Poslední skotský král

The Last King of Scotland

Posledný škótsky kráľ

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2006, 117 min

Být pravou rukou prezidenta Ugandy je jiné, než být poradcem prezidenta ČR. Minimálně je to větší dobrodružství..... Film neukazuje ani tak ,,špínu" Afriky, na kterou jsme zvyklí. Je to špína za pozlátkem prezidentského úřadu. Intriky hodné panovníků středověku a dramatické situace postupně gradují, příběh nabírá tempo. Vše je celkem dobře podbarveno spoustou africký muziky. A jestli takový skutečně Amin byl? Nevím, ale F. Whitaker je více než přesvědčivý!/ PŘÍBĚH: **** zde bych neměl vážnější připomínky./ HUMOR: NE - čemu se smát? Aminiho dětinskosti? Doktorově naivitě? Africe?/ AKCE: ** je tu pár svižnějších věcí, ale akční film nečekejte./ NAPĚTÍ: *** hlavně díky závěrečné cca 20ti minutovce. Graduje v návaznosti na další události a rozhodně vás klidnými neponechá.(24.1.2008)

Mistrovský snímek natočený podle výpovědí lidí, kteří byli velice blízcí ugandskému diktátoru Aminovi. Toho zde dokonale ztělesnil oscarový Forest Whitaker a dokázal svou hereckou velikost. Poslední skotský král se rozjíždí klidným tempem, pozvolna přidává obrátky, aby v závěrečné půlhodině vyšponoval mé nervy na maximum a ještě při závěrečných titulcích mě nechal v mrazivém opojení, že jsem viděl něco zcela mimořádného. Tento snímek je vrcholným dramatem, natočený v krásných exteriérech s výbornými hereckými výkony a jedním naprosto odzbrojujícím. Děsivá výpověď, pulsující podívaná a nesmírně přitažlivý film.(18.11.2009)

„Toto je Afrika. Násilie za násilie. Ak skúsiš niečo iné, si mŕtvy.“ Toto nie je príjemný film. Nie, ani omylom vážení. Hoci sa začína ako bezstarostné blbnutie s pohľadnicovými dovolenkovými zábermi z Afriky, i divák, ktorý aspoň približne vie, o aký žáner ide, bude čoraz vyhrotenejším scenárom nemilo (čo je ale asi pochvala) zaskočený. Dlho sledujeme sympatický vzťah medzi mladým škótskym lekárom (skvelý James McAvoy) a jeho mentorom, africkým prezidentom (Oscar pre fantastického Whitakera plne zaslúžený - je príjemný, uvoľnený, žoviálny.... a o sekundu neskôr desivý a monštruózny). Tušíme, že „niečo nie je v poriadku“, že mladík je vlastne hajzlik a prezident má nebezpečne blízko k tyranovi, ktorý miluje slová „genocída“, „masové“ a „vyvražďovanie“. Napriek tomu všetkému je finále brutálne i pre diváka, ktorý má rád Lucia Fulciho, Ruggera Deodata a Daria Argenta. Povedal by som, že veľmi silná káva bez smotany a cukru. Nejednoznačné a pôsobivé. Forest Whitaker ma prvý raz naplno zaujal vo Farbe peňazí: behom chvíľky namlátil biliardového kráľa Paula Newmana a ticho zmizol v tme. Patril k tomu najlepšiemu z celého filmu – a to bol na scéne 5 minút. Posledný škótsky kráľ je JEHO filmom, robustný herec kraľuje celým 117. minútam.(14.7.2007)

McAvoy se konečně vymanil z "faunovské image" a dokazuje, že umí hrát. Se skvělým Whitakerem jako sekundantem a v poslední době čím dál tím oblíbenější africkou scenérií v pozadí, sledujeme příběh mladého skotského doktora, co se stal přítelem brutálního diktátora s duší dítěte. Whitaker je tu ztělesněním nevypočitatelnosti, nikdy nemáte tušení jak zareaguje, nebo co v příští vteřině udělá. Na tenhle výlet do Afriky zkrátka jen tak nezapomenete.(22.3.2007)

Skvělý Forest Whitaker, nevyužitý James McAvoy (Takhle odfláknout hlavní postavu, styďte se scénáristé!), hezké africké prostředí, ještě hezčí Gillian Anderson... Ale to slibované drama bylo kde? Ne že bych byl vyloženě zklamaný, ale ve filmu chybí naprosto cokoliv, co by mě mělo šokovat nebo si říct "Páni, ten Amin, to byla ale bestie..." Samozřejmě, že netoužím po tom, vidět vraždění statisíců lidí, ale co na mě tedy v případě Posledního skotského krále mělo zapůsobit? Závěrečná zhruba půlhodina? Ano, ta zapůsobila. Vysvětlující titulky s počtem obětí Aminovy krutovlády? Ty už ne.(7.12.2012)

• - V scéne, kedy Idi Amin (Forest Whitaker) hovorí s atentátnikmi v hangári, sú jeho vojaci ozbrojení československými útočnými puškami SA-58. (Jello Biafra)

• - Plný titul Idia Amina byl "Jeho excelence doživotní prezident, polní maršál Al Hadji doktor Idi Amin, rektor, DSO, ceremoniář, pán všech zvířat na zemi a ryb v moři, dobyvatel Britského Impéria v Africe a především v Ugandě". (don corleone)

• - Jeden z členů ochranky, která se pohybuje kolem Aminiho je ve skutečnosti velmi populární místní zpěvák. (don corleone)