Reklama

Reklama

Rudý škorpion

  • Jihoafrická republika Red Scorpion (více)

Obsahy(1)

Ruský důstojník tajné služby Nikolaj je vyslán do Afriky, aby zlikvidoval vůdce povstalců, kteří bojují proti tyranskému režimu. Nikolaj se snaží připojit k rebelům a po čase se jeho přesvědčení obrací proti původnímu poslání a je rozhodnut se přidat se zbraní v ruce na stranu spravedlivého boje za svobodu. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Recenze (191)

topi 

všechny recenze uživatele

Tenhle film mě jako opravdu jeden z mála minul v éře, kdy koloval na videu v jednohlasným dabingu a asi proto jsem si k němu nevytvořil ten správnej vztah. To je taková volovina, s otřesnejma dialogama s příchutí americké propagandistické omáčky. Zito mě tentokrát vůbec nebavil a těch pár akčních scén to nezachránilo, více převládala nuda a stupidní kecy. Za co jedině film stojí za zhlédnutí, je neskutečně obrovská, ale fakt obrovská hora masa v podání Dolpha Lundgrena. Ten chlap je fakt strašlivý hovado!! Vůbec jsem nechápal v titulkách filmu, že speciální efekty dělal "gore master" Tom Savini. Kvůli té jedné ustřelené ruce ho Zito vůbec nemusel potřebovat. ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

"Padej, českej šmejde !!" ;) I křovák se mohl potrhat smíchy, hlavu si ukroutit, to až tak moc je tahle Lundgrenova - Ten je tu mimochodem opravdu výtečný !! - rambovská variace převážně zábavná.. Hodně slušné béčko, jemuž však příliš nesluší režijní břídil Joseph Zito, jinak jde ovšem o legendární záležitost.. V jakém jiném americkém bijáku se mluví o zkurvených Čechoslovácích ?? ()

Reklama

MATADOR 

všechny recenze uživatele

Rudý akčňák mého dětství, jako malý jsem se na něj vždy těšil a pořád jsem ho "žral". Pokud to vidíte dnes, spíše se tomu usmíváte. Na akční film je akce docela málo a spíše proto se Dolph kamarádí s křováky, což na stylu nepřidá - ale přeci jen je to béčkový akční film, na kterém se ujíždělo před dvaceti lety. Nazval bych to Rambo 3 a 1/2. ()

Quint 

všechny recenze uživatele

Osmdesátkový akčňák Rudý škorpion, tehdejšími kritiky označený za jeden z nejstupidnějších filmů všech dob, by se dal stručně popsat jako takový Tanec s vlky na steroidech říznutý Rambem s ruským přízvukem. Tato antikomunistická propaganda režiséra Josepha Zita (vyhlášeného specialisty na zabíjení komunistů ve filmech) je dodnes zmiňována v politických knihách kvůli kontroverzi spojené s jejím financováním, které měl na svědomí nechvalně známý republikánský lobbista, později zavřený za korupci. Výjimečnost Rudého škorpiona nicméně spočívá v tom, že jeho hlavní postavou je ruský přeběhlík. Lundgren zde hraje člena speciálního sovětského komanda s hurvínkovským účesem a zálibou v zabíjení, pití vodky a krkání. Jeho úkolem je zlikvidovat afrického vůdce antikomunistických povstalců, ale po dvou dnech strávených v poušti s vychrtlým bušmenem, kterému nerozumí ani slovo, vystřízliví a začne pochybovat o svém poslání. Když mu pak jeho křovácký kamarád, který vypadá jak Xixao z „Bohové musí být šílení“, vyrobí sandály, uvědomí si, že kope zadky za nesprávný tým. Odhodí tedy psí známky a oblečení a rozhodne se své sovětské, kubánské a české (!) soudruhy vykopat z Afriky. Film jsem viděl poprvé v 90. letech na videokazetě s úžasně ujetým českým dabingem, který zážitek z něj posouval do ještě potrhlejšího levelu. Lundgrenovi tu nebylo dopřáno příliš dialogů (nejdelší věta, kterou zde pronese, je „pojďme nakopat pár zadků“) ani příliš oblečení (dětským olejíčkem na něm ale nešetřili). Jeho minimalistické herectví nicméně perfektně sedne k roli chladného vojáka s vymytým mozkem a duchaprázdným pohledem, v němž občas probliknou náznaky probouzejících se duševních pochodů. Na filmu je ostatně nejzábavnější jeho interakce s ostatními postavami (zvláště s o pět hlav menším křovákem a s neustále klejícím americkým novinářem). Lundgren tu, dá se říct, navazuje na svoji roli nadopovaného sovětského boxera Ivana Draga z Rockyho IV, který přestoupí na druhou stranu a změní se v naštvaného „rambovského“ akčního hrdinu. Zatímco Stallone měl Ramba, Schwarzenegger Commando a Norris Missing in Action, tak Lundgren měl Rudého škorpiona. ()

bruceman7 

všechny recenze uživatele

Nefalšované osmdesátkové béčko, taková aby člověk dneska pohledal. Perfektní úvod sice s přibývající stopáží ztrácí, ale přesto je to dobrá zábava. Čert vem ten docela zbrklej vývoj událostí, příchuť propagandy a Dolpha mlátícího naše spoluobčany (to jsem se královsky zasmál, když jsem si poslechl, jak Čechoslováci s Kubáncema pomáhaj Sovětům ovládnout - byť fiktivní - africkou zemičku). Vyniikající mučeníčko, ákáčka kam se podíváš plus Dolph v plné síle = 8/10 ()

Galerie (24)

Zajímavosti (16)

  • „Českou svini“, které Nikolaj Račenko (Dolph Lundgren) dvakrát přerazil nos, ztvárnil kaskadér Christopher Olley. (ČSFD)
  • Z histórie: 36 000 kubánskych jednotiek prišlo do Angoly v rokoch 1975-76 po rozpade portugalských kolónií, na pomoc novovzniknutej angolskej vláde. (andykovac)
  • Původní lokalita natáčení bylo Svazijsko. Vybavení, herci i členové štábu už byli na místě, když jim úřady zrušily povolení. Štáb tedy musel najít jinou lokalitu, kterou se stala Namibie. (Cheeker)

Reklama

Reklama