Reklama

Reklama

Poslední skotský král

  • Velká Británie The Last King of Scotland (více)
Trailer 1

Mladý skotský dostudovaný lékař Nicholas Garrigan se dostává do Ugandy. Zde je plno vojáků, protože tu právě probíhá převrat pod vedením Idi Amina. Nicholas přijíždí do vesnice a začíná pracovat ve zdejší ordinaci pod vedením doktora Merrita a jeho ženy Sarah. Vesnice očekává příjezd nového prezidenta Idi Amina. Nicholas a Sarah sledují jeho proslov a poté ze slavnosti odjíždějí. Zastaví je však vojáci, že se prezident zranil a potřebuje ošetření. Svým jednáním udělá Nicholas na prezidenta dojem... Nicholas se sbližuje se Sarah, ale ta jeho návrhy odmítá. Druhý den si ho opět žádá prezident a on odjíždí za ním v domnění, že chce ošetřit svoji poraněnou ruku. Prezident ho ale žádá, aby se stal jeho osobním lékařem. Nicholas odmítá, záminka je vlastně Sarah. Je pozván ještě na večer, tak zůstává do druhého dne. Nicholas se účastní večeře, po které se prezidentovi udělá špatně a myslí si, že ho někdo otrávil. Jednalo se však pouze o zaražené větry. Prezident mu vypráví svůj příběh chudého chlapce. Nicholas se druhý den rozhodne a prezidentovu nabídku přijímá... Nicholasovi nastává úplně jiný život. Je v centru prezidentovy rodiny a ten ho pověřuje i jinými dost důležitými úkoly. Jednoho dne pomůže jeho synovi při epileptickém záchvatu. Prezident však odmítá jeho léčbu, což Nicholas nechápe. I přes jejich vzájemnou neshodu ho prezident odmění novým autem. Když v něm společně jedou, je na prezidenta spáchán pokus o atentát. Ten pak jedná natolik afektovaně vůči svým vojákům – pro něj zrádcům –, že je z toho Nicholas velmi zaskočený... Nicholas je přítomen i krutému výslechu atentátníků, což mu nedělá příliš dobře. Odchází se proto opít do baru, kde vidí, jak se člověk  prezidentova okruhu Johan Wasswa baví s divným bílým mužem. Informuje o tom prezidenta, ale chce, aby si vše ověřil. Časem se od muže jménem Stone dozvídá, že Wasswa zmizel a není prý jediný. Mizejí všichni, kteří jsou prezidentovi jen trochu podezřelí. Nicholas kývne Stoneovi na schůzku... Nicholas se setká se Stoneem, který mu potvrdí zmizení Johana Wasswy. Nicholas se rozhodne odjet domů, nedokáže se smířit s tím, že kvůli němu možná zbytečně „zmizel“. Prezident ho přesvědčuje, že jeho čin byl správný a odjezd mu svým způsobem rozmlouvá, až zakazuje. Pak vezme Nicholase na party, ale ten se nedokáže bavit, a tak jen popíjí. Je nešťastný a svěřuje se jedné prezidentově ženě Kay. Kay ho varuje před prezidentem a žádá ho, aby co nejdříve zmizel a odjel ze země. Nicholas nachází převrácený byt a zjistí, že mu zmizel jeho pas. Žádá Stonea o pomoc. Ten ho seznamuje se situací v zemi, s tím, jak prezident nechává bezdůvodně likvidovat spoustu lidí. Pomoc slibuje, ale pouze za prezidentovu smrt... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (590)

