Thriller Výkupné (1974) zavádí diváky do blíže neurčené skandinávské země, kde skupina teroristů obsadila rezidenci britského velvyslance, aby dosáhla propuštění svých druhů z britských vězení. V dramatickém a komplikovaném ději se překvapivě zkříží zájmy britské a místní bezpečnosti… Hlavní roli místního šéfa bezpečnosti Tahlvika ztělesnil známý skotský herec Sean Connery, který se v té době snažil zbavit nálepky své nejslavnější postavy – neohroženého agenta 007 Jamese Bonda. Jeho protihráčem v úloze teroristy Petrieho byl tehdy populární anglický herec Ian McShane. Režíroval málo známý finský tvůrce německého aristokratického původu Casper Wrede (1929–1998), který na sebe předtím upozornil filmovou adaptací Solženicynova románu Jeden den Ivana Děnisoviče (1970), a za kamerou stál slavný Bergmanův spolupracovník Sven Nykvist. Snímek vznikl v norských exteriérech a hrál se v druhé polovině sedmdesátých let i v našich kinech. Tehdy také vznikla česká verze, v níž postavu Petrieho namluvil těsně před svou emigrací Jan Tříska, jehož jméno bylo z filmu odstraněno. (Česká televize)

Boss321

Příjemný snímek, na který se dobře kouká, ale není to nic, co by jsme neviděli. Někdy v lepší jindy v horší podobě. Film má hodně nevrovnaná tempo děje, neboť záživné okamžiky se střídají s nudnými opravdu často. Sean Connery je velmi charismatický herec a kouká se na něj dobře v jakémkoli filmu, takže proti jeho výkonu nemám co dodat. Pokud nemáte o víkendu co dělat, tak mohu jen doporučit, protože se jedná o příjemně "zabitou" hoďku a půl....... ()

LiVentura

Obstojný snímek s Connerym. Reálný úvod, dvě skupiny teroristů, letadlo, rezidence velvyslance, jeden vedoucí státní úředník, druhý mocný tajný, třetí akční a rozhodný vedoucí malé jednotky, která si se vším poradí. Nejhorší ovšem je, že obě teroristické skupiny se navzájem ve svých akcích kryjí a jsou proto znásobeným rizikem pro vládu a armádu. Jak to vše dopadá? Inu, docela originálně, politická pointa nad očekávání... :-) PS: Skvělého herce Harrise jsem si tedy ani při nejlepší vůli nevšiml..!!! ()

liuk

Snad skoro první věc, která vás při sledování Ransom napadne je "to jsou ale blbečci...". Ono totiž hned na začátku filmu a po celé jeho trvání postavy i filmaři žijí v domnění, že Skandinávie je stát - Skandinávské ministerstvo, Letiště xyz-Skandinávie atd. Jestli se v 70. letech báli Britové kvůli něčemu Nory provokovat, tak ať, ale tohle je prostě hrozný. :) Jinak je Ransom slušným thrillerem, ze kterého klidně mohla hodně čerpat Die Hard, používá totiž její později velmi oblíbené schéma - jedna lokace, problém, frajer ho proti vůli všech řeší. Moc se mi líbila letecká "honička" mezi horami. Film je napínavý, trpící hlavně trochu překombinovaným koncem, který zase aspoň vysvětlí zprvu podivné chování postav v průběhu filmu. Já jen doufám, že se za pár let v amerických filmech nedočkáme termínů: Blízkovýchodní ambasáda a Ministerstvo buddhistů. Akorát 3*. ()

honajz

Takový obyčejný thriller, co se rozpadá na několik nestejně kvalitních část, které pohromadě nedrží a nudí a nezachrání je ani charismatický Sean Connery, protože v podstatě nemá co hrát. --- EDIT: Viděno znovu 2/2019. Docela to drží v napětí a závěrečný zvrat je zajímavý (i když nad ním raději moc nepřemýšlet, protože ne ve všem dává smysl a ne vše do sebe zapadne), i stopáž je přiměřená, ale stejně to na lepší hodnocení nakonec nemá. ()

Han22

Občas se mezi těmi neznámými průměrnými retro kriminálkami vyloupne nečekaná pecka. Kdesi ve Skandinávii drží teroristi britského velvyslance. Další skupina teroristů drží letadlo na letišti se stovkou cestujících a žádají pro první skupinu volný odchod. Kapitán letadla ale poškodil podvozek a odlet se protáhne. Britové tlačí na volný odchod a velitel švédské bezpečnosti zkouší přijít na to, co dělat a co se vlastně děje. Toho hraje Connery, který se zkoušel oprostit od Bonda, jeho postava je obyčejný chlápek středního věku a analytik na hony vzdálený akčnímu Bondovi. Až na 2 minutky na konci to není akční, ale za to napínavé s pár perfektními scénami (odhalování špeha na letišti, letecká honička v horách), mrazivou atmosférou a nečekanou pointou kdo je kdo. Vzpomněl jsem si při tom na o dva roky novější Profesionály, kde se Britové taky nebáli šít do vlastních řad. Silné 4*. ()

• Ian McShane (Ray Petrie) nosí hodinky značky Omega Speedmaster Professional. (dyfur)
  • Natáčení probíhalo v norském Oslu a v anglickém studiu Shepperton. (Terva)