Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Nadprůměrně romantický western s vynikajícím Gregory Peckem v záporné roli krásného a lehkomyslného syna bohatého rančera. Mladá indiánská míšenka Pearl (Peckem nazývaná "kočka divoká") je přitahovaná intelektem jednoho muže a zároveň grázlovsky samčím chováním jeho bratra, aby si pak odvrhnutá nešťastně vybrala muže třetího, přestože miluje první dva a musí a nemůže si vybrat ani jednoho. K tomu celou dobu řeší, jestli není coura:). Toho nešťastníka životem vláčeného scénáristu bych rád potkal... Všechno ostatní o filmu a především o hercích už řekli ve svých skvělých komentářích kolegové Matty a Rogue. Trailer je zde: http://www.sms.cz/film/souboj_na_slunci/ukazka(6.7.2009)

Souboj na slunci je velkolepě natočeným barevným vysokorozpočtovým westernem s nádhernou kamerou, krásnými outdoorovými scenériemi a velkými hereckými jmény, ale to je bohužel vše. Jedná se o kvalitně natočený snímek, ale bohužel zatraceně dlouhý a děsně natahovaný. Přestože se zde objevují skvělí herci, tak si žádná z postav moje sympatie nezískala. No a ten přechválený konec mě zaujal stejně málo jako zbytek filmu. Vlastně nevím, proč nejdu s hodnocením ještě níž. Asi dám příliš na to vizuální pozlátko :-)(23.1.2012)

Mužská samoľúbosť a jej prejavy. Za prvé márnomyseľný otec, ktorý nedokáže uniesť svoje poníženie. Pošramotené sebavedomie a hrdosť napraví rozhodným činom, ktorým zároveň pripraví dospievajúcu dcéru o obidvoch rodičov. Druhou samoľúbosťou sa vyznačuje ambiciózny, v právnických knižkách zahrabaný trtko, ktorý zrejme z pragmatických dôvodov (nesplietanie sa s rasovo a sociálne nevhodnou ženou) odmietne byť bližším vyučujúcim mladej miešanky, do ktorej je síce zaľúbený, ale radšej odíde. Dovzdelá sa, nájde si belošku z dobrej rodiny a zrazu sa zjavuje sťaby dobročinný záchranca v momente, kedy má kariéru i vzťah vyriešený. Z hlavy farmy nafúkanosť priam vyžaruje - novopríchodziu slečnu má len za radodajnú štetku, menejcenného potomka niekdajšieho nápadníka jeho ženy. Podľa jeho názoru je vhodná len ako krátkodobá potecha pre synáčika. No a ten napokon je majster sveta, ponižujúci a zároveň nepripustiaci k telu ponižovanej milenky iného muža, majúceho o ňu seriózny záujem. Záver bol uchvacujúci, no ocitnúť sa v takomto kotli povýšenectva, nadutosti a pýchy, ako inak to mohlo skončiť?(16.4.2013)

Tak do polovice ma to bavilo, vzhľadom na rok výroby je to slušne pozerateľné. Navyše G. Peck ako namyslený mladík poteší, v tejto polohe ho často nevidno. Scéna s krotením divokého mustanga je super, neviem nakoľko to bola práca Pecka a kaskadéra, ale výsledok vyzerá obdivuhodne, zvlášť keď si uvedomíme, že vtedy triky neboli. To isté mi napadlo pri veľkolepých záberoch na cválajúcich jazdcov na koňoch, ktorých mohlo byť i okolo 200-300. Horšie to bolo so vzťahom polovičnej indiánky a G. Pecka. poviem na rovinu, že jej hláškam - "ľúbim ťa" a "nenávidím ťa" som postupne prestával rozumieť, zvlášť keď G. Peck nie je vykreslený ako mužský ideál. Trochu divná love story s netradičným záverom. Očakával som v prvom rade western, až potom love story...60%.(28.4.2013)

Preplatený veľkofilm, megalomanské scény v ňom ale nehľadajte. Herecké hviezdy na každom kroku a pestrofarebný technicolor - fantázia, ale druhý Gone with the wind to nie je. Je však zbytočné naďalej kritizovať, lebo je to dobrý film s priam až odpudivo nesympatickým Peckom, čo je uňho raritou. Takisto charizma Josepha Cottena boduje so železnou pravidelnosťou, ako dáka matematická rovnica. A má to taký ten duch zlatého veku Hollywoodu, čiže pre fanúšikov obdobia ide o povinnosť. Najmä za tie pohľady, ticho a blesky, ktoré dotvárajú scénam mimoriadnu pôsobivosť.(4.11.2014)

• - Joan Tetzel v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Film byl odsouzen ligou mravnosti, katolíky i protestanty. (Hans.)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Nivena Busche. (Hans.)