Poslední jednorožec

• slovenský

Posledný jednorožec

Animovaný / Pohádka / Fantasy

USA / Velká Británie / Japonsko, 1982, 92 min

Okouzlující fantasy pohádka se může pochlubit na svou dobu neobyčejnou animací, která si dodnes zachovala nezaměnitelný styl pánů Julese Basse a Arthura Rankina Jr. Neuvěřitelně sluníčkové písničky ale po třiceti letech od uvedení filmu zní naivně a směšně. A než film po hodině a půl skončí, dávno lezou na nervy.(29.9.2010)

Tak jsem celou dobu žil v představě, že toto je ten film, který jsem kdysi se školou viděl v kině. Ale po jeho shlédnutí jsem byl zklamán. Ne snad kvalitou tohoto filmu, ale proto, že to není on. Ten co jsem tenkrát viděl byl dle IMDb japonský film Unico (1981) o dost dramatičtější a napínavější. Ale ani tento film není špatný.(5.4.2006)

Zo začiatku som sa do toho sveta akosi nemohol dostať, no od momentu, keď sa jednorožec dostane k čarodejnici, som to celé už len hltal a akoby som mal pred sebou pravú temnú staroslovanskú rozprávku. Nedá sa to pobrať na prvý raz, lebo je tam veľa zaujímavých vecí, nad ktorými sa dá dlho uvažovať, na prvý pohľad mnoho nepodstatných detailov (napríklad oči jednorožca / Amalthey a ich skúmanie Hagardom), ktoré však tvoria významnú časť celku. Navyše príbehom prechádza jedna nádherne smutná pesnička, ktorá sa však rovnako ako film docení až po viacnásobnom počutí / pozretí. 10/10(8.10.2011)

Když jsem byl malej, byla to jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. Nedávno jsem se na něj opět podíval a stále mě to dostává. Docela rád bych to někdy vyděl s originálním dabingem. UPDATE: Uz jsem videl i originalni dabing. Nutno rici, ze nostalgie asi hodne pracuje, protoze ac jsou zde lide jako Lee, Bridges, Farrow, tak stejne davam prednost ceske verzi.(2.1.2004)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 31.12.1985 (R-slovenský okruh: ČST 2 = 1.4.1987)+PREMIÉRA NA STV 1 = 1.1.2016, réžia českého znenia (ÚPF 1984) = MIROSLAV KUBIŠTA + SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = 31.5.1998, réžia slovenského znenia (MARKÍZA 1998) = ŠTEFÁNIA GORDULIČOVÁ - Piesne naspievali: DODO DUBÁN, SOŇA NORISOVÁ, DUŠAN CINKOTA a MARIAN SLOVÁK (6.2.2009)(6.2.2009)

• - Film je podle stejnojmenného románu od amerického spisovatele Petera Soyera Beaglea, který je jeho nejznámějším a nejuznávanějším dílem. (LindaKola)

• - Tržby v USA za první víkend: 2 250 000 $ (648 kin) (Geriel)

• - Krále Hagarda dabuje v originále Christopher Lee. (Jacinda)