Život Leonarda Da Vinci (TV seriál)

• Itálie

La vita di Leonardo da Vinci

• Španělsko

Leonardo da Vinci

Život Leonarda Da Vinci

The Life of Leonardo Da Vinci

I, Leonardo

Životopisný / Historický

Itálie / Španělsko, 1971, 6 h 45 min (Minutáž: 5x81 min)

Viděla jsem tohle pozoruhodné dílo jako prvňačka, když běželo v televizi. A byla fascinována a dokonce jsem se směla dívat -takhle večer, neboť rodiče, babička i sestra, ti všichni byli unešeni též.Pořád mi znějí v uších některé repliky a vidím před očima některé scény. Život Leonarda od dětstvi,kdy dostal kožené záplaty na kalhoty, protože byl tak zvídavý a neposedný, že ihned všechny zničil. Jeho matka...nikdy ji nenazýval matkou, zůstala pro něj vždycky Katarinou. Jak nejlépe rozpitváte lidské oko? Uvaříte ho na pánvičce, jako vajíčko.Tenhle fascinující génius vás chytí svým mozkem, okouzlujícím charisma a maléry, které mu přinesla jeho bisexualita.Největší postava lidského génia -a kde jinde než v Itálii:-)(31.10.2013)

Vtipný, názorný a divácky vděčný životopis. 1) Doufal jsem, že se dozvím něco o esoterickém pozadí géniovy tvorby...marně. 2) Doufal jsem, že se dozvím, jak moc věrohodné jsou úvahy o Mistrově homosexualitě...marně. 3) Tvůrci se očividně snaží o historickou věrnost, nepouštějí se do přílišných spekulací a podávané informace působí velmi seriózně.(14.4.2017)

3* zvídavost k tomuto géniovi mě dohnala ke zkouknutí tohoto faktografického seriálu. Na provedení je cítit stáří téměř těch 50let od vzniku a role moderátora-průvodce mi tam moc nesedla, ale na druhou stranu dokázal jednodušeji ozřejmit souvislosti jinak složitěji vyjádřitelné. Nesnaží se spekulovat a ukazuje jen dochované informace. Ale přiznám se, že mě seriál nijak neuchvátil a nedokázal ho dokoukat a vydržel jsem jen do půlky. Snaha o věrohodnost a kvalitní výpravu je cítit, ale asi v dnešní době by potřeboval něčím oživit, takže za mě jen za tři.. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](11.12.2018)

Kým opravdu byl ... kým by víc ... Leonardo Da Vinci ? Všestranným géniem, který předběhl svou dobu, nebo nadaným umělcem, jemuž byla dána do vínku nekonečná zvídavost a fantazie ? Pragmatickým puntičkářem, který pečlivě plánoval a zaznamenával každý krok na své životní pouti, či bláhovým snílkem, který ze všeho nejvíc toužil roztáhnout křídla a vzlétnout ke Slunci ? Plachým a citlivým introvertem, odsouzeným k věčné samotě, nebo zábavným a vtipným společníkem, který se dokázal nenuceně pohybovat v těch nejvyšších společenských a politických kruzích ? Myslím, že byl vším, čím být MOHL ... v zajetí dějinné epochy, v níž žil - a tvořil, a patrně jen jeho touha po dokonalosti, hraničící až s posedlostí - spolu s širokým záběrem jeho aktivit zapříčinily, že mnoho z jeho děl zůstalo nedokončených. Seriál mapuje jeho osud citlivě, s náklonností, obdivem a respektem, přičemž se snaží držet doložených historických faktů. Jsou v něm přítomné prvky - nebo spíš jeden prvek hraného dokumentu: Je zosobněný postavou vypravěče, který se stává vnějším pozorovatelem, průvodcem a komentátorem veškerého dění. Nelze říct, že by byl zcela nezávislý, protože ve vztahu k Leonardu Da Vinci NEMŮŽETE být zcela nezávislí. Potřeboval by minimálně ještě jeden lidský život ... Mistr Leonardo ... aby zkompletoval a zúročil všechny své poznatky. Na druhou stranu - i to, co zůstalo, dává dohromady celistvý a velice pozoruhodný obraz ... a zároveň ponechává dostatečný prostor pro malá i větší tajemství, která jeho život i dílo činí pokud možno ještě přitažlivějším.(21.8.2018)

Velkolepý téměř tříhodinový životopisný seriál není jen líbivou ilustrací pozoruhodné postavy dějin, ale především vynikajícím pohledem na umělcův život. Je to natočeno opravdu s pečlivou důkladností nádherných interiérů a exteriérů, též skvělou výpravou. Co se týče děje, tak stylizovaná, trochu tajemná renesanční atmosféra středověkého času na pozadí kulis dobových obrazů přinejmenším vůbec nevytváří dojem laciné televizní výroby, ale spíše formát realistického velkofilmu. A skutečný zážitek je koukat na výkon francouzského herce Philippe Leroy, který ztvárňuje v titulní roli Leonarda Da Vinci bez hollywoodských mýtů a je v té roli nevšedně sympatický. Rozsah a úroveň historické věrohodnosti je také zachován a dokonce některé scény jsou natáčeny na ověřených místech, kde mistr Leonardo Da Vinci skutečně žil a tvořil. Tak to jsou kvality v divácky atraktivním, byť dnes už poněkud starším seriálu a proto je nutno zvlášť ocenit toto zpracování právě z těchto důvodů, které ani dnes neztratilo nic ze své působnosti a ve své době to byl jeden z nejdražších seriálů v Itálii, na kterém se podílelo finančně také italské ministerstvo kultury. Snad jen dodám, že to byl vskutku nečekaně pěkný zážitek vidět tak dokonale zpracovaný životopis tohoto obdivuhodného muže.(3.12.2011)