Poslední jednorožec

• slovenský

Posledný jednorožec

Animovaný / Pohádka / Fantasy

USA / Velká Británie / Japonsko, 1982, 92 min

Když jsem byl malej, celkem se mi to líbilo. Teď po asi 20 letech už se mi to tak moc nelíbí. Má to spoustu lichých míst (co třeba ta harpyje a vůbec ten zvěřinec? Nebo role toho prince, vysvětlení jeho původu, druhý čaroděj, mluvicí kocour?), také hlavní postava je trochu dost schizofrenní: mluví jí ženská, ale když je ve čtvernohé podobě, mluví o sobě v mužském rodě (DVD). Závěrečná davová scéna u moře je ošklivá cyklická animace ve stylu Byl jednou jeden život nebo Včelky Máji, což teda taky nemám rád a příběh celkově je nemastný neslaný. Pěkné jsou písničky Karla Černocha. Zajímavé je, že i když pohádka skončí relativně dobře, nemá v podstatě happy end.(11.11.2009)

Tak sa mi podarilo vidieť film skôr ako prečítať Beaglovu knihu. Fuj Nina, do konca roka 2014 to musíš mať prečítané. Som veľmi zvedavá, nakoľko je to verná adaptácia. Pretože vďaka kombinácii netradičnej animácie a takisto netradičných postáv je to ľahko rozpoznateľný a nezabudnuteľný zážitok. Videla som to v českom dabingu, o ktorom som mala info, že je podarený, ale dosť mi vadili doslovnosť a ťažkopádnosť jazyka, ktoré boli v istých momentoch vyložene na smiech. Deťom to určite tak nepríde, ale mňa to rušilo. Hudba America je nádherná, posúva to ešte o level vyššie. (Lumiere - 12.4.2014)(10.5.2014)

Věci, které mi vadily na knižní předloze, filmové zpracování asi moc opravit nemůže, takže strhávám hvězdičku jenom za ty nevkusné písničky... Texty se dají svést na překlad, ale melodie neodpustím. Stylizace lady Amalthey tak trochu jako manga mi k ostatním postavám hrubě nesedí. Všechny ostatní postavy jsou graficky tak nějak na jiné vlně, takže je to graficky nesourodé. Vypadá to, jako by jednorožce animoval Američan, Amaltheu Japonec a zbytek Brit...(30.1.2011)

Posledný jednorožec patrí k najzvlášnejších filmom, aké som kedy videla. Funguje ako rozprávka pre deti, ako aj plnohodnotné fantasy pre dospelejšieho diváka, a ja som celkom rada, že som ho nevidela v detstve, pravdepodobne by ma jeho depresívna atmosféra obrala o všetky ilúzie života už v rannom veku. A nemôžem nespomennúť krásne melancholický soundtrack od skupiny America, ktorý radím do osobnej TOP 10.(20.3.2011)

• Monoxid

Strašně zvláštní pohádka. Nějak jsem se v tom ztrácela. To, co postavy říkaly, mi přišlo navzájem nesouvisející. Jaký bordel v tom teprv musejí mít děti! Hudba se mi opravdu, ale opravdu nelíbila (až na jednu jedinou scénu, kde hrály pouze podkreslující housle). Ale nechci to zas až tak shazovat... ale jo, chci. Jestli se na to někdy náhodou podívám znovu a zjistím, že jsem Jednorožkyni křivdila, hodnocení zvýším.(1.1.2014)

• - Meno Harpie je Celaeno, čo je podľa gréckej mytológie skutočná harpia, ktorú stretol Aeneas. (Lulu13)

• - Krále Hagarda dabuje v originále Christopher Lee. (Jacinda)

• - Soundtrack bol jeden z najpredávanejších albumov roku 1983 v Nemecku. (Lulu13)