Poslední skotský král

The Last King of Scotland

Posledný škótsky kráľ

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2006, 117 min

Na tento film jse se těčil hlavně kvůli Kevinovi Macdonaldovi. Jeho Touching the Void je jedním z mých nejoblíbenějších filmů. Bohužel Last King of Scotland jeho kvalit nedosahuje. Idi Amin byl zrůda a tento film ho bohužel v celé jeho zrůdnosti nevykresluje. Je zde například jen narážka na jeho kanibalství. Oproti realitě zde Amin působí jen jako trochu pomatený člověk. Kapitolou samotnou pro sebe je výkon Foreta Whitakera. Jeho výkon je opravdu fenomenální. Například v prví scéně, kde se objeví, na vystoupení před vesničany, hraje tak přesvědčivě vůdce lidu, což divákovi společně s dobrým střihem a kamerou téměř umožní pochopit co je to charisma vůdce. Ano a Whitaker je fenomenální i v jiných scénách, jeho proslovy, gesta atd. Škoda, že jeho talentu nedovolil scénář se plně rozvinout. Jinak mě šokovala nominace Gillian Anderson na Zlatý glóbus. Za co jako? Vždyť tam jen je. Nic proti ní, určitě je to dobrá herečka.(19.4.2007)

Čekal jsem rochu více, nicméně trio hlavních protagonistů v čele s McAvoyem podalo vskutnu bravurní herecké výkony. Velmi mile mne překvapila Gillian Anderson - škoda, že se více nevěnuje hraní ve větších (rozuměj komerčnějších) filmech. U snímku jsem se rád poučil, děj mi ale občas připadal trochu roztahaný.(5.5.2009)

Velmi rád filmům, které ukazují skutečnou Afriku "nadržuji" jednou hvězdičkou a to je zde právě ten problém. Celou dobu jsem měl dojem že koukám " jen" na thriller z Ugandy. Pouze díky naprosto skvělému hereckému výkonu Foresta Whitakera jsem cítil hrůzu, kterou pro obyvatele Ugandy vyvolává dnes naštěstí už jen jméno generála Idy Amina. Je to také hlavně jeho zásluha, že film má 3 hvězdičky. Film vůbec nevysvětluje, proč lidi na začátku jeho krutovlády Amina oslavovali . Nejvíce mě však mrzí, že film opravdu není o jednom z nejhorších tyranů Afriky, prestože se tak tváří. Kdyby totiž byl, nemohli by být nezmíněny skutečné zvěrstva téhle lidské bestie jako : vyvraždění domorodců kmene Pokot a zanechání jejich mrtvol napospas hyenám, vymáhání informací pod pohrůžkou uříznutí penisu mačetou /což skutečně udělal !! / Ovšem tyto "krásy" stihnul jako obyčejný genrál. Jako prezident se "rozjel" ve velkém : zabití svého syna a ochutnávka jeho srdce na doporučení kouzelníka, lidské orgány v lednici, zákon o možnosti střelby do davu. Tyto informace nechť poslouží k dokreslení Vašeho názoru na Idu Amina - Řezníka z Kampaly ! Pokud však chcete vidět "pouze" dramatický film z Afriky můžete si v klidu přidat ještě jednu hvězdičku. Já čekal trošku více -- ukázku lidské bestie v plné síle.(17.2.2007)

• gilmore_girl

Doufala jsem, ze zase uvidim jednu skvelou roli Jamese McAvoye, ale to, co predvedl, bylo zalostne. Byla-li takhle ta postava napsana, je to jeste horsi... Zadny vyraz, jen pritroublik, co se boji rict ne - prezidentova bila opicka, nic vic. Vlastne mi ho ani nebylo lito, kdyz ho povesili za haky do pruvanu. Prezident sice budil strach a smal se porad jako silenec, ale ackoli je tento pribeh inspirovany desivou skutecnosti, nechal me pomerne klidnou... a znudenou.(12.12.2011)

Být pravou rukou prezidenta Ugandy je jiné, než být poradcem prezidenta ČR. Minimálně je to větší dobrodružství..... Film neukazuje ani tak ,,špínu" Afriky, na kterou jsme zvyklí. Je to špína za pozlátkem prezidentského úřadu. Intriky hodné panovníků středověku a dramatické situace postupně gradují, příběh nabírá tempo. Vše je celkem dobře podbarveno spoustou africký muziky. A jestli takový skutečně Amin byl? Nevím, ale F. Whitaker je více než přesvědčivý!/ PŘÍBĚH: **** zde bych neměl vážnější připomínky./ HUMOR: NE - čemu se smát? Aminiho dětinskosti? Doktorově naivitě? Africe?/ AKCE: ** je tu pár svižnějších věcí, ale akční film nečekejte./ NAPĚTÍ: *** hlavně díky závěrečné cca 20ti minutovce. Graduje v návaznosti na další události a rozhodně vás klidnými neponechá.(24.1.2008)

• - Červená židle, na které sedí Forest Whitaker na zahradní slavnosti, patřila skutečnému diktátorovi. Sedával na ni při jednání parlamentu. (don corleone)

• - Režisér potkal Gillian Anderson v porotě filmového festivalu a nabídnul jí roli. Vzala ji hlavně proto, že se chtěl zbavit image detektivky a také proto, že byla několikrát v Africe se svým manželem a natáčení v Ugandě ji zaujalo. (don corleone)

• - Většina kostýmů Amina byla navržena podle skutečného oblečení, které diktátor nosil, včetně teplákové soupravy, ve které hraje fotbal. Například medaile, které nosí na svých uniformách jsou repliky skutečných medailí, které si sám sobě udělil, aniž by kdokoliv znal jejich přesný význam. (don corleone)