Prípad Barnabáš Kos

Komedie / Drama

Československo, 1964, 90 min

Sklanam sa, tvorcovia filmu, pred Vami. Uzasna odvaha nakrutit tento film, naznakovy, symbolickejsi film. Cudujem sa, ze ho nezakazali...Ved sa v nom tak zjavne vysmievaju z niektorych absurdnosti minuleho rezimu! Pre mna velmi zajimavo spracovane. Zjednodusena zapletka, no forma akou to natocili.. paradicka. Velmi sa mi paci, ak sa v 1 filme porovnava ten isty zaber v roznych situaciach,ked postavy su v inych naladach a pod. Tiez tie vsadepritomne trojuholniky, dokonca i na satach 1 panej, u kt. bol Barnabas na navsteve, schody. Skvely napad. A ten trojuholnik co tvorilli dvere do kupelne, stena a lampa... uplne genialne. Navodili mi dojem, ze Kos sa rozprava s Bohom. Uzasny zazitok, vidiet film, pocuvat dialogy, kt. si navzajom odporuju a ...je mi luto, ze si nepamatam presne, nemozem citovat ale niektore postavy perfektne ukazali nelogickost svojho konania... postava A prehlasi, ze nieco je hlupost, postava B s tym tvrdenim suhlasi, ale predsa tu hlupost inym sposobom odovodni, ze jedine to je spravne.. A tak.. takze porozuhodny zazitok.. tento film.(16.11.2008)

Solan použil akoby pri symbolizme Prípadu Barnabáš Kos kubizmus a dodal mu jasný obrazový význam. Triangel, ako symbol hlavného hrdinu, alebo kubisticko-geometricky trochu neprirodzene navrhnuté štúdio. Je trochu škoda, že príbeh má jasne definovaný smer a diváka na tejto ceste ničím neprekvapí. Je to asi dobou, pretože vtedy bol film veľmi odvážnym podobenstvom a dejová priehľadnosť nebola na škodu. Dnes si pri ňom uvedomujeme, že sa veci vôbec nezmenili a film nie je primárne kritickou satirou vtedajšej hierarchie, ale odrazom prirodzeného ľudského správania. Len dnes by Barnabáš nebol ani na začiatku skromným outsiderom, ale vedel by, za čím presne ide. Mňa by zaujímal priebeh tých skúšok, keď všetci vedeli, že to nefunguje a ako sa mohli dopracovať vôbec k nejakej hudobnej forme. Tomuto sa Solan vyhýba, ale jedná sa o výčitku ľudí, ktorým záleží primárne na logike deja.(26.6.2014)

Výborná tragikomédia, ktorá zobrazuje, ako sa správa duchom chudobný jedinec, keď sa dostane k moci. Keďže považuje samého seba za nedoceneného, tak presadzuje to, aby "jeho" ľudia, jeho myšlienky (v tomto prípade trianglisti - teda on sám) získali viac moci, viac priestoru, bez ohľadu na celok. Presne takto sa správa rakovinová bunka. Využíva a ničí všetko okolo seba a žije na úkor iných. Neuvedomuje si, že ak zabije organizmus, v ktorom prebýva, zabije aj seba. Autori si zvolili pre názornosť symfonický orchester, v ktorom má každý nástroj svoje miesto. Čo sa však stane, keď o repertoári, spôsobe hry aj o ostatných nástrojoch bude rozhodovať triangel?(9.6.2004)

"Ja na to nemám..." "Ale prosím vás, veď tu všade je skromný, skromný, skromný...Vy ste ten pravý, súdruh..." Výborná rola J. Kemra, možno najlepšia v akej som ho videl a to hovorím aj cez fakt, že je predabovaný. Našťastie jeho hlas mu celkom sadol, nepôsobil až tak rušivo a pomerne rýchlo som si zvykol. Jeho herecký výkon od úplne skromného člena orchestru až po neodbitného a dotieravého riaditeľa orchestra je fakt skvelý. Kemrov koncert pre triangel je vrcholom filmu a aj keď to vo filme pôsobí smiešne, tak priznávam, že by som to nevydržal ani ja a zdrhal by som. Napriek istej predvídateľnosti deja ma to bavilo, samozrejme Kemr mal na tom obrovský podiel, ale pochválim i réžiu a scenár. Režisér Solan natočil kvalitný film a som rád, že som tento menej známy film videl. Film je i ukážkou doby svojho vzniku, pretože slovo súdruh tu zaznie naozaj veľmi často. 80%.(19.8.2014)

Výborný Kemr v podstatne lepšie dramaturgicky zvládnutej aj vtipnejšej satire - od dua Solan a Karvaš. Tí ma filmom Čert nespí príliš nenadchli. Prípad Barnabáš Kos je ale podareným filmom, ktorý spĺňa účel satiry, je vtipný, nenásilným spôsobom ukazuje prerod pokojného a pokorného človeka na hlupáka pri moci a všetky eskapády točiace sa okolo hudby - konkrétne trianglu - len umocňujú bizarnosť celého príbehu a vďaka nim je film veľmi vďačný aj pre súčasného diváka. Keďže boli 60 roky akýmsi uvoľnením je celkom pochopiteľné, že sa do distribúcie dostal aj tento film, s ktorým by asi mocenský páni priveľmi nesúhlasili. Inak som veľmi ocenil priestory v ktorých sa odohrával aj Čert nespí a zároveň sa mi veľmi páčilo trojuholníkový znak - akási asociácia spoločenskej pyramídy, ktorá sa v rôznych formách objavovala v príbehu. Veľmi príjemný a humorný film, ktorého kritika je v súčasnosti nie zrovna aktuálna ale aj tak podáva nadnesené svedectvo o dobe v ktorej film vznikol. Čo ho v určitom zmysle stavia aj dnes do veľmi priaznivého svetla.(6.5.2012)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v Bratislave. (dyfur)

• - Natáčanie filmu bolo v roku 1957 vtedajšími súdruhmi zastavené a nakrútiť sa ho podarilo po ďalších siedmich rokoch. (Raccoon.city)

• - Barnabáša Kosa mal pôvodne hrať Jozef Kroner. (Raccoon.city)