piperovou, jak se s vehemencí a zvědavostí sobě vlastní plete do vyšetřování vraždy, to zkrátka nemá chybu.(12.7.2009)