Hadí plyn

Trailer

Filmová odysea o cestě do uzavřené oblasti na hranici mezi orientálním a okcidentálním světem, do nitra emocionální paměti a temných zákoutí lidské mysli, do míst, kde na sebe naráží lidská potřeba podvolit si přírodu, vysát její duši i přírodní zdroje a ulovit nebo pokořit vše živé v ní. Podobenství o cestě do míst, kde už neplatí civilizovaná pravidla a realita osciluje mezi racionalitou a snem. Podobenství o vlastních obavách z násilí, o hledání zdravého a nedestruktivního vztahu k lásce a sexualitě, o ochotě najít pochopení rozlišovat mezi uprchlíky a vetřelci. Dobrodružství, inspirované novelou Josepha Conrada „Srdce temnoty“, o hledání sebe samého uprostřed neprostupné „evropské divočiny“ a pochopení nutnosti mentálně přijmout zodpovědnost za následky evropského kolonialismu. (Cinemart)

Trailer

InJo

Hezká kamera, exteriéry, pomalé tempo a téměř hororový tón vytváří působivou, téměř hypnotickou atmosféru. To je však bohužel vše, co Jařabův snímek reálně nabízí. V Coppolově Apokalypse se taky čekalo na Godota, to se ale v závěru naplno zúročilo (navíc cesta sama byla do velké míry i cílem). Tady ale po doplutí za tajemným bratrem hlavního hrdiny diváka čeká pouze hořké uvědomění, že za spoustou příslibů a náznaků se neskrývá nic skutečně nosného. Navíc Václav Vašák nesahá démonickému plukovníku Kurtzovi Marlona Branda ani po špínu za nehty u nohou. 50 % ()

skorpion112

Nejdřív bych začal něčím pozitivním. Film má nádhernou kameru, skvělou hudbu a zajímavou atmosféru.  Tím to končí. Jinak se jedná pseudointelektuální pokus o film, který si hraje na strašně chytrý, ale on vlastně moc není. V některých částech dokonce dost působí jako velká komedie. No nevím nevím. V kině bych se tomu vyhnul a na VOD bych zvažoval o tom jestli to opravdu stojí za to. Viděno na letní filmové škole. ()

Brennos

Předlohu jsem nečetl a ani nechci srovnávat s nesrovnatelným, Apokalypsou. Ale zatímco Coppola na tématu fascinujícím způsobem zobrazil hrůzy (vietnamské) války, zde jakoukoliv přidanou hodnotu postrádám. A texty distributora ani vyjádření režiséra na tom nic nezmění. Jednu hvězdu navíc z nostalgie, za lehký humor a odvahu. KVIFF 2023 ()

Arsenal83

Tak názov je po štyridsiatich rokoch odpoveďou na otázku z komédie S tebou mě baví svět: Tati a prdí taky hadi? Na filme sa mi páčila jedine hudba, ktorá skvele vytvárala atmosféru. Lenže tá atmosféra sa nakoniec orientovala na profesora podivína, ktorý šeptal repliky ako nejaký úchylák, čo nahatý za stromom ukája svoje pretlaky. Pobavila ma však jedna z point filmu. Ako David Jařab povedal film adaptoval, pretože kniha "rieši otázky vysporiadania sa s európskym kolonializmom, čo je niečo, čo sa nás bytostne dotýka". Sakra, aký kolonializmus sa nás bytostne dotýka? Pán je snáď potomkom anglických lordov alebo francúzskych monarchov? Či jeho pradedo chodieval so španielskymi conquistadormi obohacovať indiánske kmene? Len libtard si dokáže sypať na hlavu popol, ktorý ani nie je jeho. ()

Malarkey

57. KVIFF - Jediný český zářez, ke kterému jsem se letos ve Varech dostal a bohužel musím říct, že bych byl raději, když bych ho vynechal. Už režisér před začátkem filmu nabádal, abychom si film nechali po shlédnutí dva-tři dny rozležet v hlavě. Jenže, já reálně netuším, co bych si mohl v hlavě rozležet. Tohle totiž byla abstraktní šílenost nejhrubšího zrna. Po nejprve bych ale zvěčnil to pozitivní - tou je kamera, která je fantastická a ty maďarské bažiny ztvárňuje veskrze dobře. Jenže zbytek je koláž šíleností, které neberou konce. Sympaťák Stanislav Majer tu ze začátku skoro vůbec nemluví, divák zároveň vůbec netuší, co se děje. Najednou se ocitáme někde - těžko říct kde - kde si podle cedulí zdůvodníme, že jsme v Maďarsku. Asi. A tam se začnou dít šílenosti, které nemají logiku a opodstatnění. Dobře, můžeme mluvit o nějakém vykoupení po vzoru Apokalypsy jak je zmíněno v komentáři od Brennose, jenže celé je to tak nezáživné, nevtipné a nic neříkající, že snad každý se v tom bláznovství musí utápět. Omlouvám se. Je hezké, že tu máme tendenci točit něco zvláštního, ale musí to také za něco stát. ()

• Stanislav Majer obľuboval časti, ktoré sa natáčali na západnom Slovensku, v Dunajských luhoch: "Lokácia bola skutočne prekrásna. Dunajské luhy - snová a hypnotická krajina. Lužné lesy plné vtáctva, mokradí a mŕtvych stromov trčiacich z vody. To, čo s tým miestom dokázalo urobiť svetlo, bolo absolútne úžasné." (Arsenal83)
  • Režisér a scenárista David Jařab o tom, prečo adaptoval príbeh knihy "Srdce temnoty": "Je to veľmi podnetná kniha, má zvláštnu kvalitu, poskytuje priestor pre celý rad interpretácií. Zároveň sa dotýka niektorých vecí, ktoré je ťažko pomenovať a uchopiť. Kniha rieši otázky vysporiadania sa s európskym kolonializmom, čo je niečo, čo sa nás bytostne dotýka, i keď si to uvedomuje málokto a málokto je ochotný priznať si to." (Arsenal83)
  • David Jařab sám tuto látku již dříve zpracoval do podoby úspěšné divadelní inscenace, považované za jedno z vrcholných děl poslední sezony pražského divadla Komedie. (Cinemart)