Čertova stena

Komedie / Sportovní

Československo, 1948, 93 min

Komédia nikdy nepatrila v slovenskej kinematografii k silným žánrom a dokazuje to i tu. Navzdory skúsenému hercovi a neskúsenému režisérovi Wassermanovi a ostatným tvorcom je príbeh dramaturgicky nezvládnutý, žánrová nevyrovnanosť, kde prvá polovica je skôr komédiou a druhá nepodarenou drámou, ale hlavne nepatričnou sa stala absolútne zbytočná scéna s pečiatkami "národný podnik" a poslednou dvojzmyselnou scénou s lúčením sa so "starým životom", ktoré zásadným spôsobom naznačili divákovi, že sa menil režim. Určite by som vyzdvihol postavu Františka Zvaríka, ktorá mu sedela ako uliata.(31.10.2010)

Film uvádzaný ako slovenská lyžiarska komédia nakrútil český režisér Václav Wasserman podľa scenára, na ktorom spolupracovali Ivan Bukovčan s Ondrišom Jariabkom. Ide skôr o pokus o komédiu, o žáner, v ktorom Slováci nikdy neboli veľmi úspešní. Humor, ktorý sa vyskytuje vo filme zostarol, naopak, niektoré momenty sú dnes síce vtipné, ale nechcene, nebol to zámer tvorcov. V niektorých momentoch mi film pripomínal prvorepublikové filmy. Film vznikol v roku 1948, v roku, keď sa v Československu uskutočnil štátny prevrat, takže do filmu sa dostalo aj trochu ideológie, konkrétne motív znárodnenia. Vo filme nechýba polopatistické morálne ponaučenie na tému: pevná vôľa všetko zdolá.(9.2.2011)

• Prubner

Je to jeden z prvních slovenských filmů a ta nezkušenost tvůrců je na tom sakra znát. REžie se sice ujal Wasserman, ale ten byl asi celou dobu naložený v lihu. Scénář exponuje několik důležitých postav, ale některé brzy po začátku opustí (Pántik) a sejdeme se s nimi až v závěru. Humoru je tu pramálo, herci jsou ochotnicky teatrální. Zkrátka: když nejlepší výkon ve filmu odvádí pes (chatařův vlčák), je tu něco špatně.(11.11.2009)

• vincent

Zlé herecké výkony (i nepriek účasti zopár dobrých slovenských hercov), chabý dej, pes menom Dunčo, budovateľské vsuvky, filmárske chyby a chatrné technické spracovanie. To vás čaká, keď si pozriete tento snímok. Ale hlavne, ak máte zmysel pre recesiu, je to kvalitná zábava o ktorej netušili ani tvorcovia, že v tomto filme je. :))(2.9.2005)

Film bol natáčaný vo Vysokých Tatrách - v Lomnickom sedle, Francúzskej mulde, Skalnatom plese, Solisku, Štrbskom Plese, Mlynickej doline. Pre vtedajších slovenských hercov to bol filmový debut / Zvarík, Pántik, Ťapák, Dibarbora/ a nehrali vôbec zle. V lyžiarskych scénach ich dublovali členovia čs. olympijského družstva bežcov, skokanov i zjazdárov. Jednu z úloh hral i pes, ktorý patrí neodmysliteľne k osadenstvu vysokohorských chát i hôr. Filmu možno vyčítať niektoré veci, ale ja si ho rád pozriem znova pre scenérie Tatier vtedajšej doby i pre dobové lyžiarske umenie.(16.7.2011)

• - Herečka Klára Cihová (Ľudmila) ešte počas nakrúcania emigrovala a následne ju v postsynchróne nahovorila Mária Bancíková(Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Jeden z lyžiarskych dublérov bol aj Slavo Cagašík, v tej dobe najvýznamnejší slovenský lyžiar - zjazdár, bežec i skokan, ale hlavne horolezec, záchranár i chatár (Sliezsky dom, Bilíkova chata). Vo vojnových rokoch 1943-44 vyhral všetky lyžiarske závody, na ktorých štartoval. Ako horolezec bol uznávaný aj silnou poľskou horolezeckou generáciou tej doby, ako jeden z mála našich horolezcov. 11. - 12. septembra 1943 vyliezol ťažkú cestu stredom Žltej steny v Malej Studenej doline klas. VI., čo bol v tú dobu obrovský výkon. Zahynul ako inštruktor športového lietania pri leteckej havárii pri Svite 19. novembra 1948. (ujec)

• - V lyžiarskych scénach vo filme vystupovali členovia čs. olympijského družstva a závodníci: Oto Krajňák, Šponár, Špaček, Šlachta, Chaban, Nemeszegy, Parma, Slavo Cagašík, Straka, Turek, Slivka, Reinwartová a Moserová, ktorí zaznamenali pekné úspechy aj v medzinárodných pretekoch. (ujec)