Život Leonarda Da Vinci (TV seriál)

• Itálie

La vita di Leonardo da Vinci

• Španělsko

Leonardo da Vinci

Život Leonarda Da Vinci

The Life of Leonardo Da Vinci

I, Leonardo

Životopisný / Historický

Itálie / Španělsko, 1971, 6 h 45 min (Minutáž: 81 min)

Z filmového hlediska specifické ztvárnění, protože do děje opakovaně vstupuje průvodce ze současnosti. Hraní poněkud strojené, spíše divadelní než filmové. Ale přesto jej považuji za zajímavý a kvalitní seriál, protože se snaží popsat život a dílo takového člověka jako byl Leonardo. Pro zájemce o jeho život a dílo ideální kousek.(29.9.2015)

Rada siaham po jednej z mojich najobľúbenejších publikácií, Leonardo da Vinci, od Bruna Nardiniho. Je veľmi vydarená a okrem iného sú v nej aj zábery z tohoto výnikajúceho filmu. Keď som sa k nemu konečne dostala, bola som očarená. Podrobne mapuje nevšedný talent a zaujímavý život umelca na základe historických skutočností. Takmer dokument. Vychutnávam si životopisné filmy o umelcoch a tento patrí medzi najvydarenejšie.(1.3.2009)

Vtipný, názorný a divácky vděčný životopis. 1) Doufal jsem, že se dozvím něco o esoterickém pozadí géniovy tvorby...marně. 2) Doufal jsem, že se dozvím, jak moc věrohodné jsou úvahy o Mistrově homosexualitě...marně. 3) Tvůrci se očividně snaží o historickou věrnost, nepouštějí se do přílišných spekulací a podávané informace působí velmi seriózně.(14.4.2017)

Velkolepý téměř tříhodinový životopisný seriál není jen líbivou ilustrací pozoruhodné postavy dějin, ale především vynikajícím pohledem na umělcův život. Je to natočeno opravdu s pečlivou důkladností nádherných interiérů a exteriérů, též skvělou výpravou. Co se týče děje, tak stylizovaná, trochu tajemná renesanční atmosféra středověkého času na pozadí kulis dobových obrazů přinejmenším vůbec nevytváří dojem laciné televizní výroby, ale spíše formát realistického velkofilmu. A skutečný zážitek je koukat na výkon francouzského herce Philippe Leroy, který ztvárňuje v titulní roli Leonarda Da Vinci bez hollywoodských mýtů a je v té roli nevšedně sympatický. Rozsah a úroveň historické věrohodnosti je také zachován a dokonce některé scény jsou natáčeny na ověřených místech, kde mistr Leonardo Da Vinci skutečně žil a tvořil. Tak to jsou kvality v divácky atraktivním, byť dnes už poněkud starším seriálu a proto je nutno zvlášť ocenit toto zpracování právě z těchto důvodů, které ani dnes neztratilo nic ze své působnosti a ve své době to byl jeden z nejdražších seriálů v Itálii, na kterém se podílelo finančně také italské ministerstvo kultury. Snad jen dodám, že to byl vskutku nečekaně pěkný zážitek vidět tak dokonale zpracovaný životopis tohoto obdivuhodného muže.(3.12.2011)

Krásna pocta jednému zo skutočných géniov a celebrít. Trochu mi len vadil ten rozprávač a herec v jednom, trochu to akoby skákalo od dokumentárneho filmu k normálnemu hranému. Ale na druhej strane sa vďaka tomu dozvedáme o Leonardovi komplet všetko s podrobným vysvetlením, odkiaľ tieto informácie máme. Všetko je natočené v konkrétnych priestoroch, kde sa udalosti naozaj stali.(25.8.2018)