Černé na bílém koni

• Slovensko Čierne na bielom koni (více)

Rasťo Boroš natočil romantickou gangsterku z jižního Slovenska. Jakési nové „historky z podsvětí“ v nichž se mísí atmosféra Kusturicových a Tarantinových filmů. Rozhodně zábavný film bez střílení, kde se zločinci musí zastavit a naslouchat svému svědomí. Krev se v něm prolévá jen proto, že ženy neznají rozdíl mezi líbáním a kousáním... a protože láska přece vždycky trochu bolí. Zvlášť když je to láska k penězům... à propos úžera je slovensky lichva. (Balkanfilm)

slunicko2

Podivný odvar z Tarantina či Ritchieho.  1)  43letý scenárista, režisér a koproducent Rasťo Boroš vytvořil dynamický snímek, který mě ale zanechal poněkud na rozpacích. Vlastně jde o jakýsi podivný odvar z Tarantina či Ritchieho, které moc nemusím._____ 2)  Za množstvím nejrůznějších úvah a stylizace je cítit touha po uměleckém vyjádření. Touhu jsem zaznamenal, ale vyjádření nefunguje._____ 3)  Nejlepší na věci je výborný 42letý Milan Ondrík (Bandy)._____ 4)  Výstižný koment: JimWalker007***. ()

mira007

Slovenská gangsterka z divokého východu alá Kusturica se zajímavým námětem, výborným vizuálem, výborně obsazená a zahraná s feelingem černé komedie alá Guy Richie ve svižném tempu se zajímavými charaktery a femme fatale Polákovou, ... tak proč mi to přišlo o ničem? ()

Anderton

Je to stále viac sympatický pokus o slovenskú gangsterku, ktorá by bola najviac cool gangsterkou od Bratislavy po Čiernu nad Tisou, než skutočná cool gangsterka. Niečo tu máme z Tarantina, niečo z Ritchieho a niečo z Kusturicu, na originály to samozrejme ani zďaleka nemá, ale to snáď nečakali ani v Rimavskej Sobote, ani v Lučenci. No ja ako sedlák Blavák som nečakal už absolútne nič, aj keď som samozrejme tiež cool a možno to tu raz budem celé vlastniť. Prepletené je to fajn, len tie vyústenia síce dávajú zmysel, ale sú proste v každom jednom prípade iba priemerné. ()

Slepejsek

Pokus o gangsterskou baladu okresního formátu plný nápadů a snahy vizuální i hudební. Není až tak podstatné, zda originální, inspirované či jen kopírované. Podstatnější je, že scénář nedokáže vytvořit nosnou kostru příběhu. Bez ní je pak jakákoli jiná snaha marná a utápí se v amorfním maglajzu. Pointy vtipů nemají z čeho vyrůst, zápletky se nestačí ani vytvořit (natožpak zaplést), postavy míjí sebe sama. Korunu tomu nasadí vypravěč: "Tento příběh je vymyšlený." Bohužel tak špatně, že podráží svoje vlastní nohy. Kdeže se tisknou ty velký rychlý prachy? Kdeže se pečou ti poletující holubi? Kdeže se berou ty modré obláčky? (...a "leklá ryba" jako femme fatale???...) ()

JimWalker007

Ako pravoverný Lučenčan som si nemohol nechať ujsť premiéru filmu, ktorého dej sa odohráva na slnečnom juhu stredného Slovenska. Žánrovo a spracovaním film osciluje niekde medzi Ritichieho gangsterkami a Kusturicovými balkánskymi nostalgickými burleskami.  Samozrejme, do kvality snímkov menovaných klasikov má druhý celovečerný film Rasťa Boroša ďaleko, veď za málo peňazí veľa muziky nebýva, krvi, streľby, úletov a tanečkov je pomenej.  Sliepky a čikáriovia však nechýbajú. Oceniť treba snahu zachytiť ospalú, ošarpanú atmosféru zlatkopeckých deväťdesiatych rokov,  kameru Tomasza Wierzbickeho aj umelecké výkony pestrej hereckej zostavy, v ktorej sa ocitli aj menej opozerané tváre.  Mizerný bol zvuk, postavám občas nebolo rozumieť, a nebolo to kvôli občasnému používaniu maďarčiny. Za logický lapsus považujem, že keď bossovi z Lučenca mali gorily doviesť všetkých z Rimavskej Soboty, čo zablúdili do jeho rajónu, bez problémov zbalili všetkých okrem najväčšieho šťastného mantáka. Ale to by už koniec filmu vyzeral ináč. Tiež bol zbytočné opakovane zdôrazňovať, že postavy vo filme nikdy neexistovali, tvorcovia tým išli proti jednému z princípov samotného hraného filmu a tým je stotožnenie, prežívanie diváka s postavami v diele. Summa summarum - Čierne na bielom koni je osviežujúcim vybočením z koľají súčasného slovenského filmu, plavbou do neodskúšaných zahraničných vôd.  Oceniť treba odvahu a vytrvalosť tvorcov skúšať niečo nové, veď každý pokus má svoju cenu. Isté je, že minimálne na južnom Slovensku si snímka svojich divákov nájde. ()

• Film se natáčel ve městě Rimavská Sobota na Slovensku, kde se narodil režisér a scenárista filmu Rasťo Boroš. (SONY_)