Zlato

Dva cizinci putují australskou pouští. Virgil (Zac Efron) jede za prací, která mu údajně změní život, a má ho tam přivézt ne zrovna sympatický řidič Keith (Anthony Hayes). Během cesty se jim přehřeje motor auta, a tak musí zastavit uprostřed vyprahlé divočiny. Když Keith automobil opravuje, zaujme Virgila zlatý odlesk u jeho nohou. Začnou kopat a objeví ten největší balvan zlata, jaký kdy kdo nalezl. Prvotní nadšení se promění v bezmoc, když zjistí, že vytáhnout ze země tak velkou hroudu zlata je nad jejich síly. Domluví se na tom, že zlatý balvan bude hlídat Virgil, zatímco Keith odjede do nejbližšího města a zajistí potřebné vybavení. Jenže jsou uprostřed naprosté pustiny a tak je nejbližší město dva dny cesty tam a dva dny cesty zpět. Virgil tak musí zůstat čtyři dny sám uprostřed pouště. K dispozici má nevelkou zásobu vody, trochu jídla a plachtu, která jej má ochránit před žhnoucím sluncem. A pak se všechno zkomplikuje. Nejdřív se Keith o něco zpozdí. Zprvu jen o den, pak o další a další. Virgil pomalu začíná propadat zoufalství. Široko daleko není žádná pomoc, jen písek, kamení a pár pokroucených stromů a keřů. Společnost mu dělají pouze divocí psi, kteří se k němu nepřiblíží, dokud má zapálený oheň. Ale dřevo mu dochází, stejně tak jídlo a po tom, co se přežene písečná bouře, přijde Virgil i o poslední kapku vody. V tu chvíli se začnou dít podivné věci. Je s ním opravdu v poušti někdo další, kdo ho chce o zlato připravit, anebo jsou to jen pouhé přeludy? Tak jako tak, nezbývá mu než čekat a doufat, že se pro něj Keith opravdu brzy vrátí. (CinemArt)

Untitled07

Nic jsem od toho nečekala a nejspíš proto nejsem zklamaná. Upřímně jsem si film pustila jenom díky Efronovi, na kterýho se vždycky ráda podívám, takže kdyby byl v hlavní roli někdo jiný, o film bych nejspíš ani nezavadila. Efron nezklamal, film má super atmosféru, závěr mě ale nijak nepřekvapil. Za mě celkem fajn jednohubka, ale znovu se na to nepodívám. ()

kesty

"Utrpenie mladého Efrona." Krásne špinavé, krásne surové. Napriek tomu je to bohužiaľ prototyp filmu, ktorý nemôže dopadnúť divácky dobre, pretože sa o to ani nesnaží. Na rozdiel od podobných minimalistických survival kúskov (Buried, 127 Hours, ale aj Cast Away či The Martian) tu totiž nemáme hlavnú postavu, ktorej by sme mali (alebo chceli) držať palce. A to sa nezmení ani kým skončia záverečné titulky. Verím, že keby sa to držalo klasického "redemption arcu", hodnotenia sú oveľa vyššie. ()

agassi68

Miestami síce nuda a predvídateľný koniec na druhej strane skvelý vizuál a vymazlený zvuk. A keďže som mal práve chuť na to druhé, hviezdu prihadzujem. Zac, nabudúce choď po bager :) ()

Rockerman

Když ve dvaatřicáté minutě odjíždí chlápek pro bagr, aby se za pět dnů vrátil a mohl tak s parťákem vyhrabat velkou hroudu zlata, říkal jsem si, co se bude celou hodinu na rozlehlé, nehostinné poušti dít? To, co se děje není nezajímavé, ale přece jen je toho trochu málo, aby udrželo divákovu pozornost. Závěr lehce šokující, ale moc mi to nesedlo. ()

MickeyStuma

Příběh o přežití, jaký tady ještě nebyl. Kam se hrabou všechny zlatokopecké příběhy z Aljašky. Promiň Jacku Londone. A tím je prozrazeno, o čem že to celé je. O ohromný balvan zlata v útrobách nejmenované rozpálené pouště. Nálezci jsou dva. Jeden se mnoho kilometrů vrací pro vozidlo na odvoz, druhý zůstává a hlídá. A přitom si sáhne až na samé dno svých sil v boji o přežití. Při porovnání s tímto je i Robinson Crusoe břídil. Během sledování tím horkem dostává žízeň i divák a po celou stopáž mu mezi zuby skřípe písek a je zalepený vlastním potem. Tak ohromně realistický vyzuál má sílu v přesvědčivosti horkých útrap v každé nekonečné minutě. Takovou izolaci si nikdo na vlastní kůži neumí ani představit. A to se ze zákulisí natáčení ví, že si krušné chvíle užil nejen štáb. Zac Efron si dokonce během písečné bouře zlomil ruku. A že prý to utajil, aby se natáčení nezdrželo. Scénář písečnou bouři obsahoval a během natáčení skutečně přišla a trvala tři hodiny. Přicházející bouře ve filmu je tedy skutečná. A tak je nám tímto představen příběh jednoho muže v marastu utrpení, během čehož pomaloučku propadá nejen duševnímu strádání. Svým způsobem se jedná o postapokalyptický film, byť o tom není jediná zmínka. Vzhled lidí však ledasco naznačuje, čímž vyvolává otázky, jejichž odpovědi zůstávají na divácké fantasii. Režisér a scénárista v jedné osobě Anthony Hayes nepoužil jen již mnohokrát omílaný námět o boji o přežití, vzývající osvícení naděje a naplnění zoufalství. Skrytě si také zafilozofoval metaforou,  jak osamělý a zděšený může být svět. Nejdůležitější na celém tomto filmovém projektu je odmítnutí typické hollywoodské libozvučnosti. Celé to tedy skončí tak, jak by to v syrové realitě skutečně skončilo. Celkově by snímek mohl vyznívat dojmem bohapusté levnosti, ale tady tomu reálné prostředí dává ohromnou sílu v přesvědčivosti. A co se týče chamtivosti a touze po bohatství? To nechť si opět každý divák posoudí sám. ()

