Hadí plyn

Filmová odysea o cestě do uzavřené oblasti na hranici mezi orientálním a okcidentálním světem, do nitra emocionální paměti a temných zákoutí lidské mysli, do míst, kde na sebe naráží lidská potřeba podvolit si přírodu, vysát její duši i přírodní zdroje a ulovit nebo pokořit vše živé v ní. Podobenství o cestě do míst, kde už neplatí civilizovaná pravidla a realita osciluje mezi racionalitou a snem. Podobenství o vlastních obavách z násilí, o hledání zdravého a nedestruktivního vztahu k lásce a sexualitě, o ochotě najít pochopení rozlišovat mezi uprchlíky a vetřelci. Dobrodružství, inspirované novelou Josepha Conrada „Srdce temnoty“, o hledání sebe samého uprostřed neprostupné „evropské divočiny“ a pochopení nutnosti mentálně přijmout zodpovědnost za následky evropského kolonialismu. (Cinemart)

skorpion112

Nejdřív bych začal něčím pozitivním. Film má nádhernou kameru, skvělou hudbu a zajímavou atmosféru.  Tím to končí. Jinak se jedná pseudointelektuální pokus o film, který si hraje na strašně chytrý, ale on vlastně moc není. V některých částech dokonce dost působí jako velká komedie. No nevím nevím. V kině bych se tomu vyhnul a na VOD bych zvažoval o tom jestli to opravdu stojí za to. Viděno na letní filmové škole. ()

Slepejsek odpad!

Únavná road-movie, kde si hlavní nehrdina jako suvenýr z cizích krajů přiveze souložnici nevlastního bratra... Těžce postižené divadelními manýry (nejbolavější jsou zahledění do dálky) a ztracené samo v sobě (k tomu není třeba ani žádných symbolů, ani podobenství - ostatně většině z nich nedokáže film dát žádný konkrétní obsah, takže se tu 105% času jenom mlátí prázdná sláma a předstírá hluboké poselství - asi stejně jako ty viděné dálky...) Místy je to až dojemně komické, místy k uzoufání trapné... ()

kosciCZ

49. LFŠ - Na tenhle film jsem se celkem těšil, nalákal mě zajímavými vizuály a poutavou anotací. Ačkoliv mi přišlo, že film rozehrává několik zajímavých myšlenek, nemyslím si však, že se je povedlo zcela dotáhnout. Hned od začátku je vidět snaha navodit zlověstnou atmosféru s celkem dobře fungující hudbou a záběry do bažin. Kamera obecně skvělá. Děj samotný pracuje hodně s náznaky, útržky informací a snovými sekvencemi, je tam spousta prostoru na domýšlení si, což považuji za pozitivum. Tam to ale končí, postavy mi přijdou buď nedokreslené nebo ne až tak dobře zahrané, kromě Majera, který to svým výkonem hodně táhne. Oceňuji snahu natočit něco trochu odvážnějšího a abstraktnějšího, ale přijde mi že si tvůrci ukousli příliš velké sousto. Srovnání s Apokalypsou se vzhledem ke stejné předloze nelze ubránit, sám o sobě by film možná docela obstál, takhle je ale jen naroubováním Apokalypsy na evropské poměry. 3 hvězdičky za kameru, výpravu a atmosféru. ()

Rodos999 odpad!

Srdce temnoty je vynikající román.   Škoda, že se režisér při adaptaci minul s předlohou a servíruje divákům  jen nudu a paletu ideologických klišé: od ekologické krize, přes bílou nadřazenost až k patriarchální tyranii.  Vše nalajnováno podle pravítka.  Surrealistický rozměr ve filmu nevidím, spíš vidím jen estetizované bizarnosti a nefunkční  divadelní manýrismus.  Kamera  je  jedinou zajímavou složkou filmu.   Kameraman ale nedostal k dispozici žádný hlubší obsah, který by mohl vizualizovat.  Zachycuje proto  vkusně  co se dá, kupříkladu nekonečnou říční plavbu.  Výsledkem je úmorný, nudný a naprosto zbytečný film, který  afektovaně předstírá hluboký obsah.  Nakoukat takto zmrzačenou interpretaci mistra Josepha Conrada  bylo pro mě  čiré utrpení, něco jako  dvouhodinová  plavba do temnoty neumětelství. ()

Iloveporn odpad!

Nepůjdu na to. - Vypadá to, jako politické školení mužstva. - Autor stejně nemůže mít žádnou bílou vinu. Neměli jsme kolonie a sami jsme byli napůl kolonií. Na co si to svazák hraje? Kdyby se alespoň neschovával za Conrada, když ten příběh stejně úplně změnil k nepoznání. ()