Reklama

Reklama

Americká občanská válka Severu proti Jihu skončila a bitvami zubožená země se pomalu staví na nohy. Státy bývalé Konfederace žíznivě čekají na finanční pomoc ze severu, ale na jeden takový konvoj s milionem dolarů si brousí zuby i plukovník Jonas (Joseph Cotten), stále oděný v šedé konfederační uniformě. Plukovník totiž kapitulaci nikdy nepřijal a se svými třemi syny tvoří poslední zbytek kdysi obávaného pluku Salamandrů. S milionem dolarů by však mohli obnovit někdejší slávu Konfederace a plukovník se úkolu, který chápe jako boží poslání, chopil s fanatickou zaslepeností. Při přepadení konvoje rozpoutá Jonas se svými syny peklo na zemi a nenechají naživu jediného svědka. Peníze pak chtějí převézt v rakvi s najatou prostitutkou, která má sehrát zdrcenou vdovu, ale nic nejde podle plánu. Několik hlídek jejich divadýlko s převážením ostatků zmátlo, ale krvavá spirála jejich zločinu je stahuje stále níž a nebezpečí číhá i uvnitř rodiny... Spaghetti western natočil v roce 1966 klasik žánru Sergio Corbucci, který na stříbrné plátno uvedl i legendárního desperáda Djanga (1966), a hudbu k filmu nesložil nikdo jiný než samotný Ennio Morricone, v titulcích je ovšem uveden pod pseudonymem Leo Nichols. (Česká televize)

(více)

Recenze (26)

Flego 

všechny recenze uživatele

Nápaditý spaghetti-western, ktorý ani chvíľku nenudí a využíva dôvtip a snahu o priamočiarosť svojich tvorcov. Nenávratný a naivný sen plukovníka porazenej južanskej armády vyhrocuje udalosti do extrému, ale všetko má svoju logiku. Príjemné Corbucciho prekvapenie obohacuje Morriconeho trúbka ( v titulkoch uvedený pod pseudonymom Leo Nichols ) a američan Joseph Cotten. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Dostavník s penězi a pět kurev (z toho jen jedna provozuje styk za peníze, ale ta je brzy vystřídána). Stupeň zkaženosti postav jasně naznačí, kam to celé směřuje a protože nikdo nemůže mít štěstí do nekonečna, je jen otázkou času, kdy si „I crudeli“ uvědomí, že jsou v… Corbucciho tradiční rakví fetiš, nepříliš sofistikovaný scénář, pointa, která je zároveň vtipná i blbá (plukovník Jonas to jednou rukou táhl do prudkého svahu nějak lehce) a v roli lstivého žebráka Al Mulock (ano, to je ten, co neprozřetelně mluví místo střílení, když je ošklivý Tuco naložený ve vaně). Jedna z mnoha Tarantinových inspirací, ve které si jakýsi Leo Nichols snaží hrát na Morriconeho a moc mu to nejde.. ()

Reklama

JohnMiller 

všechny recenze uživatele

Och, joj..... Tarantino, ty zlodej jeden.... Už od detstva mám slabosť pre westerny. S mnohých filmov som, ako každý iný samozrejme, vyrástol ale tie pravé Talianske Spaghetty Westerny zbožňujem do dneska stále rovnako. Po čase som si hlavne uvedomil, že oproti väčšine, a to hlavne s USA, westernov, sú tie lepšie Talianske skutočným filmovým umením zo všetkých hľadísk. Sú to v skutku umelecky hodnotné kúsky. Vždy sa mi zdá, že som už videl všetky tie "lepšie" ale stáva sa, že zhodou okolností vždy natrafím na ďalší skvost.. Ako to bolo aj v tomto prípade. Už hneď meno režiséra vo mne vzbudilo pocit, že to bude bezpochyby kvalitná "podívaná". Sergio Corbucci je podľa mňa hneď po Leonemu najlepší režisér Westernov.Filmy ako Companeros, Django či Great Silence hovoria za seba. Má to špagetovú produkciu, špegatových hercov, prostredie božskú hudbu ale aj tak mi to príde, že to bolo nakrúcané pravdepodobne pre USA. Rovnaký pocit som mal aj s jeho predošlej snímky Navajo Joe ktorý, až na výnimku skvelej hudby Ennia Morriconeho, nepovažujem za nič extra. Trocha zamrzí ale ináč je to rozhodne špičkový film aj keď ho nemôžem zaradiť medzi top Westerny keďže kamera nebola ako si vžitá s príbehom . a skvelá hudba Morriconeho nebola použitá vždy na správnom mieste. Príbeh ktorým sa Quentin Tarantino určite inšpiruje v jeho nasledovnej snímke H8FULL8 rozpráva cestu dostavníka drsného otca, plukovníka padlých južanov, jeho troch, synov a jednej kartovej podvodníčky. Cez nebezpečné územie plného vojakov, mexických banditov a indiánov prevážajú rakvu plnú peňazí. Takýto skvelí námet, alá westernová odysea, sa proste nedá pokaziť. Quentin Tarantino si s tohto filmu prepožičal veľmi krásnu skladbu Un monumento a použil ju do svojho kúsku menom Django Unchained.. Bola použitá v záverečnej scénke Skvelý priestor dostal aj herec Al Mulock, ktorý je známy tým, že v roku 1968 spáchal samovraždu, deň po nakrútený svojich scénok k filmu Vtedy na Západe. Zabil sa v kostýme cowboya v ktorom hral. ()

špaček421 

všechny recenze uživatele

Vypečená rodina - despotický otec, bývalý konfederační plukovník (Joseph Cotten), jeho tři synové - magor (Gino Pernice), hajzl (Angel Aranda) a dobrák (Julián Mateos), ti čtyři přepadnou konvoj vojáků s penězi, všechny zabijí a peníze schovají do rakve, o které předstírají, že je v ní mrtvý poručík. S sebou mají ještě děvku, která má dělat vdovu po onom poručíkovi. Jenže děvka chce peníze pro sebe, tak ji jeden ze synů zabije. Ten hodný syn se vypraví do města, kde najde falešnou hráčku Claire (Norma Bengell), která má převzít roli po děvce. Jenže Claire není zrovna ochotná pomoci, navíc se do všeho přimíchají mexičani, vojáci a šerifové, kteří hledají vrahy toho konvoje. Film by byl tak za tři hvězdičky, ale za závěr musím jednu přidat. Hudbu skutečně složil Ennio Morricone, ale je to asi zatím jeho nejslabší. ()

Kubaso 

všechny recenze uživatele

Jistě ne nejlepší western od Corbucciho, příjemně se však vymyká ostatní špageťácké produkci. Taková "Divoká banda" poitalsku, ovšem s tím rozdílem, že "Hellbenders" se mi líbili o něco víc (a taky jsou starší). Na Morriconeho hudbu jsem si musel napřed zvyknout, nejde o jeho úplně nejtypičtější soundtrack, ale brzy se mi zalíbila. Horší je to s herci. Obsadit do hlavních rolí neznámé tváře byl podle mě dobrý nápad, bylo by ovšem fajn, kdyby hráli lépe. Taťka Jonas (Joseph Cotten) je výborný, ale zbytek mužského osazenstva je strašně nevýrazný. Hlavně Julián Mateos coby Ben mi poněkud vadil, což ovšem může být jen tím, že hraje kladnou roli ve filmu, kde by žádné být neměly. Má-li tenhle film skutečně nějakou Achillovu patu, myslím, že je to tahle. ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama