Reklama

Reklama

Uznávaný umělec Daniel (Dawid Ogrodnik) žije ve své rodné vesnici na polském venkově. Je silně věřící, svůj vliv využívá k boji za zájmy místních zemědělců a sousedy se cítí přijímán. Daniel je také gay a věří, že LGBT+ komunita a katolická víra nemusí stát v opozici. Bigotnost a strach z jinakosti jsou ale mezi místními stále silně přítomné a jednoho dne vygradují v nečekanou tragédii. Šokovaný umělec chce vesnici umožnit kolektivně truchlit, dovést ji ke smíření a zajistit, aby se podobná událost nikdy neopakovala. Místní komunita se k němu ale obrátí zády a Daniel se propadá do čím dál větší samoty. Bezútěšná situace ho vyburcuje k radikálnímu a kontroverznímu uměleckému gestu, které k němu a jeho vesnici připoutá pozornost celé země. Drama natočené podle skutečného příběhu umělce Daniela Rycharského vyniká vysokou mírou autenticity, se kterou upozorňuje na bolestivě aktuální témata. (Queer Kino)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (15)

Othello 

všechny recenze uživatele

[vzpomínky na LFŠ] Dle anotace se ve vzduchu třepotalo až příliš red flags, ale autenticky nasnímaný vlhký polský venkov (prakticky totožný s tím naším) a integrita protagonisty (jako obvykle neselhávající Ogrodnik), ve kterém se věrohodně mísí venkovský hejsek, arogantní umělec a milující člověk, to naštěstí posouvá daleko za očekávanou mrskačskou bídu. ()

Don Martini 

všechny recenze uživatele

drama / Polsko / 2021 / 90 min Jeden z nejúspěšnějších polských filmů posledních let. Film je oceněný hlavní cenou na Festivalu v Gdyni, je natočený podle skutečného příběhu gay umělce a aktivisty Daniela Rycharského. Datum konání: 29. 1. 2023 začátek od 17:00 Místo konání: Kulturní dům, Postřelmov Typ akce: kino-film Organizátor: Kulturní dům Postřelmov Plné vstupné: 110 Kč ()

Reklama

Majkak 

všechny recenze uživatele

Zajímavá kombinace věřícího umělce gaye milujícího svoji rodnou vesnici odkud se nehodlá odstěhovat. Místňáci se rozhodli nechat ho žít, ale nesmí ničím rušit. Tragická událost odhalí limity jejich smířlivosti a svůj hněv obrací proti hlavnímu hrdinu, ačkoliv příčinou tragédie byli oni sami, všichni dohromady se svými strachy a odmítáním odlišnosti. Působivé konfrontace s každodenní existenčními problémy, které také nelze přehlížet, ostatně Daniel je jedním z podporovatelů malých farmářů. ()

hanca.uh 

všechny recenze uživatele

Pokrytectví v katolické víře (nejen té polské) a některých lidech na venkově (opět nejen) aneb jak se z "vůdce a miláčka" davu stane vyvrhel.....děj k tomu směřoval, ale i tak to bylo silné téma. Kamera super výztižná a teda naprosto mě dostala bravurní role Daniela - Dawid Ogrodonik = hodně charismatický týpek. Dávám plných 5 * (nejen za ty Danielovy vousy:-)) ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Remeselne dobre natočené, ale manipulatívnu propagandu nejde zakryť. V prvom rade je hlavná postava skrytý gay, ale pritom je gayom na prvý pohľad. Nie úplne zženštilým, ale vizáž a tie kvázi dúhové pásiky na mikine, na teplákoch, to sa skrýval veru veľmi očividne... Vo filme sa potom mnohokrát opakuje, ako sú dúhoví prenasledovaní, ponižovaní, kopaní a bití, niečo sa reálne aj ukáže, vrcholom však je, že samovraždu dievčaťa za to, že lesbe niekto povedal, že je lesba, sa tu porovnáva s utrpením Krista, takže dúhoví sú vlastne spasitelia sveta, bezúhonní, trpiaci a bez hriechu. Hlavná postava si v tomto a celkovo asi pomýlila vieru, v ktorú ho nikto veriť nenúti. Inak by predsa mal prečítanú Bibliu a keď už ten Starý zákon vyhodil do krbu, tak minimálne by na hodinách katechizmu mal sa dostať k niečomu ako desatoro a v jeho výklade sa veru nepíše, že mrdanie chlapa chlapom nespadá pod smilstvo. Samozrejme, že sme sa takýchto scénok lono na zadok aj dočkali a tak fúzaté bozky boli už len slabým odvarom. Pritom nikto nehovorí, že situáciu, že sa homosexuál necíti v komunite dobre, nikto nezažíva, ale ide to znázorniť aj menej nátlakovo a bez ampliónu, ktorý do uší v kuse decibeluje pojmy ako homofóbia a tmárska spoločnosť, pritom nie je dňa, aby človek nenarazil v médiách na homosexualitu, akoby sa človek mal už začína hanbiť za svoju normálnosť. Osoba Daniela by si v tomto svojom kriku mala uvedomiť, že asi katolicizmus nie je pre neho to pravé orechové a že pre jeho videnie sveta a morálky možno bude v rámci kresťanstva bližšia aktuálne luteránska cirkev, ktorá homosexuálom požehnáva, alebo kľudne aj satanisti, ako sme sa dnes mohli v článku Refresheru dočítať. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (2)

  • Názov filmu odkazuje na názov výstavy "Daniel Rycharski: Strachy" (2019) v Múzeu moderného umenia vo Varšave. (Arsenal83)
  • Film sa natáčal v Puńsku a Varšave (Poľsko). (Arsenal83)

Reklama

Reklama