Jak se stát tyranem

• USA How to Become a Tyrant
USA, 2021, 2 h 49 min (Minutáž: 26–31 min)

Epizody(6)

Každý diktátor musí znát triky, jak si získat a udržet moc. Lehce cynický dokumentární seriál o despotech v dějinách lidstva. (Netflix)

Recenze uživatele Arsenal83 k tomuto seriálu (3)

Jak se stát tyranem (2021)

Pár diktátorov predstavených z rýchlika, hlavne u takého Hitlera a Stalina je stopáž pod polhodinu ozaj len malá charakteristika osobnosti. Časti sú nevyvážené, horšiu strieda lepšia, a hlavne sú názorovo jasne vyhranené pro NATO, proamericky. Nikto nejde obhajovať Hussaina či Kaddáfiho, ale čo sa stalo z ich krajinami po ich smrti? Nastala zmena k lepšiemu? A šlo tam naozaj len o zvrhnutie diktátora alebo sa sledoval celkom iný cieľ? ()

Přivlastněte si pravdu (2021) (E04)

Stalin z rýchlika, pričom na jeho komplexný popis by nestačil ani seriál o 10 častiach. Avšak v súvislosti aj s dnešnou dobou ma napadol príbeh, ktorý sa stal za Stalina, no novodobí takzvaní liberáli sa mu celkom chcú podobať - tiež totiž vyzývajú na označovanie, nálepkovanie, udávanie a marginalizovanie nepohodlných skupín. Stalin totiž čase kolektivizácie povzbudzoval ľudí, aby tých, ktorí sa chcú vyhnúť kolektivizácii nahlásili, za čo im bude vyplatená odmena. Na takúto ponuku spoločnosť takmer vždy zareaguje vlnou udavačstva a ani tu nebolo tomu inak. Došlo až k takým absurdným situáciám, že isté dievča menom Oľga Balikinová žijúca na Kryme udala svojho vlastného otca, že ukrýva pred konfiškátormi múku. Stala sa verejne prehláseným vzorom pre všetkých pionierov a v ďakovnej reči len uviedla: „Urobila som len to, čo by urobil každý pionier. Stalin stojí vyššie než nebeská klenba. Stalin je jasnejší než slnko.“ ()