Reklama

Reklama

Poslední skotský král

  • Velká Británie The Last King of Scotland (více)
Trailer 3

Obsahy(1)

Mladý skotský dostudovaný lékař Nicholas Garrigan se dostává do Ugandy. Zde je plno vojáků, protože tu právě probíhá převrat pod vedením Idi Amina. Nicholas přijíždí do vesnice a začíná pracovat ve zdejší ordinaci pod vedením doktora Merrita a jeho ženy Sarah. Vesnice očekává příjezd nového prezidenta Idi Amina. Nicholas a Sarah sledují jeho proslov a poté ze slavnosti odjíždějí. Zastaví je však vojáci, že se prezident zranil a potřebuje ošetření. Svým jednáním udělá Nicholas na prezidenta dojem... Nicholas se sbližuje se Sarah, ale ta jeho návrhy odmítá. Druhý den si ho opět žádá prezident a on odjíždí za ním v domnění, že chce ošetřit svoji poraněnou ruku. Prezident ho ale žádá, aby se stal jeho osobním lékařem. Nicholas odmítá, záminka je vlastně Sarah. Je pozván ještě na večer, tak zůstává do druhého dne. Nicholas se účastní večeře, po které se prezidentovi udělá špatně a myslí si, že ho někdo otrávil. Jednalo se však pouze o zaražené větry. Prezident mu vypráví svůj příběh chudého chlapce. Nicholas se druhý den rozhodne a prezidentovu nabídku přijímá... Nicholasovi nastává úplně jiný život. Je v centru prezidentovy rodiny a ten ho pověřuje i jinými dost důležitými úkoly. Jednoho dne pomůže jeho synovi při epileptickém záchvatu. Prezident však odmítá jeho léčbu, což Nicholas nechápe. I přes jejich vzájemnou neshodu ho prezident odmění novým autem. Když v něm společně jedou, je na prezidenta spáchán pokus o atentát. Ten pak jedná natolik afektovaně vůči svým vojákům – pro něj zrádcům –, že je z toho Nicholas velmi zaskočený... Nicholas je přítomen i krutému výslechu atentátníků, což mu nedělá příliš dobře. Odchází se proto opít do baru, kde vidí, jak se člověk  prezidentova okruhu Johan Wasswa baví s divným bílým mužem. Informuje o tom prezidenta, ale chce, aby si vše ověřil. Časem se od muže jménem Stone dozvídá, že Wasswa zmizel a není prý jediný. Mizejí všichni, kteří jsou prezidentovi jen trochu podezřelí. Nicholas kývne Stoneovi na schůzku... Nicholas se setká se Stoneem, který mu potvrdí zmizení Johana Wasswy. Nicholas se rozhodne odjet domů, nedokáže se smířit s tím, že kvůli němu možná zbytečně „zmizel“. Prezident ho přesvědčuje, že jeho čin byl správný a odjezd mu svým způsobem rozmlouvá, až zakazuje. Pak vezme Nicholase na party, ale ten se nedokáže bavit, a tak jen popíjí. Je nešťastný a svěřuje se jedné prezidentově ženě Kay. Kay ho varuje před prezidentem a žádá ho, aby co nejdříve zmizel a odjel ze země. Nicholas nachází převrácený byt a zjistí, že mu zmizel jeho pas. Žádá Stonea o pomoc. Ten ho seznamuje se situací v zemi, s tím, jak prezident nechává bezdůvodně likvidovat spoustu lidí. Pomoc slibuje, ale pouze za prezidentovu smrt... (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 3

Recenze (598)

Radyo 

všechny recenze uživatele

Forest Whitaker předvedl Idi Amina skvěle, rozhodně výrazněji, než James McAvoy svého "doktůrka". Každopádně je zde ale konání Amina vůči jeho lidu více jen naznačeno, než že by byl divák přímo konfrontován s důsledky diktátorovy vlády. V tomto měl třeba Hotel Rwanda mnohem větší dopad a tím podle mě i šanci reálně poukázat na to, jak to ve velké části Afriky za nezájmu okolního světa chodí. I přes tento (těžko říci, zda) nedostatek ale Poslední skotský král ledacos naznačuje - třeba to, že osobnímu kouzlu diktátora může podlehnout snadno i civilizovaný běloch, natožpak nevzdělaný domorodec, nebo to, že asi každý diktátor musí být do určité míry šílenec.... ()

