Na mě se můžeš spolehnout

You Can Count on Me

Na mňa sa môžeš spoľahnúť

USA, 2000, 111 min

Přiznám se hned zkraje komentáře, že na podobné filmy mám slabost. Jednoduché schéma, důvěrně známé prostředí, vztahy, které čekáme a které přeci osloví a zasáhnou. City (ať už mluvíme o sourozencích, synovcích, rodičích i láskách...) jsou zde opravdové a emoce neskrývané, nefalšované a nepodbízivé. Znamenitý scénář dává vzniknout situacím důležitým, podstatným, ale i lehkovážným, bezprostředním a čistě úsměvným. A to přeci žádáme, život ve správných, ale nestylizovaných barvách. Stejně tak herecké koncerty Laury Linney, Rory Culkina i galakoncert Marka Ruffala (patří dlouhodobě mezi mé oblíbené herce), povýšily snímek o notný kus výše a všichni zmínění (a nejen ti) hráli doslova a do písmene očima i tělem. A rozumět šlo krásně. Nikdo se nesnaží o zásadní stopy v kinematografii, nenabízí velké scény, brilantní zápletku, vyústění nebo obrazovou okázalost. A přeci: když budu mít možnost volby, sáhnu po filmu podobném "Na mě se můžeš spolehnout". Možná je to špatná volba kritika, ale jsem jen člověk. A srdce ani emocí já se nestraním... 80%(11.8.2006)

Marně jsem hledal místo v mém TOP 5 filmů, ale bohužel jsem jej nenašel. Přece jen jsou mi více sympatické jiné filmy. A tak ho alespoň zařazuji do mého TOP 10. Určitě to je jeden z nejlepších filmů roku 2000 (nejlepší - Traffic). Tohle se mi často nestává, ale nenapadá mě, co k filmu ještě připsat. Laura Linney roli zahrála výborně a v mém osobním žebříčku stoupá stále výše. Rory Culkin také nebyl špatný, snad ho nečeká stejná budoucnost jako jeho bratra. Pro mě určitě překvapení. ČT zabodovala.(20.7.2005)

Kenneth Lonergan natočil komorní drama odehrávající se v malém městečku v Americe. Do hlavní role obsadil Lauru Linney, která hraje naprosto přesvědčivě. Po příjezdu jejího "tuláckého" bratra se snaží o to, aby u ní na pár dnů zůstal, protože ona i její syn se na něj velmi těšili. On svolí a těch pár dnů rozhodí celý uspořádaný život Sammy. "'Why are you smoking?' 'Um, because it's bad, don't ever do it.'"(18.10.2006)

Už som to raz spomínal, ale nedá mi nezopakovať. Som rád, že sa ešte točia normálne filmy o normálnych ľuďoch, kt. riešia predovšetkým rodinné vsťahy a problémy súčastnosti. Tiež kvitujem výber Laury Linney a nie nejakej afektovanej psudomatky typu Helen Hunt. PS:You can count on me je tiež jeden z tých filmov, čo sa najlepšie vynímajú na televíznej obrazovke povedzme o jednej ráno.(25.7.2006)

Moj najoblúbenejší americký nezávislák. Veľmi milé, prirodzené a s kvalitnými áčkovými hercami. Zaslúžené nominácie scenára a Laury, škoda, že nedostala oscara, bohvie kedy bude mať znova túto možnosť. No a Ruffalo konečne v niečom inom ako primitívnych romantikách ako letuška . triedy. Snáď za to môže horúce (americké nezávislé) leto (na čt 2) niekedy pred 10 rokmi, snáď ešte neznalosť americkej low budget tvorby, ale táto snímka zanechala vo mne ten veĺmi príjemný pocit z niečoho nového videného. Pocit, že sa pozerám na skutočný život, na skutočné postavy, na skutočné spomienky scenáristu a režiséra, že si niečo podobného prežili. A netreba k tomu antickú drámu, iba veci odpozorované zo života a vhodný casting. TOP 10(4.8.2009)

• - Scéna s kulečníkem se natáčela v opravdové hospodě, kde se filmový štáb po natáčení často scházel. (Hal_Moore)

• - Scéna s Rudym kráčejícím deštěm byla natočena s pomocí místního hasičského sboru, který na scénu stříkal vodu hadicí ze svého nejvyššího žebříku. (Hal_Moore)