Poslední skotský král

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Michael O'Connor

Whitaker hraje skutečně jako král a výborně se mu povedlo vytvořit rozdílnost Amínovi osobnosti. Prakticky v každém jeho rozhovoru s McAvoyem (taky velice slušný výkon, na Fauna :) je cítit všudypřítomný strach z jeho postavy, a to, i ve chvílích,kdy je skutečně milý a vlídný. Je trochu škoda, že takové herecké "vybavení" musí pracovat s tak průměrným scénářem, který je stejný jako každý script na podobné drama, kde naivní mladík uvěří zlému vůdci, následně prohlédne a má z toho problém. Díky tomuto projetému schématu jsem už kolem konce první hodiny věděl, jak to dopadne a tím skončil veškerý vztah s filmem, který tím pádem mohl být o něco kratší. Jinak se mi líbí využití ruční kamery a pěkné vylíčení událostí. Jen už mám pocit, že je podobných dramat z Afriky moc. 3,5*(2.2.2007)

"Ja som vy!"Tak touto vetou si vás Amin získa, tak ako si záska davy a celý národ Ugandy. Postupná premena jeho osobnosti v paranoidného šialenca, ktorej pri sledovaní budete svedkami, bude vašimi sympatiami a antipatiami kolísať hore, dole a v závere sa nestačíme diviť, čo sa stalo nielen s generálom Aminom,ale s celým jeho sľubovaným ekonomickým zázrakom v krajine. Spojenie reálneho a fiktívneho príbehu bola zaujímavá voľba. Všetkému kraľuje vynikajúci F.Whitaker a zaslúžene získal oscara za herecký výkon.Atmosféra filmu postupne graduje od úsmevného úvodu až po dramatický záver s niekoľkými brutálnymi, ale účinnými zábermi, ktoré vás dostanú do podobnej depky ako prežíval doktor Garrigan.DVD bez otitulkovaného komentára, ktorého je škoda, pretože by som sa rád dozvedel niečo viac.(8.2.2009)

• gilmore_girl

Doufala jsem, ze zase uvidim jednu skvelou roli Jamese McAvoye, ale to, co predvedl, bylo zalostne. Byla-li takhle ta postava napsana, je to jeste horsi... Zadny vyraz, jen pritroublik, co se boji rict ne - prezidentova bila opicka, nic vic. Vlastne mi ho ani nebylo lito, kdyz ho povesili za haky do pruvanu. Prezident sice budil strach a smal se porad jako silenec, ale ackoli je tento pribeh inspirovany desivou skutecnosti, nechal me pomerne klidnou... a znudenou.(12.12.2011)

Z minuty na minutu jsem se rozhodl, že si Posldního skotského krále pustím a nelituji toho. DOstalo se mi sice méně, než jsem očekával, ale i tak jsem docela spokojený. První hodinka byla famozní, Forest Whitaker čaroval a celkově to svížně frčelo, ale ta druhá, kdy už McAvoy tak nějak nezářil a přicházelo do tuhého, změnilo se to v stereotypní thriller, který bohužel neměl žádnou atmosféru a Whitaker se začínal opakovat. Zbytečně preceňovaná hollywoodská omáčka se vším šudy, kde dávám hvězdičku za sympatickou Kerry Washington :-)(21.8.2008)

"I know who you are and what you are. I am you!" The Last king of Scotland mne nezaujal ani trailery ani jinými taháky. Přesto jsem se na jeho projekci vydal..a zklamán jsem vůbec nebyl. Filmu by jistě prospěla kratší délka, ale ty 2 hodiny jsou poměrně snesitelné. Režisér vlastně využívá pravdivých událostí, do kterých zasadil smyšlený příběh o bělošském doktorovi, který se po ukončení studií ve Skotsku rozhodne vydat do Ugandy. Čirou náhodou narazí během svého putování na nového ugandského vůdce Amina. Toho naprosto dokonale a přesvědčivě ztvárnil Forest Whitaker. Ten, jakoby se snad do postavy diktátora vžil..jeho výstupy člověku nahánějí husí kůži. "You came to Africa to play the white man. But we aren't a game. We're real. This room is real. And when you die, it will be the first real thing you have done."(7.2.2007)

• James McAvoy

• - Jeden z členů ochranky, která se pohybuje kolem Aminiho je ve skutečnosti velmi populární místní zpěvák. (don corleone)

• - Porno, na které se Amin dívá, je legendární Deep Throat (r. Gerard Damiano, 1972). (imro)

• - Forest Whitaker se na film připravoval četbou knih o reálném Aminovi, sledováním dokumentů a setkáním s jeho rodinou. Dokonce se naučil východoafrický akcent a také svahilštinu, kterou ve filmu plynně hovoří. (imro)