Reklama

Reklama

Baron Prášil

  • angličtina The Outrageous Baron Munchausen (více)
Trailer

Obsahy(1)

Novodobý astronaut Toník přistane na Měsíci, kde se setká se zvláštní společností. Patří k ní Cyrano z Bergeracu, hrdinové verneovky Do Měsíce, ale především chvástavý baron Prášil. Všichni jej srdečně vítají se sklenkou vína a přejí si, aby domnělý Měsíčňan poznal kouzlo života na Zemi. Baron Prášil se pak spolu s Toníkem vypraví do Turecka, kde ze zajetí zákeřného sultána vysvobodí půvabnou princeznu Bianku. Vychloubačný baron se ji snaží okouzlit a vrhá se proto do bláznivých dobrodružství – ocitá se v útrobách mořské velryby, proletí se na pařátech obrovitého ptáka, na mořském koníkovi plave pod vodní hladinou, na dělové kouli se přesunuje do válečných vřav. Bianku však během fantaskních eskapád učaruje odvážný snílek Toník a nakonec společně doputují tam, kde příběh začal – na bledý Měsíc. Ten totiž patří nejen básníkům a fantastům, ale především milencům. (AČFK)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (329)

BarryLyndon 

všechny recenze uživatele

Ještě o fous psychedeličtější a výtvarněji stylizované, než Vynález zkázy. IMHO je hrozně moc vidět, jak se tu inspiroval Gilliam a to nejenom stejnojmenným filmem, ale prakticky celou kariérou včetně Monty Pythoní stylizace. Moc mne tam bavila satira "blížíme se k břehům civilizované Evropy" a na pozadí záběry střílejících děl. :) Kopecký si to vyloženě užíval. Když koukám na ocenění vliv, pravděpodobně jedno z nejvýznamnější děl, které dala česká kinematografie světu. 9/10 ()

lamps 

všechny recenze uživatele

Moc pěkné. Zatímco ale Cesta do pravěku se vyznačovala také perfektně rytmizovaným vyprávěním, Baron Prášil je především neutuchající a dějově občas nuceně epizodickou přehlídkou Zemanovy úžasné vizuální fantazie, jejíž provedení už možná s rostoucím stářím lehce uvadá, ale ryze kinematografická radost spojená s kreativním rozpohybováním mizanscény neuvadne nikdy. A frajer Kopecký samozřejmě kraluje. 75% ()

Reklama

kalap 

všechny recenze uživatele

Film som videl už ako chlapča malé a vtedy som bol ako prikovaný k stoličke a fascinovaný Baronom Prášilom som sníval a fantazíroval s otvorenými očami ako si budem lietať z hviezdy na hviezdu, priblížim sa k slnku, aby som sa rychlo opálil a bleskovo sa vrátim na mesiac, aby som sa schladil a dalej a dalej a vlastne až doteraz. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Ten muž bude souzen a odsouzen. Je to nebezpečný fantasta." Měsíčňan Toník? Ten přeci nepřesedá za letu mezi dělovými koulemi, nejezdí na koni po dně moře, nenechává se odnést ptákem a ani netráví volný čas v břichu velryby. Ten ne. To Baron Prášil. Ovšem co je na tom tak fantastického? Já třeba každý večer jezdím na kole ke slunci, zhasnu ho na noc a rozsvítím ho až ráno. Jsem snad kvůli tomu fantasta? Možná jsem, ale mě to připadá přirozené a všechny dobrodružství pana barona rovněž. Navíc jsou zábavná, graficky nadčasová a nabízejí sličnou princeznu Bianca di Castelo Negro. Mně to ke spokojenosti stačí. ()

Doudis19 

všechny recenze uživatele

V podání fantasticky hravého Karla Zemana je toto bizarní dílko jednou z nejlesklejších perel v moři českých klasik a Miloš Kopecký jako Baron Prášil pak jedním z nejbáječnějších hrdinů, jaké kdy měla česká plátna tu čest nést. Obdivuhodná vynalézavost bez jakékoli technické podpory je cítit z každého záběru a zaslouží si věčnou slávu a uznání. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (28)

  • Snímek byl inspirován knihou „Baron Prášil“ od Gottfrieda Augusta Bürgera. (Ded@M@tes)
  • Muž, který byl předlohou pro barona Prášila, opravdu existoval – jmenoval se Karl Friedrich Hieronymus, svobodný pán z Munchhausenu a narodil se v roce 1720. (M.B)
  • Ve filmu se defacto cestuje časem (což by s touto tématikou byl po Cestě do pravěku druhý film Karla Zemana), protože tu máme: vesmírné lodě s astronautem Toníkem z 20. nebo možná 21. století, Verneovy kosmonauty z 19. století, Cyrana z Bergeracu ze 17. století a samozřejmě Barona Prášila z 18. století, kde se odehrává i zbytek filmu. Toník mluví pořád o vědě a technice, vypráví princezně Biance moderní pohádku o letu na Měsíc a že vlastně přišel z budoucnosti potvrdí i sám Baron Prášil v rozhovoru s generálem EleMele: „Možná že přišel ze světa, kde něco takového (cestování pod vodou a na Měsíc) už je zcela normální.“ (Jan.Kanak)

Související novinky

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Reklama

Reklama