Okno naproti

• Itálie La finestra di fronte (více)

Giovanna, která se cítí stále velmi mladá, je devět let vdaná za svého věrného a oddaného manžela Davida. Dělí svůj čas mezi prací v drůbežárně, starostí o dvě děti a pečením zákusků pro místní café. Všechno se začíná měnit ve chvíli, kdy David přivádí domů kultivovaného postaršího gentlemana, jenž utrpěl ztrátu paměti. Režisér Ferzan Ozpetek (u nás byl uveden jeho film Falešné vztahy) natočil citlivé drama o vývoji vztahu dvou zcela odlišných lidí. Tento film byl uveden na letošním ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a sklidil nadšený ohlas u poroty, kritiky i diváků - o tom svědčí hlavní cena a zároveň druhé místo v divácké soutěži, cena ex equo za ženský herecký výkon pro Giovannu Mezzogiorno, a cena za režii pro Ferzana Ozpeteka. (oficiální text distributora)

doinel

Průměrný film, na který jsem v klidu zapomněl dřív než skončil. Dvě dějové linky (stařec se ztrátou paměti vs. milostná aféra se sousedem) mi přijdou jaksi uměle spojeny a kdyby se film zaměřil jen na jednu z nich možná by to dopadlo líp. Tak nesympatickou hlavní postavu jako byla po většinu filmu Giovanna už dlouho nepamatuju. Ještě že aspoň ten konec nedopadl tak konvenčně, jak jsem se bál. ()

easaque

+2* filmy Ferzana Ozpetka mám vcelku rád pro jeho zvláštní atmosféru a tak jsem zkusil i tento. Bohužel jsem byl teď z něho trochu zklamaný a rozhodně nejen tím, že gay linka v něm byla téměř neznatelná, ale hlavně že příběh nebyl nikterak nosný a nic mi vlastně nedal. Sice herecky je to slušný, stejně i atmosféra, ale k čemu to, když jsem se u něho spíš nudil a čekal jsem na NĚCO a nedostal jsem NIC. Takže příště zkusím raději jiný jeho film, protože k tomuto je zbytečné se vracet ... přesto ho nezavrhuji. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Martin741

Pocul som o tom uz  hodne. Je to dobre natocene, len dejova linia nijak nestrhne, ba co je este horsie, postupne ako sa blizi koniec filmu tak cely film vyfuci do prazdna. na druhy den som si uz nepamatal, ze o com to bolo   : 55 % ()

zette

Neni to uplne zly film, jeho festivalove uspechy me ale trochu prekvapuji. Nicim vyjimecny film, malo sympatickych postav. Hezke pisnicky, z kina bych vsak sel zklamany. ()

fantoci

Nejdřív jsem byl vyloženě znechucenej z toho na jakej film to vlastně máme jít. Šli jsme totiž s přítelkyní a ještě třemi kamarády a já se přiznám že sem o tom filmu nic neslyšel. Až když jsem si v letáku přečetl že vyhrál cenu na fesťáku ve Varech tak mě to začalo zajímat. A pak to přišlo:)Po půl hodině reklam přišel jeden z nejnápadnějších filmů co sem kdy viděl. Říkáte si že je to strašně nenáročnej film ale on je nenáročnej jen do té míry kam chcete aby byl.Zatímco si myslíte že vás ten film moc nezajímá a nebaví, stačí když se trošičku zamyslíte a najdete tisíc věcí na které chcete aby vám film odpověděl a čekáte na každou větu, kterou snad někdo pronese.Je to film spíš pro lidi co se nebojí zamyslet nad vážnými tematy a ti ho myslím pochopí nejlépe. Ostatní ho zhodnotí jako průměr možná i podprůměr ale my co máme rádi složité lidské osudy, sklamání, lásku, nenávist, touhu, vášeň a spoustu přemýšlení si tenhle film zkrátka zamilujeme. ()

senor

Zatímco filmy které vyhrají v Benátkách, Cannes nebo v Berlíně jsou skutečně kvalitní, vítězové z Karlových Varů mě moc neberou. ()

farmnf

Každý moderní film má svého buzeranta. Tady si autoři námětu už nevěděli rady a tak do role teplého obsadili nebohého ztraceného židovského starce Davida. Jinak je to velmi dívatelné a dobře zvládnuté drama. Nejvíc se mi líbila nenápadně krásna Giovanna ( Giovanna Mezzogiorno) a pohled na její obyčejný život ve slepičárně, s manželem a neustále otravujícími fagany. Film vlastně vypovídá o tom, že je-li někdo v roce 1943 v Římě žid, navíc gay a ještě se dopustí vraždy, má o srandu postaráno na celý život. ()

rockwoman

Jak je to najednou úplně jiné, dívat se z cizího okna do toho svého."Nejcennější je ta hořkost na konci",tohle si budu pamatovat až si zase někdy rozbalím čokoládu. Jeho osud změnil ten její a ona v sobě našla odvahu žít a ne jen přežívat. ()

dANo

Mierne sklamanie, ktoré má na príčine hlavne slabé gradovanie deja, je asi to najdôležitejšie, čo k tomuto snímku môžem napísať... Ináč to ako celok nie je zlé, hudba, herci a námet boli vo filme jednoznačným pozitívom. ()

Mishqo

50% ... Slabota. Hlavne teda čo sa príbehu či celkovej myšlienky týka. Prišlo mi to rozhárané a nekompletné. Chcel toho povedať veľa, ale nepovedal vôbec nič lebo to nedotiahol do konca. Hudba však bola krásna. A herecké osadenstvo mi bolo neznáme, ale za to výborne hrali. Žiaľ, film ako celok neočaril. ()

Musak

Děsná nuda, film který nepotřebuje kameru, protože kdybych si to poslechnul, o nic bych nepřišel. No a příběh byť třeba ze života, tak naprosto nezáživný- prostě kecací film. ()

darwin

Velké očekávání a ... tvrdý pád do temnot. Özpetek natočil nudný snímek se zoufale překombinovaným námětem. Postavy jsou chladné, děj nelogický a standartních 100 minut se táhne jako dlouhý makarón. ()

lareinna

Sú momenty, keď sa tento film s vašimi citmi zahráva dosť divoko, ale netreba od toho očakávať priveľa, len sa nechať týmto filmom uniesť..a výsledný dojem bude perfektný. Krásna hudba.. ()

Jacek

Cosi tu chybí - cosi důležitého. Jakýsi tah pod hladinou příběu. A přitom by to vůbec nemuselo být špatné. Jen více psát a méně honit efektnost... ()

Vilg

Velmi klasicky natočená italská nemastná neslaná romantická slátanina, ve výsledku o ničem (jako většina domácí italské produkce). Průměr, co neurazí, ale nemá, čím by překvapil. ()

zahadum

Zaujímavý europský mix Schindlerového zoznamu a Madisonských mostov...v prvej polovice výborná atmosféra odkrývania tajomstva minulosti jedného starého cukrára. Do toho sa nenásilne vsunie príbeh o nenaplnenej láske dvoch susedov ktorý sa spoznali vzájomným pozorovaním jeden druhé cez okno. Aký je ale pohľad z okna ktoré bolo predtým také lákavé a nedostupné ? Odpoveď vám dá tento netradičný a zaujímavý film. Páčila sa mi hudba a priateľka hlavnej postavy :)) ()

jiri.twist

Film, který zaujme, jak jinak, když pochází od takového režiséra, jen škoda, že míra gay obsahu je tak minimální …7967 ()