Fr 

všechny recenze uživatele

Být pravou rukou prezidenta Ugandy je jiné, než být poradcem prezidenta ČR. Minimálně je to větší dobrodružství..... Film neukazuje ani tak ,,špínu" Afriky, na kterou jsme zvyklí. Je to špína za pozlátkem prezidentského úřadu. Intriky hodné panovníků středověku a dramatické situace postupně gradují, příběh nabírá tempo. Vše je celkem dobře podbarveno spoustou africký muziky. A jestli takový skutečně Amin byl? Nevím, ale F. Whitaker je více než přesvědčivý!/ PŘÍBĚH: **** zde bych neměl vážnější připomínky./ HUMOR: NE - čemu se smát? Aminiho dětinskosti? Doktorově naivitě? Africe?/ AKCE: ** je tu pár svižnějších věcí, ale akční film nečekejte./ NAPĚTÍ: *** hlavně díky závěrečné cca 20ti minutovce. Graduje v návaznosti na další události a rozhodně vás klidnými neponechá. ()

Reklama

lamps 

všechny recenze uživatele

Skvělý film, který dokonce o něco předčil má očekávání. A pro hlavní důvody není třeba chodit nikam daleko. Už jen to zpracování skutečné události je tu zvládnuto opravdu výborně a snímek nejen rychle utíká, ale i velmi působivě graduje. Navíc atmosféru utužuje i závažný politický námět ze sociálně velmi labilního a napjatého prostředí a hlavně excelentní herecký projev Foresta Whitakera, z něhož od první sekundy vyzařuje neskutečná autorita a nepříjemné mrazení. Ani James McAvoy nijak nezaostává a hraje jako o život, ale to Whitaker si ukradl celý film a nakonec i všechna ocenění jen pro sebe. Zpočátku jsem k jeho postavě choval jisté sympatie, ale na konci bych mu nejraději zakroutil krkem.. A hlavně o tom herectví je. 85% ()

kinej 

všechny recenze uživatele

Na tento film jse se těčil hlavně kvůli Kevinovi Macdonaldovi. Jeho Touching the Void je jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Bohužel Last King of Scotland jeho kvalit nedosahuje. Idi Amin byl zrůda a tento film ho bohužel v celé jeho zrůdnosti nevykresluje. Je zde například jen narážka na jeho kanibalství. Oproti realitě zde Amin působí jen jako trochu pomatený člověk. Kapitolou samotnou pro sebe je výkon Foreta Whitakera. Jeho výkon je opravdu fenomenální. Například v prví scéně, kde se objeví, na vystoupení před vesničany, hraje tak přesvědčivě vůdce lidu, což divákovi společně s dobrým střihem a kamerou téměř umožní pochopit co je to charisma vůdce. Ano a Whitaker je fenomenální i v jiných scénách, jeho proslovy, gesta atd. Škoda, že jeho talentu nedovolil scénář se plně rozvinout. Jinak mě šokovala nominace Gillian Anderson na Zlatý glóbus. Za co jako? Vždyť tam jen je. Nic proti ní, určitě je to dobrá herečka. ()

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

Paranoia a touha po moci nejsou pěkné věci. A když se obě navíc koncentrují v osobě diktátora, není radno se s ním příliš kamarádit. To ale zřejmě nikdo dostatečně nevysvětlil mladému Garriganovi, který se tak postupně vyvinul z dobrodruha, doktora pro obyčejné ugandské lidi přes osobního lékaře, zároveň nejbližšího rádce místního držitele moci až po otroka, zrádce a oběť. Velmi solidní drama za 4* s výbornými hereckými výkony a divákovou neustálou nejistotou, jak si vlastně mladý hrdina v očích nevyzpytatelného mocnáře stojí. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (37)

  • Interierové záběry na letišti na konci filmu se natáčeli ve skutečnosti v místní knihovně během víkendu. Byl to jediný způsob, jak dostat na natáčení všechen kompars bílých místních neherců, pro které by letiště bylo moc daleko. (don corleone)
  • Snímek je adaptací fiktivního románu anglického spisovatele Gilese FodenaPoslední král Skotska“. Inspiraci autor čerpal ze svého pobytu v Africe, kam se s rodiči přestěhoval a pobýval do 26 let. (Olík)

Související novinky

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (více)

Reklama

Reklama