BOURQUE

Scenár pomerne jednoduchý, no aj tak chýba pár doplnkových informácií. Medzi inými, že čo sa stalo vo veľkých mestách, alebo čo vlastne spôsobilo post-apokaliptické prostredie, ktoré divák vidí. Minimum hercov, dobre nastavené kamery a svetelné pomery, a v neposlednom rade skvelé mejkapy (hlavne u Efrona). Tretie hviezda putuje Z. Efronovi, ktorý svoju rolu zahral vierohodne. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

sadlokan odpad!

Sedim u stromu a hlídam desetitunovej sráč před bagrama kterejch kolem jezdí asi tak jeden za australskej rok.Nebo dva.Roky,samozřejmě. ()

panvasik

Hej, tak to bylo fakt, že drsné... Extrém. Celou dobu jsem čuměl a fakt doufal, že ten druhý zmrd, už je s bagrem na cestě zpět a ono furt hovno. Film je extrémně tichý a prakticky němý. Ono se tam toho moc nenamluví, protože ono není moc s kým se bavit, teda kromě začátku. Zac Efron podává naprosto špičkový herecký výkon. Doufám, že mu za to aspoň dost zaplatili, protože to se jen tak nevidí. Nečekal jsem takový drsný film. Tohle budu asi dlouho rozdýchávat (a při tom taková blbost :D) Hele má to myšlenku, má to nějaký ten nápad a nějaký překvapivý konec ve který snad nikdo z nás nedoufal. 7,5/10 ()

Razzor_82

It's fucking gold! Efronova výtečná one man show v malém survivalu o přežití. Zac konečně vystupuje ze stínu křehkého chlapečka a je tady totálně za drsňáka. Příběh s atmosférickou hudbou pomalu stupňuje napětí až do konce. Příroda a psychika dokonale mává s hlavním hrdinou na všechny strany ve fyzicky tříštivém thrilleru plném beznaděje a zmaru. Fiále je pak dokonalou ukázkou chamtivosti a proradnosti. 7/10 ()

radaza

Konečně po loňském roce zase jeden film s normální délkou. Situace v kinech není obvyklá a tak se loňské filmy v běžných kinech vyznačovaly nadměrnou délkou (kromě českých, dětských a hororů). Film s normální stopáží tak příjemně překvapí. Plusem je vizuální stránka, herecké výkony. Trochu slabší je scénář, protože děj je docela průhledný a hlavní hrdina hodně hloupý.  Nakonec kvůli té délce 4 hvězdy. ()

JetDryerFan

Osobně jsem očekávala větší psycho a šílenství, ale Zac si nakonec udržel poměrně “zdravej úsudek”, (spoiler alert) pokud ho teda zrovna trochu neotravujete zbytečnými otázkami a on nemá po ruce lopatu, kterou by vás přetáhnul. A vynechávám taky skutečnost, že v té poušti coural skoro furt bez něčeho na hlavě, aby se chránil. Plně digitální faunu odpustím pro ten rychlej a docela povedenej konec - když se nad tím člověk zamyslí, nemohlo to asi dopadnout jinak. Stojí to za vidění a malé doporučení, pokud se na film chystáte - vemte si určitě něco k pití. ()

geek.ondra

Zac Efron opět poukazuje na svůj velký herecký potenciál a Anthony Hayes si odbyl velice vydařený debut. Klasicky přímočará one man show ale občas taky dost intenzivní survivor. 7/10 ()

Vabr

U Zlata spočívá problém v přílišné jednoduchosti - všeho - příběhu, postav, lokací, zvratů, soundtracků, kamery. Ono to zkrátka nemá čím strhnout, a tak taky není co vyzdvihovat, leda tak finální (předvídatelný) zvrat a maskéry. Jinak je to normální příběh s jasnou myšlenkou, kterou již známe. Myslím si bohužel, že šlo do filmu zainvestovat více a výsledek by byl zcela jiný. Vyhodnocení: Pokud máte rádi survivaly a filmy s málo postavami, tak je to možná něco pro vás, ale osobně znám mnohem lepší zástupce z obou řad ()

John80

Zaujímavy dej, Nájdené zlato v púšti a prežitie o život v púšti z dosť divným koncom takmer bez pointy Zac Efron by si zaslúžil ocenenie za svoj výkon a hlavne odvahu 3* ()

Likan7

Pěkný masky, solidní úvod, jen škoda, že se to celý po 30, 40 minutách prakticky zastaví skoro až do konce. Závěr je sice takový správně potěšující a nehollywoodský, ale potenciál měl film větší. Efron v pohodě, pár logických nesmyslů, ale jako artová jednohubka to ujde. ()

gemi

Uprášené, ulepené a žíznivé postapo, které neurazí, ale rozhodně ani nenadchne, protože prostě nemá čím. Celá zápletka stojí na debilním rozhodnutí úhlavní postavy, která se chová více či méně debilně, což filmu nepřidává. ()