Velké rozčarování

Scénografie:

Ida Random

Kostýmy:

April Ferry

Mám rád konverzační filmy, které jsou založené na zajímavém příběhu, ale především mají k dobru skvělé herce. A tady snad ani jeden herec nebyl vybrán špatně, ale všichni dokonale sedli svým rolím, a to jak muži, tak i ženy. Tohle je taková filmová balada o tom, jak je život zkurveně krásný. Ať tak nebo tak, vždycky ho stojí za to žít, protože se můžete smát.(12.12.2015)

Všetko, čo ste chceli vedieť o frustrovaných tridsiatnikoch v 80tych rokoch a báli ste sa opýtať. 80te roky boli zlo, takže bývalým deťom kvetín sa dostáva časom, hádajte čo, veľké rozčarovanie. Ich pocity sú samozrejme univerzálne, takže podobne sa začínam cítiť aj ja a moja generácia. Kasdanovi sa podarilo natočiť akúsi všeobecnú úprimnú výpoveď jednej generácie. Ktorý režisér si to dnes môže povedať? A ktorý sa o to vôbec pokúsil?(27.5.2012)

Český divák může mít s tímto filmem problém. Vzhledem k tomu, že hlavní myšlenkou a vyzněním filmu je ono titulní rozčarování baby boomerů během krize středního věku, a po celý film se neřeší prakticky nic jiného, než "jak žijí hippies dvacet let poté", může neamerickému divákovi připadat, že tento snímek je o ničem. I pak ale naštěstí vše zachraňují výborní herci, kterým se daří navodit atmosféru "kamarádského víkendu".(24.5.2009)

Setkání spolužáků při příležitosti smrti jednoho z nich přinášelo své plody. Každý z nich se zamýšlel nad svými minulými skutky, bilancoval, jitřily se hluboko zasuté city a snad i došlo ke změně náhledu na dosavadní životy. Z filmu čišela přirozenost a dobré vychování. Celkovou atmosféru hezky a nenásilně doplňovala pěkná hudba, humor a herecké výkony..(13.5.2013)

Začátek, kdy skrz detaily utahovaných kravat, černých sak a polobotek sledujeme přípravy postav na funus, je stylový, ale obávám se, že to, co mělo filmem rezonovat, je alespoň pro mě zčásti nepřenosné. Jak se cítí bývalí spolužáci, kteří se setkali na prvním pohřbu jednoho z party a zůstanou na víkend, společný po dlouhých letech? A jak se cítí ve svých světech roku 1983 jako členové generace, která dospívala v Americe uprostřed ideálů 60. let? Pro Lawrence Kasdana jde zřejmě o generační téma, ale mě z toho nutně něco míjí na to, aby mě to zasáhlo (tím neříkám, že Četu si nemůže užít člověk, jehož zkušenost s tématem se omezuje na to, že se jednou ztratil na tržnici, ale víte, jak to myslím). Sympatická herecká sestava (výborný William Hurt a zajímavá Meg Tilly v roli bezelstně bezprostřední přítelkyně nebožtíka Alexe) a skvělý soundtrack. *** a půl(3.11.2013)

• - Roli Alexe měl původně hrát jako jednu ze svých prvních rolí Kevin Costner. Po dotočení filmu se však režisér Lawrence Kasdan rozhodl pro tajemnější atmosféru filmu a všechny natočené flashbacky s postavou Alexe přetočil, díky čemuž se Kevin Costner ve filmu objeví pouze jako mrtvola v úvodu filmu, kdy je Alex připravována do rakve. (maarraa999)

• - Hudbu ze 60. tých let k celému filmu vybírala manželka režiséra. (maarraa999)

• - Režisér Lawrence Kasdan před natáčením pronajal osamocený dům, kde spolu přesně 4 týdny žila hlavní pětice protagonistů filmu, aby nasáli co nejvíce atmosféru přatelství a vžili se do svých rolí. Po celé 4 týdny také zkoušeli pasáže s filmu. (maarraa999)