Dr. T a jeho ženy

Dr. T and the Women

Dr. T a jeho ženy

Komedie / Romantický / Drama

USA / Německo, 2000, 121 min

"Mnoho psů, zajícova smrt". Altman jako obvykle použil plejádu hereckých hvězd, přirozené lidské dialogy. Nechápu to rozhořčení a nízké hodnocení, ale to je můj problém. Richard Gere je v roli uštvaného doktora výborný, režie jemná citlivá ......Altmanův přístup je jak na mě šitý, škoda, že nás není víc.(4.3.2005)

Zdánlivě to vypadá, aspoň podle současného hodnocení na ČSFD, že snímek je jeden velký průšvih a Altman se na stará kolena dostal do bezvýchodné tvůrčí krize. To by potvrzoval i nejeden rozladěný komentář. Můj dojem je poněkud odlišný, viděl jsem slušný 3* film. Zlatá éra Altmanovy tvorby spadá do 70. let, později si sice podržel svou tvůrčí metodu mozaiky lidských osudů a motivů se spoustou vedlejších postav, jenže ke stáru už tak vlažné tempo ještě zvolnil, zatímco filmový svět kolem výrazně zrychlil. V současné klipové kultuře vypadají jeho filmy jako čistý anachronismus. Altman navíc připomíná fotbalového hráče, který k nelibosti publika pomalu krouží po hřišti, mazlí se s míčem a trénuje techniku, zatímco zapomíná, že fotbal se hraje na góly, a na bránu za celý zápas ani nevystřelí. Protože ale nikam nespěchá, stačí si všímat změn společnosti, které předbíhají setrvačnost v myšlení. A tak zatímco se v médiích stále bojuje za práva žen, společnost se výrazně feminizovala a ženskými právy se nejčastěji ohánějí dobře situované paničky z vyšších vrstev. Úspěšný gynekolog dr. T. je obklopen ženami a i když je rozený diplomat nadaný nadprůměrnou empatií a mohl by být vyhlášeným vzorem milujícího manžela, stále víc mu ženský svět přerůstá přes hlavu a nakonec ho donutí k potupnému útěku. Altman je dobrý pozorovatel a jednotlivé scény se vyznačují jemnou ironií. Představitel hlavní role Richard Gere sice nikdy nebyl a nebude Dustinem Hoffmanem, ale typově se do role uhlazeného elegána hodí dokonale. Celkový dojem: 65 %.(12.2.2013)

Film chtěl pravděpodobně pojmout tolik témat, že to nakonec dopadlo úplně obráceně - nerozvine se zde pořádně vůbec nic. Každé společenské téma film pouze naťukne a jde dál. Je to takový milý film s přirozenými okamžiky i dialogy, který ale v člověku nezanechá téměř nic, pokud nemáte zvláštní smysl pro podobně laděné filmy. Snad jediné, co oproti jiným filmům zaujme, je vyobrazení chování žen v přechodu. Film má problém s publikem - pro ženy je nezáživný ("my chceme opravdové romantické filmy a komedie"), pro muže to je kupodivu o trochu lepší. Pro mužské diváky ale malá rada na závěr - bezprostředně po zhlédnutí filmu si domluvte nějakou pánskou jízdu s kamarády...(25.2.2007)

No, takže u tohoto snímku budu patřit mezi tu menšinu, která ho hodnotí kladně. Musím říct, že v kůži doktora T. bych se asi zbláznil, anebo utekl (pokuď bych se přes ty zástupy štěbetajících žen dostal). Ale sledovat to pěkně z křesla, člověka pobaví. Má to svůj vtip, nápad a navíc výborné herecké obsazení (samozřejmě dominuje Richard Gere). Díky těmto bodům, film už není jen průměrná komedie, ale něco, co si zaslouží zhlédnout a ohodnotit 4*.(17.12.2007)

Nádejne rozohraný film sprvoti sa javiaci ako nenáročná no pritom inteligentná komédia. V priestoroch ordinácie doktora ,,T“ v podaní Richarda Gerea, dokonalého gynekológa, ktorý ženám rozumie ako nikto iný (hm...:), sa koncentruje zaujímavé ženské herecké obsadenie - pár nápaditých dialógov vzbudí zvedavosť a keďže aspoň matná iskra sa nedá uprieť žiadnej zo star(š)ích tygríc, prvá polovica filmu je fajn... Dobre odvedená práca sa však Robertovi asi málila a slušnej zábave chcel nasadiť ,,hlbší“ zmysel. Asi preto sme sa na konci dočkali Gereho zmäteného emocionálneho jednania a záverečného ,,umeleckého“ záberu zrodu nového života. Navyše z gentlemana doktora ,,T“ sa akoby mávnutím čarovného prútika stal muž, ktorý bez mihnutia oka podvádza svoju manželku trpiacu duševnu poruchou (zavretá v liečebnom ústave sa nedočká ani nejakej tej návštevy z rutinnej manželskej povinnosti...:) Prvá polovica filmu za 4 hviezdičky, celkový dojem za slabšie 3.(23.2.2003)

• - Film v roce 2000 otevřel Mezinárodní filmový festival v Chicagu. Moderátor Bill Kurtis tento film uváděl dvakrát, protože poprvé omylem řekl "Pan T a jeho ženy". (HappySmile)

• - Celý dialog v dlouhé a komplikované úvodní scéně byl improvizovaný. Trvalo 5 dní, než byl natočen. (HappySmile)

• - Inspirováno knihou "Book of Job". (HappySmile)