Poslední skotský král

The Last King of Scotland

Posledný škótsky kráľ

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2006, 117 min

Očekávání? Nepopsatelné! Afrika, Forest Whittaker, idealistický doktor versus krvavý diktátor, Macdonald atd., to vše mě táhlo k tomuto filmu. Ovšem jakého zklamání jsem se dočkal. Film pouze klouže po povrchu. Místo historického dramatu se nám dostává jenom průmerného thrilleru v exotickém prostředí, což je ke zvolenému tématu dost škoda. Whittaker je sice výtečný, ale brzy jsem se ho přejedl. Stále ta samá gesta, stále samé tempo řeči, jako by nedokázal nic jiného. I režie jako by nechápala o čem vypráví a závažnost celé látky, což je k jméně režiséra dosti smutné. Aspoň že se může předvést nadcházející herecký talent v roli mladičkého doktora. Poslední skotský král se sice natáčel přímo v Ugandě, ale působí tak jako by ho točili v nějakém studiu, kde nikdo neví o co jde. Škoda. PS: No aspoň, že se o takových problémech diskutuje a někdo na ně, sice dosti vágním způsobem, upozorňuje.(4.3.2007)

Nie vždy sa naplno uspokojím s výsledkom filmovej akadémie, no tentoraz to bolo priam ukážkové a jednoznačné. No nie len Forest žiaril. Aj ladenie príbehu a celkový pocit z filmu som pocítil na silnej úrovni, čo ovplyvnila najmä záverečná hodinka. Prvá polovica je totiž trošku spomalené rozoberanie a analýza psychiky a povahy (najmä) Amina, a neovplyvnila a nezaujala ma až tak intenzívne. A je len smutné konštatovať, že podobné hrôzy sa diali a dejú sa dodnes, často bez toho (podobne ako tu), aby sa o tom dozvedel okolitý svet, ktorý nevie, niekedy nemôže zasiahnuť. 80%.(24.5.2007)

[6/10] (DNA Films, Fox Searchlight Pictures, FilmFour, Cowboy Films, Scottish Screen, Slate Films, Tatfilm, UK Film Council) (Barevný /// Produkce: Lisa Bryer, Andrea Calderwood, Christine Ruppert, Charles Steel /// Scénář: Jeremy Brock, Peter Morgan podle románu Gilese Fodena /// Kamera: Anthony Dod Mantle /// Hudba: Alex Heffes /// Oscar: Forest Whitaker (herec v hlavní roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](14.1.2008)

Jednou, když jsem ještě neznal ČSFD, jsem si na jednu A4 napsal všechny filmy, které jsem chtěl vidět. Bylo to už dávno (například tam byl "Saw 3" jako horká kino novinka :-)) a všechny filmy jsem postupem času zhlédl. Jen tento klenot mi poněkud unikal. Byl skoro na konci papíru a já jsem si málem nemohl vzpomenout, proč jsem chtěl tento film vidět. Když jsem zapátral ve zdejších vodách, tak jsem si na důvod vzpomněl. Totiž, ještě předtím seznamem jsem byl v kině (už ani nevím na čem) a před filmem pustili trailer právě na Posledního skotského krále. Jak říkám, nepamatuju si, na čem jsem to byl, ale pamatuju si, jaký dojem na mě ten trailer udělal. Tak a dnes (konečně!) jsem se k tomuto vynikajícímu snímku dokopal. Musím říct, že nejsem vůbec zklamaný. Forest Whitaker zde předvádí tak přirozený výkon, že za 20 minut zapomenete, že je to JEN herec a budete na něj myslet jako na Amina. Opravdu zasloužený Oscar. Ani James McAvoy se nedal zahanbit a moc se mi líbil. Jeho postava čerstvě dostudovaného medika, který si chce jen užít, někdy taky pomáhat, mě překvapivě bavila. Trvalo mi 4 roky, než jsem se na tento film podíval. Pevně věřím, že opakovaná projekce bude v mnohem kratším časovém intervalu…(27.1.2010)

Hodne sugestivni film, ktery vas zasahne, semele a vyplivne jak nic. Oba herci skveli a "svoji". Verila jsem, ze McAvoy je nerozumny a naivni doktor. Ze Whitaker je skryty tyran. Akorat mi neprijde, ze by se v jeho pripade jednalo o oskarovy vykon. Kazdopadne nepatrim k vetsine, takze ma pan drzitel stesti :)(30.7.2008)

• - Podle režiséra filmu dostal štáb povolení přímo od prezidenta Ugandy, který jim ve všem vyšel vstříc, například mohli natáčet v budově parlamentu nebo dostali povolení k uzavření hlavní silnice v hlavním městě. (don corleone)

• - Podle komentáře režiséra Macdonalda si někteří místní obyvatelé jeho rodné vesnice stále mysleli, že jde o skutečného Amina během natáčení proslovu. (don corleone)

• - Poslední skotský král je první západní produkcí, natočenou v Ugandě od Africké královny (r. John Huston, 1951) s Humphreym Bogartem a Katharine Hepburn. (imro)