Povídky z kuchyně

Poviedky z kuchyne

Kitchen Stories

Komedie / Drama

Norsko / Švédsko, 2003, 92 min

4* tato malá severská komorní "komedie" z poválečného období, kdy Švédsko dělalo výzkum pro co nejefektnější rozmístění spotřebičů v kuchyni. Příběh je pojatý velmi citlivě a lidsky a patří k mým oblíbeným a tak můžu dál doporučovat. Prostě tradiční severská milá klidná oddechovka. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](9.3.2016)

Když jsem po půlhodině sledování tenhle film vypnul, nechápal jsem, co se na tom může komu líbit.. První desetiminutovka svižná, zábavná, netradiční, ale dalších 20 minut jen nekonverzační utrpení. STOP! Vrtalo mi to hlavou..takže druhý pokus. Odměnou se mi dostalo milého překvapení. Přesně od momentu, kdy jsem snímek vypnul, začíná to, v čem tkví kouzlo celého filmu.. Mezi Folkem a Isakem totiž dojde ke sblížení, které oběma razantně změní dosavadní způsob života, to vše natočeno tak jednoduše a citlivě, že až škoda mluvit..(1.3.2008)

Takový velmi sympatický film. Jako muž jsem se hodně smál a usmíval. Hrdinové tohoto filmu často komunikují beze slov, náznaky, drobnými gesty, celé je to však tak geniálně udělané, že je to naprosto srozumitelné (například situace, kdy dojde tabák). Mužský film. Lidský a originální (už jen představa, že by vám v kuchyni seděl někdo u stropu na vysoké židli a "vědecky" studoval vaše kuchyňské zvyklosti, má hodně do sebe). Už se těším, až pustím zbytku rodiny! ■ P.S. Obdivuji scénu, ve které jedna z postav bez komentáře a jakéhokoli dodatečného vysvětlování jen tak vezme koně a odtáhne karavan. Typicky mužské chování!(17.8.2011)

Úsmevný, pomaly plynúci švédsky film má spočiatku slabší rozbeh, ale s pribúdajúcimi minútami sa mlčiaca dvojica pozorovaťeľa a pozorovaného postupne zbližuje a príbeh naberá na príťažlivosti. Komorný a milý snímok , ktorý obsahuje pár úsmevných momentov , netlačí na pílu a nesnaží sa za každú cenu vyvolávať úsmev. A v tom je jeho čaro. 80%.(18.4.2010)

Takový příjemný, lidský film, postavený na absurdní situaci pozorování, jak se kdo chová doma ve své kuchyni. Z pozorovaného se časem stane pozorovaný, a nakonec se setřou všechny rozdíly - Nor, nebo Švéd, úkol, neúkol, důležité je porozumění, popovídání si, sdílení. O tom je život. O přijetí druhých lidí do našich životů, aby ty nebyly fádní a zbytečné, jako onen samotný experiment s kuchyněmi a optimálním rozmístěním spotřebičů a nábytku. Žel film přes silná místa mohl být kratší a často jsou zde scény jen proto, aby naplnily celovečerní stopáž.(5.7.2013)

• - Švédsko bylo v době, ve které se film odehrává,  poslední zemí kontinentální Evropy, kde se jezdilo vlevo. Změna nastala až 3. 9. 1967. (petrsv)