Reklama

Reklama

Epizody(6)

Obsahy(1)

Sametová revoluce nepřinesla jen politickou a ekonomickou svobodu. Druhou stranou mince byl nebývalý rozmach zločinu. Mnohé kriminální činy divokých devadesátek zůstaly i po více než třiceti letech nedořešeny nebo nesou pachuť podivného vyšetřování, ovlivněného mocnými kmotry a politiky. To, co se v tehdejším polosvětě událo, totiž ovlivňuje život i dnes. Nastal čas se za těmi nejzásadnějšími kauzami ohlédnout a po letech je důstojně uzavřít. Dokumentární seriál Polosvět představuje výsledky unikátního pátrání po kořenech vzniku českého organizovaného zločinu devadesátých let a zkoumá fenomény vývoje tehdejšího kriminálního podsvětí. Obsah tvoří nejzajímavější dobové kauzy a jejich hlavní aktéři. Propojení s dramatickým seriálem ČT Devadesátky umožňuje pochopení nebezpečné vlny vzrůstající polistopadové kriminality a má i preventivní funkci před nebezpečnými kriminálními jevy v soudobé  společnosti. (Česká televize)

(více)

Recenze (37)

zahadum 

všechny recenze uživatele

Ďalší výborne spracovaný dokument na tému krimi v CZ resp. v Československu. Začiatky rokov 1990 + boli známe ako divoké obdobie kedy sa pomaly majetok dostával z rúk ľudu do rúk organizovanému zločinu. Na začiatku chceli na tomto mega veľkom kšefte sa priživiť aj malý nadšený jednotlivci ale všetci do jedného skončili ako skončili. Postupne ten nadnárodný organizovaný zločin prevzal správu tých majetkov ľudu CZ a SK v rámci globalizácie k sebe. Drobné ryby skončili a keďže majetky sú napevno rozdané a pravidlá, že veľké zvery sa beztrestne neokrádajú tak táto éra skončila. Bola to pestrofarebná gýčovitá a strašne rýchla doba v ktorej sa veci menili zo dňa na deň a niektorí jedinci v tom vedeli plávať už z čias socializmu. Ako som písal vyššie tak niekedy na začiatku tisícročia si veľká mafia ktorá vládne svetom vzala všetko. Seriál je spracovaný výborne, práca policajtov v tej dobe bola obdivuhodná a často ich životy bolo ohrozené. Hodnotím kladne a ešte by som pár častí na vyše bral. Za každým veľkým majetkom sa skrýva zločin. 90 % ()

rublik05 

všechny recenze uživatele

Ačkoliv mám k panu Kmentovi jisté výhrady, musím uznat, že tento projekt je nadmíru povedená záležitost, která krásně doplňuje objev roku, seriál Devadesátky. Každý díl se věnuje jedné kauze z tohoto divokého období, zaujalo mě množství dobového materiálu, kvalitní poutavé zpracování, největším překvapením však byl zajímavý výběr účinkujících, některé osoby, např. Berdych či Běla, bych v tomto dokumentu opravdu nečekal, divák má tak jedinečnou možnost danou problematiku vidět ze dvou různých úhlů pohledu. Byť série v podstatě nepřinese téměř nic nového, prakticky jen poutavou formou shrne všechna známá a dostupná fakta, Polosvět všem vřele doporučuji, chválím Českou televizi, párkrát do roka se na ní vyplatí dívat. 9/10. ()

Reklama

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Solídna vec, mapujúca kriminalitu v ČR po "Zamatovej revolúcii", ktorú študenti spontánne zorganizovali, aby tak zapríčinili pád Komunizmu - ale no istežé :D Každopádne, baví to, len to nemá takú dávku emócie ako slovenský dokument "Mafiáni". Ten je určite formou spracovania o triedu lepší, pričom z pohľadu rozmachu kriminality po 89´, sme ako správni, "bieli cigáni" čo by všetkých zapredali za päť korún, bratov Čechov dokonale tromfli .. toto nám naozaj môžu "závidieť". ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Proč to říkáš do telefonu? Někde to zakopej, polož na to granát a schovej se, než přijedu." Devadesátky byly parádní jízda. Trošku připomínaly anarchii. Každej si říkal, co chtěl, dělal, co chtěl, kradl, jak chtěl a zabíjel, koho chtěl. Prostě svoboda a já děkuju za její připomenutí. Bylo skvělý slyšet názory policajtů, gaunerů a novinářů na to, co se to tady vlastně dělo. Já mám jen problém s tím, že moc nevěřím policajtům, gaunerům a Jankovi Kroupovi. A GIBSu - to jsou skuteční zmetci. Takže vítejte v polosvěte, ve kterým policie spolupracuje s gaunerama, politici mění zákony dle přání "podnikatelů" a jeden velikej mafián si dělá reklamu s kozama na Václaváku. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

povedená dokumentární minisérie,která i ty nejprovařenější kauzy dokáže podat natolik zajímavě,že čas uteče jako nic a divák si rád nechá zopakovat i to co už slyšel tisíckrát.Osobně mě nejvíc bavil poslední díl,který se zaměřil čistě na Ivana Jonáka a jeho discoland a kamarádíčky.Celé to povídaní od Uwy a nebo Romana Skamene bylo tak zvláštně tragikomicky hloupé až to bylo skoro strašidelné...80% ()

Galerie (8)

Zajímavosti (8)

  • Jeden z kriminalistů, který nás provádí dílem, je Jaroslav Hruška, který pracoval na Útvaru pro odhalovaní organizovaného zločinu. Po odchodu od bezpečnostních složek provozoval ekofarmu a moštárnu. (sator)
  • Světští je označení pro komunitu lidí provozujících zábavní parky, kolotoče, cirkusy. Pojmenování označuje něco pozemského (přízemního) v protikladu k posvátnému, sakrálnímu, církevnímu. Bývá vnímáno jako pejorativní. (sator)
  • Sídlo firmy Františka Mrázka bylo na adrese Durychova 101/66, 142 00 Praha 4 – Lhotka. Nový dvůr (usedlost ve Lhotce) je doložena z roku 1764. Býval zde mužský klášter, později chudobinec či sociální byty. V budovách sídlilo i Centrum řemesel pro rekonstrukce památek v Praze. Roku 2019 byl zamítnut návrh na jeho demolici. (sator)

Reklama

Reklama