poster

The Manitou

 • USA

  The Manitou

Horor

Kanada / USA, 1978, 104 min

 • Ten Druhy
  **

  Manitou pripomína Exorcistu ozvláštneného indiánskym folklórom a šamanizmom. 28 ročnú Karen, posadnutú 400 ročným indiánskym démonom, hrá 40 ročná Susan Strasberg podobne presvedčivo ako Linda Blair. Pomalé, trasľavé a hrdelné prejavy jasne poukazujú na démona v jej tele. Zaujímavý námet, zvládnutá ženská rola a atmosféra. Tu sa odpočet kladov filmu končí. Okrem indiánskeho šamanizmu sa vo filme, bez vnútornej logickej súvislosti, premelie všeličo: okultistické seansy, veštenie, tarot (teda egyptská mágia). Kostým veštca (K. Curtis) je jednoducho hrozný. Mnohé scény sú nedotiahnutie. Indiánsky medicinman sa pokúša zahnať démona, a uprostred monotónneho (absolútne nestrašidelného) zariekania odíde von z izby, sleduje ho cez okienko a diskutuje o ňom. Keď po chvíli otvorí dvere ocitne sa v akomsi kozmickom vzduchoprázdne, na čiernom podklade sú namaľované hviezdy... Nechcem spoilerovať. Špeciálne efekty značne nahlodal zub času, napr. stará pani, ktorá lieta 10 cm nad zemou skôr vyvoláva smiech ako naháňa hrôzu.(13.8.2012)

 • eraserhead666
  ***

  Jeden kritik o filmu údajně prohlásil: "Kdo neviděl nahou ženu bojující pomocí světelných paprsků s bublajícím démonem - ten nemůže z tohoto světa odejít opravdu šťastný." Opravdu výstižné. Literární předlohu jsem nečetl, ale řekl bych, že Girdlerův Manitou je skvělou ukázkou toho, jak úprava a změna filmové podoby může docela zabít daný příběh. Na druhou stranu je fakt, že ten šílený závěr je něčím, co utkví v paměti. Jinak je to takový klasický horrorový příběh ještě z dob, kdy filmům (i těm horrorovým) šlo hlavně o příběh a ne jen vizuální formu. Susan Strasberg je ve své roli výborná, snad proto, že mnoho prostoru nedostala, o to víc vystupují její skvělý řev a Misquamacova mluva. Tony Curtis mi v roli svérázného věštitele skoro vůbec neseděl, řekl bych že hlavně proto, že je to neuvěřitelné herecké poleno. Zato oba indiánští šamani (a Michael Ansar obzvláště) byli fajn. Není to nijak originální, v dnešní době by to celé určitě neuspělo, ale právě i to aroma konce sedmdesátých let, se zavánějícím odérem nastupoujících osmdesátých let, způsobuje, že i když jsem těsně po dokoukání filmu moc nadšený nebyl, nakonec se mi to přece jen postupem času nějak rozleželo a zase tak špatné to nebylo. Má to své světlé chvilky, má to své neuvěřitelné chvilky (ten závěr, ten závěr v němž Girdler s jediovskými paprsky tryskajícími z rukou Lucase snad i předběhl), má to své zajímavé chvilky. Dá se to. Musíte tomu trošku prominout, ale nakonec to svůj účel splní. 2,5*(18.2.2012)

 • montel
  **

  Karen Tandy (Susan Strasberg) přichází do nemocnice v San Franciscu, kvůli zvětšující se bouli na zadní části krku. Po několika vyšetřeních doktoři usoudí, že se jedná o zhoubný nádor a rozhodnou se Karen operovat. V tu chvíli se začnou dít nevysvětlitelné věci, díky nímž lékaři nemohou operaci provést. Karen navíc začne ze spaní mluvit podivným starodávným jazykem a její přítel usoudí, že by Karen potřebovala spíše duchovní pomoc. Požádá proto o pomoc starého šamana, který zjistí, že v Karenině těle roste plod 400 let starého indiánského démona, který se chce dostat zpět na svět...Zcela náhodou jsem se dostal k tomuto snímku. Nutno říct, že první půlka je opravdu velmi dobrá, správně atmosférická a z některých scén opravdu zamrazí. Na druhou stranu jakmile se v druhé půli objevil démon Manitou na obrazovce, film se změnil v totální brak, který nedával hlavu ani patu. No tvůrci ten konec zmršili, že jsem tomu sám nevěřil. Fakt škoda. 45%(6.11.2014)

 • Karamanlis
  *****

  400 rokov mŕtvy indiánsky medicinman posadne jednu ženu zo San Francisca s úmyslom zrodiť z jej chrbta. To čo spočiatku vyzerá, ako závratnou rýchlosťou sa šíriaci zhubný nádor, je v skutočnosti plod, z ktorého sa má narodiť dospelý muž. Akokoľvek absurdne to znie, The Manitou je skvelý nadprirodzený horor s viacerými pôsobivými scénami, ktorý bol najnákladnejším a najambicióznejším filmovým projektom talentovaného režiséra Williama Girdlera. Manitou mal vlastne byť jeho vstupenkou do hollywoodskej prvej ligy, to sa však už nikdy neuskutočnilo, nakoľko Girdler krátko po jeho natočení tragicky zahynul počas havárie helikoptéry na Filipínach. Ja som u tohto jeho posledného kúsku bol spokojný so všetkým, počnúc príbehom cez herecké výkony až po špeciálne efekty, jedine snáď ten vizuálne divoký záver v štýle Hviezdnych vojen bol trochu prepísknutý, chápem však Girdlerov zámer o veľkolepé finále a beriem do úvahy aj technické možnosti vtedajšej doby. Manitouovi by sa šikol remake, s využitím súčasným špeciálnych efektov by to mohla byť parádna vec.(5.12.2011)

 • Han22
  **

  Manitou není žádný indiánský šaman, ale dobrý duch Apačů a všech indiánů. To vědí všichni kdo četli a sledovali Vinetoua. To jen tak na okraj, protože ve filmu Manitou není démonem, tím je nějaký Misqamacus, ale kdo by koukal na film s takovým debilním názvem. Jinak je to po všech stránkách průměr až podprůměr. Absurdním námětem počínaje přes totální nudu po většinu filmu až po nesympatické hlavní postavy v čele s Tony Curtisem. Tohohle chlápka jsem měl za hollywoodskou klasu, ale zrovna dvakrát mě v tomto filmu nepřesvědčil. Celkově vzato je to nezáživná verze Exorcisty šmrcnutá indiánskou mystikou. Za zmínku tak stojí až závěr plný efektů a nadpřirozena, ze kterého jsou cítit nastupující osmdesátá léta. Jenže zrovna ty efekty, které to mohly zachránit se silně nepovedly. Takže dávám za 2.(29.6.2014)

 • - Jedná se o poslední film režiséra Girdlera. Ten krátce před vydáním filmu zemřel při srážce vrtulníků na Filipínách, když hledal lokace pro svůj další film. (hladass)

 • - Pozvánky na premiéru v Jižní Africe byly v roce 1978 vytišteny na pytlíky na zvracení. (hladass)

 • - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Grahama Mastersona. (Hans.)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace