poster

Pan Prokouk ouřaduje

 • USA

  Mr. Prokouk Officer

Animovaný / Krátkometrážní / Loutkový

Československo, 1947, 9 min

Režie:

Karel Zeman

Scénář:

Karel Zeman

Kamera:

Bedřich Jurda
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (14)

 • golfista
  ****

  Boj proti úřednickému šimlovi v podání začínajícího Karla Zemana.(29.1.2005)

 • Pohrobek
  ****

  Pana Prokouka přestalo bavit spravovat boty, koupil si rychlopříručku, jak se stát úředníkem snadno a rychle, natrénoval pár úhozů na psacím stroji a zažádal o místo na úřadě. Bohužel nadřízení bývají osly (v tomto případě dokonce koňmi) a přísloví: Ševče, drž se svého kopyta!, platí dvojnásob.(31.1.2005)

 • Jara.Cimrman.jr
  ****

  "Pokud by náš film někomu připomínal děj a osoby skutečné, NEJDE o podobnost čistě náhodnou." Tímto sdělením začíná kraťas, ve kterém pan Prokouk na Ouřadu potkává úředního šimla razítkujícího kopyty a krysy pobíhající přitom po místnosti mohou být stěží jiné než kancelářské. Je to pro mne jasný důkaz, že nepřehlednost spletitého úřednického aparátu a arogance majitelů razítek není výmyslem poslední doby, ale kam až sahají její kořeny, tak to si skutečně netroufnu ani tipovat.(8.9.2016)

 • sportovec
  *****

  Je neuvěřitelné vidět, jak zdánlivě "pouze" hravý děj animovaného filmu přesně postihuje ráz doby třetí republiky a drolení kvality a profesionality v jejím prvotním zárodečném stádiu. Tehdy to mohlo vyvolávat shovívavý úsměv. Dnes je to skutečná hrůza.(6.11.2008)

 • MM_Ramone
  ***

  Pán Prokouk je obuvník, šuster. Jedného dňa ho však jeho remeslo omrzí a zatúži po zmene. Chce sa stať administratívnym pracovníkom. Absolvuje rýchlo kurz strojopisu, naučí sa základy úradníckej profesie a požiada o miesto na úrade. Je prijatý a ihneď je zavalený horami papierov. Jeho počiatočne nadšenie čoskoro vystrieda trpké sklamanie. Je nad jeho sily aby zvládol úradnícku prácu obzvlášť keď mu šéfuje byrokratický kôň. Krátkometrážny snímok „Pan Prokouk ouřaduje“ natočil v roku 1947 začínajúci český režisér Karel Zeman. ***(7.1.2019)

 • Ruut
  ****

  Velice povedení kraťas. Tentokrát bez socialistických plků, kterými se to jinak v ranném Zemanovi jen hemží.(5.8.2006)

 • anais
  ***

  Tento díl pana Prokouka je založený na alegorii "úředního šimla", který razítkuje jednu žádost za druhou, a pana Prokouka, coby ševce, který se "nedržel svého kopyta" a stal se úředníkem. Na rozdíl od jiných dílů série, kteří často propagují konkrétní instituci či úkon, tento díl apeluje spíš na obecnou lidskou touhu aspirovat na funkce, na které člověk nemá nadání. Vykládat se to dá různě...(25.2.2014)

 • stration
  *****

  Boj proti tvrdohlavým úředníkům se musí vždycky ocenit. Zvlášť, pokud je pod ním podepsán Karel Zeman.(18.8.2009)

 • sator
  ***

  Pan Prokouk je švec,tedy na ceduli má honosné Obuvník, práce ho ale netěší tak si opatří příručku Úředníkem snadno a rychle nastuduje si ji a jde na Ouřad zažádat o místo, tam ale nejsou lidé jen kůň který kopyty razítkuje lejstra kterých je Ouřad plný až do stropu. Příběhy pana Prokouka nesou poselství poválečné agitace a děti jim mnoho neporozumí.(25.2.2019)

 • Braddy
  ****

  Holt s úřednickým šimlem si není radno zahrávat!(14.3.2005)

 • ArdathBay
  ****

  Rodinný kraťas v podání páně Zemana o ouřadech a úředním šimlovi. Děj je netypicky politicky nekorektní a závěr je nejen happyendový s vtipný, ale hlavně neuskutečnitelný :(((2.5.2008)

 • laepus
  ****

  Souboj s úředním šimlem je věčný.(15.2.2014)

 • PlayEasy
  ****

  Hudba Lišky a začátky Karla Zemana se perfektně prolnuly. Loutkáři si dali velmi záležet a lidé, kteří pohybovali s loutkami? Ti měli pěkně šikovné ručičky :)(28.7.2018)

 • harycek
  ****

  Můj oblíbený človíček v byrokratickém kolotoč!!(18.6.2017)