Mayday

• USA Plane (více)
Trailer 1

Pilot Brodie Torrance je během bouře nucen přistát se svým letadlem na válkou zničeném ostrově na Filipínách. Brodie musí dostat cestující do bezpečí a vyřešit riskantní situaci, protože ho pronásledují nebezpeční povstalci. (HBO Max)

Trailer 1

Wacoslav1

Tak jsem se konečně dokopal ke komentáři. Po loňský bídě naštěstí hned na úvod roku naprostá trefa do černého kterou jsem si na druhý shlédnutí užil ještě víc. První půlka je takový mix seriálů Letecké katastrofy a Ztraceni, ale to mi nepřekáží. Ta druhá přepne do akčního módu a i když tu akce nehraje úplně prim tak je fyzická a kvalitně natočená. Butler tentokrát víc civilní role dalšího Mikea Banninga nečekejte, ale je naprosto uvěřitelný a patří mu velký dík, že jako jeden z mála nespadnul do digitálních omalovánek nebo levných sraček a furt točí poctivý chlapácký filmy z reálnýho prostředí. Palec nahoru.90% ()

Omnibus

Filipínský rebel? Ten nám tady chyběl.“ Medailemi akčního hrdiny ověšený londýnský zachránce Butler tentokrát elektrikářem. Ručička ampérmetru ožila, alfasametr ukazuje uspokojivé hodnoty a v houští vrčí tygří rebel, kříženec bin Ládina se  Sandokanem. Je nejvyšší čas pokusit se o start a zápis do Guinnessovy knihy rekordů v kategorii „Počet havárií s jedním letadlem v jednom dni.“ Přímočarý a s vypnutým transpondérem koukatelný akčňák. Jen škoda, že produkce šetřila na fauně, takže Butler a černý Rambo při prodírání džunglí nezakopli o jediného leguána, natož aby jim tarantule spočítala chlupy na koulích. Taky nechápu, proč se při stavbě letišť patláme s betonem a mažeme s asfaltem, když dopravní letadla (zde Douglas MD-80) umí přistát v záhonku mrkve a odstartovat i z oraniště. KULATÉ OKÉNKO: [][] Letadla v béčkových filmech jsou: A) Ekologická. Létají zřejmě na vodu (palivo bylo při přistávání vypuštěno, čas 23:48). B) Kulkovzdorná. Díry v trupu naopak vylepšují letové vlastnosti. C) Blbuvzdorná. Brodie Torrance promine. D) Opakovatelně havarovatelná. [][] Správná odpověď: Škoda jedné, kvůli ratingu vystřižené scény - osobní prohlídky letušek povstalci. Mohl jsem dát čtyři prsty... takhle jen tři. ()

Sabrewulf

Je to fajn film na jedno podívání, jenže... mohla to být pecka, nebýt několika negativ, které film zbytečně sráží. V prvé řadě záporáci. Jsou to spíš takoví ťulpasové. Když jsem se dozvěděl, na jakém ostrově že se to osazenstvo letadla ocitlo, dost mi zatrnulo a těšil jsem se na nervy drásající situace. Ve výsledku skoro nic nepředvedli, necítil jsem z jejich strany žádnou hrozbu a ve finále jsem už jen čekal, kdy na někoho z nich stejně jako ve Žhavých výstřelech 2 spadne klavír. S tím velmi úzce souvisí další dvě negativa. Absence gore. Jako něco málo tam je, ale ruku na srdce, tohle je téma, které si koleduje o tvrdé eRko. Já s naprostou samozřejmostí očekával, že někde vedle místnosti s kamerou najdou mrtvoly misionářů v rozkladu a na záznamu kamery uvidí jejich brutální popravu. Celkově spousty scén nastartovaly nadějně, aby byly zakončeny příliš uhlazeně. No a ta třetí věc. V druhé polovině film sklouzne k extrémní přímočarosti, což zamrzí vzhledem k tomu, že ta polovina první je opravdu pečlivě budovaná. Veškerá záchrana jde jak po másle bez nějakých větších zádrhelů. Při finále jsem úplně přestal mít strach o postavy. Je to fakt škoda, ten potenciál, jaký to mělo, přišel vniveč. ()

Radiq

Velmi jednoduchý děj, kdy kapitán neví, jestli má být víc Gerard nebo Butler. Každopádně se z něj stane akční hrdina, protože to je přece Gerard Butler. Sekunduje mu k tomu Luke Cage, kterej takovou podobnou vizáž měl už i v pár epizodách tohoto seriálu. A je to ve filipínské džungli, což je tak jediný originální aspekt. Že budou nepřátelé padat jak hrušky, s tím se tak trochu počítá. Jako oddechovka ideální. Nic víc se od toho ale čekat nedá. A já vlastně ani nečekal, takže cajk. Jo a ty záběry na letadlo v obležení CGI efektů si mohli odpustit. ()

Arsenal83

Film neustále drží v napätí, stále sa niečo deje. Ale tie lietadlové sekvencie boli oveľa lepšie než strieľanie v džungli. Akcia výborná, príbeh bez nejakej väčšej hĺbky a samozrejme sú tu situácie, ktoré s realitou asi nemali veľa spoločného, hlavne situácie vo vzduchu. No a nebolo to ani celkovo dotiahnuté - životná okolnosť ohľadne obvineného vraha nedovysvetlená. Každopádne svoj cieľ pobaviť film splnil. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v Portoriku počas leta 2021. (Real Tom Hardy)
  • Během bouřky nebo turbulence kapitán rozhodně neleze z bezpečí kokpitu, aby šel zkontrolovat cestující, to není jeho práce. Zaprvé se může zranit, ale hlavně v takto extrémní situaci se má hlavně věnovat pilotování. (PROCESOR)
  • Štúdio chcelo pre film iný názov, ale Gerard Butler (Brodie Torrance) trval na jednoduchosti názvu. (belinko)