Poslední skotský král

The Last King of Scotland

Posledný škótsky kráľ

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2006, 117 min

Forest Whitaker předvedl Idi Amina skvěle, rozhodně výrazněji, než James McAvoy svého "doktůrka". Každopádně je zde ale konání Amina vůči jeho lidu více jen naznačeno, než že by byl divák přímo konfrontován s důsledky diktátorovy vlády. V tomto měl třeba Hotel Rwanda mnohem větší dopad a tím podle mě i šanci reálně poukázat na to, jak to ve velké části Afriky za nezájmu okolního světa chodí. I přes tento (těžko říci, zda) nedostatek ale Poslední skotský král ledacos naznačuje - třeba to, že osobnímu kouzlu diktátora může podlehnout snadno i civilizovaný běloch, natožpak nevzdělaný domorodec, nebo to, že asi každý diktátor musí být do určité míry šílenec....(23.4.2013)

Nie vždy sa naplno uspokojím s výsledkom filmovej akadémie, no tentoraz to bolo priam ukážkové a jednoznačné. No nie len Forest žiaril. Aj ladenie príbehu a celkový pocit z filmu som pocítil na silnej úrovni, čo ovplyvnila najmä záverečná hodinka. Prvá polovica je totiž trošku spomalené rozoberanie a analýza psychiky a povahy (najmä) Amina, a neovplyvnila a nezaujala ma až tak intenzívne. A je len smutné konštatovať, že podobné hrôzy sa diali a dejú sa dodnes, často bez toho (podobne ako tu), aby sa o tom dozvedel okolitý svet, ktorý nevie, niekedy nemôže zasiahnuť. 80%.(24.5.2007)

Pri väcsine filmov s Forestom Whitakerom si uvedomujem, ze sa divam na Whitakera, ale v tomto filme zahral ugandskeho prezidenta Amina tak bravurne, ze som na Whitakera ani nepomyslel. Je zaujimave ho vidiet v takejto ulohe, kde z neho citit strach alebo ho vidiet v uplne opacnych ulohach obycajnych chlapikov napriklad vo filmoch po boku Johna Travoltu FENOMEN (1996) alebo ako vystraseny turista pri vrazednom atentate na prezidenta USA vo filme UHEL POHLEDU (2008), takze myslim si, ze si Oscara zasluzil. Ani James McAvoy nezahral doktora Garrigana zle, ale asi zostal popri Whitakerovi v tieni. Film zacina veselo a postupne pridava na napäti az k nervydrasajucemu koncu... 28.09.2008 ______ Forest Whitaker - (Idi Amin) +++ James McAvoy - (Dr. Nicholas Garrigan) +++ Kerry Washington - (Kay Amin) +++ Gillian Anderson - (Sarah Merrit) +++ Hudba: Alex Heffes +++(27.9.2008)

"Ani já jsem nechtěl být prezidentem, ale lid to tak chtěl!" Generál Amin má o své dobrotě jasno a jeho lid brzy pocítí, že generál má vždycky pravdu. Mně se tedy doživotní prezident Ugandy dost zamlouval, protože to byl sympaťák a film mi žádnou reprezentativní přehlídku jeho krutosti nenabídl. Místo toho jsem dostal unylého Dr. Garrigana, naivního floutka prchajícího s právě vytištěným diplomem v tašce na truc svému úspěšnému otci do Ugandy. Nechci být nějak moc náročný, ale já jsem potřeboval důstojnějšího soupeře. Takhle jsem v souboji ďábelského diktátora s otravným správňákem najednou začal spontánně fandit deklarovanému zlu, což patrně nebylo účelem tohoto docela napínavého snímku, ale já jsem si nemohl pomoci.(30.3.2016)

[6/10] (DNA Films, Fox Searchlight Pictures, FilmFour, Cowboy Films, Scottish Screen, Slate Films, Tatfilm, UK Film Council) (Barevný /// Produkce: Lisa Bryer, Andrea Calderwood, Christine Ruppert, Charles Steel /// Scénář: Jeremy Brock, Peter Morgan podle románu Gilese Fodena /// Kamera: Anthony Dod Mantle /// Hudba: Alex Heffes /// Oscar: Forest Whitaker (herec v hlavní roli)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](14.1.2008)

• James McAvoy

• - Sluha v domě Kay, který otevře dveře Nicholasovi a řekne mu, že šla do lesa, je ve skutečnosti místní herec, který během natáčení fungoval jako asistent Foresta Whitakera. (don corleone)

• - Režisér potkal Gillian Anderson v porotě filmového festivalu a nabídnul jí roli. Vzala ji hlavně proto, že se chtěl zbavit image detektivky a také proto, že byla několikrát v Africe se svým manželem a natáčení v Ugandě ji zaujalo. (don corleone)

• - Porno, na které se Amin dívá, je legendární Deep Throat (r. Gerard Damiano, 1972). (imro)