Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

Design

Nemá to sice geniální nápad nebo děj. Ale ta genialita je zde ve zpracování. 1955 ? Klobouk dolů. Efekty nadčasové. A i v roce 2000 sem na to hleděl jako malý kluk a líbilo se mi to. ()

FireTight

Skvělá nadčasová záležitost, kterou prakticky od dětství nesmírně zbožňuji. Dokonce jsem jednu dobu samotným hlavním hrdinům strašně záviděl a protože tady v Brně žádná podobná jeskyně nebyla, alespoň jsem se na film díval tak často, jak jsem jen mohl (rekord je snad třikrát za den). Neuvěřitelné triky Karla Zemana, velké nestvůry, napínavý příběh, dětští hlavní hrdinové (až na tu "Dušín"-stylizaci) a hlavně nádherná výprava proti proudu vývoje naší Země. Jak já ten film žral, to si ani nedokážete představit, jak jsem byl hotovej, když se na scéně objevil mamut a Jirka na něj volal: "Pane mamut, jsme tady dobře v pravěku?!"... Skvělý film, který má co říci i padesát pět let po premiéře. ()

Colour

Nemôžem si odpustiť prirovnanie k filmu Avatar. Oba filmy sa snažia maximálne zaujať vizuálom a na dej sa se*ie. Málo dialógov a množstvo monológov vysvetľujúcich dinosaurí vzhľad. Kiež by bolo menej monológov a vysvetľovanie bolo začlenené do dialógov... Ďalším problémom je minimum dobrodružstva - štyria kamaráti sa plavia na loďke a okolo nich sa to hemží pravekými zvieratami. Zaujímavé je i to, že ich vo vode nikdy nič neprepadlo. V podstate sa tam nič nedeje. Triky môžu byť na tú dobu neuveriteľné a neprekonateľné a výkony mladých hercov dobré, ale zvyšok filmu má toľko múch, od dialógov, monológov až po logiku (ako môže niekto v dobe ľadovej byť oblečený len v košeli, nohaviciach, čiapke, čižmách, BEZ rukavíc a nezamrzne?). 3,5* ()

sarfian

Nie som si istý, že boli správne zaradené druhy živočíchov do jednotlivých období. Ale asi niekedy sa to tak bralo než sa na to prišlo. Štvorica chlapcov mi niekedy liezla svojou neschopnosťou na nervy a príbeh je dosť nudný, makety niekedy až prehnane komické. Napriek tomu všetkému je to za ***. VIDENÉ 3x ()

Armin82

Tohle je kult s velkým K...v televizi to vždycky vysílali spíš v ranních hodinách a moc dobře si pamatuju ,jak jsem si kvůli tomu vždycky přivstal. Dnešním generacím ty triky přijdou víc než úsměvné,ale pro mě to byla bomba --->90% ()

Brinkley

Cesta do pravěku je moje filmová láska. Jediná repríza mi v dětství nesměla uniknout. Tento stařičký Zemanův skvost má pro mě mnohem větší půvab než Jurský park, stejně tak jako třeba vypelichaná hlava mamuta v Národním muzeu oproti dnešnímu "dokonalému" Dinoparku. ()

danny_21

Chválit Zemana za nadčasové triky by bylo mlácením slámy, už jsem to stejně u jiných filmů udělal. Co na jeho tvorbě bylo to nejlepší a čeho si cením, bylo to, že mistrně dokázal navodit atmosféru klukovského, foglarovského dobrodružství, v Cestě do pravěku podporované těmi výbornými potvorami. Rozhodně moje nejoblíbenější Zemanovská výprava - 90 % ()

BAJOHA

4 borci, v čele s Jirkou, který je nejmladší a přitom nejstatečnější, si jen tak vyrazí do pravěku. Koukám na to furt dokola, ten film nikdy neomrzí, na to z jaké je to doby je to největší pecka, díky bohu, že to vzniklo v takovém roce, nová technika by to jenom podělala ! Tohle má své kouzlo. ()

Mik_e

Mistrův nejznámější kousek, který jsme jako malí všichni hltali a byli z něj nadšení, ale na kterém se bohužel také nejvíc podepsal zub času. Na svou dobu úžasné triky, skvělá hudba, která dokázala vygradovat atmosféru více, než se to daří současným digitálům. Ostatně, jaká jiná scéna byla tak erbovní jako souboj stegosaura s tím masosaurem? A kdo chudákovi malému stegosaurovi nefandil? Problém je nicméně ten, že Cesta do pravěku krom triků vlastně nic moc nenabízí, je to v podstatě opravdu jen poznávací cesta za účelem trochu diváka pobavit a trochu vzdělat. Dnešní mladé diváky film patrně už nenadchne a bude je nudit. Upřímně, nedivím se. Tenhle film zůstane především v srdcích těch, kteří ho viděli ještě před Jurským parkem a on tak měl šanci diváka oslovit. Je to film dvou, možná tří generací, ale tam už také zůstane. ()

VanMagnifico

Ač velká klasika, tak mě nijak extrémně nezaujala. Na rok 55 sice ty triky mohly být dobré, ale to asi nedokážu ocenit, protože to zkrátka ani nevypadá dobře...Primitivní děj a téměř žádná zápletka filmu nijak nepřidávají... Jinak toho Stegosaura, který byl použit v záběrech, jak po něm leze nejmladší člen výpravy, jsem viděl na vlastní oči a nemohl jsem uvěřit, že je to půlmetrová soška :) ()

Rawar

,, Haló pane Mamut, jsme tady správně v pravěku ? " Nejdobrodružnější výprava do pravěké doby jakou může kluk zažít. Základní film pro každého mladého badatele. A my, starší kousci, zavzpomínáme na bezstarostné období našich životů a pokocháme se pohádkově krásným zpracováním obřích ještěrů a vůbec tamní fauny. PS: krvavě rudý západ slunce a epický souboj Ceratosauruse a Stegosauruse patří k památným momentům mého života. Geniální, nezapomenutelný zážitek, který strčí do kapsy všechny transformery a pacifikrimy naprosto s přehledem ()

neo93

Krásný film Karla Zemana. Ani po letech, když sleduju Cestu do pravěku neztrácí nic na svém kouzlu. Neuvěřitelné, jak režisér dokázal natočit takový pozoruhodný film na tehdejší dobu. Skvělé zobrazení všech těch tvorů, kteří se na plátně ukáží je obdivující i bez digitálních triků. Výborný snímek na který se rád kdykoli podívám a zažiju znovu dobrodružnou cestu s partou čtyř kluků, kteří objevují počátky života na Zemi. ()