Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Thriller Výkupné (1974) zavádí diváky do blíže neurčené skandinávské země, kde skupina teroristů obsadila rezidenci britského velvyslance, aby dosáhla propuštění svých druhů z britských vězení. V dramatickém a komplikovaném ději se překvapivě zkříží zájmy britské a místní bezpečnosti… Hlavní roli místního šéfa bezpečnosti Tahlvika ztělesnil známý skotský herec Sean Connery, který se v té době snažil zbavit nálepky své nejslavnější postavy – neohroženého agenta 007 Jamese Bonda. Jeho protihráčem v úloze teroristy Petrieho byl tehdy populární anglický herec Ian McShane. Režíroval málo známý finský tvůrce německého aristokratického původu Casper Wrede (1929–1998), který na sebe předtím upozornil filmovou adaptací Solženicynova románu Jeden den Ivana Děnisoviče (1970), a za kamerou stál slavný Bergmanův spolupracovník Sven Nykvist. Snímek vznikl v norských exteriérech a hrál se v druhé polovině sedmdesátých let i v našich kinech. Tehdy také vznikla česká verze, v níž postavu Petrieho namluvil těsně před svou emigrací Jan Tříska, jehož jméno bylo z filmu odstraněno. (Česká televize)

(více)

Recenze (50)

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Všechny postavy v tomto filmu, stejně tak jako jeho příběh jsou smyšlené....Nicméně za pokus to stálo, film je dobře obsazen, stále se něco děje a řeší, kamera vůbec není špatná (záběry na leteckou honičku v horách) Goldsmithova hudba obstojná a řekl bych že i hodící se k takovédlemu druhu filmu. Konec filmu je sice trochu natahovaný, avšak i značně překvapivý a především pak zamotaný ale myslím si že jako průměrný politický thriller tento snímek celkem obstál..Znám však lepší. ()

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Zajímavý námět kdy vojenští a vládní představitelé musí řešit neobvyklou situaci dvou spolupracujících teroristických skupin zadržujících rukojmí v letadle a na ambasádě. Jenom škoda, že z přibývajícím časem jsem získával pocit, že scénárista kombinoval až to celé překombinoval a závěrečná pointa není zase až tak šokující jak tu někteří píší. Teda neříkám, že jsem věděl, že se stane přesně tohle, ale když si během děje filmu dáte dohromady různé nesrovnalosti, tak začnete tušit, že ten konec to celé postaví na hlavu. Jinak celkem napínavá záležitost s tradičním držákem Connerym, ale pozor kdo se těší na nálož akce, tak bude zklamán, protože se jedná o klasický sedmdesátkový thriller s pomalým tempem sázejícím hlavně na atmosféru a psychologii postav. Na 4* to nevidím, ale jinak jsem se bavil celkem obstojně, takže v tomto případě to vidím na slušných 65% ()

Reklama

Anderton 

všechny recenze uživatele

Zaradiť do večerného televízneho programu v 35 stupňových horúčavách film, odohrávajúci sa v zimnej Škandinávii je chytrý ťah. Len škoda, že po rozmäknutí mozgu z letného dňa som nezožral nakoniec komplikovanejšiu zápletku, ako sa na prvý pohľad zdalo. Podstatné je, že na to prišiel Sean Connery, ja by som sa ako vyjednávač tiež nechal napáliť. Ono tie nórske exteriréry nie sú rozhodne využité na maximum, sorry Nykvist, a film si diváka nepodmaní, aj keď potenciál v príbehu a obsadení rozhodne bol. Goldsmithova hudba mi ale liezla poriadne na nervy. ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Příjemný snímek, na který se dobře kouká, ale není to nic, co by jsme neviděli. Někdy v lepší jindy v horší podobě. Film má hodně nevrovnaná tempo děje, neboť záživné okamžiky se střídají s nudnými opravdu často. Sean Connery je velmi charismatický herec a kouká se na něj dobře v jakémkoli filmu, takže proti jeho výkonu nemám co dodat. Pokud nemáte o víkendu co dělat, tak mohu jen doporučit, protože se jedná o příjemně "zabitou" hoďku a půl....... ()

LiVentura 

všechny recenze uživatele

Obstojný snímek s Connerym. Reálný úvod, dvě skupiny teroristů, letadlo, rezidence velvyslance, jeden vedoucí státní úředník, druhý mocný tajný, třetí akční a rozhodný vedoucí malé jednotky, která si se vším poradí. Nejhorší ovšem je, že obě teroristické skupiny se navzájem ve svých akcích kryjí a jsou proto znásobeným rizikem pro vládu a armádu. Jak to vše dopadá? Inu, docela originálně, politická pointa nad očekávání... :-) PS: Skvělého herce Harrise jsem si tedy ani při nejlepší vůli nevšiml..!!! ()

Galerie (17)

Zajímavosti (2)

  • Ian McShane (Ray Petrie) nosí hodinky značky Omega Speedmaster Professional. (dyfur)
  • Natáčení probíhalo v norském Oslu a v anglickém studiu Shepperton. (Terva)

Reklama

Reklama