Na mě se můžeš spolehnout

You Can Count on Me

Na mňa sa môžeš spoľahnúť

USA, 2000, 111 min

Malý/velký film. Přesně tak by se dalo Na mě se můžeš spolehnout charakterizovat. Minimalistická formální stránka, která se spoléhá na pár lokací typického amerického zapadákova, které pro ni představují rodinný dům, místní bar a pár podobných míst, slouží pouze jako doprovodné kulisy pro děj, který taktéž nehýří závratnými peripetiemi, ale sleduje jedno malé rodinné drama. Režisér Kenneth Lonergan se spolehnul hlavně na sílu hereckých výkonů. Ano, ať už příjemně civilní Laura Linney s Markem Ruffalem jako odloučení sourozenci, přes samotného režiséra v malé roli reverenda až po naprosto excelentního Roryho Culkina (Znamení ). Tito všichni doslova ženou film dopředu, s jehož vyprávěním si režisér nedělá žádnou hlavu a nejen díky dobrému spádu jednotlivých situací, které často šperkuje tím nejjemnějším humorem, ale i díky samotné obsahové náplni filmu toto nenápadné a přesto velmi působivé dílko uteče bez sebemenších problémů jako voda a za sebou zanechá v divákově mysli velmi zřetelnou stopu, jejíž dopad bude mě osobně v hlavě ještě dobrou chvíli znít.(12.7.2005)

Cesty sourozenců Sammy (Laura Linney) a Terryho (Mark Ruffal) se sice rozejdou, ale srdci jsou stále nablízku. Po letech se Terry vrací zpět do rodného města, a Sammy jej vítá s otevřenou náručí. Sama se ale nachází v těžkém období - vychovává syna Ruddyho, její nový přítel jí sice nabízí sňatek, ale sama neví jestli jej miluje a navíc dostává nového šéfa, arogantního Briana (Matthew Broderick). I když se jí Terry snaží pomoci, jeho trochu naivní pohled na svět a pokazit vše na co sáhne udělá své... Na tento filmeček se doporučuji dívat, jen pokud vás nic netrápí. Pak si budete .. ehm ...užívat radosti a starosti obyčejných lidí v obyčejném americkém zapadákově. Film nemá žádnou velkou zápletku, ale Kennethu Lonerganovi se podařilo vše natočit s takovou jemností a citlivostí, že to vůbec nevadí. Pomohlo také skvělé herecké obsazení, Laura Linney jako obvykle úžasná, dvojice Mark Ruffalo a Matthew Broderick vždycky potěší (mimochodem při filmu jsem si vzpomněl na další film kde hrají oba pohromadě, a teď koukám že Margaret je také z pera Kennetha Lonergana), ještě tak dát o něco větší prostor Joshi Lucasovi a budu spokojený stoprocentně. Celkově jde ale o velmi příjemnou podívanou...(31.1.2013)

Marně jsem hledal místo v mém TOP 5 filmů, ale bohužel jsem jej nenašel. Přece jen jsou mi více sympatické jiné filmy. A tak ho alespoň zařazuji do mého TOP 10. Určitě to je jeden z nejlepších filmů roku 2000 (nejlepší - Traffic). Tohle se mi často nestává, ale nenapadá mě, co k filmu ještě připsat. Laura Linney roli zahrála výborně a v mém osobním žebříčku stoupá stále výše. Rory Culkin také nebyl špatný, snad ho nečeká stejná budoucnost jako jeho bratra. Pro mě určitě překvapení. ČT zabodovala.(20.7.2005)

Moj najoblúbenejší americký nezávislák. Veľmi milé, prirodzené a s kvalitnými áčkovými hercami. Zaslúžené nominácie scenára a Laury, škoda, že nedostala oscara, bohvie kedy bude mať znova túto možnosť. No a Ruffalo konečne v niečom inom ako primitívnych romantikách ako letuška . triedy. Snáď za to môže horúce (americké nezávislé) leto (na čt 2) niekedy pred 10 rokmi, snáď ešte neznalosť americkej low budget tvorby, ale táto snímka zanechala vo mne ten veĺmi príjemný pocit z niečoho nového videného. Pocit, že sa pozerám na skutočný život, na skutočné postavy, na skutočné spomienky scenáristu a režiséra, že si niečo podobného prežili. A netreba k tomu antickú drámu, iba veci odpozorované zo života a vhodný casting. TOP 10(4.8.2009)

Laura Linney už nějaký ten pátek stojí nespravedlivě na prahu hvězdných bran, v dramatu Kennetha Conergana představuje rozvedenou matku osmiletého chlapce (brilantní Rory Culkin), kterou navštíví „ztracený“ bratr, s kterým jí pojí bolavá minulost v podobě tragické ztráty rodičů. Vtipně napsaný příběh sází na civilní herectví, ovšem nestal se něčím, co bych rád viděl v nejbližší době znovu!!(29.1.2007)

• - Scéna s kulečníkem se natáčela v opravdové hospodě, kde se filmový štáb po natáčení často scházel. (Hal_Moore)

• - Scéna s Rudym kráčejícím deštěm byla natočena s pomocí místního hasičského sboru, který na scénu stříkal vodu hadicí ze svého nejvyššího žebříku. (Hal_Moore)