The Manitou

The Manitou

Horor

Kanada / USA, 1978, 104 min

• montel

Karen Tandy (Susan Strasberg) přichází do nemocnice v San Franciscu, kvůli zvětšující se bouli na zadní části krku. Po několika vyšetřeních doktoři usoudí, že se jedná o zhoubný nádor a rozhodnou se Karen operovat. V tu chvíli se začnou dít nevysvětlitelné věci, díky nímž lékaři nemohou operaci provést. Karen navíc začne ze spaní mluvit podivným starodávným jazykem a její přítel usoudí, že by Karen potřebovala spíše duchovní pomoc. Požádá proto o pomoc starého šamana, který zjistí, že v Karenině těle roste plod 400 let starého indiánského démona, který se chce dostat zpět na svět...Zcela náhodou jsem se dostal k tomuto snímku. Nutno říct, že první půlka je opravdu velmi dobrá, správně atmosférická a z některých scén opravdu zamrazí. Na druhou stranu jakmile se v druhé půli objevil démon Manitou na obrazovce, film se změnil v totální brak, který nedával hlavu ani patu. No tvůrci ten konec zmršili, že jsem tomu sám nevěřil. Fakt škoda. 45%(6.11.2014)

Film je založený na starej indiánskej legende.Žene menom Karen začína na krku rásť nejaký nádor.Ale doktori tvrdia že to nie je nádor,ale že vo vnútri je živý plod.Plodom ma byť starý indiánsky šamán,ktorý sa ma takto reinkarnovať cez túto ženu.Chce sa pomstiť belochom že vyhubili v minulosti jeho kmeň.Tak zavolajú tiež súčasného indiánskeho šamana aby im pomohol bojovať proti reinkarnovanému šamanovi,ktorý je už zrodený.Aj napriek mnohým chybám,zlým efektom,celkom dobrý film.(17.9.2009)

• Han22

Manitou není žádný indiánský šaman, ale dobrý duch Apačů a všech indiánů. To vědí všichni kdo četli a sledovali Vinetoua. To jen tak na okraj, protože ve filmu Manitou není démonem, tím je nějaký Misqamacus, ale kdo by koukal na film s takovým debilním názvem. Jinak je to po všech stránkách průměr až podprůměr. Absurdním námětem počínaje přes totální nudu po většinu filmu až po nesympatické hlavní postavy v čele s Tony Curtisem. Tohohle chlápka jsem měl za hollywoodskou klasu, ale zrovna dvakrát mě v tomto filmu nepřesvědčil. Celkově vzato je to nezáživná verze Exorcisty šmrcnutá indiánskou mystikou. Za zmínku tak stojí až závěr plný efektů a nadpřirozena, ze kterého jsou cítit nastupující osmdesátá léta. Jenže zrovna ty efekty, které to mohly zachránit se silně nepovedly. Takže dávám za 2.(29.6.2014)

• Rodriguez

Tak tomuhle "veledílu" jsem nemohl dát jinak než odpad. Koukat více než hodinu na doktory, jak určují mladé ženě jestli je to nádor či nikoliv, mě přijde ujeté. Když už přijdou s tím, že to nádor není a má za ušima prastarého šamana, který se ke všemu sám porodí? A zbylých 15minut je tak přeplácaný efekty, až by i sám el diablo blil za nemocniční postelí! 0%(4.8.2013)

Kanadsko-americký snímek „The Manitou“ má skvělou gradaci v tom smyslu jak bizarním se stává, ale i v tom smyslu, jak moc odporné to je. Stále odpornější a stále bizarnější. A to se mi na snímku velmi líbilo. Navíc je tu Tony Curtis, který i v té sobě uměl hrát a nepohrdl ani rolí, jež by jiní velikáni filmu mohli odmítnout. Film mě potěšil, ale jsem rád, že zatím nemá srovnání s předlohou.(17.7.2019)

• - Pozvánky na premiéru v Jižní Africe byly v roce 1978 vytišteny na pytlíky na zvracení. (hladass)

• - Jedná se o poslední film režiséra Girdlera. Ten krátce před vydáním filmu zemřel při srážce vrtulníků na Filipínách, když hledal lokace pro svůj další film. (hladass)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Grahama Mastersona. (Hans.)