Lima 

všechny recenze uživatele

Whitaker byl vynikající, okouzlující i odpudivý zároveň, ale ta svým způsobem "hollywoodská licence" v postavě Dr.Garrigana celý film pohřbila. Navzdory tomu, že Idi Amin věděl o každém kroku svých spojenců i oponentů ve svém státě, osobní doktůrek jen pár metrů od něj vyšukává Aminovu manželku jako by se nechumelilo a pokud byste si řekli - "OK, tak je to jenom rychlovka, to jim ještě může projít.", následný záběr, kdy nezvyklý páreček leží vedle sebe v naprostém klidu a šeptají si něžná slůvka, vás rychle vyvede z omylu. Kroutit hlavou člověk musí i u "rande" v autě nad Kampalou, které kamarád - povoláním historik, jenž o Idi Aminovi má leccos nastudováno - ironicky glosoval slovy: "Jak Brandon a Kelly......". Chápu, že pouhý popisný přístup k postavě ugandského kruťase by nebyl divácky přitažlivý a záležitosti jako milostná zápletka či divácky vděčné zdramatizování "v poslední chvíli" (viz.krkolomný útěk v závěru) film okoření a prodá, ale tudy u ambicióznějších titulů cesta nevede. Nehledě pak na to, že o samotném Aminovi se toho člověk moc nedozví a přesto, že jeho krutost a sadismus se staly až legendárními, zobrazení Aminovy činnosti působí velice sterilním dojmem. ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Forest Whitaker předvedl Idi Amina skvěle, rozhodně výrazněji, než James McAvoy svého "doktůrka". Každopádně je zde ale konání Amina vůči jeho lidu více jen naznačeno, než že by byl divák přímo konfrontován s důsledky diktátorovy vlády. V tomto měl třeba Hotel Rwanda mnohem větší dopad a tím podle mě i šanci reálně poukázat na to, jak to ve velké části Afriky za nezájmu okolního světa chodí. I přes tento (těžko říci, zda) nedostatek ale Poslední skotský král ledacos naznačuje - třeba to, že osobnímu kouzlu diktátora může podlehnout snadno i civilizovaný běloch, natožpak nevzdělaný domorodec, nebo to, že asi každý diktátor musí být do určité míry šílenec.... ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Velmi rád filmům, které ukazují skutečnou Afriku "nadržuji" jednou hvězdičkou a to je zde právě ten problém. Celou dobu jsem měl dojem že koukám " jen" na thriller z Ugandy. Pouze díky naprosto skvělému hereckému výkonu Foresta Whitakera jsem cítil hrůzu, kterou pro obyvatele Ugandy vyvolává dnes naštěstí už jen jméno generála Idy Amina. Je to také hlavně jeho zásluha, že film má 3 hvězdičky. Film vůbec nevysvětluje, proč lidi na začátku jeho krutovlády Amina oslavovali . Nejvíce mě však mrzí, že film opravdu není o jednom z nejhorších tyranů Afriky, prestože se tak tváří. Kdyby totiž byl, nemohli by být nezmíněny skutečné zvěrstva téhle lidské bestie jako : vyvraždění domorodců kmene Pokot a zanechání jejich mrtvol napospas hyenám, vymáhání informací pod pohrůžkou uříznutí penisu mačetou /což skutečně udělal !! / Ovšem tyto "krásy" stihnul jako obyčejný genrál. Jako prezident se "rozjel" ve velkém : zabití svého syna a ochutnávka jeho srdce na doporučení kouzelníka, lidské orgány v lednici, zákon o možnosti střelby do davu. Tyto informace nechť poslouží k dokreslení Vašeho názoru na Idu Amina - Řezníka z Kampaly ! Pokud však chcete vidět "pouze" dramatický film z Afriky můžete si v klidu přidat ještě jednu hvězdičku. Já čekal trošku více -- ukázku lidské bestie v plné síle. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Brilantní herecký výkon Foresta Whitakera netřeba komentovat. Ve chvíli, kdy vystoupí na pódium a hovoří ke "svému lidu", bych mu to sežral i s navijákem, stát v tom davu... Další aspekty filmu jsou už bohužel slabší. Velmi dobré herectví Jamese McAvoye dojíždí na scénář filmu, který činí jeho postavu zbytečně předvídatelnou a vůbec dělá z mrazivé výpovědi o jednom (dalším) paranoidním sociopatovi v čele státu jakousi nevyváženou podívanou, která na těch nesprávných místech jen klouže po povrchu, sem tam nabídne opravdu silný, někdy "pouze" naturalistický moment, a v tom zbytku se chová jako nějaký populární bestseller s poměrně tuctovou zápletkou. Jistě, dalo by se dát vyšší hodnocení jako ocenění za to, že konečně někdo promluvil k masám o tom, co za zvěrstva se dělo v Ugandě za vlády božského imperátora, ale to by ten film musel vypadat poněkud jinak. Poslední Skotský Král je nadprůměrný film s výbornými herci, ale jako celek mohl a měl být daleko lepší. 70% ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

Film začíná docela poklidně a postupně ve všem přidává na gradaci a ke konci (zavěšení) je opravdu nervydrásající. Snímek IMHO pěkně vystihl problematiku Afriky, střídajícch se diktátorů, kteří zabíjejí desetitisíce lidí a taky jednoho člověka zvenčí a všechny ty paradoxy kolem a bylo mi upřímně jedno, zda je to vymyšlené (příběh konkrétních postav ke skutečným a jejich reáliím), či ne. 90%. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (36)

  • Záběr u bazénu, ve kterém závodí Amin se svými ministry je remake z dokumentu, který o ugandském prezidentovi vzniknul. Bazén je skutečným, ve kterém se Amin koupal. Samozřejmě, že každý takový závod prezident vyhrál. (don corleone)
  • Snímek je adaptací fiktivního románu anglického spisovatele Gilese FodenaPoslední král Skotska“. Inspiraci autor čerpal ze svého pobytu v Africe, kam se s rodiči přestěhoval a pobýval do 26 let. (Olík)
  • První večírek, na který pozve Amin Nicolase a představuje ho svým ženám, se natáčel v Uganském parlamentu. První žena, kterou mu představí slovy, že s ní měl pět dětí, je ve skutečnosti produkční, která měla na starosti casting, stejně tak druhá žena byla z afrického štábu. (don corleone)

Související novinky

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a…

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do…

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad…

Reklama

Reklama