Povídky z kuchyně

• Norsko Salmer fra kjøkkenet (více)

Po skončení 2. světové války se švédští experti na bydlení a nábytek shodli na tom, že je třeba začít s tovární výrobou víceúčelových kuchyňských linek, které by domácnostem ušetřily čas, námahu i peníze. Když zmapovali chování a návyky svých hospodyněk, rozhodli se vědci z Institutu bytové kultury překročit geografické i „rodové“ hranice. Počátkem 50. let vypravili do Landstadu, nevelké norské vesnice, která se pyšnila nebývale vysokým počtem starých mládenců, osmnáct svých pozorovatelů. Ti měli, čtyřiadvacet hodin denně, sledovat, jak si při kuchyňských pracích vedou osamělí muži. Institut je vybavil židlí na vysokých nohou, aby měli absolutní přehled o činnostech „sledovaného subjektu“, výsadou přicházet a odcházet podle potřeby a zákazem hovořit s pozorovaným mužem nebo mu pomáhat při vaření. Tak vstoupil do domu i do života podivínského Izáka pozorovatel Folke Nilsson. Držel se všech instrukcí a byl zapálen pro svěřenou práci. Výzkum pro oba dopadl jinak, než si na začátku představovali. (oficiální text distributora)

johabe

Absurdní, vtipný, přímočarý, dojemný film s krásnou atmosférou. Od většiny skandinávských snímků se liší tím, že se zcela obejde bez krve, znásilněných dětí apod.. Rozjezd je trochu pomalý. Pak jste ale napjatí už jen proto, že si Folke půjčil bez dovolení Isakovu sůl :-). Nejsem zrovna trpělivý divák a pomalu plynoucí filmy často nedokoukám, Kitchen Stories ale nejen stály za dokoukání, ale staly se jedním z mých nejoblíbenějších filmů. ()

Wolfvater

Já to mám docela rád, když život není kvapík. A proto bych měl být naštvaný, když takový film přiměje ke zvolnění? Tůdle! Laskavé. Jedna "koňská" pointa mi docvakla až tak 20 minut po skončení filmu. On to opravdu není blbý film! A jelikož se zde v recenzích o ní nikdo nezmiňuje, zjišťuji, že ve filmu by mohlo být i více jinotajů, které nám ve středu Evropy mohou unikat. A že si na to musíš přijít sám je na tom krásné, protože film vůbec není tak předvídatelný, jak někteří si myslí. ()

hanca.uh

Tak tohle byla úžasná úleťárna už od prvního záběru kamery na kolonu jedoucích aut s čímsi nahoře:-)). Bláznivý příběh, nápad tohle natočit a ještě, aby se do té hodiny vešel děj, vlastně několik náčrtů příběhů. Ta problikávající drsná citlivost postav mě taky dostala. Tyhle severské filmy miluju a Povídky z kuchyně doporučuji všem, komu se líbí absurdní studený humor:-) ()

stuj

Moc nevím jak ohodnotit. Z filmu jsem měl dobrý pocit, ale při sledování jsem se věnoval i něčemu jinému, protože je rozvláčný. Ale přesto pěkný. Není prostě pro každého. Klasický divák by ho nazval kravinou a odpadem, avantgardní zas dá 5 nebo 4 hvězdičky. Pro mě je to prostě hezký komorní film s dobrým tématem.; (o dva dny později: dávám 4 hvězdičky - protože i po dvou dnech mi občas filmek vytane na mysli:) ) ()

pučmeloun

Hezký příběh, krásná příroda, veskrze sympatičtí lidé, ale sakra proč je tak moc dlouhý? Vždyť se to táhne jak ementál na špagetách ve IV. cenové. Z téhle kuchyně odcházím nenasycen... ()

JC_Gucci

"Povídky z kuchyně" je severská komedie, která obsahuje vše, co byste pod tímto pojmem mohli očekávat, i když jste dosud žádnou severskou komedii neviděli. Téma filmu se zpočátku zaobírá chladným vědeckým poznáním, které se pomalu mění v teplé mezilidské vztahy. Film dokonale míchá absurditu všední s absurditou nevšední a pokud jeho styl zabrnká na vaší humornou strunu, budete se přes pomalejší tempo filmu smát skoro u každého záběru. Ať už je to scéna, kde hospodyňka při mytí nádobí dýchá šnorchlem do obrovského měchu, nebo jen někdo popíjí kávu. ()

Svensk Filmindustri mění vedení

Svensk Filmindustri mění vedení

24.04.2014

Michael Fleischer, generální ředitel SF Film v Dánsku, a Guttorm Peterson, SF Norge v Norsku, ohlásili po více než deseti letech své působnosti ve Svensk Filmindustri svůj odchod. Fleischer u… (více)