Reklama

Reklama

Velké rozčarování

  • USA The Big Chill
Trailer

VOD (1)

Soucitná komedie zkoumající životy sedmi spolubydlících z koleje, kteří se setkávají na pohřbu přítele. Následuje společný víkend s drogami, sexem i přehodnocováním jejich minulosti. Z hvězdného obsazení jmenujme alespoň Toma Berengera, Glenn Closeovou a Meg Tillyovou. (Lucernafilm Video)

Videa (1)

Trailer

Recenze (43)

lennyd 

všechny recenze uživatele

Parta dávných přátel se sektává, u příležitosti pohřbu jednoho z nich. Víkend stráví pospolu ve velkém domě, pijou, hulí, souloží a přitom zjišťují, že ačkoli všichni dospěli a mají své životy, stále jsou nejlepšími přáteli... Spíše než celovečerní film mi to připadne jako situační komedie (no dobře, možná to ani až tak komedie není). Vzhledem k tomu se film potýká s dost nudnými momenty (kdyby se to zkrátilo tak na hodku, tak by to bylo o dost lepší), ale na druhou stranu herecké obsazení je takřka dokonalé. Sice přítomní herci v té době ještě nebyli tak slavní, ale posuďte sami: Tom Berenger, Jeff Goldblum, Kevin Kline, William Hurt ... s tím už reřisér Lawrence Kashdan moc práce neměl... A pravda, v některých momentech mi to nepřišlo jako "film", ale opravdu jako setkání dávných přátel.... ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

That's the great thing about the outdoors, it's one giant toilet. Pro filmy Lawrence Kasdana mi divácké dospívání vypěstovalo podmíněnou libost: Dávné setkání s Náhodným turistou si vybavuji jako slastnou melancholii, Silverado jsem měl polovinu dětství za klasický western a u Žáru těla jsem začínal ohledávat ten vlastní. Nyní, v pětince svého života, oceňuji Kasdanovu schopnost skloubit osmdesátkovou estetiku s tím, co by šlo nazvat klasickou kinematografií a nezávislácky nebanálními tématy: Zaprodanci si lámou hlavu, proč jejich poctivější přítel spáchal sebevraždu a neobtěžoval se nic vysvětlovat. Přestože se jako příslušník pomalu ale jistě prekarizované generace těžko ladím na patos nečekaně a proti plánu zazobaných hipíků, styčné plochy by tu byly. Už jen proto, že česká lokalizace [Velké rozčarování] zbytečně hrotí to, co je spíš Mírným zklamáním resp. pokorně poznanou nutností (s chudou příměsí spinozovské svobody). Situace hlavních hrdinů, které se na funusu sjíždějí a smilní, jako by bylo 1969, sice mohla v době uvedení filmu do kin upozorňovat na nedodržení příslibu, který v šedesátých letech dali. Dnes působí ale úctyhodně už jen proto, že ideály, jimž se mohly zpronevěřit, vůbec kdy měli. Inteligentně vyhlížejícím hercům jako Glenn Close, Kevin Kline, William Hurt, Tom Berenger a Jeff Goldblum to lze snad i věřit. The Rolling Stones: You Can’t Always Get What You Want - pro funus skvělá volba. ()

Reklama

golfista 

všechny recenze uživatele

Výborná atmosféra navozená jak režisérem, tak civilními (výbornými) výkony všech účastníků setkání. Chvílemi se na vás ta vzájemná soudržnost celé partičky přenese a připadáte si jako na setkání po letech s vlastními přáteli..... Jak Glenn Close nemusím, tak tady předvádí jeden z nejmilejších výkonů, jaký jsem v jejím případě viděl. ()

Piškotka 

všechny recenze uživatele

Setkání spolužáků při příležitosti smrti jednoho z nich přinášelo své plody. Každý z nich se zamýšlel nad svými minulými skutky, bilancoval, jitřily se hluboko zasuté city a snad i došlo ke změně náhledu na dosavadní životy. Z filmu čišela přirozenost a dobré vychování. Celkovou atmosféru hezky a nenásilně doplňovala pěkná hudba, humor a herecké výkony.. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Mám rád konverzační filmy, které jsou založené na zajímavém příběhu, ale především mají k dobru skvělé herce. A tady snad ani jeden herec nebyl vybrán špatně, ale všichni dokonale sedli svým rolím, a to jak muži, tak i ženy. Tohle je taková filmová balada o tom, jak je život zkurveně krásný. Ať tak nebo tak, vždycky ho stojí za to žít, protože se můžete smát. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (4)

  • Roli Alexe měl původně hrát jako jednu ze svých prvních rolí Kevin Costner. Po dotočení filmu se však režisér Lawrence Kasdan rozhodl pro tajemnější atmosféru filmu a všechny natočené flashbacky s postavou Alexe přetočil, díky čemuž se Kevin Costner ve filmu objeví pouze jako mrtvola v úvodu filmu, kdy je Alex připravována do rakve. (maarraa999)
  • Hudbu ze 60. tých let k celému filmu vybírala manželka režiséra. (maarraa999)
  • Režisér Lawrence Kasdan před natáčením pronajal osamocený dům, kde spolu přesně 4 týdny žila hlavní pětice protagonistů filmu, aby nasáli co nejvíce atmosféru přatelství a vžili se do svých rolí. Po celé 4 týdny také zkoušeli pasáže s filmu. (maarraa999)

Související novinky

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt

13.03.2022

Svět filmu dnes opustil další z velkých talentů. Pouhý týden před svými dvaasedmdesátými narozeninami zemřel držitel Oscara, uznávaný americký herec William Hurt. Smutnou zprávu médiím předal hercův… (více)

Reklama

Reklama