O princezně na klíček (TV film)

Pohádka / Komedie / Muzikál

Československo, 1987, 61 min

• dogrose

Moderní pohádka, která je bohužel chybně kompozičně postavená. Výsledkem je tak estráda, jakoby jednotlivé výstupy bez pevnější souvislosti, s proměnlivou kvalitou dialogů. Chybí zápletka a hlavní motiv - všechny postavy jsou divné nebo záporné, není komu fandit, s kým se ztotožnit. Pohádka by v zásadě skončila špatně (vítězstvím tria podvodníků), kdyby nebyli (náhodou) odhaleni snad jedinou kladnou postavou (chůva v podání krásné Mileny Dvorské). Neúměrně natahované, několikrát jsem si říkala: teď už to musí skončit. Výborné herecké obsazení, dobrá hudba, zajímavé motivy (princezna na klíček, zasazení do přelomu století; král a královna nejsou líní, ale technicky zruční, Světlana Nálepková pohybově výborná, apod.) - ale ani to nestačí k tomu, aby se na výsledek dalo dívat. Pohádka se mi nelíbila již v době svého vzniku, dávali ji tenkrát o Vánocích. Jedna z těch horších pohádek Libuše Koutné. Určitě by stálo za to pohádku natočit znovu. Zajímavé je, že scénář napsal Josef Hanzlík, básník a spisovatel pro děti, mj. autor pohádky s nejdelším názvem, kterou najdete v Novém špalíčku českých pohádek.(12.4.2015)

Netradičně pojaté staré pohádky mi zas až tolik nevadí, zvlášť když jsou pojaté vtipně a s nadsázkou. Tady se mi to taky zpočátku líbilo – král vynálezce, princezna na klíček, záludní rádcové i proradná madam s dlouhými zlodějskými prstíčky, ale postupem času to začalo být poněkud otravné, opakující se. Co se hereckých výkonů většiny zúčastněných týče, tak s těmi jsem výraznější problém neměl, ale na víc jak obyčejný průměr to nevidím.(25.12.2020)

Žádná řachanda to teda není, ale je zde plno dobrých vtipů a nápadů. Petr Nárožný, Iva Janžurová, Oldřich Kaiser a Jiří Lábus jsou jasná známka toho, že bude legrace. Třeba když v posledních dvaceti minutách postavy O. Kaisera a J. Lábuse na sebe prozradí, že nejsou žádní urození pánové a začnou mluvit moravským nářečím, zkrátka dělají koniny. Škoda jen, že ta hudba nebyla kapánek lepší. Písničky tam jsou, ale nejsou zrovna zpěvné.(3.5.2020)

V této pohádce začíná všechno nevinně. Člověk by ani nepředpokládal, že se brzy rozehraje něco tak šíleného. Kdo jiný by měl hrát onu princeznu na klíček než právě Světlana Nálepková? Ta měla k roli všechny předpoklady. Janžurka s Petrem Nárožným opravdu exceluje, ale i další herci se museli moc pěkně vyřádit. Pohádka je plná písniček a jedna je poplatná dnešku. Zpívá v ní trio výtečníků o hrabání a střádání.(31.8.2011)

• MeGab

Debilnější způsob ničení záznamového materiálu si představit nedokážu. FUJ! Tak imbecilní dialogy a režii aby člověk pohledal. Měl jsem zato, že na děti se nemají dělat připitomělé grimasy a člověk by k nim neměl vyjadřovat jak jedinec s IQ tykve. Doufám, že tahle hovadina mým dětem mozek nikdy nevyrabuje. A ty písničky? V 95% případů jedna jediná písnička spolehlivě zabije jakkoli povedený příběh. Jenže tady u nich navíc i rytmicky natřásají těla. Člověk by řekl, že už ví, odkud se v Bollywoodu inspirovali :-/. Ty stupidní popěvky onu filmovou mrtvolu roztrhaly na cucky a tanečky byly satanistickým rituálem nad roztrhanou mrtvolou.(12.5.2013)

• - Exteriéry na natáčely na zámku Veltrusy ve Středních Čechách. (Mackin)