Reklama

Reklama

Hadí plyn

  • angličtina Snake Gas
Trailer

Obsahy(1)

Filmová odysea o cestě do uzavřené oblasti na hranici mezi orientálním a okcidentálním světem, do nitra emocionální paměti a temných zákoutí lidské mysli, do míst, kde na sebe naráží lidská potřeba podvolit si přírodu, vysát její duši i přírodní zdroje a ulovit nebo pokořit vše živé v ní. Podobenství o cestě do míst, kde už neplatí civilizovaná pravidla a realita osciluje mezi racionalitou a snem. Podobenství o vlastních obavách z násilí, o hledání zdravého a nedestruktivního vztahu k lásce a sexualitě, o ochotě najít pochopení rozlišovat mezi uprchlíky a vetřelci. Dobrodružství, inspirované novelou Josepha Conrada „Srdce temnoty“, o hledání sebe samého uprostřed neprostupné „evropské divočiny“ a pochopení nutnosti mentálně přijmout zodpovědnost za následky evropského kolonialismu. (CinemArt)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (20)

skorpion112 

všechny recenze uživatele

Nejdřív bych začal něčím pozitivním. Film má nádhernou kameru, skvělou hudbu a zajímavou atmosféru.  Tím to končí. Jinak se jedná pseudointelektuální pokus o film, který si hraje na strašně chytrý, ale on vlastně moc není. V některých částech dokonce dost působí jako velká komedie. No nevím nevím. V kině bych se tomu vyhnul a na VOD bych zvažoval o tom jestli to opravdu stojí za to. Viděno na letní filmové škole. ()

Lanark 

všechny recenze uživatele

Kdyby to bylo divadelní představení v kdysi dokonalé pražské Komedii, asi bych se tetelil blahem a klasicky se po představení opil s ústřední noise melodií v uších. Film je ale bohužel jiné médium, kterému divadelní formy vyprávění svědčí jen velmi omezeně a s notnou dávkou opatrnosti a zkušenosti s obou světů. Atmosfericky působivé a vypiplané, ale dějově a filmově velmi odtažité a nepřístupné. Až to bude na Netflixu, rád tomu dám druhý pokus, který je podle režiséra žádaný. ()

Reklama

3497299 

všechny recenze uživatele

Dobrý adaptační nápad - v detailech funkční, bohužel nedotažený. První polovina velmi promyšlená a dobrá, druhá o dost slabší - jakoby Jařab improvizoval v rámci toho, co si za málo peněz může dovolit - ve stylu: vyjeďme do divočiny a nějak už toho Conrada zkoulíme. Motiv s identitou bratrů ve společném šílenství a násilnické představy hrdiny působí spíš směšně (nemyslím si, že to téhle míry záměrně směšně). Škoda; Jařab má na víc. ()

Brennos 

všechny recenze uživatele

Předlohu jsem nečetl a ani nechci srovnávat s nesrovnatelným, Apokalypsou. Ale zatímco Coppola na tématu fascinujícím způsobem zobrazil hrůzy (vietnamské) války, zde jakoukoliv přidanou hodnotu postrádám. A texty distributora ani vyjádření režiséra na tom nic nezmění. Jednu hvězdu navíc z nostalgie, za lehký humor a odvahu. KVIFF 2023 ()

kajas 

všechny recenze uživatele

Před slavnostní projekcí filmu v Karlových Varech varoval režisér a scenárista David Jařab diváky v sále, ať hodnocení nechají den, dva nebo tři uležet. Že se jedná o komedii, která je ale trochu divná. Komedie je spíš fakt, že tahle věc dostala příspěvky z fondů a půjde do kin pod hlavičkou našeho největšího distributora. Ale hlavně, že se v ní zmiňovalo š*kání, asi aby byl film patřičně syrový. Těžká bída. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (3)

  • David Jařab sám tuto látku již dříve zpracoval do podoby úspěšné divadelní inscenace, považované za jedno z vrcholných děl poslední sezony pražského divadla Komedie. (CinemArt)
  • Filmové podobenství Hadí plyn je inspirované ikonickou novelou Josepha Conrada „Srdce temnoty“. (CinemArt)
  • Natáčelo se v Praze, Bratislavě, v deltách Dunaje v okolí Bodíků a ve Splitu. (CinemArt)

Reklama

Reklama