Zvířata

• Španělsko As bestas (více)

Tento thriller se odehrává v horské vesnici ve španělské Galicii a líčí neshody mezi jedním z místních mužů a francouzským párem, který se sem přistěhoval. (Cinemax)

Devadesát Dva

Trochu jako 'Straw Dogs' Sama Peckinpaha, akorát po evropsku, jako syrové drama, které má překvapivý climax už v půlce, aby se posléze příběh převrátil a byl "o něčem jiném", ne o tom, co jsme čekali, že bude až do závěru, což ukazuje, že to nenatáčí žádní rutinéři (obdobně a silněji jsem měl tenhle moment při čtení Ostrova Sukkwan). Na sever Španělska se do horské oblasti přestěhuje francouzský pár, který zde chce v klídku žít, farmařit, prodávat zeleninu. Simple life. Peaceful life. Jenže jsou vzdělanci a k tomu přistěhovalci. Jejich přítomnost tak není po chuti dvěma starousedlíkům-vidlákům, kteří nejdřív v podobě narážek posléze eskalují k činům. Jestliže jste někdy měli co dočinění s člověkem téhle omezené mentality, tak pochopíte (jediná rada je, nehrajte si zbytečně na chytrýho, nebo zbytečně neprovokujte). Důvod se vždycky najde. Je to nejstarší příběh. V hlavní roli hraje obtloustlejší Denis Ménochet, který upoutal už roky zpět v úvodu Tarantinových 'Inglourious Basterds'. Vždycky se rád podívám na francouzský (v tomto případě se ale více mluví španělsky) film, protože mě to třeba jednou fakt dokope k tomu serióznímu zájmu o to se ten jazyk naučit. Žádný happyendy nečekejte, konec je bezútěšný, jak kdybyste ho vystřihli z filmů Bély Tarra. Díky, prkalil, jinak bych na tohle asi nenarazil. ()

BoredKid

Film je inšpirovaný skutočným príbehom holandského páru Margo Pool a jej manžela Martina Verfonderna, ktorí sa usadili na severe Španielska v dedine Santoalla. Film chladno a drsne ukazuje vývoj susedských vzťahov, ktorý vyvrcholí smutným koncom. Silná a zapamätatelná záležitosť. ()

Adramelech

Podle názvu filmu jsem si tipnul, že by toto filmové dílo mohlo pojednávat o toxicitě azbestu (as bestas – co jiného by to tak mohlo znamenat?), tedy o tématu, jehož zpracování by si snad žádný náročný divák nenechal uniknout. Ukázalo se však, že je to film o toxicitě mezilidských vztahů. Termín „toxické vztahy“ znám z internetu, dřív se nepoužíval, ale přijde mi docela výstižný, takže jej akceptuji a zde i poprvé používám. Je možné, že pro mladé osoby je to dnes zcela běžný slovní obrat. Ostatně slyšel jsem z úst dnešních spratků a spratkyň, chci říci od současné mladé generace už i mnohem podivnější výrazivo. Film ukazuje lidskou mentalitu takovou, jaká ve skutečnosti často je, takže nelze říci, že by na mě zapůsobil povznášejícím dojmem ani že by mi sdělil něco nového. Ale natočené je to dobře. ()

kolemjdouc

tenhle film patří mezi ty,které mě vždy dokáží vydatně zdeptat.Ponuré záběry s filtrem na kameře.A herec Ménochet dostal fakt zabrat. Nejsem extra citlivka ,ale fakt jsem místy odvrátila zrak ()

