Reklama

Reklama

Poslední skotský král

  • Velká Británie The Last King of Scotland (více)
Trailer 3

Obsahy(1)

Mladý skotský dostudovaný lékař Nicholas Garrigan se dostává do Ugandy. Zde je plno vojáků, protože tu právě probíhá převrat pod vedením Idi Amina. Nicholas přijíždí do vesnice a začíná pracovat ve zdejší ordinaci pod vedením doktora Merrita a jeho ženy Sarah. Vesnice očekává příjezd nového prezidenta Idi Amina. Nicholas a Sarah sledují jeho proslov a poté ze slavnosti odjíždějí. Zastaví je však vojáci, že se prezident zranil a potřebuje ošetření. Svým jednáním udělá Nicholas na prezidenta dojem... Nicholas se sbližuje se Sarah, ale ta jeho návrhy odmítá. Druhý den si ho opět žádá prezident a on odjíždí za ním v domnění, že chce ošetřit svoji poraněnou ruku. Prezident ho ale žádá, aby se stal jeho osobním lékařem. Nicholas odmítá, záminka je vlastně Sarah. Je pozván ještě na večer, tak zůstává do druhého dne. Nicholas se účastní večeře, po které se prezidentovi udělá špatně a myslí si, že ho někdo otrávil. Jednalo se však pouze o zaražené větry. Prezident mu vypráví svůj příběh chudého chlapce. Nicholas se druhý den rozhodne a prezidentovu nabídku přijímá... Nicholasovi nastává úplně jiný život. Je v centru prezidentovy rodiny a ten ho pověřuje i jinými dost důležitými úkoly. Jednoho dne pomůže jeho synovi při epileptickém záchvatu. Prezident však odmítá jeho léčbu, což Nicholas nechápe. I přes jejich vzájemnou neshodu ho prezident odmění novým autem. Když v něm společně jedou, je na prezidenta spáchán pokus o atentát. Ten pak jedná natolik afektovaně vůči svým vojákům – pro něj zrádcům –, že je z toho Nicholas velmi zaskočený... Nicholas je přítomen i krutému výslechu atentátníků, což mu nedělá příliš dobře. Odchází se proto opít do baru, kde vidí, jak se člověk  prezidentova okruhu Johan Wasswa baví s divným bílým mužem. Informuje o tom prezidenta, ale chce, aby si vše ověřil. Časem se od muže jménem Stone dozvídá, že Wasswa zmizel a není prý jediný. Mizejí všichni, kteří jsou prezidentovi jen trochu podezřelí. Nicholas kývne Stoneovi na schůzku... Nicholas se setká se Stoneem, který mu potvrdí zmizení Johana Wasswy. Nicholas se rozhodne odjet domů, nedokáže se smířit s tím, že kvůli němu možná zbytečně „zmizel“. Prezident ho přesvědčuje, že jeho čin byl správný a odjezd mu svým způsobem rozmlouvá, až zakazuje. Pak vezme Nicholase na party, ale ten se nedokáže bavit, a tak jen popíjí. Je nešťastný a svěřuje se jedné prezidentově ženě Kay. Kay ho varuje před prezidentem a žádá ho, aby co nejdříve zmizel a odjel ze země. Nicholas nachází převrácený byt a zjistí, že mu zmizel jeho pas. Žádá Stonea o pomoc. Ten ho seznamuje se situací v zemi, s tím, jak prezident nechává bezdůvodně likvidovat spoustu lidí. Pomoc slibuje, ale pouze za prezidentovu smrt... (TV Prima)

(více)

Videa (2)

Trailer 3

Recenze (595)

