Poslední jednorožec

• slovenský

Posledný jednorožec

Animovaný / Pohádka / Fantasy

USA / Velká Británie / Japonsko, 1982, 92 min

Kouzelná sentimentální fantasy, která mě pevně chytila za srdce a asi jen tak nepustí. Je to tak... jiné! Tragické a přece plné štěstí, konec dobrý - nebo ne? Když jsem pozorovala, jak se děvče-jednorožec ztrácí samo sobě, když jsem vnímala bezvýchodnost její situace, bylo mi nehorázně mizerně... Slzičky tekly proudem a bála jsem se, co bude dál, že jakekoli rozhodnutí bude špatně... Ptala jsem se sama sebe, co s tímhle filmem, který se mnou tak moc hnul a odstranil mi veselou náladu na hodně dlouho, udělám. Odpověď už znám - dám mu 5* a nikdy nezapomenu!(29.1.2013)

Poslední jednorožec...ideál mého dětství...kouzelná bytost mých dávných snů. A také úžasná sentimentální vzpomínka na film, který jsem tehdy viděla sice jen jednou, ale nikdy nevymizel z mé paměti. Po dlouhých letech konečně shlédnutý znovu a znovu... a konstatuji, že jako dítě jsem měla výborný vkus na pohádky. Neomrzí. Všechny moderní pohádky hravě strčí do kapsy...všechny najednou.(17.7.2007)

Nostalgický animák, který si vybavuji ze svého mládí. Je opravdu kvalitní, protože jinak bych si ho nezapamatoval. Každý se vžije do role posledního jednorožce, dokonalého a čistého stvoření s nádhernýma a smutnýma očima, posledního svého druhu. Možná si vzpomenete i na v cirkuse vězněnou a nebezpečnou harpyi, zlého černokněžníka na konci jednorožcovy pouti a jeho Rudého býka. Prostě pohádka, která umí na srdce malých dětí silně zapůsobit. Verdikt: 5* a 90 %.(30.3.2012)

Překrásná animovaná pohádka, která i přes své stáří a trochu jednoduchou animaci má své kouzlo. Jeden z neslavnějších fantasy příběhů o hledání, touze, osamění, věčnosti a obětování vlastní lásky. K tomu nádherná hudba, která až dojímá. Film mám natočený na videu a pravidelně se k němu vracím; ono vystřídat srandovní a kvalitní Dobu ledovou a Shreka za jeden melancholický příběh není vůbec špatné. Nevím, jestli si mám přát, aby film někdo natočil s živými herci, nebo se toho bát.(8.7.2005)

Absolútna klasika medzi animovanými filmami. Magická, pochmúrna a na rozdiel od momentálne produkcie sa nesnaží za každú cenu zapáčiť. Zvieratká nehádžu povinné úsmevy, rozprávkové zlo nepripomína iba atrapu, je chladné a nebezpečie cítiť až v zimomriavkách aké dokáže vyvolať. Záverečný stret s ohnivým býkom je priam mystický. Keď si to spočítam, asi nepoznám inú rozprávku, ktorá by sa vo mne zakorenila tak hlboko.(16.4.2015)

• - Soundtrack bol jeden z najpredávanejších albumov roku 1983 v Nemecku. (Lulu13)

• - Krále Hagarda dabuje v originále Christopher Lee. (Jacinda)

• - Tržby v USA za první víkend: 2 250 000 $ (648 kin) (Geriel)