Warhorr

I když to v úvodních titulcích není zmíněno, film je natočen dle skutečné události. která se odehrála na španělské usedlosti Santoalla. Pokud jste byli ze snímku nadšeni, rovněž doporučuji mrknout na dokument Santoalla ( 2016 ). Jistě, jsou tu určité odchylky a skutečnosti ale podstatu zachoval režisér stejnou. Je to silně psychologické a sociální drama s jen opravdu lehkým nádechem thrilleru. Postarší pár se rozhodne spokojeně žít a farmařit na starousedlosti. Nedalekým sousedům se však jejich životní úděl nezamlouvá a navíc se názorově rozchází kvůli developerům a jejich projektem větrných turbín ( ve skutečnosti se jednalo o územní spory, které se táhly po několik let ). Začíná tak psychologický nátlak s pomalým tempem, který vyústí v tragédii, jenž se dostaví asi v půlce. Mezi významné prvky se řadí především dialogy ( asi desetiminutový rozhovor a hádka matky s dcerou je mazec ) a konfrontace Antoine s bratry ( tady se jen čeká, kdy to praskne ). Některý scény jsou krapet nepříjemný a nepostrádají intenzitu ( zastávka v noci v autě ). Při sledování jsem měl trochu nevýhodu, jelikož jsem věděl, jak to celé dopadne. Nemohu však říct, že bych se nudil a rozhodně to bylo záživnější než zmíněný dokument. Škoda jen, že i zde ten závěr nebyl dle mých představ znázorněn o něco lépe. Jen pro zajímavost, na konci snímku můžeme vidět kratičký nápis ''a Margo'' - ve skutečnosti se manžel jmenuje Martin a jeho žena právě Margo. Dál už se rozepisovat moc nechci, abych se vyhnul případným spoilerům. ()

Rathalos

Niekde na internete som cital,ze tato drama patri medzi tie najocakavanejsie,tak som si ju pustil,ale musim jednoznacne povedat,ze je to jedno obrovske sklamanie,neskutocne nudna zalezitost,pri sledovani som mal pocit,ze je to nekonecny film,nie a nie skoncit,nechapem tych 75 percent,ktorymi je zatial hodnoteny,za mna je to jedna slaba hviezdicka,ktora zhasla hned po skonceni...:⁠-⁠) ()

AnanAss

Solidní psycho drama ze španělského venkova, ve kterém zažívá francouzská rodinka hotový teror od zdejších starousedlíků. A když má navíc za sousedy totální burany, kteří si ještě rádi přihnou alkoholu, tak se okamžitě přechází od slovních potyček až k těm fyzickým. Do této doby za mě velká spokojenost, kterou mi trošku narušila závěrečná čtvrtinka, kde to bez spoileru asi nepůjde, ale řekněme, že se vytratí některé ze zde uváděných žánrů… a pro mě trošku ztrácí svůj dosavadní tah. I tak ale určitě hodně silný příběh o tom, jaké zákeřné hyeny jsou ukryté v některých z nás… a taky příběh o tom, že ty největší tragédie píše sám život. A hlavně se uklidníte v tom, že soused startující křovinořez v neděli o sedmé ranní, případně jeho čtyřnohý mazel, zanechávající před vašim vchodem exkrementy, jsou úplné malichernosti v porovnáním s tím, co musí vytrpět nově nastěhovaní právě zde. ■ AnanAss‘s Score: 6/10 ■ ()

Kingjiri

První delší část do zmizení Antoiana byla hodně povedená. Napětí mezi ústředníma postavama by se dalo krájet a atmosféra byla místama dost nepříjemná. Hodně udělalo i skvělý herectví, kdy se podařilo dokonale vykreslit vidláky, který v životě nic nedokázali, nikoho nezajímaj a jejich největší životní úspěch je to, že se náhodou narodili ve svý vísce, kde celej život smrděj. Evidentně je to všude stejný, teda že je na vesnicích mnohem větší koncentrace "vlastenců" a dalších malomyslitelů. Přibližně poslední třetina už ale byla hodně slabá a plně se v ní projevil pomalej způsob vyprávění (kterej měl v první části aspoň občas svoje kouzlo). Ničemu nepomohla ani uplně zbytečná dějová linka s dcerou nebo na muj vkus zvláštní finále. Být stopáž o dobrou půl hodinku kratší a finále záživnější, byla by to velká paráda. Třetí silnější hvězda za atmosféru, herectví a civilnost až reálnost celýho snímku. ()

Daiker

Černé ovce ala Španělsko.... Zbytečný konflikt, který skončí tragédií. Vůbec nevím proč chodil do té hospody a poslouchal ty burany. Dvou metrový chlap to měl vyřešit hned na začátku a dát jim přes hubu. Na některé lidi nic jiného neplatí.... Chyběla mi tam absence vyšetřování, hledání zmizelého manžela. Celkově policie byla vidět minimálně. Pomalé tempo vůbec nevadilo.... ()

Mamlas odpad!

