Nitram

Trailer 1

V polovině 90. let žije Nitram se svou matkou a otcem na předměstí v Austrálii. V izolaci a frustrovaný z toho, že není schopen nikam zapadnout. Dokud nečekaně nenalezne blízkou přítelkyni v samotářské dědičce Heleně. Když však tento vztah narazí na tragický konec a Nitramova osamělost a vztek rostou, začíná pomalý sestup, který vede ke katastrofě. (Film Europe)

Trailer 1

Anderton

Nemôžem povedať, že by ma Kurtzelov pohľad na udalosti predchádzajúce veľkému masakru presvedčili o tom, prečo vrah konal ako konal, ale možno aj to bol jeden z jeho zámerov, nepreniknuteľnosť do duše človeka, ktorý je nám na plátne prezentovaný tak, aby sme si mysleli, že sa do jeho mysle časom naplno ponoríme, samozrejme nie v zmysle, že s ním budeme súhlasiť. Nitram v podstate ničím neprekvapí, ide o tradične nakrútený festivalový film, ale skrátka rýchlo ubieha, Landry Jones je maximálne presvedčivý a tento príbeh sledovať na území Tasmánie je skrátka príťažlivejšie, ako na niektorom dobre filmársky známom prostredí. ()

castor

Začátek 90. let a jeden alarmující příběh. Pozitivního toho tady příliš není. Nitram (ale raději mu tak neříkejte) se jen tak poflakuje nebo si zkouší vydělávat coby zahradník, vrstevníky nezajímá nebo jim je pro smích, prášky zobe nepravidelně, instituce jsou netečné, rodiče se snaží, ač je inteligenční kvocient sakra nízký. Je utrápený, plný frustrace, v lepší příští moc nevěří. A pak pozná Helen, postarší, ale hlavně zatraceně bohatou dámu. Jenže ústřední hrdina měl mimo jiných známý „zvyk“ vrhat se po volantu… záhy je z něj jediný příjemce Heleniny závěti, jeho samota a hněv sílí, a když k tomu přidáme, jak liknavě se přistupuje k prodeji jakýchkoliv střelných zbraní… Je to pomalé, komorní, soustředěné. Tvůrci se otřou o děravý systém zacházení s duševně nemocnými i o zmiňovaný nekontrolovaný prodej zbraní. Caleb Landry Jones výrazný a přesvědčivý. ()

EvilPhoEniX

Nový psychologický Drama/Thriller dle skutečných událostí z Australie o duševně chorém jedinci, který způsobil jeden z největších Masakrů v Australii, kde zastřelil 35 lidí. Nitram žije osamocený život v izolaci a plný frustrace, že nemůže nikam zapadnout a to se trochu změní když pozná bohatou starší ženu, ale i tenhle vztah povede k tragédii. Jeho samota a hněv sílí a to povede k jednomu z největších masakrů, který se odehrál v Tasmánii v roce 1996. Film je pomalejší, soustřeďuje se na psychologický vývoj hlavního hrdiny a docela zamrzí, že k očekávanému masakru na konci vůbec nedojde, takže 22 July a Místnost sebevrahů:Hater je pro mne o dvě třídy výše. Kdo má rád tyhle žánrovky dle pravdivých událostí, tak film za zhlédnutí stojí, ale v mých očích je málo šokující. Příběh 4/5, Akce 0/5, Humor 0/5, Násilí 1/5, Zábavnost 3/5 Hudba 3/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 3/5, Napětí 2/5, Emoce 3/5, Herci 3/5. 6/10. ()

Vančura

Skvělý film, jehož objev byl pro mě velmi příjemným překvapením. A díky tomu, že jsem o něm nic předem nevěděl - což je nejlepší výchozí situace pro to, aby si to člověk nejvíc "užil" (a každému to vřele doporučuji, a pokud jste to ještě neviděli, tak dál nic nečtěte a prostě si to pusťte) - pro mě bylo sledování mnohem zajímavější, než kdybych předem věděl, kam to celé vede - takto jsem mohl celou dobu uvažovat, jak to s Nitramem (a jeho rodiči, zvláště matkou!) asi dopadne, a mohl jsem v klidu rozmýšlet, zda mi jeho podivnost je či není sympatická (a vlastně jsem se nedokázal zcela rozhodnout až do konce - jasně, že jeho závěrečný čin je děsivý a čistě jen kvůli němu si nezaslouží nic než nenávist až za hrob, ale člověk se stále nemůže ubránit pochybnostem, nakolik se takovému konci dalo zabránit a jaký svůj viny na tom má společnost, resp. její nepřátelské nastavení vůči komukoli, kdo nějak nezapadá, a především pak snadná dostupnost střelných zbraní - scény, v nichž se Nitram bez jakýchkoli potřebných dokladů hravě vybaví zásobou pušek, mi z celého filmu přišly nejvíc šokující; za zmínku též stojí znepokojivý copycat effect v důsledku mediálního zviditelnění podobných událostí, který vede k úvaze, zda je správné tyto zločiny medializovat). Myslím, že jsem až doteď o masakru v Port Arthuru nikdy neslyšel, ale tento film - který rekonstruuje, co mu předcházelo - mě velmi zasáhl, a utvrdil mě v mém odvěkém názoru, že mám ze střelných zbraní hrůzu a jejich snadná dostupnost mi přijde nebezpečná. Btw. samozřejmě se nabízí srovnání s tematicky podobným starším filmem Musíme si promluvit o Kevinovi, který mi osobně přišel jako ještě větší depka. ()

Topco

Kvitujem, že nejde o rekonštrukciu udalostí á la Utøya, 22. júla, ale o charakterovú štúdiu o znevýhodnenom násilnom jedincovi a jeho hľadaní svojho miesta v spoločnosti. Zároveň ide o mrazivo dôležitý príspevok k spoločenskej diskusii o zákonnej regulácii držby strelných zbraní. K mnohovrstvovému scenáru si prirátajte bravúrnych, uhrančivých hercov (životný výkon Caleba Landryho Jonesa) a precíznu, citlivú réžiu, a máte poctivú festivalovú drámu, ktorá sa nekončí záverečnými titulkami. RECENZIA. ()

• Film měl premiéru na filmovém festivalu v Cannes dne 16. července 2021. (Homerking)
  • Natáčelo se od 21. ledna do 13. března 2021 v australském státě Victoria (Geelong a Point Cook). (Homerking)

Související novinky

Zlatá palma festivalu v Cannes zná vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná vítěze

17.07.2021

Prestižní filmový festival ve francouzském Cannes se dnes v rámci ambiciózního post-covidového ročníku 2021 uchýlil ke svému poslednímu večeru a rozhodně nebyla nouze o překvapení. O jedno z nich se… (více)