Reklama

Reklama

Nitram

  • Austrálie Nitram (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

V polovině 90. let žije Nitram se svou matkou a otcem na předměstí v Austrálii. V izolaci a frustrovaný z toho, že není schopen nikam zapadnout. Dokud nečekaně nenalezne blízkou přítelkyni v samotářské dědičce Heleně. Když však tento vztah narazí na tragický konec a Nitramova osamělost a vztek rostou, začíná pomalý sestup, který vede ke katastrofě. (Film Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (41)

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Divákům je důkladně představen další zajímavý pošuk, tentokrát až z australské Tasmánie (i když se natáčelo kousek od Melbourne). Pošuka sledujeme v závěrečné fázi jeho transformace v masového vraha, vidíme jaké zážitky a okolnosti ho formují a zjišťujeme, že někteří lidé jsou zkrátka k pošuctví nevyhnutelně předurčeni, protože s jejich nevratně pošukanou psychikou se bez násilné hospitalizace bohužel nedá nic dělat. Perfektně zvolený týpek pro hlavní roli, dobře vykreslená ospalá atmosféra australského venkova, ale velkým zklamáním bylo pro mě zcenzurování finální masové zabijačky, kvůli které jsem se na film díval a na kterou jsem se z celého filmu nejvíc těšil (jsem totiž taky pošuk). A neodpustil jsem si samozřejmě hledat si příslušné informace na síti, takže se ještě musím podělit o zajímavou skutečnost: zatímco ve filmu je Martin za ošklivého oteklého humusáka a jeho komická kosmická družka Helen je vcelku pěkná ženská (Essie Davis z Babadooka), tak v reálu tomu bylo úplně naopak, Martin byl totiž za mlada docela hezoun a skutečná Helen... No můžete se na netu podívat sami. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Psychologická studie vyšinutého jedince, jehož chorá mysl dovede až k masové vraždě. U všech podobných filmů mi připadá, že i přes snahu jít do hloubky zůstávají na povrchu, protože prostě a jednoduše za tím vším nic složitého není. prakticky vždy je to ne ta úplně ideální dětství a neschopnost zapadnout. Tady je snad jediný rozdíl v tom, že si hlavní hrdina svoji jinakost v některých momentech uvědomuje. Nebo alespoň mě to tak připadalo. Každopádně buď jak buď ta snaha o přpečlivou sondu je tady kontraproduktivní a film nezřídka nudí. Co se povedlo na jedničku je casting. Caleb Landry Jones je možná nesympatický ksicht, ale tady zahrál fantasticky a nějaké to ocenění by bylo na místě. Jen je škoda, že ho neukázali během vražedného běsnění, na které jsem, a nejen já, sadisticky těšil. To mohlo celkový dojem vytánou výš než na průměr. 50% ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Nemôžem povedať, že by ma Kurtzelov pohľad na udalosti predchádzajúce veľkému masakru presvedčili o tom, prečo vrah konal ako konal, ale možno aj to bol jeden z jeho zámerov, nepreniknuteľnosť do duše človeka, ktorý je nám na plátne prezentovaný tak, aby sme si mysleli, že sa do jeho mysle časom naplno ponoríme, samozrejme nie v zmysle, že s ním budeme súhlasiť. Nitram v podstate ničím neprekvapí, ide o tradične nakrútený festivalový film, ale skrátka rýchlo ubieha, Landry Jones je maximálne presvedčivý a tento príbeh sledovať na území Tasmánie je skrátka príťažlivejšie, ako na niektorom dobre filmársky známom prostredí. ()

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Nový psychologický Drama/Thriller dle skutečných událostí z Australie o duševně chorém jedinci, který způsobil jeden z největších Masakrů v Australii, kde zastřelil 35 lidí. Nitram žije osamocený život v izolaci a plný frustrace, že nemůže nikam zapadnout a to se trochu změní když pozná bohatou starší ženu, ale i tenhle vztah povede k tragédii. Jeho samota a hněv sílí a to povede k jednomu z největších masakrů, který se odehrál v Tasmánii v roce 1996. Film je pomalejší, soustřeďuje se na psychologický vývoj hlavního hrdiny a docela zamrzí, že k očekávanému masakru na konci vůbec nedojde, takže 22 July a Místnost sebevrahů:Hater je pro mne o dvě třídy výše. Kdo má rád tyhle žánrovky dle pravdivých událostí, tak film za zhlédnutí stojí, ale v mých očích je málo šokující. Příběh 4/5, Akce 0/5, Humor 0/5, Násilí 1/5, Zábavnost 3/5 Hudba 3/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 3/5, Napětí 2/5, Emoce 3/5, Herci 3/5. 6/10. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Začátek 90. let a jeden alarmující příběh. Pozitivního toho tady příliš není. Nitram (ale raději mu tak neříkejte) se jen tak poflakuje nebo si zkouší vydělávat coby zahradník, vrstevníky nezajímá nebo jim je pro smích, prášky zobe nepravidelně, instituce jsou netečné, rodiče se snaží, ač je inteligenční kvocient sakra nízký. Je utrápený, plný frustrace, v lepší příští moc nevěří. A pak pozná Helen, postarší, ale hlavně zatraceně bohatou dámu. Jenže ústřední hrdina měl mimo jiných známý „zvyk“ vrhat se po volantu… záhy je z něj jediný příjemce Heleniny závěti, jeho samota a hněv sílí, a když k tomu přidáme, jak liknavě se přistupuje k prodeji jakýchkoliv střelných zbraní… Je to pomalé, komorní, soustředěné. Tvůrci se otřou o děravý systém zacházení s duševně nemocnými i o zmiňovaný nekontrolovaný prodej zbraní. Caleb Landry Jones výrazný a přesvědčivý. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (2)

  • Film měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes dne 16. července 2021. (Homerking)
  • Natáčelo se od 21. ledna do 13. března 2021 v australském státě Victoria (Geelong a Point Cook). (Homerking)

Související novinky

Zlatá palma festivalu v Cannes zná vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná vítěze

17.07.2021

Prestižní filmový festival ve francouzském Cannes se dnes v rámci ambiciózního post-covidového ročníku 2021 uchýlil ke svému poslednímu večeru a rozhodně nebyla nouze o překvapení. O jedno z nich se… (více)

Reklama

Reklama