Poslední skotský král

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Michael O'Connor

Autobiografický snímok zachytávajúci príbeh ugandského diktátora v podaní Foresta Whitakera!Osudy ľudí v Ugande na prelome 70.rokov.Riešenie afrických problémov na filmových plátnach vidíme stále častejšie.Bezpochybi ide o snímky,ktoré majú čo ponúknuť-ALE aj napriek tomu celkový postoj a politika v Afrike je taká aká je!(peniaze,zbrane,moc,chudoba,hlad,choroby...)!Aj o tom je Last King of Scotland.Dejová línia sa každou minútou stupňuje,tak ako atmosféra stále zhusťuje!Forest Whitaker je v tomto snímku nezabudnuteľný,skutočne si ho pamätám nie ako samuraja ale ako ugandského diktátora!Za zmienku stojí aj James McAvoy a Kevin Macdonald,ktorý sa taktiež zhostili svojich úloh dosť dobre!Nečakal som od tohto snímku to čo som videl!Autentickosť príbehu zvyšuje jeho kvality..!(13.12.2007)

"Ja som vy!"Tak touto vetou si vás Amin získa, tak ako si záska davy a celý národ Ugandy. Postupná premena jeho osobnosti v paranoidného šialenca, ktorej pri sledovaní budete svedkami, bude vašimi sympatiami a antipatiami kolísať hore, dole a v závere sa nestačíme diviť, čo sa stalo nielen s generálom Aminom,ale s celým jeho sľubovaným ekonomickým zázrakom v krajine. Spojenie reálneho a fiktívneho príbehu bola zaujímavá voľba. Všetkému kraľuje vynikajúci F.Whitaker a zaslúžene získal oscara za herecký výkon.Atmosféra filmu postupne graduje od úsmevného úvodu až po dramatický záver s niekoľkými brutálnymi, ale účinnými zábermi, ktoré vás dostanú do podobnej depky ako prežíval doktor Garrigan.DVD bez otitulkovaného komentára, ktorého je škoda, pretože by som sa rád dozvedel niečo viac.(8.2.2009)

Žádnej zázrak, kterej jsem podle hodnocení a nadšenejch komentářů očekával, se nekonal. Forest Whitaker ten se pro roli Idiho Amina snad narodil a jeho výkon je jednoznačně to nejlepší na celym filmu. Ten skotskej doktůrek mi přiapdal jako totální blbeček a od samýho začátku mi lez na nervy. Ve filmu se občas najdou nějaký lepší místa, ale zejména první polovina působí jako nějaká telenovela. Druhá polovina je sice o něco lepší, ale celý to končí dost divně. Jinak v oficiálnim textu distributora stojí, že Idi Amin naboural do krávy se svym Maserati. Ve filmu je pak vidět, že jel v Citroënu DS. Skutečnost je taková, že Idi Amin jezdil v Citroënu SM (údajně měl dokonce 7 exemplářů), do kterýho se montovaly motory Maserati.(21.9.2008)

Pětihvězdičkový Forest Whitaker v jinak průměrném tříhvězdičkovém filmu. Tenhle snímek dobře ukazuje, jak přistupují vyspělé euroamerické kinematografie k rozvojovým zemím, kdy hlavním hrdinou filmu situovaného do střední Afriky musí být nezbytně bílý Evropan, aby se vyšlo vstříc publiku v ekonomicky vyspělých zemích. Tak se na drama středoafrického diktátora narouboval příběh britského floutka, který si přijel do Afriky užít a získat nějaké životní zkušenosti. Jenže scénář nedokázal přesvědčivě existenci hlavního hrdiny obhájit, protože hlavním tahounem a magnetem je jednoznačně samozvaný prezident Idi Amin, kterému Forest Whitaker propůjčil určitě větší charisma než měl diktátor ve skutečnosti. Podle mě se měl hlavním hrdinou stát černý Afričan, který by se z nějakého důvodu dostal do blízkosti nového šéfa země a byl nucen přihlížet všem šílenostem a čelit Aminovým prudkým výkyvům nálad a chronické podezřívavosti. Tak slibnou postavu, jako je Amin s dlouhými řadami mrtvol a nesčetnými zločiny za sebou, snad ani nešlo úplně zkazit, ale Whitaker se chopil příležitosti a vytěžil z toho Oscara. Neřekl bych, že to je jeho nejlepší výkon na filmovém plátně, ale právě za takové společensky kritické role se udílejí filmové ceny. Celkový dojem: 60 %.(1.1.2012)

Celkem povedené drama, které nese velmi jednoduché poselství: "To, že vás někdo přijme do rodiny a zahrne přízní, ještě neznamená, že je to také dobrý člověk." Ale o tom se, myslím, hlavní hrdina v podání Jamese McAvoye přesvědčí dostatečně bolestivě sám (a to jak po psychické stránce, tak po té fyzické). Jen škoda, že "Poslední skotský král" nepřináší de facto nic nového a zůstává tak "jen" dalším filmem na téma "Africké hrůzy: Genocida"...(18.12.2010)

• - Při pracovní schůzce v parlamentu se představí bělovlasý muž u stolu jako rakouský ministr zahraničí, je ve skutečnosti bývalý velvyslanec Německa, který dodnes v Ugandě žije a muž s plnovousem vedle něj je Velvyslanec Rakouska. (don corleone)

• - Červená židle, na které sedí Forest Whitaker na zahradní slavnosti, patřila skutečnému diktátorovi. Sedával na ni při jednání parlamentu. (don corleone)

• - V žádné z hlavních rolí se ve skutečnosti neobjevil ani jediný Uganďan, dokonce i Dr. Junju (David Oyelowo), který pomáhá Garriganovi na klinice, pochází z Nigérie. (Candice)