Reklama

Reklama

Epizody(5)

Obsahy(1)

Výpravný italský seriál je pečlivou studií Leonardova života a doby, založenou na svědectvích současníků a dobových dokumentech. Nejedná se o barvotiskovou romantizovanou verzi „životopisu umělcova", nýbrž o propracovanou a inspirující studii da Vinciho osobnosti a jeho uměleckého významu. Režisér Renato Castellani proslul pečlivými rešeršemi ke svým historickým seriálům, ke kterým zpravidla psal i scénáře (připomeňme seriál Verdi). V případě Leonarda vtělil do vyprávění i postavu průvodce, badatele ze současnosti, který ve zcizovacích vstupech vpadá do hraných scén a líčí souvislosti či uvádí děj na pravou míru. Tvůrci se snažili o výpravnou podívanou, natáčelo se v exteriérech po celé Itálii a Francii; seriál ihned po italském uvedení převzala americká CBS, byl nominován na několik cen Emmy a oceněn Zlatým glóbem. Život Leonarda da Vinci uvádíme s původním dabingem Československé televize, ve kterém průvodce namluvil Eduard Cupák, samotného Leonarda pak Karel Hlušička.

Leonardo byl nemanželským synem venkovanky a notáře jménem Piero da Vinci. V raném dětství byl nemilovaným otloukánkem, což nejspíše vysvětluje jeho pozdější uzavřenou a netýkavou povahu. Malovat se učil u Verrocchia ve Florencii za vlády Lorenza I. Medicejského, který z města učinil kulturní centrum Evropy. Leonardova hvězda stoupala a brzy se již pohyboval v nejvyšších evropských kruzích. Jeho přáteli byly vedoucí osobnosti doby: Lodovico Sforza, Isabella d'Este, Niccolo Machiavelli, Piero Soderini, papež Lev X., Rafael, Perugino, Michelangelo... Byl všeobecně vážen, všude jej chtěli hostit, obdivovali jeho práci: Leonardo se však od všech izoloval, uzavřen do svého nitra jako vězeň vlastního génia. Žádné dochované svědectví nenaznačuje, že by kdy měl blízkého přítele či lásku. Z jeho širokého a rozmanitého díla zbývá dnes jen zlomek: poznámky a šifrované deníky, pár kreseb, maleb a žádný z jeho úžasných strojů. Leonardo da Vinci zemřel v roce 1519 ve Francii v náručí Františka II. – panovníka, který pravděpodobně nejvíce docenil jeho význam a talent. (Česká televize)

(více)

Recenze (24)

Flego 

všechny recenze uživatele

Veľkoryso poňatý historický seriál produkovaný talianskou televíziou RAI sa venuje životu a dobe slávneho Da Vinciho, zaujímavosťou boli aktívne vstupy komentátora ako pri dokudrámach, čo bolo v dobe vzniku zrejme raritou. 5-dielny seriál bol uvedený v našej televízii v roku 1973 a v súčasnosti sa objavuje aj v Českej televízii. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Italové to pojali poeticky. Skládají subjektivní portrét člověka, jehož talent, invence, vzdělání a dychtění po poznávání berou i po pěti stovkách let dech. Když odpustíte – i kvůli době vzniku – poněkud legrační účes průvodce seriálem a příšerné make-upy herců, začnete sledovat fascinující život muže, který víc věcí rozdělal, než dokončil, a přesto stále právem patří mezi nejobdivovanější lidi, co kdy chodili po planetě Zemi. Tvůrci na to šli skokově, takže někdy vrší události a informace rychle za sebou, jindy zase nechají diváka ukolébat bezeslovnými scénami například pozorování letu ptáků. Proč ne? Je to subjektivní pohled. Jeden z možných výkladů. Určitě ne stoprocentně pravdivý, ale skutečného Leonarda neznali asi ani jeho současníci a kdo ví, jestli se znal i on sám. Nádherná výprava, poctivě doložené kresby, obrazy i autentická místa, včetně zasazení Leonardova života do dobového kontextu z toho pořád dělají excelentní dokudrama, ze kterého se dost dozvíte (akorát asi v sedmdesátkách bylo pro Italy ještě nepřípustné přiznat, že jeden z jejich největších mužů nebyl na holky). SHRNUTÍ: Když chcete vědět něco víc, než jen, že namaloval zádumčivou ženskou s neproniknutelným výrazem, co teď visí v Louveru a očumují ji tam davy. ()

Reklama

easaque 

všechny recenze uživatele

3* zvídavost k tomuto géniovi mě dohnala ke zkouknutí tohoto faktografického seriálu. Na provedení je cítit stáří téměř těch 50let od vzniku a role moderátora-průvodce mi tam moc nesedla, ale na druhou stranu dokázal jednodušeji ozřejmit souvislosti jinak složitěji vyjádřitelné. Nesnaží se spekulovat a ukazuje jen dochované informace. Ale přiznám se, že mě seriál nijak neuchvátil a nedokázal ho dokoukat a vydržel jsem jen do půlky. Snaha o věrohodnost a kvalitní výpravu je cítit, ale asi v dnešní době by potřeboval něčím oživit, takže za mě jen za tři.. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Viděla jsem tohle pozoruhodné dílo jako prvňačka, když běželo v televizi. A byla fascinována a dokonce jsem se směla dívat -takhle večer, neboť rodiče, babička i sestra, ti všichni byli unešeni též.Pořád mi znějí v uších některé repliky a vidím před očima některé scény. Život Leonarda od dětstvi,kdy dostal kožené záplaty na kalhoty, protože byl tak zvídavý a neposedný, že ihned všechny zničil. Jeho matka...nikdy ji nenazýval matkou, zůstala pro něj vždycky Katarinou. Jak nejlépe rozpitváte lidské oko? Uvaříte ho na pánvičce, jako vajíčko.Tenhle fascinující génius vás chytí svým mozkem, okouzlujícím charisma a maléry, které mu přinesla jeho bisexualita.Největší postava lidského génia -a kde jinde než v Itálii:-) ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Velkolepý téměř tříhodinový životopisný seriál není jen líbivou ilustrací pozoruhodné postavy dějin, ale především vynikajícím pohledem na umělcův život. Je to natočeno opravdu s pečlivou důkladností nádherných interiérů a exteriérů, též skvělou výpravou. Co se týče děje, tak stylizovaná, trochu tajemná renesanční atmosféra středověkého času na pozadí kulis dobových obrazů přinejmenším vůbec nevytváří dojem laciné televizní výroby, ale spíše formát realistického velkofilmu. A skutečný zážitek je koukat na výkon francouzského herce Philippe Leroy, který ztvárňuje v titulní roli Leonarda Da Vinci bez hollywoodských mýtů a je v té roli nevšedně sympatický. Rozsah a úroveň historické věrohodnosti je také zachován a dokonce některé scény jsou natáčeny na ověřených místech, kde mistr Leonardo Da Vinci skutečně žil a tvořil. Tak to jsou kvality v divácky atraktivním, byť dnes už poněkud starším seriálu a proto je nutno zvlášť ocenit toto zpracování právě z těchto důvodů, které ani dnes neztratilo nic ze své působnosti a ve své době to byl jeden z nejdražších seriálů v Itálii, na kterém se podílelo finančně také italské ministerstvo kultury. Snad jen dodám, že to byl vskutku nečekaně pěkný zážitek vidět tak dokonale zpracovaný životopis tohoto obdivuhodného muže. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama