Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

West

Čekal jsem od toho daleko víc. Christian Bale je herecký eso, to se musí uznat. Vypadal tu opravdu jak z koncentráku. Příběh je hodně temný , ale vlastně nenabídne nic co by jsme už někde neviděli. Depresivní situace s kterým se člověk tady trošku dusí nemá žádnou podstatu. Až na určitý fakt že Trevor Reznik trpí z nějakého důvodu nespavostí a halucinacemi. A celé to vyůstí v jasnou odpověď. Už ve čtvrtce filmu jsem prokoukl pointu.. Celé je to postavené na herecké výkonu hlavní postavy , která odvedla slušnou práci , ale už jsem ho viděl v lepší formě. 55% ()

Nocturno culto

Bale byl skvělej, muselo to dát práci, takhle zhubnout do dané role a udržet se jakž takž v odpovídající fyzické kondici ale já se přiznám že jsem se v ději trochu ztrácel a malinko bloudil, ke konci se sice leccos vysvětluje ale přesto ..zatím za 3, mrknu na to ještě jednou a může být, že se konečné hodnocení změní .. ()

Mouchal

Tomuhle filmu udělal kvůli své neuvěřitelné fyzické proměně Bale pořádnou reklamu. Pochybuji, že bych se o filmu dozvěděl, nebo že bych si ho dokonce chtěl pustit, kdyby tam unaveně vyhlížejícího "kostlivce" takto perfektně nehrál právě Bale. Neskutečný, co všechno kvůli jednomu filmu všechno dokáže podstoupit a i s vědomím, že to není žádný stomilionový projekt. Za to opravdu obří klobouk dolu. Bohužel ale film tahá jen ten Bale. Není to úplně špatně, on na to má, ale pak nastane (a nastala) situace, kdy si k žádné vedlejší postavě nevytvoříme žádné sympatie (i Bob z TWD působí jen jako přisprostlý vypatlaný dementek) a jsou nám upřímně dost jedno (stejně z nich asi půlka ani neexistuje). Atmosféra, která graduje po celý průběh filmu je fascinující. Žádného sluníčka či kytiček se tu nikdy nedočkáte, naopak přívalu stresu, nejistoty a šílené nespavosti se tu nevyhnete. Mnoho lidí si stěžuje na předvídatelný konec a mají pravdu, ale už nesouhlasím s tím, že by to byla nějaká fatální chyba. Ano, příběh k tomuto konci směřuje od začátku filmu, ale snad se na filmy nedíváme jen proto, abychom na konci měli držku řádně otevřenou a připravenou na to, aby někdo přišel a začali ho hned napadat zvrácené myšlenky... Celkově na mě Mechanik působil jako o něco horší a levnější Fight Club, ale především díky tíživé atmosféře a fyzickému mágovi Baleovi si nenechte toto dílo ujít. 80% ()

psychoza

Celkom predvídateľný dej, jediné, pri čom som mala nepríjemné pocity, bol pohľad na vychudnuté telo Christiana Balea. ()

Kingjiri

Tradičně výbornej Christian Bale (a jeho obětování se pro roli - jeho podváha byla fakt extrémní až nechtuná), použitý barevný filtry a hudba dělaj z Mechanika slušnou atmosférickou záležitost. Tempo vyprávění však mohlo být o něco svižnější a příběh byl občas dost rutinní (jak to bude s Ivanem jsem tušil už od začátku). Nicméně závěrečnou pointu (proč se všechno dělo) jsem odhadnout nedokázal a zaujala mě. Solidní žánrová jednohubka z evropský produkce, víc takovejch, tři silnější hvězdy. ()

gemi

Druhé zhlédnutí (první 12. 6. 2010) zajímavého příběhu o síle svědomí. Zajímavé je, že si to první před pěti lety vůbec nevybavuji. To se mi věru nestává. Film je dobrý, jen neobsahuje žádný zapamatovatelně silný moment. EDIT: 4. 5. 2022 - třetí zhlédnutí. A znovu! Znovu jsem si ten příběh prakticky nepamatoval. Jsem v šoku, že uplynulo tolik let, protože mám pocit, že jsem to psal vloni, přitom sedm let v trapu. No nic... Bale tady podává životní výkon, jeho na kost vychrtlá postava a palčivá insomnie je neskutečně přesvědčivá. Člověka až bolí se na něj dívat. Příběh je velmi dobře budovaný tak, že napíná a šroubuje zvědavost - co bude dál? Kdo je onen tajemný muž? Je Trevor Reznik blázen, nebo je to promyšlený komplot? V závěru se všechno vysvětlí a nakonec to celé dává dokonalý smysl, ale před tím si to s divákem hodinu a půl hraje jako kočka s myší. ()

balcazar

Keď sa od filmu nedokážete odtrhnúť, tak je natočený dobre. Parádny mindfuck, ktorý mi zatočil hlavu okolo svojej osi, film som raz prerušil kvôli návšteve WC a asi dvakrát som sa obzrel, či za mnou niekto/niečo nejde, tomu sa hovorí "efekt jak lusk". O famóznom výkone Balea netreba ani diskutovať, ten chlap si za to zaslúži pusu na jeho vychudnuté telo. ()

GameboyNES

Nějak mě to nudilo, děj byl průhledný jak mastný papír. Je to moje chyba že jsem už viděl spousty filmů na tohle téma. Navíc Bale pro mě není přesvědčivý herec, ve všech rolích se tváří stejně. Dvě hvězdy za retro hudbu ala psycho. ()

mazic

2x dostal bale 5 hvězd od mé osoby - serie končí a vrací se čirá nenávist mé osoby k jeho herecké kariéře a výkonům ()

GTS_PUNK

Christian Bale ako Trevor Reznik, pracovník od sústruhu, vo filme režiséra Brada Andersona. Mysteriózny thriller v roku 2004 je pohľadom do života insomniaka, ktorý zdanlivo prichádza o rozum, sleduje údajné sprisahanie proti svojej osobe a prežíva vo svete zvláštnych výjavov, situácií a postáv. Výborné dielo amerického režiséra však naprieč príbehom postupne odhaľuje, že veci nemusia byť ani zďaleka také, ako sa na prvý pohľad zdajú. Môžu byť ešte komplikovanejšie, môžu byť oveľa jednoduchšie a nemusia v skutočnosti vôbec existovať. Jednotlivé obrazy v deji majú schopnosť veľmi ľahko zamotať divákovi hlavu. Hľadať medzi nimi súvislosti, prepájať ich a snažiť sa nájsť skutočný význam však baví a film v tomto smere funguje na jednotku. Záver, odhaľujúci pravú podstatu Reznikovej insomnie, je takisto zvládnutý veľmi dobre, pričom do príbehu plného bizarností vnáša podstatný kus jasného, všetko ozrejmujúceho svetla. Na tom, že film dokáže fungovať tak dobre, ako funguje, má veľkú zásluhu predstaviteľ hlavnej postavy Christian Bale. Už iba svojím vzhľadom, pre ktorý sa skutočne fyzicky obetoval, dodáva celému temne pôsobiacemu príbehu na ak nie priamo dôveryhodnosti, tak atmosfére. Tá tu totiž na diváka výrazne pôsobí práve prostredníctvom postáv, ale aj spôsobom, akým je celá snímka natočená. Vizuál je väčšinu času ladený do sivých odtieňov, čo umocňuje osobnú temnotu, v ktorej sa Reznik nachádza. The Machinist nie je iba filmom o nespavosti jedného muža. Rovnako ako nie je iba filmom s mysterióznymi prvkami, ktoré by v ňom nezohrávali dôležitejšiu úlohu. Andersonov kúsok je najmä dielom o pocite vine, snahe zabudnúť a vytesniť skutočnosti, ako sa sile nájsť odvahu čeliť nepríjemným veciam. Na konci si možno divák povie, že by sa celý príbeh dal vyrozprávať inak a jednoduchšie. Áno, určite dal, ale chvalabohu, že sa tak nestalo. Práve mysterióznosť z neho totiž robí tak kvalitný film. ()

Nix

Bale posunuje hranice toho, čeho jsou herci opravdu schopní a držet tak drastickou a drsnou dietu musí mít vliv i na psychiku ať chce člověk nebo ne. Za to si vysloužil můj obdiv, herecký výkon je taky naprosto fantastický a celý film udržuje diváka v nejistotě. Ale není to úplně můj žánr, takže podobné filmy moc nevyhledávám, ale proč nezkusit něco kvalitního a jinýho. Za obdiv to určitě stojí. ()

Threepwood

Jeden zmála filmů s pointou,u kterých mi připadá,že rozuzlení není samoúčelné a přeně zapadá do celkového vyznění filmu.Je až neuvěřitelné co dokáže herec udělat ze svým vzhledem kvůli své roli. ()

Miksa

Tomu se říká absolutní herectví. Jen mě tak napdalo estli Baleovi nepřišlo líto, že s Nolanem nedělal už na Mementu, tak si za každou cenu (totální vyhladovění) něco podobného chtěl střihnout. ()

Šindy

Famózní Bale. Pointa také velice dobrá, ale nevím čim to. Něco mi na tom nesedlo. Jedna část z podvědomého popírání viny tím, že se všichni smějí a dělají jako by nic, i když to tedy byla jeho představa? Nevím.. nevím.. tenhle element mi moc neseděl a hlavně mi to přišlo až příliš nepřirozené. Na druhou stranu skvělý film, který se mi líbil... velice líbil. ()

tiran

Na smrt vyhublý Christian Bale ve mně už sám o sobě vyvolává silné negativní pocity, zbytek osazenstva (zejména tajemný Ivan) ho skvěle doplňují. Film mě vtáhnul do děje a já se jen těšil na vyvrcholení. Asi jsem čekal příliš, když jsem chtěl kvalitní závěrečnou pointu, ale použít už tisíckrát omleté, to rozhodně není ta správná cesta. Stále však film rozhodně stojí za zhlédnutí, už jen kvůli zjištění, kam jsou herci schopní pro svou roli zajít. ()

xenopus

Kvůli Baleovi mám nutkání dát čtyři, jenže copak to jde, když kromě něj zbytek filmu nestojí za kdovíco? Tohle perla kinematografie nikdy nebyla a nikdy nebude... Nejinak je tomu i u mě. Pozitiva: Bale, atmosféra, občas kamera s hudbou a funkčnost triviálního střihu (do končíčího obrazu scény jde zvuk z následující). Negativa: nic moc scénář a vůbec celková zbytečnost námětu - ale zase je to návod, jak se i z ničemnosti dá vytvořit něco, co stojí za zkouknutí. ()

Katya

Jak už tu bylo mnohokrát řečeno, tenhle film stojí na herectví a postavě Christiana Balea, který ze sebe vydal maximum. Skvělý výkon, skvělá temná atmosféra, jen škoda, že pointa je opravdu předvídatelná. Reznikova nespavost má samozřejmě svou příčinu, na kterou vnímavý divák přijde už v polovině filmu. Ale i tak dávám pět *, právě za tu atmosféru a Baleův herecký výkon. ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy