Život Leonarda Da Vinci (TV seriál)

• Itálie

The Life of Leonardo Da Vinci

I, Leonardo

Životopisný / Historický

Itálie / Španělsko, 1971, 5x81 min

Rada siaham po jednej z mojich najobľúbenejších publikácií, Leonardo da Vinci, od Bruna Nardiniho. Je veľmi vydarená a okrem iného sú v nej aj zábery z tohoto výnikajúceho filmu. Keď som sa k nemu konečne dostala, bola som očarená. Podrobne mapuje nevšedný talent a zaujímavý život umelca na základe historických skutočností. Takmer dokument. Vychutnávam si životopisné filmy o umelcoch a tento patrí medzi najvydarenejšie.(1.3.2009)

Viděla jsem tohle pozoruhodné dílo jako prvňačka, když běželo v televizi. A byla fascinována a dokonce jsem se směla dívat -takhle večer, neboť rodiče, babička i sestra, ti všichni byli unešeni též.Pořád mi znějí v uších některé repliky a vidím před očima některé scény. Život Leonarda od dětstvi,kdy dostal kožené záplaty na kalhoty, protože byl tak zvídavý a neposedný, že ihned všechny zničil. Jeho matka...nikdy ji nenazýval matkou, zůstala pro něj vždycky Katarinou. Jak nejlépe rozpitváte lidské oko? Uvaříte ho na pánvičce, jako vajíčko.Tenhle fascinující génius vás chytí svým mozkem, okouzlujícím charisma a maléry, které mu přinesla jeho bisexualita.Největší postava lidského génia -a kde jinde než v Itálii:-)(31.10.2013)

Velkolepý téměř tříhodinový životopisný seriál není jen líbivou ilustrací pozoruhodné postavy dějin, ale především vynikajícím pohledem na umělcův život. Je to natočeno opravdu s pečlivou důkladností nádherných interiérů a exteriérů, též skvělou výpravou. Co se týče děje, tak stylizovaná, trochu tajemná renesanční atmosféra středověkého času na pozadí kulis dobových obrazů přinejmenším vůbec nevytváří dojem laciné televizní výroby, ale spíše formát realistického velkofilmu. A skutečný zážitek je koukat na výkon francouzského herce Philippe Leroy, který ztvárňuje v titulní roli Leonarda Da Vinci bez hollywoodských mýtů a je v té roli nevšedně sympatický. Rozsah a úroveň historické věrohodnosti je také zachován a dokonce některé scény jsou natáčeny na ověřených místech, kde mistr Leonardo Da Vinci skutečně žil a tvořil. Tak to jsou kvality v divácky atraktivním, byť dnes už poněkud starším seriálu a proto je nutno zvlášť ocenit toto zpracování právě z těchto důvodů, které ani dnes neztratilo nic ze své působnosti a ve své době to byl jeden z nejdražších seriálů v Itálii, na kterém se podílelo finančně také italské ministerstvo kultury. Snad jen dodám, že to byl vskutku nečekaně pěkný zážitek vidět tak dokonale zpracovaný životopis tohoto obdivuhodného muže.(3.12.2011)

Vtipný, názorný a divácky vděčný životopis. 1) Doufal jsem, že se dozvím něco o esoterickém pozadí géniovy tvorby...marně. 2) Doufal jsem, že se dozvím, jak moc věrohodné jsou úvahy o Mistrově homosexualitě...marně. 3) Tvůrci se očividně snaží o historickou věrnost, nepouštějí se do přílišných spekulací a podávané informace působí velmi seriózně.(14.4.2017)

Z filmového hlediska specifické ztvárnění, protože do děje opakovaně vstupuje průvodce ze současnosti. Hraní poněkud strojené, spíše divadelní než filmové. Ale přesto jej považuji za zajímavý a kvalitní seriál, protože se snaží popsat život a dílo takového člověka jako byl Leonardo. Pro zájemce o jeho život a dílo ideální kousek.(29.9.2015)