V prvních 17 minutách, déle jsem nevydržel, bylo 100% zbytečných záběrů a některé dokonce zpomalené. Nedívatelný a hypernudný maras. ⬇️ 0% ()

Easykill

Francouzský pár se přistěhuje do španělské pr*ele světa a nejsou úplně vítáni! Chtějí si jen užít klid a pěstovat rajčátka, ale to se starousedlickým vidlákům nezamlouvá. Atmosféra mezi sousedy houstne a šikana se stupňuje až do bodu zlomu... (možné spoilery!!!) No musím říct, že mě už od začátku neskutečně s*al hlavní hrdina. A to především tím, že si neuměl dupnout (přitom 120kg řízek). Ok postupem občas ukázal, že nějaký koukle má, ale malý, hodně malý. Film se dělí na jakési dvě části, kde ta první je parádní a nastavuje skvělý atmo a drží diváka celkem v napětí a očekávání co ještě všechno nepřijde. Bohužel druhá polovina je úplně jiný film, jakoby se na předchozí události snad zapomnělo. Samozřejmě nezapomnělo, ony se nějak řeší, ale špatně a vy pořád čekáte a čekáte a přijdou titule! Konec je pro mě epický průser! Shodilo to film (alespoň za mě) o 30% minimálně! Samozřejmě, pochopil jsem pointu i messege, ale ta mě absolutně neuspokojila. S tím se nejde nějak smířit.. Ale musím říct, že je to dobře natočený, herecky taky paráda, hlavně křupani jsou skvělý a uvěřitelní! ()

Kozlowski8

Příběh, odehrávající se v zapadlé chudé vesničce na severu Španělska, kam se přistěhuje stárnoucí pár francouzských intelektuálů, aby si zde splnil svůj sen - pěstovat zeleninu, farmařit a žít v souladu s přírodou. Antoine a Olga však do místní komunity příliš nezapadli, jejich přístup k místním je odtažitý a odtržený od reality a vztah se sousedy stále intenzivněji provází stupňovaná nenávist. Nesmírně silný, emotivně vyčerpávající snímek o střetu dvou světů, dvou pohledů na život, dvou pravd - který pomalu, ale nevyhnutelně směřuje v tragické vyvrcholení. Postupně budované napětí v depresivní atmosféře, několik velmi silných scén a krásné exteriéry. Pro mne nečekaně silný filmový zážitek od režiséra a scénáristy, kterého jsem dosud neznal. Filmy Rodriga Sorogoyena dávám okamžitě do hledáčku. 80 %. ()

Kushina

Hrozně ukecaná nuda, dalo by se to i zvládnout, ale 130 min filmu, kde se z 80% jen mluví a vlastně docela o hovně, to je pro sledujícího fakt utrpení. 35% ()

vojacekr

Rodiče, spolužáky, kolegy v práci a sousedy si nevybereš. Ani kdyby ses rozkrájel na sebemenší nudličky. Jak pověděla dcera... "takový vztah by vám mohl každý závidět." ()

yoryk

jedna veľká a neskutočná nuda kde hodinu a pol sa skoro nič nedeje len nejaké škriepky medi susedmi, potom príde k tragédii a totálne nevysvetlený koniec. Za mňa jedno veľké nudné sklamanie. ()

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

Na cenách César uspěla i česko-slovenská stopa

25.02.2023

V pátek 24. února 2023 proběhlo v pařížském koncertním sále Olympia slavnostní předávání prestižních cen francouzské akademie filmových umění a technik, známých pod názvem César. Vítězným snímkem… (více)

37. ceny Goya – výsledky

37. ceny Goya – výsledky

12.02.2023

V sobotu 11. února byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl v Andalusii ve městě Seville, kde se udělování cen uskutečnilo naposledy v roce 2019. Moderátory… (více)