Reklama

Reklama

Život Leonarda Da Vinci

(seriál)
  • Itálie La vita di Leonardo da Vinci (více)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Výpravný italský seriál je pečlivou studií Leonardova života a doby, založenou na svědectvích současníků a dobových dokumentech. Nejedná se o barvotiskovou romantizovanou verzi „životopisu umělcova", nýbrž o propracovanou a inspirující studii da Vinciho osobnosti a jeho uměleckého významu. Režisér Renato Castellani proslul pečlivými rešeršemi ke svým historickým seriálům, ke kterým zpravidla psal i scénáře (připomeňme seriál Verdi). V případě Leonarda vtělil do vyprávění i postavu průvodce, badatele ze současnosti, který ve zcizovacích vstupech vpadá do hraných scén a líčí souvislosti či uvádí děj na pravou míru. Tvůrci se snažili o výpravnou podívanou, natáčelo se v exteriérech po celé Itálii a Francii; seriál ihned po italském uvedení převzala americká CBS, byl nominován na několik cen Emmy a oceněn Zlatým glóbem. Život Leonarda da Vinci uvádíme s původním dabingem Československé televize, ve kterém průvodce namluvil Eduard Cupák, samotného Leonarda pak Karel Hlušička.

Leonardo byl nemanželským synem venkovanky a notáře jménem Piero da Vinci. V raném dětství byl nemilovaným otloukánkem, což nejspíše vysvětluje jeho pozdější uzavřenou a netýkavou povahu. Malovat se učil u Verrocchia ve Florencii za vlády Lorenza I. Medicejského, který z města učinil kulturní centrum Evropy. Leonardova hvězda stoupala a brzy se již pohyboval v nejvyšších evropských kruzích. Jeho přáteli byly vedoucí osobnosti doby: Lodovico Sforza, Isabella d'Este, Niccolo Machiavelli, Piero Soderini, papež Lev X., Rafael, Perugino, Michelangelo... Byl všeobecně vážen, všude jej chtěli hostit, obdivovali jeho práci: Leonardo se však od všech izoloval, uzavřen do svého nitra jako vězeň vlastního génia. Žádné dochované svědectví nenaznačuje, že by kdy měl blízkého přítele či lásku. Z jeho širokého a rozmanitého díla zbývá dnes jen zlomek: poznámky a šifrované deníky, pár kreseb, maleb a žádný z jeho úžasných strojů. Leonardo da Vinci zemřel v roce 1519 ve Francii v náručí Františka II. – panovníka, který pravděpodobně nejvíce docenil jeho význam a talent. (Česká televize)

(více)

Recenze (24)

Hedka 

všechny recenze uživatele

Rada siaham po jednej z mojich najobľúbenejších publikácií, Leonardo da Vinci, od Bruna Nardiniho. Je veľmi vydarená a okrem iného sú v nej aj zábery z tohoto výnikajúceho filmu. Keď som sa k nemu konečne dostala, bola som očarená. Podrobne mapuje nevšedný talent a zaujímavý život umelca na základe historických skutočností. Takmer dokument. Vychutnávam si životopisné filmy o umelcoch a tento patrí medzi najvydarenejšie. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Použití vypravěče bylo již v době vzniku poněkud zastaralou metodou. Seriál parazituje na géniovi Leonarda a spoléhá na to, že mu divák leccos odpustí, aby se o této úžasné osobnosti něco dozvěděl. Již od prvního dílu vidíme v mnoha záběrech dveře, dveře v různých pozicích. Až zhruba do poloviny druhého dílu mohl divák doufat, že bude na jeho fantazii, jsk si dveře vyloží. Jenže ouha, Castellani neponechává nic náhodě, co mohl vyjádřit obrazem, deklamuje vypravěč, tak proč by svůj jediný režijní nápad nemohl smáznout tím, že nám ho stejný vypravěč vysvětlí. Za zmínku stojí povedená výprava a skvostný český dabing, který evidentně Castellani nemohl ze zřejmých důvodů zprasit. Mé hodnocení tohoto seriálu nemá pranic společného s mým stále velice vysokým hodnocením Leonarda da Vinci. ()

Reklama

tahit 

všechny recenze uživatele

Velkolepý téměř tříhodinový životopisný seriál není jen líbivou ilustrací pozoruhodné postavy dějin, ale především vynikajícím pohledem na umělcův život. Je to natočeno opravdu s pečlivou důkladností nádherných interiérů a exteriérů, též skvělou výpravou. Co se týče děje, tak stylizovaná, trochu tajemná renesanční atmosféra středověkého času na pozadí kulis dobových obrazů přinejmenším vůbec nevytváří dojem laciné televizní výroby, ale spíše formát realistického velkofilmu. A skutečný zážitek je koukat na výkon francouzského herce Philippe Leroy, který ztvárňuje v titulní roli Leonarda Da Vinci bez hollywoodských mýtů a je v té roli nevšedně sympatický. Rozsah a úroveň historické věrohodnosti je také zachován a dokonce některé scény jsou natáčeny na ověřených místech, kde mistr Leonardo Da Vinci skutečně žil a tvořil. Tak to jsou kvality v divácky atraktivním, byť dnes už poněkud starším seriálu a proto je nutno zvlášť ocenit toto zpracování právě z těchto důvodů, které ani dnes neztratilo nic ze své působnosti a ve své době to byl jeden z nejdražších seriálů v Itálii, na kterém se podílelo finančně také italské ministerstvo kultury. Snad jen dodám, že to byl vskutku nečekaně pěkný zážitek vidět tak dokonale zpracovaný životopis tohoto obdivuhodného muže. ()

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Italové to pojali poeticky. Skládají subjektivní portrét člověka, jehož talent, invence, vzdělání a dychtění po poznávání berou i po pěti stovkách let dech. Když odpustíte – i kvůli době vzniku – poněkud legrační účes průvodce seriálem a příšerné make-upy herců, začnete sledovat fascinující život muže, který víc věcí rozdělal, než dokončil, a přesto stále právem patří mezi nejobdivovanější lidi, co kdy chodili po planetě Zemi. Tvůrci na to šli skokově, takže někdy vrší události a informace rychle za sebou, jindy zase nechají diváka ukolébat bezeslovnými scénami například pozorování letu ptáků. Proč ne? Je to subjektivní pohled. Jeden z možných výkladů. Určitě ne stoprocentně pravdivý, ale skutečného Leonarda neznali asi ani jeho současníci a kdo ví, jestli se znal i on sám. Nádherná výprava, poctivě doložené kresby, obrazy i autentická místa, včetně zasazení Leonardova života do dobového kontextu z toho pořád dělají excelentní dokudrama, ze kterého se dost dozvíte (akorát asi v sedmdesátkách bylo pro Italy ještě nepřípustné přiznat, že jeden z jejich největších mužů nebyl na holky). SHRNUTÍ: Když chcete vědět něco víc, než jen, že namaloval zádumčivou ženskou s neproniknutelným výrazem, co teď visí v Louveru a očumují ji tam davy. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Veľkoryso poňatý historický seriál produkovaný talianskou televíziou RAI sa venuje životu a dobe slávneho Da Vinciho, zaujímavosťou boli aktívne vstupy komentátora ako pri dokudrámach, čo bolo v dobe vzniku zrejme raritou. 5-dielny seriál bol uvedený v našej televízii v roku 1973 a v súčasnosti sa objavuje aj v Českej televízii. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama