14 vrcholů: Nic není nemožné

• USA 14 Peaks: Nothing Is Impossible (více)

Nebojácný nepálský horolezec Nimsdai Purja stojí před výzvou, kterou na první pohled nejde zvládnout. Za sedm měsíců chce zdolat všech 14 světových osmitisícovek. (Netflix)

M.Niccals

mám trochu pocit, že se tu hodnotí Nimsuv výkon, který je na pět hvězdiček. ale jako dokument jsou to slabší tři. bohužel vrcholů je hodně a minut málo. malá plocha je příčinou, proč dokument moc nedrží pohromadě. ()

klukluka

Obsahuje spoilery! Nims má pravdu: dokázat to, co on se svými přáteli, běloch, tak je z něj globální hvězda první velikosti. Ale o Nepálci Nimsovi jsem nikdy nic nečetl, nikdy jsem o něm nic neslyšel a nebýt tohoto filmu, tak nevím, že vůbec NĚKDO TAKOVEJ existuje. Film, kterej se o to zasloužil, podle mě není dostatečně důstojnej. Působilo to na mě jaksi zběsile, udýchaně, freneticky, moc se v tom odrážela povaha projektu, o kterým 14 vrcholů pojednává, chyběl tomu nadhled, čas na nadechnutí (už bez kyslíku, ideálně). Bez výhrad bych to možná přijímal jako horolezec, ale jako laik, pouhej filmovej divák, jsem z toho podle mě nedostal šanci plně pochopit, jak neskutečná věc se tady zdárně odehrála. Přesto dávám plnej počet, protože lidi by měli vědět, kdo je Nimsdai Purja. ()

Hanys_

Mám k těmhle lidem, kteří jsou schopni překonávat nepřekonatelné, fakt obdiv. 14 osmitisícovek, některé stylem 3 za snad týden... fakt šílené. Jenže možná právě proto, že se ukázala další hora, splněno, jdem dál...to nebylo zas tak vtahující jak jsem doufal. 6.5/10 ()

Alien220

Dosavadní rekord překonání 14 velehor trval bezmála 8 let v podání jihokorejského horolezce Kim Chang-ho, respektive Poláka Jurka. Film 14 summits vypráví příběh, který v sobě má snad úplně všechno. Až se mi ani nechce věřit, že je to vůbec reálné. Nirmal Purja se ve svých 36 letech po desetileté úspěšné kariéře rozhodl skončit u britských speciálních sil a odešel tak bez nároku na výslužbu. Prostě potřeboval další výzvu, která by ho táhla dál, a tak přišel se šíleným nápadem za půlroku vylézt všech 14 osmitisícovek. To pro každého znělo jako “do roka si postavím raketu a odletím s ní na měsíc”. Není tedy divu, že Nims moc peněz od sponzorů nesehnal, takže prostě zastavil barák, naverboval pár dalších bláznů a začali škrtat jednu horu za druhou. Za 6 měsíců a 6 dní stál Nims na vrcholu poslední osmitisícovky, Shishapangmy, jako první člověk od roku 2014. Na kontě měl tým Project Possible 8 světových rekordů, 14 vylezených osmitisícovek, již kultovní fotku zácpy na Everestu, několik vysokohorských záchran s nasazením vlastního života a v neposlední řadě i výjimku ze strany Číny, která mu po nátlaku nakonec povolila vylézt Shishapangmu. Kdyby to byl celoživotní příběh, tak i to by bylo úctyhodné. Akorát je to věc 6 měsíců, kdy my normální mnohdy nezvládneme ani vyměnit zimáky. Absolutně neuvěřitelný výkon a udivenou horolezeckou veřejnost Nims ještě umocnil letos v lednu prvním úspěšným zimním výstupem na K2, a to bez kyslíku. ()

bobstock

Někomu se nemusí líbit, že výlez a slez 14 nej hor na světě je namačkáno spolu s životním příběhem obdivuhodného nadčlověka srdcem a fýzou do 100minut. O tohle tady nejde. Jde o obrovský počin v horolezectví, kterým Nimsdai Purja mimo jiné výkony při zdolávání dokázal, že Nepálci jsou nejlepší lezci na světě a každému šerpovi, co tahá západní turisty nahoru dal jméno. ´´Jo možná tady umřu, ale né dneska..dneska ne.´´ 85% ()

ddf76

Ma muj obdiv. Fakt narez, lezli neskutecne rychle. Zkouknul bych i nejaky 14-dilny serial o jejich vystupech. ()

filmator

Výkon za pět hvězdiček, dokument slabší. 101 minut je málo na to, aby šel jakkoli do hloubky. Chtěl bych víc záběrů z výstupů a méně rodiny. ()

Wargoo

Nestáva sa často, že by som namiesto celovečerného filmu (dokumentu) potreboval alebo chcel viac dielny seriál. Ale Nims a jeho neuveriteľná odhodlanosť a pozitívny duch dosiahnuť túto na oko nezvládnuteľnú úlohu ma doslova nakazil svojou charizmou, a ja by som si chcel ozaj pozrieť 14 dielny dokument venovaný každéj osemtisícovke. K2 absolútny rešpekt, Everest ako v lete na Rysoch... Animované pasáže na znázornenie a vdýchnutie života jednotlivým príbehom. Na Messnerovi som vyrastal, keď ho obdivoval môj otec, a vždy ma fascinovali nielen Himaláje ale aj Karakoram. Tu sa skrátka nedá dať menej, tento dokument je modla ! 5***** a 91,201%. PS: Hudba je za 5* sama o sebe ! ()

Rockerman

Neuvěřitelný výkon Nirmala Purji a jeho nepálských kamarádů fakt nemá obdoby. Film je trochu zkratkovitý, ale bylo třeba trochu představit toho dosud neznámého mladíka a čtrnáct vrcholů je opravdu hodně a vměstnat to do sta minut je těžké. Fronta před vrcholem Mount Everestu, to byla síla! ()

Evander

14 vrcholů je docela zajímavým dokumentem o stěží uvěřitelném lidském výkonu a odhodlání něco dokázat. Je škoda, že se tohoto tématu ujal zrovna Netflix, protože jeho styl mi jako obyčejně moc nesedí. Dokument měl být zpracován o parník lépe, protože takto za fenomenálním výkonem nepálských horolezců strašně zaostává a svým způsobem ho vlastně i dehonestuje. Ke stopáži mám výhrady jako obyčejně, ale tentokráte v přesně opačném duchu, protože zde měla být buď mnohem delší anebo na místo dokumentu měl vzniknout mnohodílný seriál. 74% ()

Hpatrik

Tak tady se asi všichni shodneme že si to zasloužilo delší formát, ideálně minisérii kde by na ty úžasné výkony a dechberoucí scenérie bylo více času. Nicméně nacpat to všechno do téhle stopáže  aby to dávalo smysl a nebylo to jak z rychlíku, je také úctyhodný výkon. Fantastické! ()

JBMAVERICK

Je trochu škoda, že se laický svět o tomhle fenomenálním horolezci nedozvěděl díky tomu, že vylez na všechny vrcholy za 7 měsíců, ale dozvěděl se o něm díky netflixu. Nicméně díky bohu za to a myslim, že Nims mu děkuje taky. Chápu že v tak extrémních podmínkách asi neni prdel pořídít vůbec nějaké filmové záběry a dokument je dost často prokládán (každopádně dechberoucími) leteckýmy záběry na masivní pohoří. Ale tyvole... tohle prostě mělo mít 14 dílů, protože určitě nejsem sám kdo to hltal a kdo by chtěl o tomhle projektu vědět sakra víc. ()

Dm1tr1j

Super atletický a logistický výkon. Trochu ma napadlo, či to čo dokázal bolo z pohľadu lezcov naozaj fyzicky/logisticky/finančne nemožné (keďže to s ním naraz v tíme zliezlo aj 5 jeho kamarátov) alebo to proste len nikoho nenapadlo spraviť. Lebo som si dosť istý, že keby si dáky strihnutý fyzicky zdatný miliardár zmyslel, že sa súkromným vrtulníkom a tryskáčom povozí pomedzi tie hŕby štrku tak to dá tiež v tom čase ak nie o dosť rýchlejšie. Každopádne chválim, že si dávali načas s nádhernými zábermi aj z dronu. ()

Razzor_82

"Porážku nemám v krvi, kámo!" Byl jsem pořádně natěšený na tuhle mrazivou expedici. Partička sympatických horolezců si vymyslela fascinující projekt. Netajím se ale zklamáním z výsledného produktu. Čekal jsem záběry, které přenesou na diváka tu drsnost, bolest a fyzické dno. Viděl jsem jen povrchní dokument o horolezcích, kteří zdolávají největší vrcholy. Prostě se na mě vůbec nepřenesla ta atmosféra v boji o holý život. Král všech hor Mount Everest si zaslouží víc než jen 5.minut pozornosti. Otravné jsou dialogy s rodinou, to tam nepatří.  6/10 ()

AngelG

Opravdu krásně natočený dokument. Pro mě je horolezectví sice vždy fascinující, ale nepochopitelné, ale někdo prostě k životu potřebuje adrenalin a neustálý pocit překonávání se. Nejdříve jsem se bála, že to bude nějaký egoistický epos o narcisovi, který se chce zviditelnit. Ovšem tato obava se velice rychle vytratila po poznání Nimsdaie a jeho týmu nepálských šerpů. Jejich duch, neskutečná fyzická, ale hlavně také mentální síla, odhodlání, upřímná laskavost, nesobeckost a potřeba motivovat své okolí, mi opravdu párkrát vhrkla slzu. Jejich pozitivní naladění a smích v tolikrát šíleném prostředí a situacích bylo prostě nakažlivé. Jediné, co bych vytkla je, že to bylo až moc rychlé, ráda bych viděla víc z jejich výšlapů a následných sestupů, Minisérie by byla asi vhodnější, bylo by více času se všemu pořádně věnovat. Ale i tak jsem si to užila a tleskám něčemu tak neuvěřitelnému a zdolání tolika rekordů. Neskutečné. ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD