Poslední jednorožec

• slovenský

Posledný jednorožec

Animovaný / Pohádka / Fantasy

USA / Velká Británie / Japonsko, 1982, 92 min

Nejhlubší kouzlo atmosféry a nostalgie a takřka dokonalý příklad mnohoznačného konce. Příběh navíc překračuje hranice jak fantasy, tak dětské pohádky a předkládá ďábelského démona, zahořklého krále nebo cestu posledního za vlastním osudem. S čarokrásným hudebním podkresem se v téhle nadčasové odysee dá ztratit s prvním tónem.(1.11.2008)

Okouzlující fantasy pohádka se může pochlubit na svou dobu neobyčejnou animací, která si dodnes zachovala nezaměnitelný styl pánů Julese Basse a Arthura Rankina Jr. Neuvěřitelně sluníčkové písničky ale po třiceti letech od uvedení filmu zní naivně a směšně. A než film po hodině a půl skončí, dávno lezou na nervy.(29.9.2010)

Kniha Poslední jednorožec je jednou z nejkouzelnějších, co jsem kdy četla. Krom toho, že je to klasická pohádka, jsem se setkala snad s tou nejděsivější atmosférou, která provází celé dílo plné beznaděje, nepochopení, méněcennosti, namyšlenosti, strachu, zoufalství ale také (a to hlavně) lásky, odvahy, věrnosti a odhodlanosti. Film má asi tak pětinové kouzlo a i přes to, že se knihy poměrně pevně drží, nedokázal ve mě vyvolat ani napětí natož cokoliv z výše zmíněného. 3* jen za to že jsem s nostalgií vzpomínala na kvality předlohy. Snad se někdy někdo rozhodne toto dílko natočit znovu, vynechá hrozivé hudební vložky, pokud film nebude hraný, zvolí o něco trefnější animaci a dá do něj trochu citu.(2.12.2011)

Poslední jednorožec...ideál mého dětství...kouzelná bytost mých dávných snů. A také úžasná sentimentální vzpomínka na film, který jsem tehdy viděla sice jen jednou, ale nikdy nevymizel z mé paměti. Po dlouhých letech konečně shlédnutý znovu a znovu... a konstatuji, že jako dítě jsem měla výborný vkus na pohádky. Neomrzí. Všechny moderní pohádky hravě strčí do kapsy...všechny najednou.(17.7.2007)

Příběh o posledním jednorožci, který putuje po světě a hledá zbytek svého druhu. Děj je smutnější a temnější povahy. Nečekejte, že Vám vykouzlí úsměv na tváři. Naštěstí se ke konci všechno zlé v dobré obrátí. Na svoji dobu velmi vydařeně zpracován. Nádherná pohádková hudba, jak v originálním provedení, tak i s českým dubingem.(23.9.2011)

• - Tržby v USA za první víkend: 2 250 000 $ (648 kin) (Geriel)

• - Meno Harpie je Celaeno, čo je podľa gréckej mytológie skutočná harpia, ktorú stretol Aeneas. (Lulu13)

• - Soundtrack bol jeden z najpredávanejších albumov roku 1983 v Nemecku. (Lulu13)