Strojvůdce Matys zachrání za druhé světové války při náletu hloubkových letců svou lokomotivu, které láskyplně říká Líza. Sám je při útoku zraněn. Čeká pak doma na uzdravení a na konec války a těší se, že bude znovu na opravené lokomotivě jezdit. Konečně je po válce. Matysův zeť Vojta se stane také strojvůdcem. V den narození svého syna se Vojta opije a zapomene, že má služební pohotovost. Když je pak volán k plnění povinnosti, není k nalezení. Starý Matys se nechá přemluvit, aby ho tajně zastoupil. Na trati zabrání nehodě, když zastaví odpojené vagony. Všichni se domnívají, že vagony zachránil Vojta. Vojta na nátlak rodiny o celé věci mlčí. Matys je poslán do penze. Ještě předtím, než mu přátelé uspořádají slavnost na rozloučenou, spojí se Matys s učni a s jejich pomocí lokomotivu opraví. A v Matysův den poslední se všechno obrátí - stroj je v pořádku a přednosta vyzve Matyse, aby na něm dál jezdil. (oficiální text distributora)

route60

Železný dědek s Jaroslavem Marvanem je hodně poplatný své době ale mám pro něj slabost a s té doby jsou mnohem více tendenční filmy než je tento, kež bych mohl prohlásit že mám rád svou práci tak jako strojvůdce Matys.70% ()

alanwilder

Budovatelský film? Takže fíra Matys řekne, že vezl prezidenta Masaryka na Slovensko, všichni se oslovují pane, paní a to je budovatelský film? Jste normální? ()

miza

Duše železničního zaměstnance tu zajásá.Film je sice poplatný době,ale je zde mnoho historického co se týká lokomotiv a práce kolem jejich oprav.Já takle beru tento film. ()

Bohdy67

Zapnuto a po pár minutách zase vypnuto... Budovatelský film o lokomotivě a statečném strojvedoucím, kterého sice chtějí dát do důchodu, ale on bude šťastnejší když na té své mašině zemře... Jedna hvězda navíc za Marvana.... 21% ()

VMa

Starý strojvůdce před důchodem, který se cítí ukřivděn, ale viní z svého neštěstí někoho jiného. Ale jinak celkem slušná záležitost jen o chlup horší než pohádkové Pohádky o mašinkách. Přesto si myslím, že si zaslouží všech pět hvězdiček - přestože nebudou představovat 100%. ()

JWK

Miluju Marvana a upřímně prdím na argumenty "zlé propagandy", ten film mám prostě rád, asi pro to že můj děda byl taky železný děděk a končil spolu s párou. Nicméně film je z řemeslného hlediska o dost slabší než třeba plavecký mariáš... proto dávám solidní 3 hvězdy. ()

Jirkacek

Snímek Železný dědek mi nemohl utéci, protože jako milovník parních lokomotiv, železnice a vůbec starých dobrých časů před rokem 1938, jsem si prostě musel na něj musel udělat čas. Pravda, jeho děj se odehrává v roce 1945 na konci druhé světové války, ale těchto událostí se týkal jen začátek filmu. Zbytek se již odehrával později i když pořád ve stejném roce, ale pořád jsem se nemohl zbavit dojmu, že mi průběh Železného dědka připomíná spíše předválečné období někdy z let 1930 - 1935. Možná to bylo tím, že i když byl natočen roku 1948, jaksi v něm chybělo propagované socialistické budovatelské nadšení, ale jednalo se v něm o čistě osobní příběh nadšeného strojvedoucího těsně před penzí. Toho si zahrál můj oblíbený herec Jaroslav Marvan a tím byl umocněn můj pozitivní dojem z filmu, podporovaný krásnými záběry jedoucích parních lokomotiv. S jednou z nich jménem Líza se Marvan v roli strojvůdce Matyse tak dokonale sblížil, že během náletu za druhé světové války riskoval svůj život, aby černou dýmající krásku zachránil v tunelu, ale sám byl při tom zraněn na noze. Doma při rekonvalescenci se nudil a pozoroval z okna dění na nádraží. Byl dokonce tak znalý, že dokázal poznat, jaké uhlí zrovna lokomotiva spaluje - jestli je z dolů v Kladně nebo Ostravy. I když se stále nemohl do práce vrátit, shodou okolností se zasloužil o zachycení samovolně jedoucích vagonů, které pak v pořádku předal jeho zeť Vojta. Další události pak na sebe nenechaly čekat, nechci se zdržovat jejich vypisováním, ale jak jsem už psal, jednalo se zde hlavně o osobou Matyse a jeho lokomotivy. Hlavní otázkou bylo, jestli se strojvůdce natolik uzdraví a vrátí se do práce nebo půjde do penze a také jestli jeho milovaná Líza bude opravena nebo sešrotována. A jak vše dopadlo uvidíte sami, protože si tento snímek vaši pozornost určitě zaslouží. A to jak svým lidským dějem, tak výbornými hereckými výkony nejen pana Marvana. V jednom ze záběrů jsem poznal mladého Lubomíra Lipského staršího ( paradoxní dovětek ) či Karla Effu. Ostatní jména třeba nejsou tak známé, s výjimkou Otomara Krejči, ale to vůbec nevadilo. Myslím že se zde všechno povedlo, nechyběla akce, pěkné záběry, lidský příběh i potřebný humor. Proto ode mne film Železný dědek dostává tři železné hvězdy ***. ()

HJ-FILIP

Zbytečně podceňovaný film. Komentátoři si zřejmě nevšimli, že film dává vcelku smysl a dokonce si pan dirigent Smatek dal práci s hudbou, která je sice nahraná v horší kvalitě ovšem napsaná v kvalitě nesrovnatelně vyšší. ()

CharlesDav

Krásně civilní herectví Jaroslava Marvana i přes budovatelský žánr filmu. On to dokázal zahrát tak, že mu to věřím. ()