Veselohra nakrútená podľa poviedky M. Kukučína. Adam Krt so svojou ženou Evou nažívajú v svornosti, nebyť škriepnych susedov Trnkovcov, s ktorými sa povadia pre kozu a hydinu. Adam Krt sa vyberie na jarmok predať kapce a kúpi v dobrej nálade od Trnku jalovičku. Pálenka ich zblíži, lenže kým sa oni meria, jalovička spred krčmy zmizne. U Krtov nastane súdny deň, lebo Adam prišiel domov bez jalovice, aj bez peňazí. Všetko sa však šťastne vyrieši: Trnková jalovicu doviedla domov a práve na Štedrý večer nastáva medzi rodinami túžobné zmierenie. (oficiální text distributora)

Autogram

Alkohol ako metla ľudstva sa riešila už v klasike predminulého storočia a aktuálna spolu s týmto filmom je aj dnes. Okrem geniálnych Krónerových výstupov nechýba ani psychedelické drogové delírium vytvorené vtedajšou primitívnou trikovou technikou. Poviedka je sama o sebe jednoduchá, ale páni herci a herečky jej pridávajú na nezabudnuteľnosti a dá sa pozrieť aj mimo vianočného času. ()

Lucjen

Predtým, než skončil Janko Kroner tam, kde skončil, to bol jeden z najcharizmatickejších slovenských hercov súčastnosti. Hanba mi, že k jeho strýcovi som sa dostala až teraz. Jednoduchý príbeh slúži ako perfektný podklad na humorné situácie, vďaka krátkej stopáži tu niet hluchého miesta. Smiala som sa v podstate stále. Ani svojho pravidelného spoločníka nepočujem každý deň smiať sa tak nahlas. Za 62 minút som sa naučila, že slovenská kinematografia nie je taká zúfalá, aspoň nie ak siahnem o pár desiatok rokov naspäť a pripomenula si, že dej skutočne nemusí byť prekombinovaný, aby bol pútavý. A po rokoch som objavila pôvod známeho označenia "mrcha žena". ;) ()

lemonova

Toto boli roly ako šité na mieru Jozefovi Kronerovi. Hoci by nebolo spravodlivé vnímať ho len ako "potrešteného prostáčika", pretože on bol hercom akýchkoľvek charakterov .. neviem, ako sú tieto staré veselohry chápané súčasným mladým publikom, myslím si však, že daný žáner v danom čase ani nemohol byť natočený lepšie. ()

Torgal

Pred všetkými filmami o ožran párty amerických tínedžerov bola Rysavá jalovica. Dominantnú časť stopáže strávi hrdina v riadne potrundženom stave a vďaka tomu sa dostane do mnohých roztomilo úsmevných situácii. Króner bol pán. Atmosféra slovenskej dediny na maxime. Tunajšie hodnotenie ale samozrejme vôbec nereflektuje filmárske kvality tohto diela (alebo jednoducho nedokážem takéto veci náležite oceniť). 6+/10 ()

`barocco

Televizny film Martina Tapaka opat moze potvrdit ze malo penazi sa dal natocit film ktory aj po rokoch nestraca nic na svojej vypovedi. Satira na alkoholicku metlu ktora nivocila vtedajsie slovenske dediny je mozno aktualna aj dnes... Bravurny Jozko Kroner, tak ako to vedel zahrat len on. Tapakov rukopis je originalny a svoj talent zurocil neskor v jeho slavnejsich dielkach ako Pacho Hybsky zbojnik alebo v televiznom triptichu Svako Ragan .... ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v nasledovných lokalitách: Habovka, Zuberec, Hámričky, Trstená a Oravský Biely Potok. (dyfur)