Inspirace

• angličtina Inspiration (festivalový název)
Krátkometrážní / Animovaný / Loutkový / Poetický
Československo, 1949, 11 min

Umělec nemůže dostat nápad a tak se zakouká do deště, kde ho náhle políbí múza. (oficiální text distributora)

MarekT

Opět výborné zpracování mého oblíbeného tématu tvůrčí sebereflexe, tentokrát se zemanovskou schopností vytvářet obrazotvorné orgie, v mnohém navazující na geniální Disneyho celovečerní film Fantasii, natočeného o devět let dříve. ()

mr.filo

Nějaká ta animační "étude" filmek nezachrání. Jako vizuální svědectví pro dobové reklamy na produkty nám to bohatě postačí. ()

LeoH

Napůl test možností média, napůl poloabstraktní poetická libůstka, duchem příbuzná víc tomu, co později dělal takový McLaren, než samotný Zeman. Kouká se na to hezky, ale že by se v tom člověk mohl dočista rozplynout, to zas ne. ()

Kaferano

Skleněná poezie. Nic víc nečekejte. Poezii celkem zvládám, sklo a Karla Zemana miluju. Takže hodnotím vysoko a důvodem je také to, že film je unikum právě pro výběr materiálu. Nikdo jiný na světě prý nepoužil sklo pro animaci. Zkusím to vypátrat. A ten krásný mladík za mokrým sklem je skutečně Karel Zeman...tedy mladík, bylo mu už 39, když se narodil 1910. Ale vypadá na dvacet. Také chci zmínit, že snímek vznikl ve Státní sklářské škole v Železném Brodě. ()

gjjm

Tentokrát vynikající vizuální stránka, která plně vyvažuje alespoň mně nesympatický námět o tom, jak kapky deště inspirují k milostnému dopisu. Docela dobré, trochu surrealistické, trochu reklama na um českých sklářů. Neočekával jsem od toho mnoho, ale asi právě proto mi to přišlo docela zajímavé a kvalitní. ()

Master19

Bohužel mě tenhle - technicky bezesporu dokonalý a výtvarně působivý - film neinspiruje k přehnaně kladnému hodnocení. Zdá se mi takový neosobní až americký - bez duše. ()

bratr.Milan

Kdo má alespoň trochu fantazie, musí toto dílo docenit. O jeho kvalitě svědčí i to jak moc se mi líbil a jak hluboce se do mě vtiskl, když jsem ho jako malé dítě viděl v televizi a to jsem ještě o nějakých uměleckých a technických kvalitách neměl ani ponětí, prostě mě to fascinovalo. Sám jsem rád kreslil a film začíná záběrem na muže, který kreslí návrhy na skleněné figurky a nedaří se mu, tak hledá inspiraci v přírodě. Sklo jako voda, voda jako sklo a odrazy světla, skleněné rybičky ve skleněné vodě, dočasný, pomíjivý tajemný svět ve vodní kapce stékající z listu, vše se rozplívá a muž usedá ke své tvořivé práci. Když jsem se na to nyní víc než po třiceti letech znova podíval, překvapilo mě, když jsem si uvědomil, jak moc mě Karel Zeman ovlivnil a nasměroval v mém tvořivém životě a jak kultivoval moji představivost a fantazii, a tímto dílem to začalo. Je až neuvěřitelné co dokázal vytvořit s kýčovitými skleněnými figurkami. Osobitost Karla Zemana nemá na celém světě obdoby, animační postupy se učil sám „na koleně“ se svým týmem často v nepříznivých podmínkách, zdlouhavě vytvářel neuvěřitelná umělecká díla, obdivován ve světě a často nepochopen od soudruhů v Československu. ()

kailik

Nemůžu si pomoc. U Zemanových filmů si pokaždý říkam, jak je to možný?jak to ten člověk dělá? Zemanova láska k filmařině se nedá upřít. Jeho každý film hltám a miluji jeho neuvěřitelnou fantazii. ()

TomasKotlant

Rozhýbání skla je úžasné, ale nějak tomu chyběl nosný děj. Při druhém zhlédnutí mi to i přes hravou animaci lezlo dosti na nervy. *** Ve zkratce: Baletka baletí až ... se střepy rozletí. ()

Miloš

Inspirace Karla Zemana, barevný film z roku 1949, má úplně jiný šmrnc na 8mm černobílé němé kopii. Zvlášť když je promítnutá společně s náhodně puštěným hudebním podkresem Pink Floyd ze starého cívkového magnetofonu. Pohled muže z okna do déště při čekání na inspiraci se pak proměňuje v surreálný halucinační trip, jemuž se máloco vyrovná. K dokonalosti zážitku chyběly snad jen měkké drogy. ()

Narciska

Není to jen sklo, jež stojí za odzbrojující křehkostí díla. Díla, jež říká tolik o autorově pokorné duši a nezměrné imaginaci! Pro to, co vám vstoupí do duše při shlédnutí Inspirace, neexistuje slovo! A je to krásné! ()

inachisio

Tento film má v sobě magické kouzlo. Pořád sinlámu hlavu nad tím, jak to Kája dokázal v té době takhle krásně natočit. A budiž mi tento film důkazem, počin beze slov někdy dokáže nadchnout a chytit za srdce mnohem líp, než ty se slovy. ()

Sadova302b50

Kouzelná (barevná) hříčka kamery, světla a loutek a hudby Zdeňka Lišky. Překrásné, ale není to nic jiného, než lyricky snový kraťas, lehoučký jako chmýří pampelišky. 80% ()