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Filmov som videl nespočet, no i tak napíšem, že sa jednalo o jeden z najlepších filmových zážitkov. Základom filmu je klasické rozprávanie o tom, ako zaslepený mladík spoznáva, že svet, do ktorého sa poľahky dostal, je len bahno obalené príťažlivým pozlátkom a po prebudení z krásneho sna sa snaží silou mocou dostať z tohto bahna. Tento starý príbeh je obohatený o druhú líniu a tou je zobrazenie diktátora Amina, ktorý bol veľmi charizmatický, ale zároveň aj nesmierne krutý voči svojím odporcom. Vďaka tejto línii sa film snaží aspoň trochu zabŕdnuť do témy opojenia mocou a snaží sa nájsť hranicu, po ktorú môže štátnik zájsť. Trochu (trochu dosť) ma mrzelo málo priestoru pre Gillian Anderson. Vyzerala tu na zjedenie. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Obyčejný nízkorozpočťák se závažným/zajímavým tématem, strhujícím výkonem Foresta Whitakera a několika drsnějšími scénami. Jinak je to ale film ničím nezajímavý. Lineární děj má dost hluchých míst, je dost předvídatelný a vodu čeří jen sem tam nějaká hutnější scéna. Oscara chápu, ale jinak tenhle film vyšší ambice nemá. Že je to based on true story je sice pěkné, ale to ještě úspěch nezaručuje, i když nepochybuji o tom, že si tato symbolická "záruka zajímavé podívané" své fanoušky najde. Fanoušky, kteří budou film bránit do krve. Upřímně řečeno, nebavilo mne to. ()

Reklama

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Skvělý film. Whitaker se role diktátora zhostil velmi dobře. Scullyové (G. Anderson) zase velmi slušely blond vlasy a africký outfit.-). Zajímalo by mne jak to doopravdy bylo s postavou Garrigana. Zda ta inspirace skutečnými postavami je jen z hlediska Idi Amina a jeho nohsledů, či zda se skutečně kolem něj pohyboval bílý lékař. Film nabírá na intenzitě už od prvního setkání Amina a Garrigana. Amin je zprvu téměř okouzlující, ale jeho pravá tvář se dá tušit i bez znalosti této podivné postavy... Tématicky hodně podobným filmem je http://www.csfd.cz/film/285143-dabluv-dvojnik/. Jeho hrdina Latif Yahia si však na rozdíl od Garrigana nemohl vybrat ohledně angažmá v prezidentových službách... Pokud Vás film zaujal a chcete vidět snímek zabývající se osvobozením rukojmích koukněte na snímek http://www.csfd.cz/film/5232-operace-blesk/. Doporučuji vidět! * * * * ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Skvělý Forest Whitaker, nevyužitý James McAvoy (Takhle odfláknout hlavní postavu, styďte se scenáristé!), hezké africké prostředí, ještě hezčí Gillian Anderson... Ale to slibované drama bylo kde? Ne že bych byl vyloženě zklamaný, ale ve filmu chybí naprosto cokoliv, co by mě mělo šokovat nebo si říct "Páni, ten Amin, to byla ale bestie..." Samozřejmě, že netoužím po tom, vidět vraždění statisíců lidí, ale co na mě tedy v případě Posledního skotského krále mělo zapůsobit? Závěrečná zhruba půlhodina? Ano, ta zapůsobila. Vysvětlující titulky s počtem obětí Aminovy krutovlády? Ty už ne. ()

Ernia 

všechny recenze uživatele

Drama o čerstvě vystudovaném skotském mladíkovi, který vyrazí do světa. Konkrétně do Ugandy, kde pomáhá jako doktor, kde vládne režim Idiho Amina. Díky pár náhodám se brzy mladík octne v úzkém kruhu vládcových rádců a přátel. Zpočátku mladík (v podání Jamese McAvoye) královi fandí a souhlasí s ním, ale postupně získává víc a víc informací a zjistí že ne všechno je tak jak si myslel. Jedním z největších plusů filmu je výkon Foresta Whitakera, který dokázal ztvárnin Amina velmi věrohodně, což neměl určitě jednoduchý - jednou byla jeho postava milá příjemná, působila až otcovským dojmem a vzápětí to byl netvor... tenhle herecký výkon na mě hodně zapůsobil ()

Galerie (19)

Zajímavosti (36)

  • Forest Whitaker získal za svůj herecký výkon Oscara, rovněž i Zlatý globus a cenu Anglické akademie filmových a televizních umění. (imro)
  • Název filmu "Poslední skotský král" je přezdívka, kterou si sám přidělil Amin. (don corleone)

Související novinky

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Afrika byla dlouho poměrně málo využívaným místem pro děj hraných filmů. Až v posledních přibližně 15 letech vzrostl zájem filmařů o témata spojená především s turbulentními politickými změnami a… (více)

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (více)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (více)

Reklama

Reklama